Σελίδα 1 από 28 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 277

Θέμα: Άπτερα [Aptera, Oriental Pearl III, Morning Shine]

  1. Προεπιλογή Άπτερα [Aptera, Oriental Pearl III, Morning Shine]

    Ποια η γνώμη σας για αυτό το καράβι;
    Εμένα πάντως μου φαίνεται πολύ προσεγμένο και με καλό εσωτερικό για τη γραμμή του. Και οι καμπίνες είναι πολύ ευρύχωρες και καθαρές.

  2. #2
    andreas Guest

    Προεπιλογή

    Ακριβώς τα αντίθετα έχω ακούσει δυστυχώς από γνωστούς και φίλους που έχουν ταξιδέψει. Δεν είχα την τύχη να ταξιδέψω κάποτε γι'αυτό δεν μπορώ να έχω προσωπική άποψη. Μου μίλησαν για εγκατάλειψη και χώρους που δεν είναι και οι πιο καθαροί που θα μπορούσαν.

  3. #3
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    600

    Προεπιλογή

    ΣΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ του Ε/Γ-Ο/Γ «¶πτερα» προέβη η Ανώνυμη Ναυτιλιακή Εταιρεία Κρήτης Α.Ε. (ΑΝΕΚ) στο πλαίσιο εκσυγχρονισμού του στόλου της, όπως αναφέρει σε χθεσινή της ανακοίνωση επιβεβαιώνοντας σχετικό σχόλιο της «Ν».

    Το «Απτερα» πωλήθηκε σύμφωνα με πληροφορίες σε εταιρεία που πραγματοποιεί δρομολόγια στην Απω Ανατολή και συγκεκριμένα μεταξύ Κίνας και Κορέας.

    Η ΑΝΕΚ προχώρησε στη κίνηση αυτή στο πλαίσιο της πολιτικής ανανέωσης του στόλου της, ενώ θα πρέπει να σημειωθεί ότι πέραν το τιμήματος η εταιρεία θα έχει πρόσθετα οφέλη από τη μείωση του κόστους λειτουργίας για το επόμενο πεντάμηνο.

    Σημειώνεται ότι το «Απτερα» ήταν δρομολογημένο στη γραμμή Πειραιά-Ρέθυμνο, μαζί με το «Πρέβελη», ωστόσο τη χειμερινή περίοδο δρομολόγιο έκανε μόνο ένα πλοίο. Στο πλαίσιο αυτό στη χειμερινή περίοδο το συγκεκριμένο δρομολόγιο θα το εξυπηρετεί το «Πρέβελη».

    Επισημαίνεται ότι η ΑΝΕΚ διαθέτει τώρα πλέον ένα στόλο δέκα πλοίων εκ των οποίων τα πέντε είναι στις γραμμές της Αδριατικής, τέσσερα στις εσωτερικές και το «Ελευθέριος Βενιζέλος» ναυλωμένο σε γραμμή της Μεσογείου.

    Τέλος, να σημειωθεί ότι στο εξάμηνο η εταιρεία εμφάνισε κύκλο εργασιών 80,35 εκατομμύρια ευρώ έναντι 77,48 εκατομμυρίων ευρώ την αντίστοιχη περυσινή περίοδο παρουσιάζoντας αύξηση κατά 3,7%, ενώ τα καθαρά αποτελέσματα (ζημίες) διαμορφώθηκαν στο ποσό των 9,16 εκατομμυρίων ευρώ έναντι ζημιών 10,35 εκατομμυρίων ευρώ το αντίστοιχο περυσινό διάστημα, παρουσιάζοντας βελτίωση κατά 11,5%.


    ΠΗΓΗ: ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ

  4. #4
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Αυτό που δεν έχουμε μάθει ακόμα είναι το πότε θα παραδωθεί το πλοίο στους νέους του αγοραστές. Λογικά θα γίνουν οι ετήσιες των αλλων βαποριών της ΑΝΕΚ και μετά bye bye ΑΠΤΕΡΑ. :cry:

  5. Προεπιλογή

    ...kai timi den xeroume akoma.

  6. #6
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Στο AIS το πλοίο πλέον εμφανίζεται ως ORIENTAL PEARL III. ¶ρα έχει παραδοθεί στους νέους του ιδιωκτήτες. :cry:

    Καλοτάξιδο και αυτό να είναι!!

  7. #7
    andreas Guest

    Προεπιλογή

    Μετά από προβλήματα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού μου, σας ξαναβρίσκω! Τα σινιάλα της ΑΝΕΚ έχουν σβηστεί από την αριστερή μεριά του πλοίου καθώς και το όνομα. Η σημαία που έχει υψώσει είναι του Παναμά.

  8. #8
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    To νέο όνομα γράφτηκε στην πλώρη του πλοίου ενώ σβήστηκαν τα σινιάλα της ΑΝΕΚ και από την δεξιά πάντα και από το φουγάρο.[/img]

  9. #9
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Στο σκαρί του η ΑΝΕΚ ασέλγησε όσο σε κανένα άλλο πλοίο... Ίσως τώρα προσπαθεί με τον Έλυρο να κάνει κάτι μεγαλύτερο, αλλά φαίνεται πως τα χρόνια του κόψε ράψε φύγανε. Μας έμειναν μερικές φώτο για να το θυμόμαστε... Εδώ με διαφόρους φίλους κοντά του...
    Picture 270.jpg

  10. #10
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Kαι μια απο εμένα πρώτου το χαλάσουν... γύρω στο 1988.

    Και μια λιγότερο γνωστή λεπτομέρεια, όταν πρωτοήρθε στη Σούδα και πριν μετασκευαστεί, είχε πάρει το όνομα ΧΑΝΙΑ.

    aptera00b89.jpg

Σελίδα 1 από 28 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας