Σελίδα 14 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 41213141516 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 131 έως 140 από 181

Θέμα: Celestyal Olympia [Louis Olympia,Thomson Destiny, Sunbird, Song of America]

  1. #131

    Προεπιλογή

    ..................Εν συνεχεία και εν αναμονή αφίξεως μας στην Μύκονο ο κόσμος ξαναέφυγεστην πισίνα ή αποσύρθηκε στην καμπίνα του.Με την άφιξη μας στην Μύκονο μας περίμεναν τα λεωφορεία προκειμένου να μας οδηγήσουν στην χώρα και παρόλο τον κόσμο που έπρεπε να εξυπηρετήσουν αυτό δεν πήρε παραπάνω από 20-30 λεπτά χρόνος πολύ ικανοποιητικός.Στην Μύκονο μας περίμενε αγκυροβολημένο το œ THE WORLD €το οποίο με εντυπωσίαζε αρκετά με τον βραδινό φωτισμό του. Η επομένη μέρα ήταν και η πιο κουραστική αφού το πρόγραμμα περιελάμβανε στάση σε Έφεσο και Πάτμο αντίστοιχα. Μετά από ένα -€“ακόμα-πλούσιο πρωινό τα λεωφορεία μας πήγαν στην Έφεσο με την περιήγηση μας να ολοκληρώνεται περί τις 12.00 περίπου και αφού είχε προηγηθεί το σχετικό παζάρι με τους μικροπωλητές έξω από την αρχαία πόλη αλλά και μια στάση σε μια τοπική βιοτεχνία δερμάτινων ειδών. Στην επιστροφή μας και αφού φροντίσαμε να εφοδιαστούμε με τα απαραίτητα αναμνηστικά βρήκαμε να μας περιμένουν τα "brilliance" και €œ"vision of the seas"€ της royal caribean σε παράλληλους ντόκους από το δικό μας (και πρώην ομοσταβλο πλοίο)το οποίο βέβαια πρόδιδε την καταγωγή του από το χαρακτηριστικό χώρο του μπαρ στο φουγάρο του και που αποτελεί χαρακτηριστικό γνώρισμα της royal caribean. ................
    DSC07478.jpgDSC07480.jpgDSC07481.jpgDSC07372.jpgDSC07377.jpg



    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SteliosK : 25-10-2016 στις 14:14

  2. #132

    Προεπιλογή

    .........Η ώραόμως πέρναγε και μέχρι να το καταλάβουμε είχαμε σχεδόν φτάσει στην Πάτμο (1600).Εκεί επιλέξαμενα μην αγοράσουμε το πακέτο εκδρομής του πλοίου αφού ήταν αρκετά αλμυρό (κάτι σύνηθεςσε κάθε πλοίο και κάθε εταιρεία) αλλά με τοπικά μέσα επισκεφτήκαμε την Μονή καιτο σπήλαιο του Άγιου Ιωάννη. Τηνεπομένητο πρωί το πλοίο έδεσε στην Ρόδο όπου και συναντήσαμε το ομοσταβλο “CELESTYALCRYSTAL” και ήταν η πρώτη φορά που το έβλεπα από κοντά μετάτην μετασκευή του και την προσθήκη μπαλκονιών του. Ομολογώ ότι από κοντά μου φάνηκεκομματάκι πιο ωραίο από πριν . Το απόγευμακαι μετά από παραμονή έντεκα ωρών το πλοίο σάλπαρε και το βραδύ στο σαλόνι του πλοίου“SELENE” έγινε η καθιερωμένη παρουσίαση των προϊσταμένων αξιωματικών του πλοίουστους επιβάτες. ..................

    DSC07379.jpgDSC07380.jpgDSC07378.jpgDSC07438.jpgDSC07477.jpg


  3. #133

    Προεπιλογή

    ...............Το απόγευμα και μετά από παραμονή έντεκα ωρών το πλοίο σάλπαρεκαι το βραδύ στο σαλόνι του πλοίου “SELENE” έγινε η καθιερωμένη παρουσίαση του προσωπικού του πλοίουστους επιβάτες. Εκεί είχα την ευκαιρίανα έχω ολιγόλεπτη συνομιλία με τον Cpt κ .Σταθη Ρωμαίο, τον Α’ μηχανικό κ.Δημήτρη Αναστασίου και με τον Hotel manager κ.Παναγιώτη Μεγαλοοικονόμου.Εξαίρετοι και οι τρεις αλλά και παλιοί γνώριμοι παράλληλα αφού τους είχα ξαναδείαπό το 2013 στο ίδιο πλοίο. Το πρωί της Πέμπτης το πλοίο έδεσε στο Ηράκλειο καιεγώ είχα την ευκαιρία να απολαύσω το πλοίο και να βγάλω κάποιες ακόμα Φώτο απότο γυμναστήριοκαθώς και άλλους κοινόχρηστουςχώρους του πλοίου. Λίγο μετά τον απόπλου του πλοίου από το Ηράκλειο ήμουν στην γέφυρατου πλοίου αφού οι συνεννοήσεις είχαν προηγηθεί με τον Cpt και πραγματικά απήλαυσα όχι μόνο τηνθέα αλλά και την κουβέντα μου με τον εξαίρετο και φίλο πλέον υποπλοίαρχο –με δίπλωμαπλοιάρχου Α’- Βασίλη Κατάρα.Ο υποπλοίαρχοςήταν μέσα στους τραυματίες στο συμβάν που έλαβε χώρα το 2013 στο “ThomsonMajesty” και πραγματικά άκουγα την όλη περιπέτεια αντιλαμβανόμενος πόσο τυχερόςστάθηκε ο συνάδελφος και πλέον είναι καλά στην υγεία του. Σειρά είχε πλέον η μηχανήόπου ο κύριος Αναστασίου ανέλαβε να με ξεναγήσει στο έγκατα και τα μυστικά του πλοίου.Η ξενάγηση λεπτομερέστατη και όταν γίνεται και από τον Α’ μηχανικό ε τότε τα σχόλιαπεριττεύουν. Εντύπωση μου έκανε η καθαριότητα των χώρων της μηχανής αλλά καιότι όλοι οι συνάδελφοι ήταν εξαιρετικά εγκάρδιοι μαζί μου. Στο μόνο που στάθηκαάτυχος ήταν στην αναζήτηση μου για κάποιον που μπορεί να είχε υπηρετήσει στον θρύλομε το όνομα “PRINCESSA VICTORIA”αλλά δυστυχώς αρκέστηκα σε αφηγήσεις για τα υπόλοιπα πλοία θρύλους της εταιρείαςόπως το “SERENADE”,”SAPHIRE”, κ.α.. Δεν χαλάστηκαβέβαια ουδόλως αλλά η ώρα πέρναγε και εγώ σεβόμενος τον φόρτο εργασίας τους αποχαιρέτησαπερνώντας όμως κάποιες Φώτο.DSC07498.jpgDSC07500.jpgDSC07503.jpgDSC07504.jpg
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  4. #134

    Προεπιλογή

    ..............Το πλοίο σχεδόν είχε φτάσει στην Σαντορίνη όπου και ξανασυναντήσαμετο β€œTHE WORLD”έχοντας το ξαναβρεί στην Μύκονο. Αφού απολαύσαμετο ηλιοβασίλεμα αποφασίστηκε να ρεμβάσουμε και να θαυμάσουμε την Σαντορίνη απότο πραγματικά πανέμορφο β€œHORIZONS BAR”.Κατά την προσωπική μου άποψη ίσως ο πιο ωραίος χώρος του πλοίου με θέα 360 μοιρών.Στον Πειραιά το πλοίο μπήκε αρκετά νωρίς το ξημέρωμα της Παρασκευής προκειμένουνα προλάβει τα Κρητικά αφού μέχρι τις 11.00 πρέπει να είναι έτοιμο για να ξαναφύγει.Ήδη όμως από το βραδύ τα διαδικαστικά όπως κλείσιμο λογαριασμών ,παραλαβή διαβατηρίων,σήμανση και μεταφορά αποσκευών σε ειδικούς χώρους αποθήκευσηςείχαν κανονιστεί κάνοντας την αποβίβαση των επιβατών–φυσικά μετά την λήψη ενός ακόμα βασιλικού πρωινού –να έχει ολοκληρωθεί πριντις 0800 είτε για αυτούς που τερμάτισαν το ταξίδι τους είτε για αυτούς που επέλεξανκάποια εκδρομή . Κοντολογίς το να ταξιδεύεις με πλοίο είναι υπέροχο ότανόμως το ταξίδι σου συνδυάζει διασκέδαση αλλά και κουβέντα με τους ανθρώπους πουαποτελούν την ψυχή του πλοίου , ε τότε νομίζω ότι έχουμε πιάσει σχεδόν το άριστα.Κλείνω λέγοντας ότι πέραν του Πλοιάρχου, του Α΄μηχανικού, του υποπλοιάρχου Β. Καταρα και ,του Hotel Manager, πρέπει να πω ένα τεράστιο ευχαριστώ για όλη την φροντίδατου τον D/R WAITER κ.Λέκκα Γρηγόριο ο οποίος με την τεράστια εμπειρία του (υπηρεσία μεταξυ αλλωνστην ROYAL CRUISE LINE)αλλά και τις αφηγήσεις του με έκανε να αδημονώ όχι για το σερβίρισμα των υπέροχωνπιάτων αλλά για να μου διηγηθεί ιστορίεςαπό τις παλιές καλές εποχές της κρουαζιέρας. Ελπίζω η αφήγηση και οι φωτογραφίες να σας έδωσαν μια όσο το δυνατόν πιο ολοκληρωμένη εικόνα του ταξιδιού μου χωρίςνα σας κούρασαν.


    DSC07506.jpgDSC07505.jpgDSC07509.jpgDSC07508.jpgDSC07507.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tomcat : 25-10-2016 στις 15:00

  5. #135

    Προεπιλογή

    Υ.Γ. Ελπίζω στην κατανόηση σας σε όποια τυχών λάθη έχουν γίνει στο ανέβασμα του κειμένου και των φωτογραφιών.DSC07510.jpgDSC07511.jpgDSC07512.jpgCAM_0177.jpgCAM_0208.jpg

  6. #136
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Αναλυτική η παρουσίασή σου φίλε Tomcat. Να σε ρωτήσω με την ευκαιρία αν εκτος απο τους Αξιωματικούς που υποθέτω οτι όλοι πρέπει να είναι Ελληνες, υπήρχε και κάποιος αριθμός Ελλήνων στο κατώτερο πλήρωμα ;

  7. #137
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστούμε για τις όμορφες περιγραφές! Οι κοινόχρηστοι χώροι φαίνονται ενδιαφέροντες αλλά η καμπίνα πραγματικά μικρή. Σκοπός βέβαια δεν είναι να τη βγάλει κανείς εκεί στην κρουαζιέρα, αλλά περίμενα οτι θα ήταν κάτι καλύτερο. Το μηχανοστάσιο είναι εντυπωσιακά καθαρό!

  8. #138

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από despo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναλυτική η παρουσίασή σου φίλε Tomcat. Να σε ρωτήσω με την ευκαιρία αν εκτος απο τους Αξιωματικούς που υποθέτω οτι όλοι πρέπει να είναι Ελληνες, υπήρχε και κάποιος αριθμός Ελλήνων στο κατώτερο πλήρωμα ;
    Αγαπητέ φιλε despo δυστυχώς στο κατώτερο πλήρωμα για τους Έλληνες τα πράγματα είναι δύσκολα.................Εδώ σκέψου έχουν πρόβλημα οι προϊστάμενοι των επιστασιών ποσο μάλλον οι πιο κατω. Οι περισσότεροι όπως καταλαβαίνεις είναι από Ασία και κάποιοι ελάχιστοι Έλληνες που θα μπορούσα να τους μετρήσω στα δαχτυλα του ενός χεριού. Όμως η διαφορά -και το λέω χωρίς δόση υπερβολής- ήταν κάτι παραπάνω από ευδιάκριτη σε όποιον μπορούσε να το παρατηρήσει. Εδώ θα πρέπει να πω ξανά ένα μεγάλο ευχαριστώ στον υπέροχο Λέκκα Γρηγόριο που μας είχε βασιλιάδες και μάλιστα ένα βράδυ είχαμε πιάσει την κουβέντα λέγοντας μου εμπειρίες κυρίως για Royal Cruise Line και γενικότερα τις χρυσές ήμερες της κρουαζιέρας που κάποια στιγμή είχα μείνει εγώ και καμία δεκαπενταριά που ετοιμάζανε την τραπεζαρία το πρωί!!!!!!!!
    Παραθέτω και φωτό με το οργανόγραμμα που υπάρχει πλησιων της βιβλιοθήκης. Η ποιότητα δυστυχώς είναι φτωχή ..............


    DSC07494.jpgDSC07495.jpgDSC07496.jpgDSC07497.jpg

  9. #139

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστούμε για τις όμορφες περιγραφές! Οι κοινόχρηστοι χώροι φαίνονται ενδιαφέροντες αλλά η καμπίνα πραγματικά μικρή. Σκοπός βέβαια δεν είναι να τη βγάλει κανείς εκεί στην κρουαζιέρα, αλλά περίμενα οτι θα ήταν κάτι καλύτερο. Το μηχανοστάσιο είναι εντυπωσιακά καθαρό!
    Αγαπητέ φιλε Εlliinis το πλοίο είναι αλήθεια δεν δείχνει την πραγματική του ηλικία σε καμία περίπτωση αφού οι χώροι του είναι πεντακάθαροι και καλοδιατηρημένοι. Τωρα για την καμπίνα οφείλω να πω τα εξης: Στο κατάστρωμα που είμασταν(4) αλλά και στην κατηγορία της καμπίνας που είχαμε υπήρχαν μόνο δυο που το πλάνο τις έδινε ως τετράκλινες. Οι υπόλοιπες ήταν δίκλινες οπότε εκει το πραγμα ήταν πολύ καλύτερο. Εάν ήθελες κατι πιο αναβαθμισμένο πήγαινες σε junior suite και μάλιστα επειδή είμασταν τέσσερα άτομα μας έδινε τις ειδικές που είναι για Α.Μ.Ε.Α. που είναι όμως τέλειες!!!!!!! Αλώστε σε μια εκ των δυο είχα ταξιδέψει το 2013 και ο χωρος θύμιζε αλάνα!!!!!! Όμως όταν ρωτήσαμε για πιθανή αναβάθμιση με ενημέρωσαν ότι το κόστος αυξανόταν κατά 600 ή 800 ευρώ και το θεωρώ ιδιαίτερα ακριβό. Βέβαια επειδή το δρομολόγιο του πλοίου εχει πολλές στάσεις σε λιμάνια η καμπίνα είναι όντως για ανάπαυση και αλλαγη ενδυμασίας οπότε κάπου το άντεχες γιατί ήταν και σχετικά λίγες οι ήμερες. Δείτε και συγκριτικά την καμπίνα που είχα το 2013 για να καταλάβετε την διαφορά μεγέθους. Επίσης και μια φωτό από το δωμάτιο συσκέψεων των αξιωματικών καθώς και μια που δείχνει τα νιάτα του πλοίου. Τέλος για το μηχανοστάσιο ότι και να πω είναι λίγο όντως από τα πιο καθαρά αλλά και πολύ φιλόξενο πραγματικά.
    CAM_0217.jpgCAM_0236.jpgCAM_0258.jpgCAM_0259.jpg
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  10. #140

Σελίδα 14 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 41213141516 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας