Σελίδα 23 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 132122232425 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 221 έως 230 από 306

Θέμα: Δαίδαλος [Caribbean Galaxy, AF Claudia Prima, Riviera Adriatica, Daedalus, Orion]

  1. #221
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Κάπου διάβασα γιά...κρουαζιέρες από Τζαμάικα.

  2. #222
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Μηνύματα
    445

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου διάβασα γιά...κρουαζιέρες από Τζαμάικα.
    Ακριβώς! Και ότι μέσα στον Δεκέμβριο μας αφήνει μάλλον...

  3. #223

    Προεπιλογή

    Απευθυνόμενος σε όλους...θα παρακαλούσα όποιος έχει το Γενικό πλάνο του πλοίου και sos φώτο από τη τσιμινιερα πολύ κοντινή έτσι ώστε να δω το σινιάλο του πλοίου όπως ακριβώς είναι πάνω στο φουγάρο ...έχω δει άπειρες φώτο αλλά όταν ζουμαρω ο πριγκηπας ίσα που φαίνεται...

  4. #224
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Απο άλλο πλοίο αλλα πιστεύω ότι κάνει

    100_7297.JPG

  5. #225

    Προεπιλογή

    Φίλε είσαι φοβερός ! Αυτό πραγματικά δεν υπάρχει πουθενά ! Δεν έχω λόγια...Επίσης αυτό είναι το καλύτερο σινιάλο ...όχι η άλλη η ασημένια χαζομάρα...

  6. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από fourtounakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...όχι η άλλη η ασημένια χαζομάρα...
    Καλού κακού μάζευε φωτό και από την "ασημένια χαζομάρα" γιατί τη βλέπω ανάμνηση σε λίγο και αυτή... Ο Μανωλιός μας τα φέρνει με το μαλακό τελευταία (όχι ότι δεν τα περιμένουμε δηλαδή)....

    Όσο για το πλοίο αισίως 7 μήνες στην Ελλάδα.... Θα καταλήξει πουθενά άραγε (για λιμάνια πάντα, όχι ...καυτές παραλίες)...

  7. #227
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Arrow

    Η HELLENIC SEAWAYS "μάζεψε" στο στόλο της το νυν ΝΗΣΟΣ ΣΑΜΟΣ.
    Γιατί να μη μαζέψει στο στόλο της και το πρώην ΔΑΙΔΑΛΟΣ ??
    Μία ιδέα λέω...

  8. Προεπιλογή

    Δεν είναι ίδιες περιπτώσεις φίλε μου... Το Σάμος ήταν 27 χρονών, 190μ, και αξιοπρεπέστατο μηχανολογικά. Σίγουρα η αγορά και η ολική ανακατασκευή του έχουν ένα χρονικό ορίζοντα ακόμα και 15 ετών (που και πάλι κάποιοι τότε εξέφραζαν αμφιβολίες με το ρίσκο της HSW), ενώ αν το διαχειριστείς και το προωθήσεις σωστά μπορείς να το βάλεις παντού, να κοντράρεις τον οποιοδήποτε ή και να το μεταπουλήσεις. Το Δαίδαλο στα 43 του πλέον και με σχεδόν ένα χρόνο παροπλισμό, μια εταιρεία σαν τη HSW με τι προοπτική να τον αγοράσει και να τον αναβαθμίσει και που να τον βάλει ειδικά σε γραμμές κόντρα σε Blue Star κλπ. Μόνο αν βρεθεί κανεις και τον ναυλώσει για καμιά άγονη. Σίγουρα θα είναι άκρως συγκινητικό το να τον ξαναδούμε στο Αιγαίο (πρώτος εγώ θα φώναζα να μπει Κασοκαρπαθία να τον βλέπουμε ξανά στο Ηράκλειο) και σαφώς πιο πρακτικό από το να στέλνουν την Άρτεμη σε... επικίνδυνες αποστολές αλλά για παραπάνω κακά τα ψέματα, καμία σχέση πλέον το 1991-1995 που ήταν ίσως το 2ο καλύτερο των Μινωικών με το 2017...

    Και μια και πιάσαμε την κουβέντα καλά θα ήταν αν γνωρίζει κάποιος να μας πει τα μηχανολογικά/προωστικά χαρακτηριστικά του και να μας πληροφορήσει αν είχε γίνει κάποια παρέμβαση στη μετα-Μινόαν εποχή του ή αν τον έχουν αφήσει όπως ήταν από τότε...

  9. #229
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Εγω το μόνο που ξέρω είναι οτι έκανε για αρκετούς μήνες επισκευή στην Τούζλα και φαντάζομαι και στο ξενοδοχειακό, αλλά και στο μηχανικό μέρος του πλοίου. Επίσης στη διάρκεια του καλοκαιριού που μας πέρασε, υποτίθεται οτι θα ναυλωνόταν στον Γκριμάλντι, κάτι βέβαια που δεν έγινε ποτέ. Εδώ στο Λαύριο, αλλά και στο Πέραμα υποθέτω οτι θα ήρθε για φτηνότερα λιμανιάτικα. Το ζήτημα είναι να βρεθεί κάποια γραμμή ειτε στην Ελλάδα, ειτε στο εξωτερικό για να μη χαθεί αυτό το όμορφο πλοίο.

  10. #230
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από despo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω το μόνο που ξέρω είναι οτι έκανε για αρκετούς μήνες επισκευή στην Τούζλα και φαντάζομαι και στο ξενοδοχειακό, αλλά και στο μηχανικό μέρος του πλοίου. Επίσης στη διάρκεια του καλοκαιριού που μας πέρασε, υποτίθεται οτι θα ναυλωνόταν στον Γκριμάλντι, κάτι βέβαια που δεν έγινε ποτέ. Εδώ στο Λαύριο, αλλά και στο Πέραμα υποθέτω οτι θα ήρθε για φτηνότερα λιμανιάτικα. Το ζήτημα είναι να βρεθεί κάποια γραμμή ειτε στην Ελλάδα, ειτε στο εξωτερικό για να μη χαθεί αυτό το όμορφο πλοίο.
    Και κάτι άσχετο...Είναι το τελευταίο μετασκευασμένο των Μινωικών το μόνο που απέμεινε ''ζωντανό'' και γλίτωσε τόσα χρόνια τον διαλυτή

Σελίδα 23 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 132122232425 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας