Σελίδα 24 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 142223242526 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 231 έως 240 από 306

Θέμα: Δαίδαλος [Caribbean Galaxy, AF Claudia Prima, Riviera Adriatica, Daedalus, Orion]

  1. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από despo Εμφάνιση μηνυμάτων
    έκανε για αρκετούς μήνες επισκευή στην Τούζλα και φαντάζομαι και στο ξενοδοχειακό, αλλά και στο μηχανικό μέρος του πλοίου. Επίσης στη διάρκεια του καλοκαιριού που μας πέρασε, υποτίθεται οτι θα ναυλωνόταν στον Γκριμάλντι, κάτι βέβαια που δεν έγινε ποτέ. Εδώ στο Λαύριο, αλλά και στο Πέραμα υποθέτω οτι θα ήρθε για φτηνότερα λιμανιάτικα. Το ζήτημα είναι να βρεθεί κάποια γραμμή ειτε στην Ελλάδα, ειτε στο εξωτερικό για να μη χαθεί αυτό το όμορφο πλοίο.
    Την Τουρκία τη θυμάμαι και γω αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς έκανε (μόνο επιθεωρήσεις ή και άλλες εργασίες) και κυρίως τι μεσολάβησε και τί παίχτηκε με τα μετέπειτα σενάρια. Πουλήθηκε, αγοράστηκε από τους καινούργιους, επιθεωρήθηκε, μετονομάστηκε σε όνομα που παραπέμπει Αμερική, βάφτηκε, πιθανώς επισκευάστηκε ή διαμορφώθηκε (γενικώς έγιναν κάποιες προετοιμασίες) και τελικά παροπλίστηκε...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BOBKING Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Είναι το τελευταίο μετασκευασμένο των Μινωικών το μόνο που απέμεινε ''ζωντανό'' και γλίτωσε τόσα χρόνια τον διαλυτή
    Νομίζω υπάρχουν ακόμα ο Καζαντζάκης και το Κιγκ Μίνως, το δίδυμο του Ηρακλείου πριν τα ιταλικά. Εκτός και αν τα έστειλαν και δεν το πήρα χαμπάρι....

  2. #232
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VASILIS CRETA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την Τουρκία τη θυμάμαι και γω αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς έκανε (μόνο επιθεωρήσεις ή και άλλες εργασίες) και κυρίως τι μεσολάβησε και τί παίχτηκε με τα μετέπειτα σενάρια. Πουλήθηκε, αγοράστηκε από τους καινούργιους, επιθεωρήθηκε, μετονομάστηκε σε όνομα που παραπέμπει Αμερική, βάφτηκε, πιθανώς επισκευάστηκε ή διαμορφώθηκε (γενικώς έγιναν κάποιες προετοιμασίες) και τελικά παροπλίστηκε...



    Νομίζω υπάρχουν ακόμα ο Καζαντζάκης και το Κιγκ Μίνως, το δίδυμο του Ηρακλείου πριν τα ιταλικά. Εκτός και αν τα έστειλαν και δεν το πήρα χαμπάρι....
    Φίλε μου με κτύπησε μάλλον το κρούσμα της άνοιας πως και δεν τα θυμήθηκα...Ντροπή μου σκέτη έχεις απόλυτο δίκιο το Κίνγκ Μίνως ταξιδεύει ακόμα αλλά το Ν. Καζαντζάκης δεν ταξιδεύει και είναι παροπλισμένο και με μέλλον αβέβαιο. Από όσο γνωρίζω το Δαίδαλος του έκαναν κάποιες επισκευές στο μηχανοστάσιο αλλά ήταν σε εξαιρετική κατάσταση. Όσο αφορά τα τεχνικά του μέρη έγιναν καλές επισκευές προκείμενου να μην έχουνε παρατράγουδα με τους ελεγκτές όταν θα πήγαινε Αμερική μόνο αυτά γνωρίζω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BOBKING : 28-01-2017 στις 23:32

  3. #233
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αίγιο
    Μηνύματα
    564

    Προεπιλογή Caribbean Galaxy [AF Claudia Prima, Riviera Adriatica, Δαίδαλος, Orion]

    οντως υπαρχει ακομα το king minos στην ερυθρα στην ιδια εταιρια που ειναι και το πρωην εξπρες αφροδιτη και το πρωην superferry.Το ν.καζαντζακης πρεπει και αυτο να δουλευει σαν κρουαζιεροπλοιο στην κινα.Ο δαιδαλος ειχε μια στεθεροτητα στην μετα μινοαν εποχη.κατα κυριο λογο δουλεψε για την adria ferries η οποια το κραταγε σε ενα αρκετα καλο επιπεδο.εσωτερικα πρεπει να ειναι ακριβως οπως ηταν επι μινοαν.

  4. #234
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Φίλιππος Αίγιο Εμφάνιση μηνυμάτων
    οντως υπαρχει ακομα το king minos στην ερυθρα στην ιδια εταιρια που ειναι και το πρωην εξπρες αφροδιτη και το πρωην superferry.Το ν.καζαντζακης πρεπει και αυτο να δουλευει σαν κρουαζιεροπλοιο στην κινα.Ο δαιδαλος ειχε μια στεθεροτητα στην μετα μινοαν εποχη.κατα κυριο λογο δουλεψε για την adria ferries η οποια το κραταγε σε ενα αρκετα καλο επιπεδο.εσωτερικα πρεπει να ειναι ακριβως οπως ηταν επι μινοαν.
    Αν δεις στο θέμα του Ν. Καζαντζάκης ο φίλος naxos1 είχε ανεβάσει ένα άρθρο που ανέφερε ότι το πλοίο είναι παροπλισμένο και το μέλλον του αβέβαιο

  5. Προεπιλογή

    Εν πάση περιπτώσει απ ότι ξέρουμε δεν έχει διαλυθεί. Νομίζω ήταν κάζίνο, πλωτό ξενοδοχείο, κάτι τέτοιο στο Χονκ-Κόνκ... Όσο για τη μακροημέρευση του Δαίδαλου (την εποχή που οι ΜΓ έφερναν το ένα νεότευκτο 200ρι πίσω απ' τ' άλλο με όνειρο να κατακτήσουν τη Μεσόγειο, πουλώντας παράλληλα όλα τα παλιά) ως το 2005, μάλλον έγινε επειδή είχε ήδη τη γραμμή του στρωμένη (Ηράκλειο - όπου βρει - Θεσσαλονίκη) και το κατάλληλο μέγεθος για αυτή. Τα υπόλοιπα ως μεγαλύτερα και αργότερα δεν είχαν θέση στα παραπάνω σχέδια...

  6. #236
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VASILIS CRETA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν πάση περιπτώσει απ ότι ξέρουμε δεν έχει διαλυθεί. Νομίζω ήταν κάζίνο, πλωτό ξενοδοχείο, κάτι τέτοιο στο Χονκ-Κόνκ... Όσο για τη μακροημέρευση του Δαίδαλου (την εποχή που οι ΜΓ έφερναν το ένα νεότευκτο 200ρι πίσω απ' τ' άλλο με όνειρο να κατακτήσουν τη Μεσόγειο, πουλώντας παράλληλα όλα τα παλιά) ως το 2005, μάλλον έγινε επειδή είχε ήδη τη γραμμή του στρωμένη (Ηράκλειο - όπου βρει - Θεσσαλονίκη) και το κατάλληλο μέγεθος για αυτή. Τα υπόλοιπα ως μεγαλύτερα και αργότερα δεν είχαν θέση στα παραπάνω σχέδια...
    Δυστυχώς τα μεγάλα όνειρα τους έφαγαν αφού πήραν το Αιγαίο ήθελαν και την Μεσόγειο με νέες δρομολογήσεις σε Αδριατική Γένοβα προς Αφρική και δρομολόγια σε γραμμές Σαρδηνίας και πολλές άλλες γραμμές ήταν τα μεγάλα όνειρα τους...Μόνο που δεν ήξεραν έναν σοβαρό κανόνα αν αυτά που θα έκαναν έπαιρναν άλλη τροπή θα είχαν το ίδιο αποτέλεσμα ;. Δυστυχώς σε όλες τις εταιρίες σχεδόν συμβαίνει αυτό όταν πλουτίζουν. Η γνώμη μου πάντως είναι ότι η εταιρία το κράτησε όσο έπρεπε το Δαίδαλος αν και πιστεύω ότι αν δεν είχαν τα χρέη τους θα το κράταγαν μέχρι το 2007.

  7. #237
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Arrow

    Έφυγε ο ΔΑΙΔΑΛΟΣ από τη Μίνοαν και μαζί με αυτό ναυάγησε και η γραμμή της Θεσσαλονίκης με τις Κυκλάδες και τη Κρήτη!
    Όσο ήταν σε αυτή τη γραμμή ΌΛΑ πήγαιναν ρολόϊ.
    Δύο δρομολόγια το χειμώνα και τρία το καλοκαίρι με ικανοποιητικότατη κίνηση, κυρίως [να το πούμε αυτό] από φορτηγά.
    Ακόμα και τώρα ΑΝ έμπαινε σε αυτή τη γραμμή, η κίνηση θα αυξανόταν σε χρόνο ρεκόρ.
    Ειδικά αυτές τις μέρες, που οι αγρότες κόβουν την Ελλάδα στα δύο, στα τρία κ.ο.κ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Akis Dionisis : 29-01-2017 στις 01:58 Αιτία: δε σας λέω!

  8. Προεπιλογή

    Τη γραμμή νομίζω κάποια στιγμή αποπειράθηκε να τη συνεχίσει ο κπτ Μάκης. Εκεί έχω ίδια άποψη. Θυμάμαι, Σεπτέμβριο του 2007 είχα εισιτήρια παλάτι για Πειραιά και από κει οδικώς λεωφορείο για Θ/Ν. Όταν κατεβαίνοντας στο λιμάνι είδα το Δημητρούλα (αν δεν κάνω λάθος) και το δρομολόγιο στον πίνακά του καταλαβαίνετε... ακόμα κρατάω το κεφάλι μου για την ευκαιρία που έχασα... Αν δούλευε καλά δε νομίζω να το άφηναν σε μια εποχή που όπως προανέφερα οι ΜΓ καιγόντουσαν για το παραμικρό κέρδος... εκτός και αν ήταν τόσο επείγουσα η πώληση του Δαιδάλου και το "ζεστό" χρήμα του (σε μια πραγματικά πιεστική περίοδο για την εταιρεία τότε...)

  9. #239

    Προεπιλογή

    DSC06846.jpgCAM_0460.jpgCAM_0461.jpg Οκτώβριος του 2014 και το πλοίο δεμένο στο BARI.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  10. #240
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από tomcat Εμφάνιση μηνυμάτων
    DSC06846.jpgCAM_0460.jpgCAM_0461.jpg Οκτώβριος του 2014 και το πλοίο δεμένο στο BARI.
    Πολύ όμορφες οι φωτογραφίες σου φίλε μου...Σε πιο πλοίο ήσουνα

Σελίδα 24 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 142223242526 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας