Σελίδα 5 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 520

Θέμα: Πηνελόπη [Penelope, Rostock Link, Travemunde Link, Flavia, European Gateway]

  1. #41
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή Απόψεις?

    Δεν έχει άδικο ο φίλος noulos όμως θα με ενδιέφερε να ακούσω τις απόψεις των ναυπηγών ή και συναφών επαγγελμάτων όσον αφορά το πλοίο. Πως το κρίνουνε απο απόψεως εξωτερικής καλαισθησίας .... γιατί αυτό συζητάμε τώρα!

  2. #42
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Για μένα τα πλοία της προηγούμενες γενιάς δεν έχουν να δείξουν κάτι επληκτικό στη σχεδίαση της γάστρας τους (άλλο το θέμα των υπερκατασκευών) είναι αρκετά συμβατικές σχεδιάσεις σε σχέση με τα νέα συμβατικού τύπου ταχύπλοα πχ χιος και παλλάς

  3. #43

    Προεπιλογή

    Φίλε μου Στέφανε είναι καλό που έχουμε μέσα στο φόρουμ μέλη με γνώσεις περισσότερες σε ναυπηγικά θέματα από κάποιους άσχετους σαν εμένα, και σε ευχαριστώ προσωπικά που μας δίνεις τα φώτα σου.

    Παρ' όλα αυτά ως άσχετος θα δηλώσω ότι το θέμα της όμορφης, καταπληκτικής ή άσχημης ...γάστρας προσωπικά δεν μου λέει και πολλά όσον αφορά τουλάχιστον την καλαισθησία ενός πλοίου.

    Φαντάσου για παράδειγμα να μου πεις ότι η Παναγία Σουμελά έχει μία καταπληκτική γάστρα (λέμε τώρα !!!). Ε και ??? Αλλάζει τίποτα στην γενική εντύπωση που δίνει το πλοίο ???

    Τα λέω όλα αυτά επειδή η συζήτηση περιεστρέφετο περί της ''εξωτερικής καλαισθησίας'' (όπως λέει πιο πάνω και ο φίλος Leo) της Πηνελόπης.

    Πάντως θα ήθελα να πω ότι προσωπικά δεν βρίσκω άσχημο πλοίο την Πηνελόπη, όπως και άλλα πλοία που πολλοί τα θεωρούν άσχημα. Ίσως γιατί τα πλοία όπως λένε οι φίλοι μας (???) οι ¶γγλοι είναι γένους θηλυκού, και πάντα με απωθούσαν και με κομπλεξάριζαν οι πανέμορφες, τέλειες, άψογες γυναίκες. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

  4. #44
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ σαν εξωτερική ομορφιά μου αρέσουν και μένα απλά καμιά φορά μιλάω απο τη καθαρά τεχνολογική πλευρά

  5. #45
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Αυτό που εμένα με χαλάει είναι τα μπαλώματα (κουτί, πλώρα δεξιά) και γενικά η κατάσταση της και διάταξη της πρύμης. Αν δούμε όμως με μια ματιά την κατασκευή της γέφυρας οκ είναι μια χαρά. Απλά νομίζω ότι μερικά πλοία έχουν περιττά πράγματα πάνω τους που χαλάνε την όμορφη όψη τους.

  6. #46
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Και από το φυλλάδιο του 1988, όταν ταξίδευε για την Anco σε συνεργασία με το Valentino της Mediterranean Line.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  7. #47
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    290

    Προεπιλογή

    Αν δε κανω λαθος ο "σουηδος" εχει φωτογραφιες απο το πλοιο που το δειχνει μισοβυθισμενο. Δε καταλαβαινω τι λεει και πως εγινε. Αν ξερει καποιος ας μας διαφωτισει.

  8. #48

    Προεπιλογή

    To European Gateway (Πηνελοπη) συγκρουστηκε στις 19/12/82 με το τρεναδικο της Sealink Speedlink Vanguard. Μετα τη συγκρουση εκανε νερα και τελικα μπαταρισε σε αβαθη ανοιχτα του λιμανιου Felixstowe. Εμεινε στο ιδιο σημειο για ενα 2μηνο περιπου, οποτε και ανελκυστηκε και πουληθηκε σε Ελληνες και μετονομαστηκε σε Flavia.

  9. #49
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Nαυλωμενο ηταν απο την Sealink! Ανηκε στην Stena! Κατα την συγκρουση, υπηρχαν 35 επιβατες, και 35 ατομα πληρωμα. 6 ατομα πεθαναν. Κατα την συγκρουση εκανε νερα, οπως ειπε ο Xαρης, και μπαταρισε στη δεξια μερια. Αφου το σηκωσαν, μεταφερθηκε στο Rotterdam, και παροπλιστηκε εκει. Πουληθηκε το 1984 στην Ελλαδα, οπου και ηρθε ρυμουλκουμενο, για ανακατασκευη!! Η Συνεχεια γνωστη!


    Βασικα, το Speedlink Vanguard ειναι το Βοa Vista, ενα RoRo που ειχε ερθει πριν 1-2 χρονια στο Νεο Μολο! Σιγουρα λιγοι ομως ηξεραν τι ειχε γινει μεταξυ αυτου και του Πηνελοπη!!!

    Το Speedlink Vanguard μετα τη συγκρουση. Το Εuropean Gateway πριν τη συγκρουση, μετα, οπως ηρθε στην Ελλαδα, και στην Πατρα, σαν Flavia!! Tελειο, ετσι??

    Απο το Shipsnostalgia
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Finnpartner_1966 : 17-07-2008 στις 12:06
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  10. #50
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Και με την ανακατασκευή του εδώ στο Πέραμα έγινε ένα πλοίο πολύ μπροστά από την εποχή του, του τύπου που σήμερα ακούμε όλο και πιο συχνά να μιλούν, το RoPax δηλαδή μεγάλο γκαράζ και σχετικά μικρό πρωτόκολλο επιβατών. Ήταν η συμπάθεια μου. Δυστυχώς, έχω την εντύπωση ότι δεν ανήκε σε Ελληνικά συμφέροντα και γι' αυτό μας άφησε νωρίς. το άλλο τραγικό είναι η παραμόρφωση που υπέστη από τους Σκανδιναβούς αγοραστές του έτσι σήμερα δεν μας θυμίζει σε τίποτα το FLAVIA της εποχής εκείνης.

    stick FLAVIA.jpg

Σελίδα 5 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας