Σελίδα 12 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 21011121314 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 111 έως 120 από 174

Θέμα: Βασίλισσα Φρειδερίκη [Queen Frederica, Atlantic, Matsonia, Malolo]

  1. #111
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τοξότης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρείς ακόμη φωτογραφίες της <μεγάλης κυρίας>.
    Ελπίζω να μην έχουν ξαναμπεί.
    Στην 1η φωτο το πλοίο είναι στη Μάλτα με τα χαρακτηριστικά σινιάλα της ναυλώτριας εταιρίας Sovereign Cruises.

    Στη 2η είναι παροπλισμένο στο River Fal της Αγγλίας, μετά το τέλος της ναύλωσης, με τους Μαλτέζικους σταυρούς να έχουν μπογιατιστεί αλλά να διακρίνονται.

    Στη 3η φωτο είναι με τα σινιάλα της Blue Sea Cruises, θυγατρικής του Χανδρή για την οποία δούλεψε μια σεζόν το καράβι. Με τα σινιάλα της έμεινε παροπλισμένο στην Κυνοσούρα και μέχρι που πήγε για σκραπ στου Σάββα.

  2. #112
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Μια πολύ καλή φωτογραφία-προφίλ του ΒΑΣΣΙΛΙΣΑ ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗ πλαγιοδετημένο στο λιμάνι του Χόμπαρτ στην Αυστραλία πριν 46 χρόνια.

    queen frederica 66 hobart.jpg
    Πηγή© Fred Vanderbom

  3. #113

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια πολύ καλή φωτογραφία-προφίλ του ΒΑΣΣΙΛΙΣΑ ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗ πλαγιοδετημένο στο λιμάνι του Χόμπαρτ στην Αυστραλία πριν 46 χρόνια.

    queen frederica 66 hobart.jpg
    Πηγή© Fred Vanderbom
    Και θα συμπλήρωνα ¶ρη ότι παρόλη την ηλικία του φαίνεται σε άψογη κατάσταση χωρίς κτυπήματα στις λαμαρίνες και φρεσκοβαμένο. Κλασικό δείγμα της συντήρησης των Χανδρέϊκων καραβιών.

  4. #114

    Προεπιλογή

    Μία κοντινή φωτογραφία της χαρακτηριστικής πλώρης της δεκαετίας 20 στο Σύδνεϋ το 1969.
    QUEEN_FREDERICA3.jpg
    πηγή shipsnostalgia

  5. #115
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Το QUEEN FREDERICA ποζάρει με τα σινιάλα του Ευγενίδη σε κάποιο Ισπανικό λιμάνι.

    queen frederica 12.jpg Queen Frederica 11.jpg
    πηγή © Biblioteca de Nautica Universidad de la Laguna

  6. #116
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Αθήνα Αχαρνές
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Αναμνήσεις από το 1959

    Ομολογώ ότι περίμενα με ιδιαίτερη αγωνία να ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός μου, ώστε να συνεισφέρω και εγώ στο ιδιαίτερα πολύτιμο αυτό αρχείο σας. Ομολογώ ακόμα, ότι συγκινήθηκα ιδιαίτερα, καθώς η ανάγνωση των προηγούμενων ποστ, καθώς με γύρισαν πολλά χρόνια πίσω. Και συγκεκριμένα στο 1959. Χρονολογία της γέννησής μου. Τότε, που ο πατέρας μου Νικόλαος Μαρκουλής, ήταν πρωτοδεύτερος μηχανικός στο Βασίλισσα Φρειδερίκη. Τότε, που η μητέρα μου, του έστελνε τηλεγράφημα για να του ανακοινώσει το χαρμόσυνο νέο. «Συγχαρητήρια, έτεκεν άρρεν. Για να ακολουθήσουν τα κεράσματα. Θυμάμαι αμυδρά, ότι ερχόταν μία φορά τον μήνα. Και εμείς πηγαίναμε να τον υποδεχθούμε στο λιμάνι του Πειραιά. Εκεί στον ¶γιο Νικόλαο.
    Και μετέπειτα, έφηβος, όταν περνούσα από εκεί, πάντα θυμόμουν αυτές τις σκηνές. Ο πατέρας μου, πάντα με συγκίνηση αναφερόταν στην εμπειρία του να είσαι σε αυτή την Βασίλισσα. Το ίδιο και η μητέρα μου που τον είχε συνοδεύσει πολλές φορές σε ταξίδια στην Αμερική. Από εκεί είναι και η φωτογραφία που δημοσιεύω. Κάπου στο 1958-59.
    old family (83).jpg
    Σήμερα αναχωρώ για τις Πασχαλινές μου διακοπές. Με την επιστροφή μου θα πάω στο πατρικό μου και θα ψάξω και για άλλες φωτογραφίες από τη ζωή στο Βασίλισσα Φρειδερίκη και θα τις αναρτήσω.
    Με συγκίνηση διάβασα και το ποστ του eser. Που σχολίαζε την φωτογραφία από μέρος του πληρώματος. Και αυτό, γιατί αναφερόταν και στον Νονό μου. Τον Κωνσταντίνο Παπακωνσταντίνου. Ο οποίος δυστυχώς και όπως πολύ σωστά γράφει, δεν είναι πια εν ζωή. Στη μνήμη του όμως, δημοσιεύω την φωτογραφία του. Και είμαι σίγουρος, ότι όσοι τον γνώριζαν θα συγκινηθούν. Η φωτογραφία αυτή είναι από το 1960. Στην φωτογραφία που δημοσιεύετε, δυστυχώς δεν μπόρεσα να τον αναγνωρίσω. Αν και είναι περίπου εκείνα τα χρόνια.
    1960.jpg
    Θυμήθηκα επίσης τον Παναγιώτη Ρόκκο, τον οποίο γνώρισα στην SUNLINE, καθώς μετά το Δημοτικό, πήγαινα τα καλοκαίρια στην SUNLINEόπου εργαζόταν ο νονός μου για να περνάω τις ώρες μου. Και κάθε πρωί, πέρναγε από το σπίτι μου για να με πάρει ένας άνθρωπος μάλαμα. Ο κ. Αρσενικός, που εργαζόταν επίσης στο τμήμα της τροφοδοσίας. Και κάθε Δευτέρα και Παρασκευή, όταν έρχονταν τα πλοία, ΣΤΕΛΛΑ ΜΑΡΙΣ Ι, ΙΙ, ΣΤΕΛΛΑ ΟΚΕΑΝΙΣ και ΣΤΕΛΛΑ ΣΟΛΑΡΙΣ, δεν ήξερα ποιο πλοίο να πρωτογυρίσω.
    Αυτά προς το παρόν.
    Εύχομαι σε όλους, καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα.

  7. #117
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε vaggos59 και σε ευχαριστούμε για όσα μοιράζεσαι μαζί μας.

  8. #118

    Προεπιλογή KAΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

    Πολυ θα σας παρακαλουσα να με φερετε σε επαφη με καποιον που να υπηρετουσε στο Βασιλισσα Φρειδερικη την δεκαετια του 1960. Θα ηθελα να ρωτησω για καποιο περιστατικο του καραβιου κατα την διαρκεια ταξιδιου του στην Αμερικη και για το SOS που εξεπεμψε οταν επεσε σε πολυ σφοδρη καταιγιδα και εσπασαν οι δυο απο τις καπνοδοχους του με αποτελεσμα να εκενωθει εν πλω.

    Με πολυ εκτιμηση και χρονια πολλα σε ολους.

  9. #119
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Kαλώς ήρθες στην παρέα μας ifigenia. Από όσο γνωρίζω δεν είχε ποτέ εκπέμψει SOS το "Φρειδερίκη", ούτε είχε εκενωθεί εν πλώ. Επίσης δεν έχω ακούσει ποτέ να σπάνε οι τσιμινιέρες ενός καραβιού λόγω κακοκαιρίας, όσο σφοδρή και να είναι αυτή.

    Να δούμε τη "Φρειδερίκη" σε μια ωραία πόζα με τα σινιάλα του Χανδρή.

    Queen_Frederica_JF_.jpg
    Φωτο: C.Howell

  10. #120

    Προεπιλογή

    Σε αυτην την ωραια φωτο που ανεβασε ο ellinis πιστευω οτι το θρυλικο υπερωκεανιο ειναι πιο ομορφο απο ποτε

Σελίδα 12 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 21011121314 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας