Σελίδα 1 από 25 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 244

Θέμα: Oλυμπία [Regal Empress, Caribe I, Olympia]

  1. #1
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή Oλυμπία [Regal Empress, Caribe I, Olympia]

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sylver23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θυμαμαι την συγχωρεμενη θεια μου που μου ελεγε για την φρειδερικη.ειχε ταξιδεψει αν δεν κανω λαθος απο αμερικη προς ευρωπη ενω ειχε παει με το ολυμπια (καπως ετσι,δεν θυμαμαι ακριβως το ονομα ).
    Το ΟΛΥΜΠΙΑ ήταν το μεγαλύτερο αλλά και το τελευταίο ελληνικό υπερωκεάνειο. Σταμάτησε να ταξιδεύει το 1974 και έδεσε στην Κυνόσουρα όπως φαίνεται και παρακάτω.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roi Baudoin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρακάτω ακολουθεί μια φωτογραφία του περίφημου "Ολύμπια" που δημοσιεύτηκε στο οπισθόφυλλο του περιοδικού "Ships monthly" (τεύχος Απριλίου 2002).
    Η φωτογραφία έχει τραβηχτεί από τον Jurgen Saupe το 1979 (μάλλον στην Κυνόσουρα).

    olympia laid up.jpg
    Το πλοίο ταξιδεύει ακόμη ως κρουαζιερόπλοιο στην Καραϊβική με το όνομα REGAL EMPRESS. Μάλιστα γίνεται αρκετή κουβέντα στο διαδύκτιο ωστέ να σωθεί το 2010 (όταν αποσυρθεί λόγω Solas) και να επιστρέψει ως μουσείο στην Ελλάδα. Ας ελπίσουμε πως η διεθνής κρίση δεν θα σταθεί εμπόδιο.

    Κάποιες ιστοσελίδες σχετικές με τις προσπάθειες διατήρησης του πλοίου:
    http://www.ssmaritime.com/olympia-campaign.htm
    http://www.oceanlinermuseum.co.uk/Olympia.html

  2. #2

    Προεπιλογή

    Ellinis, νομίζω ότι το ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ ήταν το μεγαλύτερο και από τα δύο και σταμάτησε τον Φεβ. 1975 μετά από το Ολυμπία. Ηταν το τελευταίο καράβι της GREEK LINE και το μόνο βαπόρι της στην δύση της εταιρίας.

  3. #3

    Προεπιλογή

    Να και μία φωτό του ΟΛΥΜΠΙΑ από την μπροσούρα της GREEK LINE 1971-1972. Η φωτογραφία πάρθηκε μετά την μετασκευή της πρύμης, την επέκταση του Lido deck, και την αφαίρεση του καταρτιού πίσω από την τσιμινιέρα.

    OLY.jpg

  4. #4
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    To βαπόρι επιστρέφει στα συνηθισμένα του καθήκοντα. Από το maritimematters.com:

    REGAL Reprise
    November 14: Imperial Majesty Cruise Line's classic REGAL EMPRESS will be returning to service following her Hurricane Ike relief duties at Galveston, Texas. The 1953-built vessel (former OLYMPIA, CARIBE I) is now in Freeport, Bahamas (click here for REGAL EMPRESS photo in Freeport) for a wet docking prior to returning to cruise service on December 1, departing every Monday and Wednesday from Fort Lauderdale and three night weekend cruises, departing each Friday. For anyone with the slightest interest in sailing on the last classic cruise ship in American waters, now is the time to make those plans! Contact Imperial Majesty Cruise Lines by clicking here www.imperialmajesty.com.

  5. #5

    Προεπιλογή

    Μερικές ακόμη φωτογραφίες του ΟΛΥΜΠΙΑ στις ημέρες της δόξας του.

    Πηγή: shipsnostalgia



    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 09-07-2010 στις 15:04 Αιτία: Προσθήκη πηγής

  6. #6
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Και η στιγμή της καθέλκυσης του, από το βιβλίο "Η Ελληνική επιβατηγός ναυτιλία".
    Την εποχή εκείνη είχαν κυκλοφορήσει φήμες πως το ΟΛΥΜΠΙΑ είχε χτιστεί πάνω στο σκαρί ενός βρεταννικού αεροπλανοφόρου που είχε μείνει ημιτελές στο τέλος του 2ου παγκόσμιου.

    Οι φήμες "πατάγανε" στα μάγουλα που έκανε το σκαρί στην πλώρη, χαρακτηριστικό που το είχαν και τα αεροπλανοφόρα της εποχής. Βέβαια αυτά ήταν απλά φήμες και τίποτα παραπάνω.

    olympia launch.jpg

  7. #7
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Όταν το ΝΑΥΑΡΙΝΟ μπατάρισε μέσα στη δεξαμενή του Σκαραμαγκά, η εταιρεία του το αντικατέστησε αγοράζοντας το ΟΛΥΜΠΙΑ.
    Η μετασκευή του ΟΛΥΜΠΙΑ σε κρουαζιερόπλοιο ξεκίνησε στην Ελλάδα και ολοκληρώθηκε στη Γερμανία. Παρακάτω ένα σχέδιο για το πως θα ήταν το ΟΛΥΜΠΙΑ μετά τη μετασκευή του ως CARIBE I για τη Sally.
    Τελικά δεν ακολουθήσαν αυτό το σχέδιο που κατά τη γνώμη μου ήταν πιο όμορφο.

    caribe1.jpg
    Πηγή: Fifty Famous Liners τ.2, εκδόσεις PSL.

  8. #8

    Προεπιλογή

    Ellinis, την φήμη ότι το ΟΛΥΜΠΙΑ κτίστηκε στο κέλυφος βρεττανικού αεροπλανοφόρου την έχω ακούσει και εγώ. Ομως, το ολικό μήκος του ΟΛΥΜΠΙΑ δεν θα μπορούσε να παραπέμπει σε αεροπλανοφόρο παρόλη την προσθήκη αεροδιαδρόμου που θα είχε. Απλά, το ΟΛΥΜΠΙΑ σαν hull δεν είχε το μήκος πλοίου που δυνητικά να προοριζόταν για αεροπλανοφόρο.

  9. #9

    Προεπιλογή

    Μια ερώτηση για πραγματικούς ιστορικούς - καραβογνώστες.
    'Ενας ξένος γνωστός μου ζητά να μάθει το όνομα του πλοιάρχου του 'Ολύμπια' στο παρθενικό του ταξίδι.

    Αναφέρει ότι λεγόταν Stanatic Polemis. Του επισήμανα ότι προφανώς το όνομα ήταν Σταμάτης, αλλά επιμένει ότι όλα τα άρθρα που έχει διαβάσει για αυτόν, τον αναφέρουν ως Stanatic. :shock: !

    Προφανώς πρόκειται να παραφθορά. Γνωρίζει κανείς με βεβαιότητα το όνομα του πλοιάρχου;

  10. #10
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Φίλε Κώστα, πρώτα απ'όλα καλώς ήρθες στην παρέα μας!
    Δεν βρήκα στα βιβλία που έχω κάποια αναφορά για τον πρώτο του πλοιάρχου. Πιστεώ και εγώ πως πρόκειται για παραφθορά. Τα Ελληνικά ονόματα δεν τα "πιάνουν" εύκολα οι ξένοι.
    Δύο πλοίαρχοι που είχαν περάσει από το καράβι ήταν οι Δ.Σιγάλας και Ι.Κατσίκης.

Σελίδα 1 από 25 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας