Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 63

Θέμα: Αρχιμηχανικός σε ναυτιλιακή εταιρεία (Marine Superintendent)

  1. #11

    Προεπιλογή ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ.......(;;;;;)

    ....Καλημερα....και παλι...τωρα διαβασα το μηνυμα και πιστευω οτι τι θεμα ειναι πολυ σοβαρο.Το προβλημα αυτο το εχω βιωσει ψαχνοντας δουλεια σε ναυτιλιακη εταιρια (γκαζαδικα) και οταν πηγα ....ειδα στο τεχνικο τμημα 5-6 μοντελα.....αναρωτηθηκα που ειμαι;;οταν συναντηθηκα με τον υπευθυνο διευθυντη...πριν ακομη τελειωσει το interview ειχα βεβαιωθει οτι δεν προκειται......να παω.
    αναρωτιεμαι αν οι κοπελιτσες με τα βαμενα νυχια...τα ανοιχτα πουκαμμισα....τα προκλητικα ρουχα ξερουν πιο πολλα απο ενα παιδι που θελει πραγματικα δουλεια κ αγαπα την δουλεια αυτη......
    τελος θελω να μαθω πως οι τεχνικοι διευθυντες κρινουν τη καθε προσληψη......με τι προσωντα;;
    Αφου θελουν αξιοκρατια οι κοπελιες ας πανε σενα καρτερ να αλλαξουν κουζινετα.....να παρουν deflection...να κατεβουν σε framo αντλια...........αλλα ξεχασα ειναι το αδυναμο φυλο...........εδω αλλα καπου αλλου δυνατο..........περιμενω απαντησεις........

  2. #12
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Θα παρακλέσω να κρατήσουμε ένα επίπεδο στην κουβέντα χωρίς να το τραβάμε στα άκρα. Το τι κάνει κάθε Τεχνικός διευθυντής είναι δικαίωμα και ευθύνη του πως θα κάνει την δουλειά του. Επειδή αυτό συμβαίνει σε 1, 2 ή 10 εταιρείες δεν σημαίνει ότι είναι ο κανόνας. ¶ρα λοιπόν δεν βοηθά τον διάλογο αυτού του είδους η προσέγγιση στο θέμα. Ας ξεκολλήσουμε από αυτή την τακτική και ας το δούμε σφαιρικότερα το θέμα.

  3. #13
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παιδια ενταξη με το θεμα της γυναικας. Ομως να σας πω, αλλη ειναι η θεση του Μοντελου με το ανοιχτο πουκαμισω που ειναι στην ουσια η Reception και αλλα κριτηρια υπαρχουν για τον Roving Superintendent. Σιγουρα και εννοώ ΣΙΓΟΥΡΑ σε καμια εταιρια δεν προκειται να παει για τη θεση του Roving Superintendent, το μοντελο. Οποτε λοιπον θεωρω πως 1000 Μοντελα να ειναι εκει που θα πας για συνεντευξη στη παραπάνω θεση, σε καμια περιπτωση το αποτελεσμα δεν προκειται να επιρεαστει απο τα Μοντελα. Δοξα το θεο υπαρχουν πολλες θεσεις στην εταιρια για μια γυναικα οπως ειναι το Account ή το ISM ή το Insurance ή ακομα και το Crew.
    Αν λοιπον αποφασισετε να πατε για συνεντευση σε καποιο απο τα παραπάνω τμηματα, να ξερετε πως ο ανταγωνισμος με το Δυνατο φιλο ειναι..ισοδυναμος.
    Τελος ειτε ΤΕΙ ειτε ΕΜΠ, τα κριτηρια ειναι άλλα και δεν επιρεαζονται τοσο απο τις γνωσεις οσο (δυστυχως) απο το τι προσφερεις. Τι να το κανω να εχω μια μηχανη που να δουλευει σε υψηλες στροφες αλλά μου ανεβαζει τα καυσερια.. προβλημα μου ειναι. Ομως υπάρχει και το αναστροφο, τι να κανω τη μηχανη που δεν ανεβαζει στροφες.. ναι μεν δεν ανεβαζει θερμοκρασια καυσεριων αλλα....θα μου εχει ρίξει την αποδοση.
    Εξω παιδια χρειαζονται μια Μηχανη που να δουλευει ΣΥΝΟΛΙΚΑ καλα. Αυτο χρειαζεται μια ναυτιλικη.
    Και κατι αλλο, τον "Ξύπνιο" κανενας δεν το θελει, τον "Εξυπνο" αρκετοί, αλλά αυτόν που "ΓΝΩΡΙΖΕΙ και Ξερει πότε να μιλάει και πότε να σωπαίνει...ΟΛΟΙ".

  4. #14
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Athens - Tinos
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια ενταξη με το θεμα της γυναικας. Ομως να σας πω, αλλη ειναι η θεση του Μοντελου με το ανοιχτο πουκαμισω που ειναι στην ουσια η Reception και αλλα κριτηρια υπαρχουν για τον Roving Superintendent. Σιγουρα και εννοώ ΣΙΓΟΥΡΑ σε καμια εταιρια δεν προκειται να παει για τη θεση του Roving Superintendent, το μοντελο. Οποτε λοιπον θεωρω πως 1000 Μοντελα να ειναι εκει που θα πας για συνεντευξη στη παραπάνω θεση, σε καμια περιπτωση το αποτελεσμα δεν προκειται να επιρεαστει απο τα Μοντελα. Δοξα το θεο υπαρχουν πολλες θεσεις στην εταιρια για μια γυναικα οπως ειναι το Account ή το ISM ή το Insurance ή ακομα και το Crew.
    Αν λοιπον αποφασισετε να πατε για συνεντευση σε καποιο απο τα παραπάνω τμηματα, να ξερετε πως ο ανταγωνισμος με το Δυνατο φιλο ειναι..ισοδυναμος.
    Τελος ειτε ΤΕΙ ειτε ΕΜΠ, τα κριτηρια ειναι άλλα και δεν επιρεαζονται τοσο απο τις γνωσεις οσο (δυστυχως) απο το τι προσφερεις. Τι να το κανω να εχω μια μηχανη που να δουλευει σε υψηλες στροφες αλλά μου ανεβαζει τα καυσερια.. προβλημα μου ειναι. Ομως υπάρχει και το αναστροφο, τι να κανω τη μηχανη που δεν ανεβαζει στροφες.. ναι μεν δεν ανεβαζει θερμοκρασια καυσεριων αλλα....θα μου εχει ρίξει την αποδοση.
    Εξω παιδια χρειαζονται μια Μηχανη που να δουλευει ΣΥΝΟΛΙΚΑ καλα. Αυτο χρειαζεται μια ναυτιλικη.
    Και κατι αλλο, τον "Ξύπνιο" κανενας δεν το θελει, τον "Εξυπνο" αρκετοί, αλλά αυτόν που "ΓΝΩΡΙΖΕΙ και Ξερει πότε να μιλάει και πότε να σωπαίνει...ΟΛΟΙ".

    Συμφωνώ απόλυτα με τον Eng και ειδικά με τα τελευταία του σχόλια για εξυπνουw, ξύπνιους αλλά και το πότε ξέρει να μιλάει κανείς και πότε όχι. Παρακολουθόντας την κουβέντα θέλω να ρωτήσω κάτι. Εσείς που πήγατε για interview και είδατε τα μοντέλα κτλ ρωτήσατε πόσοι δουλεύουν στο τεχνικό τμήμα και πόσοι από αυτούς είναι με μια βαλίτσα και κυνηγάνε βαπόρια? Απλά ρωτάω γιατί τυχαίνει πολλές φορές να μπαίνεις σε τεχνικό τμήμα και να μην υπάρχει ψυχή. Όλοι κάνουν attendance σε κάποιο βαπόρι! Δεν είναι απίθανο και σε τέτοιες περιπτώσεις μένουν πίσω οι κοπελίτσες που σαπορτάρουν το γραφείο ως γραμματείς, filling, spares κτλ.
    Από προσωπική μου εμπερία πάντως έχω δουλέψει με γυναίκες σε ISM και Quality (η μια μάλιστα ήταν διευθυντής του quality) οι οποίες βάζουν φόρμα στο βαπόρι και ανεβοκατεβαίνουν στa double bottoms

  5. #15
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Ωραιες οι παραθεσεις αλλα νομιζω οτι το ερωτημα ειναι πιο γενικο.
    Υπαρχουν πολλες περιπτωσεις - κατα την γνωμη μου - που ενω δουλευουν στο χωρο και εχουν πολλη καλη καταρτηση επειδη δεν φερουν τον τιτλο αρχιμηχανικος or στελεχος ναυτηλιακης θεωρουνται υποδιεστεροι και βεβαια δεν ανοιγουν και ευκολα οι πορτες για μια ναυτιλιακη.

  6. #16

    Προεπιλογή ΑΡΧΙΜΗΧΑΝΙΚΟΙ...

    καλημερα στα παιδια....
    μια παρατηρηση θα ηθελα να κανω..και φυσικα αν πω κατι που πειραζει καποιους ανακαλω...δημωσιως..
    οι περισσοτεροι νεοι σημερα σπουδαζουν το επαγγελμα του ναυπηγου..του μηχανολογου με σκοπο να μπουν σε μια εταιρια να δουλευουν ανετα ξεκουραστα και να οικονομουν...οταν ομως δουν τα σκουρα τη κανουν για αλλου...γιαυτο καλο θα ηταν οι νεοι αρχιμηχανικοι (προς θεου δεν τους υποτιμω..γιατι υπαρχουν ατομα στη κυριολεξια ΄΄αετοι΄΄ και ΜΗΧΑΝΙΚΑΡΕΣ τοσο απο το ΕΜΠ οσο και απο αντιστοιχα ελληνικα ΤΕΙ)
    να εχουν μια πρακτικη εμπειρια........
    αυτη ειναι η αποψη μου..και το λεω αυτο διοτι αν και εχω 15 χρονια στη μουτζουρα...2 χαρτια και τωρα παω για το Ms εχω δει πολλους ΄΄πρακτικους μαστορους΄΄ συνεργειων αλλα και πληρωματων να κοροιδευουν τα νεα παιδια.....να μην τα βοηθουν οσο πρεπει να..να...να....και αυτο πιστευω οτι οφειλεται σε καθαρο κομπλεξ..δυστηχως
    αυτη ειναι η πραγματικοτητα σημερα...και το φαινομενο αυτο το εχω συναντησει μονο ΕΔΩ στην ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ......και λυπαμαι

  7. #17

    Προεπιλογή Νέοι αρχιμηχανικοί

    Καταρχήν στο πτυχίο δε γράφει πάνω "αρχιμηχανικός", το έψαξα.
    Στην αρχή νόμιζα ότι αρχιμηχανικός γίνεται καποιος μετα από 5 χρόνια πρακτικής εξάσκησης πάνω στα βαπόρια.
    Μετά συνεργάστηκα με νεότατους αταξίδευτους αρχι-μηχανικούς, πράγμα που δεν επαληθεύει τον παραπάνω ορισμό.
    Έτσι δεν έμαθα ποτέ τι ακριβώς σημαίνει αρχι-μηχανικός.

    Πάντως για τα κωμικοτραγικά φαινόμενα λήψης αποφάσεων εν ελλέιψη γνώσεων, νομίζω ότι δε φταίνε οι νέοι απόφοιτοι του ΜΙΤ, ΕΜΠ κτλ.
    Υποψιάζομαι ότι μερίδιο ευθύνης φέρει το boss που γνωρίζει τον "μπαμπά"... ε και δε θέλει μωρέ να το δυσκολέψει το παιδί τώρα που ξεκινάει την πορεία του...

  8. #18
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Altair Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι δεν έμαθα ποτέ τι ακριβώς σημαίνει αρχι-μηχανικός.
    Με αφορμη το παραπάνω σχόλιο - και δεν αναφερομαι κατα προσωπο στον Altair - μονο καποιος που κανει αυτη τη δουλεια μπορει να πει τι ειναι αρχιμηχανικος. Το να εισαι υπευθυνος για ενα ή περισσοτερα καραβια μπορει να σημαινει απο τιποτα εως και να ειναι η δευτερη οικογενεια σου ή μαλλον κατι σαν τα..παιδια σου!! Και ολα ξεκιναν απο το πως εσυ νιωθεις μεσα σου. Το νοημα λοιπον του τι σημαινει να εισαι αρχιμηχανικος, ειναι να μπορεις να εισαι σαν πατερας.. παντου 24-7 οπου σε χρειαστει το καραβι σου, να εισαι (αλλα και να ξερει..!!!) πως εισαι διπλα του. Πως δεν ειναι ενα μάτσο πααμελειμενα ατομα στη μεση του πουθενα και το μονο που κανουν αυτοι οι..γραφιαδες ειναι να ζηταν..να ζηταν και να τους βριζουν...
    Αυτο λοιπον ειναι για μενα το πρωτο συνθετικο της λεξης αρχιμηχανικος, ειναι αυτος που βαζει το καραβι πανω απο πολλές προσωπικες απολαυσεις, αυτος που μπορει και ειναι ΔΙΠΛΑ στον ναυτικο και στις αναγκες του, αυτος μπο μπορει και ξερει να ΑΚΟΥΕΙ πολυ και να μιλαει οταν χρειαζεται..
    Και πανω απ ολα?? Οτι κανει, το κανει μεσα απο τη καρδια του γιατι αγαπαει..οχι τη δουλεια για τα χρηματα - αυτα ουτος ή αλλος ερχονται και ειναι πολυ καλα - αλλα τη δουλεια χωρίς να ειναι δουλεία αλλά Προσφορα!!

    Α:υτο ειναι για μενα το νοημα της λεξης "Αρχιμηχανικος"!
    Προσοχη..μην το αναζητησετε στα λεξικα..αλλα στη καρδια του καθενός...

  9. #19

    Προεπιλογή

    Ναι, όντως..
    Το να το λέει η καρδιά σου είναι η πρώτη προϋπόθεση!

  10. #20

    Προεπιλογή ARXIMHXANIKOS

    για πες μου σε παρακαλω....τι προσωντα θα πρεπει να εχει καποιος γιανα γινει αρχιμηχανικος;;;;

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας