Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 63

Θέμα: Αρχιμηχανικός σε ναυτιλιακή εταιρεία (Marine Superintendent)

  1. #21
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.146

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από A/B ENGINEER Εμφάνιση μηνυμάτων
    για πες μου σε παρακαλω....τι προσωντα θα πρεπει να εχει καποιος γιανα γινει αρχιμηχανικος;;;;
    ο καθε ανθρωπος ως λογικο ον εχει στη ζωη του ενα στοχο
    για να γινεις αρχιμηχανικος πρεπει να θεσεις αυτον τον στοχο
    ειναι πολυ απλα τα πραγματα
    και οταν λεμε αρχιμηχανικος EN λεμε ΑΡΧΙΜΗΧΑΝΙΚΟΣ EN με τα στοιχεια που ανεφεραι ο φιλος Eng και ειδικα στις δυο τελευταιες σειρες
    για να γινεις αρχιμηχανικος με .............προσωπικοτητα αλλιως
    @#$%*& ..αρχιμηχανικος θα γινεις
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  2. #22
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ--ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή ΑΠΑΝΤΗΣΗ

    ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΦΟΝΙΣΩ ΜΕ ΤΗΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΛΕΟ.ΓΙΑ ΝΑ ΦΘΑΣΕΙ ΕΝΑΣ Α ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΝΑ ΠΡΟΑΧΘΗ ΣΕ ΑΡΧΙΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΘΕΩΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΥΗ.ΟΜΩΣ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΒΑΡΔΙΑ 12-4 ΜΕ ΘΑΛΑΣΣΟΤΑΡΑΧΗ ΝΑ ΝΙΩΘΗ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΝΑ ΒΑΡΑΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΘΑ ΕΙΝΕ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΝΟΜΑΖΕΤΕ ΑΡΧΙΜΗΧΑΝΙΚΟΣ.ΟΛΕΣ ΑΙ ΣΟΒΑΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΡΧΙΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΥΣ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ.ΕΓΩ ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ,ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΛΑΖΩΝΙΑΣ.ΕΙΝΕ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΕ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΥΠΟΘΗΚΑΝ ΠΕΡΙ ΚΟΜΠΛΕΞ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikos1945 : 10-02-2011 στις 23:10

  3. #23
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ--ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από A/B ENGINEER Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα στα παιδια....
    μια παρατηρηση θα ηθελα να κανω..και φυσικα αν πω κατι που πειραζει καποιους ανακαλω...δημωσιως..
    οι περισσοτεροι νεοι σημερα σπουδαζουν το επαγγελμα του ναυπηγου..του μηχανολογου με σκοπο να μπουν σε μια εταιρια να δουλευουν ανετα ξεκουραστα και να οικονομουν...οταν ομως δουν τα σκουρα τη κανουν για αλλου...γιαυτο καλο θα ηταν οι νεοι αρχιμηχανικοι (προς θεου δεν τους υποτιμω..γιατι υπαρχουν ατομα στη κυριολεξια ΄΄αετοι΄΄ και ΜΗΧΑΝΙΚΑΡΕΣ τοσο απο το ΕΜΠ οσο και απο αντιστοιχα ελληνικα ΤΕΙ)
    να εχουν μια πρακτικη εμπειρια........
    αυτη ειναι η αποψη μου..και το λεω αυτο διοτι αν και εχω 15 χρονια στη μουτζουρα...2 χαρτια και τωρα παω για το Ms εχω δει πολλους ΄΄πρακτικους μαστορους΄΄ συνεργειων αλλα και πληρωματων να κοροιδευουν τα νεα παιδια.....να μην τα βοηθουν οσο πρεπει να..να...να....και αυτο πιστευω οτι οφειλεται σε καθαρο κομπλεξ..δυστηχως
    αυτη ειναι η πραγματικοτητα σημερα...και το φαινομενο αυτο το εχω συναντησει μονο ΕΔΩ στην ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ......και λυπαμαι
    ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΕΦΟΠΛΗΣΤΗΣ ΘΕΛΕΙ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΝΕ ΚΑΙ ΠΑΝΤΕΤΑΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΣΩΛΗΝΑΣ,ΚΛΠ.ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΛΕΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΒΑΛΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΟΥ.ΕΓΩΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΝΟΡΙΖΩ ΓΙΑΤΙ ΕΚΦΡΑΖΕΣΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ .ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑ ΝΑ ΕΙΣΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ

  4. #24

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikos1945 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΦΟΝΙΣΩ ΜΕ ΤΗΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΛΕΟ.ΓΙΑ ΝΑ ΦΘΑΣΕΙ ΕΝΑΣ Α ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΝΑ ΠΡΟΑΧΘΗ ΣΕ ΑΡΧΙΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΘΕΩΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΥΗ.ΟΜΩΣ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΒΑΡΔΙΑ 12-4 ΜΕ ΘΑΛΑΣΣΟΤΑΡΑΧΗ ΝΑ ΝΙΩΘΗ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΝΑ ΒΑΡΑΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΘΑ ΕΙΝΕ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΝΟΜΑΖΕΤΕ ΑΡΧΙΜΗΧΑΝΙΚΟΣ.ΟΛΕΣ ΑΙ ΣΟΒΑΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΡΧΙΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΥΣ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ.ΕΓΩ ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ,ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΛΑΖΩΝΙΑΣ.ΕΙΝΕ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΕ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΥΠΟΘΗΚΑΝ ΠΕΡΙ ΚΟΜΠΛΕΞ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    Συμφωνώ και επαυξάνω.
    (Βέβαια αίσθημα ευθύνης μπορεί να νιώθεις και χωρίς να έχεις κάνει βάρδια 12-4 με θαλασσοταραχή... αλλά τότε το εκφράζεις με το να μην κυνηγάς χαϊλίκια!)

  5. #25

    Προεπιλογή ''ΑΡΧΙΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Ε.Ν. ΕΝ ΕΤΗ 2011 ''

    Αρχικά θα ήθελα να σας επιβεβαιώσω ότι είμαι σύμφωνος όσον αφορά τους παραδοσιακούς/παλαιούς εφοπλιστές όπου πάντοτε προτιμούσαν να τοποθετούν στην θέση αρχιμηχανικού πρώην Α' μηχανικούς που επάνδρωναν τα πλοία τους......Διότι τα συγκεκριμένα άτομα είχαν τις κατάλληλες γνώσεις & τις ανάλογες εμπειρίες ώστε να αντιμετωπίσουν τις δυσκολίες & τα προβλήματα των πλοίων βγάζοντας από την δύσκολη θέση τον εφοπλιστή.Δυστυχώς σήμερα εν έτη 2011 δεν ισχύουν τα παραπάνω...Όπως γνωρίζουμε το technical dpt. αποτελείται από τις ακόλουθες θέσεις:technical manager,port engineers-technicians & support engineers.Ο technical manager σχεδόν για να μην αναφέρω πάντα είναι απόφοιτος του Ε.Μ.Π. ή άλλων ανώτατων εκπαιδευτικων ιδρυμάτων του εξωτερικού...Ο εφοπλιστής σήμερα επιλέγει technical manager συνήθως έναν πρώην manager ή marine surveyor-auditor που εργαζόταν σε νηογνώμονες ή άλλους μεγάλους ελληνικούς & ξένους οργανισμούς. (όπως Lloyd's,BV,A.B.S.,DNV,Rina,BP,Shell κ.α.)Όσον αφορά τους support engineers επιλέγουν πάντοτε απόφοιτους του Ε.Μ.Π. ναυπηγών μηχανολόγων-μηχανικών ή από ΤΕΙ ναυπηγικής ή άλλων σχολών της Αγγλίας κ.α. Τα συγκεκριμένα άτομα δεν έχουν υψηλές οικονομικές απαιτήσεις διότι μετά την αποφοίτηση τους ψάχνουν άμεσα εργασία..Οι νέοι πτυχιούχοι αμείβονται από 1.500-2.000 euro που για έναν στεριανό διπλωματούχο θεωρούνται πάρα πολλά χρήματα!!!Τώρα όσον αφορά τους port engineers-technicians καλύπτονται επίσης από ναυπηγούς-μηχανολόγους μηχανικούς αλλά & από ένα ποσοστό΄πρώην Α' μηχανικών Ε.Ν. που θεωρούνται απαραίτητοι από τα γραφεία.Δυστυχώς το ποσοστό αυτό δεν είναι μεγάλο πάρα μόνο αυτό που χρειάζονται.Τέλος αρκετοί εφοπλιστές προτιμούν στο γραφείο, απόστρατους του Πολεμικού Ναυτικού που είναι απόφοιτοι της Σχολής Ναυτικών Δοκίμων/Μηχανικοί & για δυο λόγους: πρώτον δεν απαιτούν υψηλούς μηνιαίους μισθους & δώρα διότι λαμβάνουν σύνταξη & ασφάλεια από το Π.Ν. & δεύτερον θεωρείται ότι η εταιρεία τους έχει υψηλό υπόβαθρο,,ειδικά εκείνες που έχουν εισαχθεί στο χρηματιστήριο του Λονδίνου &Νέας Υόρκης... Πλέον στα πλοία απασχολούνται Φιλιππινέζοι & Ινδοί μηχανικοί & όταν παρουσιάζονται βλάβες-προβλήματα αντιμετωπίζονται όλα σπό συνεργεία & τεχνικούς στα λιμάνια-ναυπηγεία της Σιγκαπούρης και γι αυτό τον λόγο το έχουν δεδομένο & δεν χρειάζονται τον πρώην Α' μηχανικό στο γραφείο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SUPERFERRY II : 14-02-2011 στις 06:01
    Φιλοτίτισσά μου,γίνε ποιά δικιά μου κι από τα όνειρα μου μην μου φύγεις πιά..Μια μικρή από το Φιλότι που δεν είναι ότι κι ότι μου έχει κάψει την καρδιά μου και θα τρελαθώ....

  6. #26

    Προεπιλογή

    Σήμερα για να χαρακτηρισθεί κάποιος ΑΡΧΙΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Ε.Ν. αρκεί να αποφοιτήσει από το Ε.Μ.Π. ή από ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα του εξωτερικού.Επιπλέον να γνωρίζει ξένες γλώσσες όπως Αγγλικά,Γερμανικά,Ιταλικά καθως & να χειρίζεται άψογα τον υπολογιστή & να είναι πάντοτε ενήμερος για τα νέα προγράμματα που θα τον βοηθούν στην εργασία του.Ταυτόχρονα με τα παραπάνω να έχει καλές γνωριμίες-συστάσεις που θα τον βοηθήσουν να εισαχθεί στον χώρο της ναυτιλίας και να εργασθεί στο technical dept. μίας ναυτιλιακής εταιρείας...Έπειτα εργάζεται ως support engineer (βοηθός αρχιμηχανικού) & στην συνέχεια με την κατάλληλη προυπηρεσία στο γραφείο & τις επισκέψεις στα πλοία αποκτά κάποιος θέση αρχιμηχανικού..Ωστόσο υπάρχει ένα παραθυράκι, όπου εφαρμόζεται από πολλά άτομα τα τελευταία χρόνια. Αποφοιτούν από την Α.Ε.Ν. μηχανικών, ταξιδεύουνγια λίγο ως Γ'μηχανικοί & στην συνέχεια κάνοντας κάποιο μεταπτυχιακό σε ιδιωτικά κολλέγια στη Ελλάδα ή στο εξωτερικο προσλαμβάνονται στο technical dept. μιας ναυτιλιακής.Ωστόσο προυποθέτει όπως πάντα γνωριμίες......
    Προσωπικά δεν συμφωνώ με τις παραπάνω μεθόδους που ακολουθούνται από τους νέους εφοπιστές & managers των ναυτιλιακών.Ωστόσο είμαι σύμφωνος στην παραδοσιακή μέθοδο όπου ταξιδεύεις ως Γ' μηχανικός & σταδιοδρομείς μέχρι Α' μηχανικός στα πλοία.Έπειτα & πάντα κατά την προσωπική μου άποψη είσαι σε θέση να αντιμετωπίσεις τα προβλήματα & τις δύσκολες καταστάσεις ως ΑΡΧΙΜΗΧΑΝΙΚΟΣ από την θέση του γραφείου & όχι μόνο....
    Σήμερα οι εταιρείες & ειδικά αυτές που απασχολούν ξένους ναυτικούς στα πλοία τους δεν απασχολούν στην εταιρείας τους πρώην Α' μηχανικούς στο technical dept. γιατί δεν τους ενδιαφέρουν οι γνώσεις,εμπειρίες & η βοήθεια των πρώην ναυτικών-μηχανικών.Διότι στα πλοία έχουν Φιλιππινέζους,Ινδούς,Ουκρανούς,Τανζανούς μηχανικούς και τους συμφέρει να ξοδεύουν χρήματα στα συνεργεία & στους τεχνικούς στα λιμάνια για κάθε ζημιά που θα προκύψει.Τους εφοπλιστές τους ενδιαφέρει να έχουν υψηλό προφίλ προς τους επενδυτές & τους συνεργάτες τους & όχι η πραγματικότητα.Γι αυτό θα καλύπτονται οι θέσεις αυτές από Ναυπηγούς-Μηχανολόγους Μηχανικούς και μόνο......από ένα μικρό ποσοστό πρώην μηχανικών Ε.Ν......Δυστυχώς ή ευτυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα & θα το διαπιστώσετε εφόσον επισκεφθείτε από κοντά εταιρείες ποντοπόρου..........EΞΗΠΥΡΕΤΕΙ ΤΟΥΣ ΕΦΟΠΛΙΣΤΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ & ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΟΥΣ, TECHNICAL MANGERS & PORT ENGINEERS ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΣΕ ΝΗΟΓΝΩΜΟΝΕΣ-ΤΜΗΜΑΤΑ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΕΩΝ-ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ-ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΥΣ Π.Ν. Ε.Α. ΔΙΟΤΙ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΓΝΩΡΙΜΙΩΝ & ΤΩΝ ΤΙΤΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΣΤΕΛΕΧΩΝ ΤΟΥΣ,ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΕΦΟΠΛΙΣΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΟΦΕΛΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΑΥΛΩΤΕΣ-ΝΗΟΓΝΩΜΟΝΕΣ-ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΠΛΟΙΩΝ-ΥΕΝ-ΑΡΧΕΣ-ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ-ΤΡΑΠΕΖΕΣ Κ.Α...........ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ Ο ΚΘΕΝΑΣ ΜΑΣ.......
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SUPERFERRY II : 14-02-2011 στις 05:57
    Φιλοτίτισσά μου,γίνε ποιά δικιά μου κι από τα όνειρα μου μην μου φύγεις πιά..Μια μικρή από το Φιλότι που δεν είναι ότι κι ότι μου έχει κάψει την καρδιά μου και θα τρελαθώ....

  7. #27

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Δημήτρη, σεβαστή η θέση σου και ο συλλογισμός σου. Όμως στην ναυτιλία, business is business. Αυτό στην χώρα μας μεταφραζεται έτσι όπως το περιγράφεις.
    Ανεξαρτήτα όμως από αυτό, η δική μου εμπειρία σε γραφείο (15+ χρόνια) δεν συνάδει με αυτά που αναφέρεις. Οι θέσεις των ανδρών είναι συγκεκριμένες και πάνε άνδρες. Μιλάω φυσικά για γραφεία της ποντοπόρου.
    Και εγώ φίλε Leo αυτό πίστευα αλλά δεν ισχύει.Νόμιζα ότι συγκεκριμένες θέσεις ήταν μόνο για άνδρες.Σε πολλές ναυτιλιακές εταιρείες απασχολούνται γυναίκες σε θέση που δεν το περιμένουμε.Εάν επισκεφθείς το site της Eλληνικής ναυτιλιακής εταιρείας hellenic carriers :http://www.hellenic-carriers.com/management.html θα διαπιστώσεις ότι D.P.A (Designated Person Ashore) & C.S.O. (Company security officer) είναι μια γυναίκα μάλιστα 27 ετών.Θα μπορούσα να αναφέρω & άλλες εταιρείες ποντοπόρου αλλά δεν είναι σωστό.Συγνώμη που ξέφυγα από το θέμα του forum.
    Φιλοτίτισσά μου,γίνε ποιά δικιά μου κι από τα όνειρα μου μην μου φύγεις πιά..Μια μικρή από το Φιλότι που δεν είναι ότι κι ότι μου έχει κάψει την καρδιά μου και θα τρελαθώ....

  8. #28
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ--ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από SUPERFERRY II Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά θα ήθελα να σας επιβεβαιώσω ότι είμαι σύμφωνος όσον αφορά τους παραδοσιακούς/παλαιούς εφοπλιστές όπου πάντοτε προτιμούσαν να τοποθετούν στην θέση αρχιμηχανικού πρώην Α' μηχανικούς που επάνδρωναν τα πλοία τους......Διότι τα συγκεκριμένα άτομα είχαν τις κατάλληλες γνώσεις & τις ανάλογες εμπειρίες ώστε να αντιμετωπίσουν τις δυσκολίες & τα προβλήματα των πλοίων βγάζοντας από την δύσκολη θέση τον εφοπλιστή.Δυστυχώς σήμερα εν έτη 2011 δεν ισχύουν τα παραπάνω...Όπως γνωρίζουμε το technical dpt. αποτελείται από τις ακόλουθες θέσεις:technical manager,port engineers-technicians & support engineers.Ο technical manager σχεδόν για να μην αναφέρω πάντα είναι απόφοιτος του Ε.Μ.Π. ή άλλων ανώτατων εκπαιδευτικων ιδρυμάτων του εξωτερικού...Ο εφοπλιστής σήμερα επιλέγει technical manager συνήθως έναν πρώην manager ή marine surveyor-auditor που εργαζόταν σε νηογνώμονες ή άλλους μεγάλους ελληνικούς & ξένους οργανισμούς. (όπως Lloyd's,BV,A.B.S.,DNV,Rina,BP,Shell κ.α.)Όσον αφορά τους support engineers επιλέγουν πάντοτε απόφοιτους του Ε.Μ.Π. ναυπηγών μηχανολόγων-μηχανικών ή από ΤΕΙ ναυπηγικής ή άλλων σχολών της Αγγλίας κ.α. Τα συγκεκριμένα άτομα δεν έχουν υψηλές οικονομικές απαιτήσεις διότι μετά την αποφοίτηση τους ψάχνουν άμεσα εργασία..Οι νέοι πτυχιούχοι αμείβονται από 1.500-2.000 euro που για έναν στεριανό διπλωματούχο θεωρούνται πάρα πολλά χρήματα!!!Τώρα όσον αφορά τους port engineers-technicians καλύπτονται επίσης από ναυπηγούς-μηχανολόγους μηχανικούς αλλά & από ένα ποσοστό΄πρώην Α' μηχανικών Ε.Ν. που θεωρούνται απαραίτητοι από τα γραφεία.Δυστυχώς το ποσοστό αυτό δεν είναι μεγάλο πάρα μόνο αυτό που χρειάζονται.Τέλος αρκετοί εφοπλιστές προτιμούν στο γραφείο, απόστρατους του Πολεμικού Ναυτικού που είναι απόφοιτοι της Σχολής Ναυτικών Δοκίμων/Μηχανικοί & για δυο λόγους: πρώτον δεν απαιτούν υψηλούς μηνιαίους μισθους & δώρα διότι λαμβάνουν σύνταξη & ασφάλεια από το Π.Ν. & δεύτερον θεωρείται ότι η εταιρεία τους έχει υψηλό υπόβαθρο,,ειδικά εκείνες που έχουν εισαχθεί στο χρηματιστήριο του Λονδίνου &Νέας Υόρκης... Πλέον στα πλοία απασχολούνται Φιλιππινέζοι & Ινδοί μηχανικοί & όταν παρουσιάζονται βλάβες-προβλήματα αντιμετωπίζονται όλα σπό συνεργεία & τεχνικούς στα λιμάνια-ναυπηγεία της Σιγκαπούρης και γι αυτό τον λόγο το έχουν δεδομένο & δεν χρειάζονται τον πρώην Α' μηχανικό στο γραφείο.
    ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΙΝ ΣΟΥ ΟΜΩΣ ΠΑΡΑΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΜΟΥ .ΤΗΝ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΕ ΕΝ ΠΛΩ ΜΟΝΟ Ο Α ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΤΟΥ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΗΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΟΥΝ.ΤΟΝ ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΣΤΟ ΠΕΛΑΓΟΣ ΤΟ ΠΛΟΙΟ.Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΕ ΟΤΙ ΤΑ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΝ ΑΣΠΡΗ ΦΟΡΜΑ ΘΑ ΤΗΝ ΦΟΡΕΣΟΥΝ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΕ ΕΤΟΙΜΟΙ .ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΚΑΛΗ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

  9. #29
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Σε συνεχεια των παραπάνω αποψεων που ακουστηκαν ομολογω οτι ειναι αψογες και αυτη του SUPERFERRY αλλά και το ΜαστροΝικου. Ουσιαστηκα αυτο που θα ελεγα ειναι πως για αυτο
    ΤΟΝ ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΣΤΟ ΠΕΛΑΓΟΣ ΤΟ ΠΛΟΙΟ
    στην ουσια το γραφειο το μονο που θα κανει ειναι να δωσει κανα-δυο κατευθυνσεις. Αν δεν εχεις ικανό πληρωμα πανω στο βαπορι τοτε οτι και να του πεις, δεν θα βγαλεις ακρη. Γι'αυτο και οι Εφοπλιστες κρατανε σταθερα καποια πληρωματα τα οποια ανακυκλώνονται (και το βλεπουμε απο το γεγονός πως παντα προτιμουν μια ή δυο ατζενσιες πληρωματων) για να ξερουν οτι το βαπορι θα λειτουργει με ιδια standard.

    Τωρα οσο για το γραφειο, η αληθει ειναι οπως ειπωθηκε απο τον SUPERFERRY. Αν υπαρχει καποιο επιγων ζητημα, τοτε στελνουν εναν Roving Engineer (μαλλον αυτο θα εννοεις και εσυ
    port engineers-technicians
    ) που ειναι κατακόρων συνταξιούχοι Α' Μηχανικου και πληρώνονται με την ημερα ή ωρα. Εκει πραγματικα χρειαζεται ο Μ Α Σ Τ Ο Ρ ΑΣ και οχι ενας του ΕΜΠ ή του ΤΕΙ ή Κολεγιου (σημειωση, εγω ανηκω σε αυτη τη κατηγορια αλλα και με ενα χαρτι 3ου.). Δυστυχως και ισως να ακουστει ασχημα, οταν εχεις μεινει απο ηλεκ/νη σε ενα νησακι της Μικρονησιας τοτε με τα διπλωματα δεεεεεννν θα τη φτειαξεις. Αν δεν γνωριζεις απο Μηχανες ή οπως ειπα αν δεν εισαι ΜΑΣΤΟΡΑΣ και ΠΑΤΕΝΤΑΣ τοτε θα μεινεισ εκει που εισαι.

  10. #30
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ--ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΗΜΑ

    ΜΑΣΤΡΟΓΙΩΡΓΗ ΘΑ ΣΥΜΦΟΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΚΑΝΗΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ .ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ 35 ΑΤΟΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΕΙΚΕ ΝΑ ΚΑΤΕΒΗ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΟΣΤΑΣΙΟ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΝΤΕΛΗ 2009. ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ,ΒΑΡΙΑ Η ΚΑΛΟΓΕΡΙΚΗ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΕ 60 ΒΑΘΜΟΥΣ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΚΑΤΕΒΕΙ?ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΓΩ ΣΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΥΣ ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΤΟ ΠΛΗΡΩΜΑ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΟΣΤΑΣΙΟΥ ΤΟΥ ΠΛΟΙΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ Γ/ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΜΕ ΜΟΥΝΤΖΟΥΡΕΜΕΝΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΦΟΡΜΑ ΚΑΤΑΜΑΥΡΗ ΑΠΟ ΣΑΡΩΣΗ .ΕΔΩ ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΘΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ,ΔΟΞΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΥΠΟΔΟΜΗ.ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗ ΛΕΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας