Σελίδα 12 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 210111213 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 111 έως 120 από 124

Θέμα: Mυρτιδιώτισσα [Lochness, Valmarina, Myrtidiotissa]

  1. #111
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.123

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τοξότης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε το έψαξα , αν και μου φαίνεται περίεργο να μην έχουν παρατεθεί στοιχεία του.

    Να λοιπόν κάποια που βρήκα

    ss LOCHNESS
    built by Harland & Wolff Ltd Govan,
    Yard No 872G
    Engines by J G Kincaid & Co Ltd
    Last Name: MYRTIDIOTISSA (1958)
    Previous Names: Valmarina (1955)
    Port of Registry: Piraeus
    Propulsion: triple expansion 6cy 2400ihp 12.5 knots
    Launched: Thursday, 06/06/1929
    Built: 1929
    Ship Type: Passenger Cargo Vessel
    Tonnage: 1041 grt
    Length: 208 feet 8
    Breadth: 34 feet 1
    Draught: 10 feet
    Owner History:
    David MacBrayne (1928) Ltd
    Lloyd Mediterraneo SpA Rome
    Lakoniki SS Nav Piraeus
    Status: Arrived for Scrapping - 15/03/1973

    Remarks: Broken up at Perama
    http://www.clydesite.co.uk/clydebuil...ip.asp?id=6329
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eίχε μήκος 63,6 μέτρα, πλάτος 10,4 και βύθισμα 3,2 μέτρα. Η ταχύτητα που είχε στα καλύτερα του ήταν 12,5 κόμβοι.

    Με την ευκαιρία να ανεβάσουμε και μια εικόνα του ως VALMARINA από το naviearmatori
    valmarina.jpg
    Ευχαριστω και τους δυο. Να φανταστω οτι η 6κυλινδρη μηχανη που αναφερεται παραπανω ηταν μια οπως και η προπελα;

    Επισης νομιζω οτι οι επεμβασεις που του εγιναν στις δυο μετασκευες ηταν διακριτικες και οχι ακραιες. Δεν του χαλασαν το χαρακτηρα ενω θα ελαγα πως, στην πρωτη μετασκευη, το κλεισιμο του καθρεφτη κατω απο τη γεφυρα αλλα και το παραπετο που μπηκε στα ρελια της πλωρης χαμηλα το εκαναν πιο "αυστηρο" και μαλλον πιο αρμονικο.

    Αλλος ενα θρυλος...

  2. #112

    Προεπιλογή

    Όχι είχε δύο άξονες όπως μπορείς να δεις στο συνημμένο απόσπασμα του Lloyd's Register of Shipping (είναι η τρίτη εγγραφή στη σελίδα, σαν Lochness) που χαρακτηρίζεται TwinSc δηλαδή Twin Screw. Οπότε είχε δύο τρικύλινδρες παλινδρομικές ατμομηχανές τριπλής εκτόνωσης, μια σε κάθε άξονα. Τα στοιχεία στο Lloyd;s Register διαφέρουν λιγάκι σε σχέση με όσα αναφέρθηκαν αφού είναι πριν τη μετασκευή.
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 17-05-2015 στις 00:42

  3. #113

    Προεπιλογή

    Το ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ στον Πειραια απο ενα φιλμ της ΙΝΑ της 13ης Δεκεμβριου 1961.

    Myrt INA.jpg

    http://www.ina.fr/video/LXF99007771/...age-video.html

  4. #114
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8.345

    Προεπιλογή

    Μια πόζα του ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ παρέα με το ΑΠΟΛΛΩΝΙΑ και... τα υπόστεγα που είχε τότε στου Τζελέπη

    Myrtidiotissa - apollonia.jpg
    πηγή - Braun Brothers

  5. #115
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    6.444

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια πόζα του ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ παρέα με το ΑΠΟΛΛΩΝΙΑ και... τα υπόστεγα που είχε τότε στου Τζελέπη

    Myrtidiotissa - apollonia.jpg
    πηγή - Braun Brothers
    Από ό,τι συμπεραίνω κ από άλλες φωτό, φαίνεται ότι κάποτε η πλευρά του Τζελέπη που βλέπει προς Δραπετσώνα εχρησιμοποιείτο γιά παροπλισμό.Σίγουρα είναι πριν από την εμφάνιση των μετασκευασμένων γκαζάδικων του Ευθυμιάδη διότι από τότε κ μετά ο ντόκος ήταν κατειλημμένος χειμώνα καλοκαίρι.

  6. Προεπιλογή

    Μια φωτογραφία του Μυρτιδιωτισσα που είχα παιδί ταξιδέψει μαζί του και τη βρήκα στο photoship.co.uk

    Myrtidiotissa-02.jpg

  7. 02-09-2016, 23:39

    Αιτία
    επανάληψη σε ποστ 107

  8. #117
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    2.539

    Προεπιλογή

    Το θρυλικό Μυρτιδιώτισσα στο Καψάλι Κυθήρων μέσα απ' τον εξαιρετικό πίνακα της ζωγράφου Χρύσας Δελαπόρτα.

    ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ ΚΑ&#936.jpg

  9. #118

    Προεπιλογή

    Πραγματι εξαιρετικος πινακας!!!

  10. #119

    Προεπιλογή

    Το ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ στο Σολοτερι της Λακωνιας

    Μυρτιδιωτισσα.jpg
    Φωτογραφια του Γρηγορη Αντωνακακου απο την δεκαετια του 1960 απο το Facebook

  11. #120
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    6.444

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ στο Σολοτερι της Λακωνιας


    Φωτογραφια του Γρηγορη Αντωνακακου απο την δεκαετια του 1960 απο το Facebook
    Είναι τότε που το βαπόρι της γραμμής έπαιρνε σβάρνα όλες τις σκάλες της Μάνης,Αγ.Κυπριανό,Πόρτο Κάγιο κλπ

Σελίδα 12 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 210111213 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας