Σελίδα 3 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 136

Θέμα: Mυρτιδιώτισσα [Lochness, Valmarina, Myrtidiotissa]

  1. #21
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή Πάντα τέτοια!

    Πάνο, πάντα τέτοια! Η μια φωτογραφία είναι καλύτερη από την άλλη. Ποια να πρωτοδιαλέξεις! Φωτογραφική ασπρόμαυρη μαγεία με το φως της Μεσογείου σε όλο το μεγαλείο του! Ο γκάγκουες, το παλιό λεωφορείο, η μπετονιέρα συνθέτουν μια εικόνα βγαλμένη από άλλο σύμπαν.
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  2. #22
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    290

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για τα καλα σας λογια.

  3. #23

    Προεπιλογή Το καταθλιπτικό Μυρτιδιάτισσα

    Το Μυρτιδιώτισσα ήταν το πιο περίεργο καράβι της δεκαετίας του 60. Είχα ταξιδέψει με πολλά πλοία της εποχής αλλά κανένα τους δεν ανέδυε μία τέτοια αίσθηση.

    Ήταν σαν ένα μοναχικό, απόμερο πλεούμενο, κακορίζικο και αναγάπητο, με τυπικό και στητό σέρβις, και ένοιωθες ότι όλοι αισθάνονταν μια βαρειά και αποπνικτική κατάσταση νε επικρατεί.

    Νόμιζες ότι κάποιος – ή μάλλον κάποιοι (και μάλιστα πολλοί) – τόχαν καταραστεί! Θυμάμαι πως η μητέρα μου τραγουδούσε το τραγούδι της Βουγιουκλάκη με ένα μόνιμο λάθος ή παραλλαγή «Καράβι (αντί καλάμι) έρημο είμαι το μαύρο που πάει κι έρχεται με τον αγέρα» μετά το πρώτο μας ταξίδι με το πλοίο αυτό.

    Κάτι όντως έφταιγε και οι εξυπηρετικοί καμαράτοι και σερβιτόροι με την συμπεριφορά τους σου έδειχναν ότι δεν έπρεπε να γελάσεις όσο ήσουνα εκεί!

    Θα μπορούσες εύκολα να πεις ότι θα περίμενες κάτι κακό να σου συμβεί όσο ήσουνα σ’ αυτό. Θυμάμαι γέλια και χαρές σε άλλα πλοία, στο Κανάρης, το Μιαούλης, το Δέσποινα, το Μαριλένα, το Παντελής ή το Φίλιππος. Ποτέ στο Μυρτιδιώτισσα. Αν κάποιος μούλεγε – τότε, όχι τώρα – ότι βούλιαξε το Μυρτιδιώτισσα, θα το θεωρούσα σχεδόν φυσικό.....

    Ίσως η εργονομική διαρύθμιση με πολύ μικρές καμπίνες, στενούς διαδρόμους, και λιτή τραπεζαρία, ίσως το μαύρο χρώμα, ίσως το σχέδιο της κατασκευής του να έφταιγαν.

    Θυμάστε εκείνο το τραγούδι που λέει ‘πυκνή ομίχλη στο λιμάνι κι ο Παναγιώτης απ’ τη Μάνη λιώνει στο κλάμα’; Ε, αυτό ήταν το περιβάλλον του Μυρτιδιώτισσα.

    Ακόμη θυμάμαι εκείνο το βράδι που φύγαμε στις 9:30 το βράδι από τη Σύρο για να φθάσουμε – χωρίς πολύ κούνημα – στις 6:30 το πρωί στον Πειραιά. Ουφ! Τι απαλλαγή να αφίνεις αυτό το πλοίο πίσω σου !

  4. #24

    Προεπιλογή

    Φίλε Cosmas η αφήγησή σου ενδιαφέρουσα και διηγηματική! Καλώς ήρθες!
    Στη φωτογραφία φαίνεται το κατάστρωμα του Μυρτιδιώτισσα, ενώ το πλοίο αφήνει πίσω του την Ίο.

    myrtidiotissa.jpg

  5. #25

    Προεπιλογή Ευχαριστώ για την θερμή υποδοχή!

    Φίλε T.S.S. Apollon!

    Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και την εντυπωσιακή φωτογραφία!

    Η πρώτη φορά που ταξίδεψα στην Ίο ήταν το 75, ως φοιτητής, και καταλαβαίνω πολύ καλά την διαφορά ανάμεσα στην δεκαετία του 60 (όπου λογικά χρονολογείται η φωτογραφία σου) και δέκα χρόνια αργότερα, όταν εγώ ήμουνα εκεί.

    Εντυπωσιακό!

    Είναι – για τέτοιες περιπτώσεις – που λέμε «κάθε πέρσι και καλύτερα!»

    Μόλις πρόσθεσα μιαν απάντηση στο Δέσποινα, και κάποια σχόλια στο Ναϊάς και το Μιμίκα.

    Έχω κυριολεκτικά ξετρελλαθεί με το υπέροχο αυτό φόρουμ – θησαυρό!

    Έχω να γράψω πολλά σχόλια ακόμη και για πολλά πλοία γιατί υπήρξα φανατικός ταξιδευτής και αυτές οι εμπειρίες έχουν διπλή αξία για μένα, αξία χρόνου (όπως και για σας) και αξία τόπου – επειδή ζω εκτός Ελλάδος.

  6. #26
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Ήταν από τη μια η γλαφυρή περιγραφή του cosmas, ήρθε από την άλλη και η απίθανη φωτο του tss apollon και μας αποτελείωσε... τι να πει κανείς για την εικόνα του καταστρώματος του ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ, ανεμοδόχοι σε χρώμα "φάβα" το εξωτερικό τους και μπλε το εσωτερικό, ξύλινοι παγκοι στο ξύλινο κατάστρωμα και καπόνια παλιού τύπου με κόμπους ναυτικούς να τα στολίζουν!
    και εγώ πήγα πέρσι στην Ιο με το Highspeed... πόσο φτωχός νιώθω...

  7. #27

    Προεπιλογή Memories....

    Myrtidiotissa schedule on November 23, 1963

    Nov 23 1963 Myrt.jpg

  8. #28

    Προεπιλογή

    Πολυ περιεργο δρομολογιο αυτο της παρασκευης..
    Εδω μου λυθηκε και μια αμφιβολια για το αν ''επιανε'' πλοιο στον αρμενιστη (φυσικα αποβιβαση με λαντζες)
    Αρμενιστης και ευδηλος στην ικαρια μετα ροτα για σαμο και ξανα ικαρια αλλα απο την νοτια μερια στον αγιο κηρυκο.
    Απορω αν απο κει συνεχιζε για πειραια ή εκανε τουμπαλιν το δρομολογιο

  9. #29

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sylver23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ περιεργο δρομολογιο αυτο της παρασκευης..
    Εδω μου λυθηκε και μια αμφιβολια για το αν ''επιανε'' πλοιο στον αρμενιστη (φυσικα αποβιβαση με λαντζες)
    Αρμενιστης και ευδηλος στην ικαρια μετα ροτα για σαμο και ξανα ικαρια αλλα απο την νοτια μερια στον αγιο κηρυκο.
    Απορω αν απο κει συνεχιζε για πειραια ή εκανε τουμπαλιν το δρομολογιο
    Kalh erwthsh. Then xerw. Alla gia thn skala ston Armenisth, egw 0ymamai kala oti arketa ploia stamatousan kai ekei sthn dekaetia 1960! N

  10. #30

    Προεπιλογή

    Αυτο ηξερα (απο οτι ειχα ακουσει στο νησι)και εγω αλλα ειχα καποιες αμφιβολιες.Τωρα λυθηκαν με το παραπανω
    Να σαι καλα ,ευχαριστω

Σελίδα 3 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας