Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 21

Θέμα: Τεστ παρατηρητικοτητας....

  1. #11

    Προεπιλογή

    Τώρα που τη βλέπω καλύτερα (σε καλυτερη οθόνη από αυτή του γραφείου) δεν μου "κολλάνε" αυτά τα κοκορέτσια στα πρυμιά βίτζια. Αν φάινεται καλά το πάχος του σκοινιού και δεν ξεγελά η φωτογραφία, δεν είναι σκότες, και δεν πρέπει να είναι σκότες με τη τζένοα μαζεμένη. Αν είναι κάβου γιατί δεν ρίναι σε κοτσανέλο και χρησιμοποιήται το βίτζι σαν μπίντα; ότι και να είναι με τόσες βόλτες δεν δουλεύει το βίτζι.
    Γενικά ένα λάθος που φάινεται είν αι ότι τα σκοινιά (σκότες, μαντάρια κ.λπ. δεν είναι ντουκιασμένα παρόλο που το σκάφος είναι σε λιμάνι. Εκτός από την άσχημη εικόνα δημθιουργεί κινδύνους αφού πρέπει το πλήρωμα να κινέιται εύκολα κατ΄'α τους χερισμός στο λιμάνι για να κάνει αβάρα, να βάλει ένα μπαλόνι ή να αγαντάρει ένα κάβο αν χρεαστεί.

  2. #12
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λαμπτήρας στο πέταλο ????Διότι σε αυτήν θέσει ανάβει αν θυμάμαι καλά !
    ΣΩΣΤΟΣ. Αυτό είναι.
    Η "ανατρεπόμενη" λυχνία βλέπει τον ουρανό αντί την θάλασσα.

    ΥΓ: Κατάλαβες ο κυρ Μαστροκώστας. Αφού κατάπιε 2-3 ζιβανίες(*) εκεί που ήτανε χθες το βράδυ και ξεθόλωσε το μυαλό την βρήκε την απάντηση.

    (*) Κυπριακό ποτό που μοιάζει με αμόλυβδη 100 οκτανίων.

    ΥΓ2: Παναγιώτη τα κοκορέτσια (!) είναι απλά οι σκότες (πάχους 12mm- εντάξει σχετικά φθηνό σχοινί, τσαρτεράδικο είναι, μην περιμένεις σχοινιά σπέκτρα)τυλιγμένες σφικτά στα βιντζιρέλα. Πάντως το πάλεψες σκληρά. 2 το πρωί.... Τι είσαι συ ρε παιδί μου; Πολύ θα θελα να σε χω στο πλήρωμα μου.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  3. #13
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Για κάποιο μεσήλικα, κοιλαρά, καραφλό, κοντό που χει μια βαρκούλα να ψαρεύει για να περνά η ώρα του..... καλά τα πήγες Κωστή.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  4. #14
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Να παραδώσετε το δίπλωμα σας κύριοι . Ο Παναγιώτης που δεν το βρήκε ,και ο Κουμπάρος που τον θέλει για πλήρωμα .
    Η ζιβανια είναι 120 οκτανίων φίλε μου .Και τότε δεν πεινούμε 2-3 ποτηράκια αλλά μια ποτσα* φίλε Μάντη** , Σκαλιώτη*** !
    *Μπουκαλάκι
    **Κάτοικος Λάρνακας
    ***Λαρνακασιάτης
    Ο κοντός ,κοιλάρας, καραφλός ,μεσήλικας φίλος σας !


  5. #15
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων


    ***Λαρνακασιάτης

    Λαρνακιώτης.... βρε μπας και τελικά δεν ήταν μπουκαλάκι αλλά λαμιντζάνα και δεν θυμάσαι καλά;
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  6. #16

    Προεπιλογή

    Εγώ πάντως παρατηρώ ότι πάει να δέσει στον ντόκο και δεν έχει περάσει ακόμα τις πρυμάτσες... Συνήθως αυτό γίνεται απο πρίν μαζί με τα μπαλόνια.

  7. #17
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    το μεγαλύτερο λάθος από όλα, είναι πως η κοπελιά με το κόκκινο σορτσάκι, φοράει πολλά!!!

    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  8. #18

    Προεπιλογή

    Ας πρωσθεσω και εγω μερικα που ειδα.
    1.Το πληρωμα επρεπε να ειναι δεξια και αριστερα του σκαφους εφ οσον ειναι σε μαρινα για την ασφαλεια του σκαφους.
    2.Η Μαιστρα παιζει δεν ειναι σωστα τυλιγμενη.
    3.Τα μπαλονια ειναι λιγα και πολυ βρομικα στο σκαφος.
    4.Επρεπε να υπαρχει και το δευτερο πεταλο εξω οπως προβλεπει ο κανονισμος.
    5.Η εξωλεμβια δεν ειναι δεμενη στο ρελι για ασφαλεια μην πεσει στην θαλασσα.
    6.Το πορτακι τις πρυμνης ειναι κλεισμενο και δυσκολευει τις μετεκοινησεις μεσα στο λιμανι.
    7.ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ το σκαφος ειναι τσαρτεραδικο και δεν υπαρχει η Ελληνικη σημαια στην πρυνμη του.
    Και 8.Το μπιμινι θα μπορουσε να ηταν κλειστο για καλυτερη ορατοτητα συν ολα τα αλλα που αναφερθηκαν.
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B][SIGPIC][/SIGPIC][/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]Τι και εάν τόσα μίλια έχω κάνει.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]Την ώρα που λύνω σχοινιά.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]αισθάνομαι να έχω μπαρκάρει για πρώτη φορά.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

    [URL]http://ionianskipper.blogspot.com[/URL]

  9. #19

    Προεπιλογή

    Eγω σαν ταχύπλοος (τσ τσ) βλέπω την βοηθητική να είναι μικρή και νομίζω κοντόλαιμη. Μάλλον για μοστρα είναι. Επίσης πολύ χύμα τους βλέπω στο σκάφος....
    [URL=http://img234.imageshack.us/my.php?image=living14hv1.jpg][img]http://img234.imageshack.us/img234/7792/living14hv1.th.jpg[/img][/URL]

  10. #20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ionianskipper Εμφάνιση μηνυμάτων
    7.ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ το σκαφος ειναι τσαρτεραδικο και δεν υπαρχει η Ελληνικη σημαια στην πρυνμη του.
    Είναι όντως σημαντικό να φάινεται η εθνικότητα του σκάφους. Αν και το συγκκριμένο έχει μια κυπριοακή σημαία στον αριστερό επίτονο. Αν είναι σε ελληνικά χωρικά ύδατα θα έπρεπε να είχε την ελληνική στο δεξιό σταυρό.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας