Σελίδα 51 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 41495051525361 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 501 έως 510 από 816

Θέμα: Έλληνες Ναυτικοί - Eκπαιδευτικά Ταξίδια Δοκίμων ΕΝ

  1. #501
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Lamia
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    roger αρχικά μπράβο σου που κάθεσαι και ασχολείσαι με τους προβληματισμούς των πρωτοετών..προσωπικά το εκτιμώ απεριόριστα γιατί δίνω έμφαση σε κάθε λέξη που προείπες..
    εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι άλλο..
    Από τα όσα γνωρίζω υπάρχει ένας μέγιστος αριθμός κιλών που πρέπει να μην υπερβαίνουν οι βαλίτσες σου..Ποιος είναι αυτός?
    Επίσης,σίγουρα σε μια βαλίτσα θα βάλεις τα ρούχα σου και τα προσωπικά σου και στην άλλη το λάπτοπ..Εξοπλισμό που θα πρέπει να έχεις στο βαπόρι στον παρέχουν σε αυτό ή τον αγοράζεις μόνο σου?(πχ φόρμα εργασίας)
    Τι άλλο εκτός απο τα προαναφερθέντα θα χρειαστώ σίγουρα?
    [IMG]http://i594.photobucket.com/albums/tt22/SyntheticBride/haytek.png[/IMG]

  2. #502
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ/ΑΕΝ ΠΡΕΒΕΖΑΣ
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roger Rabbit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι συνθήκες μέσα στο βαπόρι είναι άψογες, είστε όλοι σαν οικογένεια.
    Θα κάνεις όλες τις δουλειές που υπάρχουν, απο τις πιο απλές δηλαδή σκουπίσματα-καθαρίσματα έως τις πιο σοβαρές όπως πορείες στο χάρτη ή ακόμα αν είσαι ικανός και υπο την επίβλεψη του υπ/ρχου μπορείς κατα τα operation να κάνεις πολλά πράγματα όπως να στριπάρεις τη σαβούρα και άλλα πολλά..
    Όταν θα έρθει η ώρα να κάνεις τέτοια πράγματα θα αισθανθείς βασιλιάς, για αυτό να είσαι φιλομαθής και δεν εννοώ να είσαι όλη την ώρα με τα βιβλία στο χέρι αλλά να ρωτάς συνέχεια, τα πάντα, οτι δηλαδή ακούς ακόμα και σε συζητήσεις και δε καταλαβαίνεις έστω και μια λέξη να τη ρωτάς.

    Με τον καιρό θα δείς οτι θα σου εμπιστεύονται σοβαρές δουλειές και θα σε υπολογίζουν για όλα.
    Εγώ φίλε η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι να δώσεις πολύ προσοχή αν πας σε δεξαμενόπλοιο, στους χώρους του φορτίου, τις γραμμές, τις αντλίες και σε όλα τα της κουβέρτας.
    Στη γέφυρα θες δε θες δεν θα υπάρχει μέρα που να μη πας για 4ωρο διότι δε σταματάει το βαπόρι τις Κυριακές ή τις Αργίες. , οπότε θα μάθεις όλα όσα εσύ θέλεις, δηλαδή απο εσένα εξαρτάται πόσα θα μάθεις απο το ταξίδι και μόνο.!

    Η βάρδιες που έκανα εγώ για παράδειγμα ήταν 8-12 κουβέρτα και 4-8 Γέφυρα.
    Α! Και κάτι άλλο, οτι μαλακί@ και να κάνεις να το πείς αμέσως και μη το κρύψεις..να είσαι σιγούρος οτι θα σου πουν μπράβο και σου εξηγήσουν το σωστό.

    Αλλά όλα αυτά εξαρτώνται φίλε απο τον κόσμο που θα βρείς μέσα και να κυρίως απο εσένα..

    Σε οτι άλλο θέλεις σχετικά με το ταξίδι με χαρά μου να σε βοηθήσω!
    θελω να ρωτησω ακομη πως γινεται η επιλογη του πλοιου οπου θα παω να κανω το εκπαιδευτικο ταξιδι
    γινεται απο εμενα τον ιδιο η απο την σχολη που σπουδαζω
    π.χ εγω σαν εταιρεια που θελω να παω για εκπαιδευτικο ειναι η arcadia και η Τ.Ε.Ν. μπορω να παω σε μια απο αυτες η οχι

    σε ευχαριστω πολυ...
    [SIZE=3][COLOR=Red][B][FONT=Palatino Linotype]'Εβαλα πλώρη με ενα βαπόρι
    και πάω για το άγνωστο[/FONT][/B][/COLOR][/SIZE]

  3. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από haytek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τα όσα γνωρίζω υπάρχει ένας μέγιστος αριθμός κιλών που πρέπει να μην υπερβαίνουν οι βαλίτσες σου..Ποιος είναι αυτός?
    Επίσης,σίγουρα σε μια βαλίτσα θα βάλεις τα ρούχα σου και τα προσωπικά σου και στην άλλη το λάπτοπ..Εξοπλισμό που θα πρέπει να έχεις στο βαπόρι στον παρέχουν σε αυτό ή τον αγοράζεις μόνο σου?(πχ φόρμα εργασίας)
    Τι άλλο εκτός απο τα προαναφερθέντα θα χρειαστώ σίγουρα?
    Μην ανησυχείς για αυτό, για τους ναυτικούς νομίζω είναι αρκετό το όριο του βάρους, νομίζω κάπου 30-40 κιλά.
    Τον εξοπλισμό θα τον βρεις στο βαπόρι.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από georgecpt Εμφάνιση μηνυμάτων
    θελω να ρωτησω ακομη πως γινεται η επιλογη του πλοιου οπου θα παω να κανω το εκπαιδευτικο ταξιδι
    γινεται απο εμενα τον ιδιο η απο την σχολη που σπουδαζω
    π.χ εγω σαν εταιρεια που θελω να παω για εκπαιδευτικο ειναι η arcadia και η Τ.Ε.Ν. μπορω να παω σε μια απο αυτες η οχι

    σε ευχαριστω πολυ...
    Εσύ διαλέγεις την εταιρεία που θέλεις να πας αλλά καλό θα είναι να κάνεις αιτήσεις σε παραπάνω απο μία εταιρεία για να είσαι καλυμμένος.

  4. #504
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ/ΑΕΝ ΠΡΕΒΕΖΑΣ
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roger Rabbit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ανησυχείς για αυτό, για τους ναυτικούς νομίζω είναι αρκετό το όριο του βάρους, νομίζω κάπου 30-40 κιλά.
    Τον εξοπλισμό θα τον βρεις στο βαπόρι.



    Εσύ διαλέγεις την εταιρεία που θέλεις να πας αλλά καλό θα είναι να κάνεις αιτήσεις σε παραπάνω απο μία εταιρεία για να είσαι καλυμμένος.
    δηλαδη εσυ κανεις αιτηση στις εταιρειες και αυτες μπορει να σε δεχτουν μπορει και οχι???
    [SIZE=3][COLOR=Red][B][FONT=Palatino Linotype]'Εβαλα πλώρη με ενα βαπόρι
    και πάω για το άγνωστο[/FONT][/B][/COLOR][/SIZE]

  5. #505
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα(Νέα Αρτάκη)Ευβοίας,¶γιος δημήτριος Ικαρίας,Αιγάλεω
    Μηνύματα
    263

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από georgecpt Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη εσυ κανεις αιτηση στις εταιρειες και αυτες μπορει να σε δεχτουν μπορει και οχι???
    Ακριβώς....
    Είμαι απ' τη χώρα των δημοσίων υπαλλήλων αγαπάτε αλλήλων των εχθρών και των φίλων εκεί που ζω δεν γουστάρουν και τόσο τους Αλβανούς αλλά Αλβανοί φτιάξαν τα έργα για τους Ολυμπιακούς εκεί που δουλεύουνε όλη την εβδομάδα κι όσα βγάζουνε τα τρώει το δάνειο κι η φιλενάδα εκεί που η παιδεία τελειώνει κάπου χαμηλά ενώ τα στάνταρ στην αγορά εργασίας είναι υψηλά εκεί που τα θέατρα μένουνε άδεια και οι πίστες γεμάτες..

  6. #506
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Glyfada - GRC
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roger Rabbit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι συνθήκες μέσα στο βαπόρι είναι άψογες, είστε όλοι σαν οικογένεια.
    Θα κάνεις όλες τις δουλειές που υπάρχουν, απο τις πιο απλές δηλαδή σκουπίσματα-καθαρίσματα έως τις πιο σοβαρές όπως πορείες στο χάρτη ή ακόμα αν είσαι ικανός και υπο την επίβλεψη του υπ/ρχου μπορείς κατα τα operation να κάνεις πολλά πράγματα όπως να στριπάρεις τη σαβούρα και άλλα πολλά..
    Όταν θα έρθει η ώρα να κάνεις τέτοια πράγματα θα αισθανθείς βασιλιάς, για αυτό να είσαι φιλομαθής και δεν εννοώ να είσαι όλη την ώρα με τα βιβλία στο χέρι αλλά να ρωτάς συνέχεια, τα πάντα, οτι δηλαδή ακούς ακόμα και σε συζητήσεις και δε καταλαβαίνεις έστω και μια λέξη να τη ρωτάς.

    Με τον καιρό θα δείς οτι θα σου εμπιστεύονται σοβαρές δουλειές και θα σε υπολογίζουν για όλα.
    Εγώ φίλε η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι να δώσεις πολύ προσοχή αν πας σε δεξαμενόπλοιο, στους χώρους του φορτίου, τις γραμμές, τις αντλίες και σε όλα τα της κουβέρτας.
    Στη γέφυρα θες δε θες δεν θα υπάρχει μέρα που να μη πας για 4ωρο διότι δε σταματάει το βαπόρι τις Κυριακές ή τις Αργίες. , οπότε θα μάθεις όλα όσα εσύ θέλεις, δηλαδή απο εσένα εξαρτάται πόσα θα μάθεις απο το ταξίδι και μόνο.!

    Η βάρδιες που έκανα εγώ για παράδειγμα ήταν 8-12 κουβέρτα και 4-8 Γέφυρα.
    Α! Και κάτι άλλο, οτι μαλακί@ και να κάνεις να το πείς αμέσως και μη το κρύψεις..να είσαι σιγούρος οτι θα σου πουν μπράβο και σου εξηγήσουν το σωστό.

    Αλλά όλα αυτά εξαρτώνται φίλε απο τον κόσμο που θα βρείς μέσα και να κυρίως απο εσένα..

    Σε οτι άλλο θέλεις σχετικά με το ταξίδι με χαρά μου να σε βοηθήσω!



    Φιλε μου,ποση υπηρεσια εχεις σε βαπορια??
    [I][SIZE=4]05.09.2009..................................[/SIZE][/I]




    [SIGPIC][/SIGPIC]

  7. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ChiefMate Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου,ποση υπηρεσια εχεις σε βαπορια??
    Ένα εξάμηνο περίπου

  8. #508
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Glyfada - GRC
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roger Rabbit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα εξάμηνο περίπου


    Ακριβως,
    Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω σε πολλα απο αυτα που λες στο παλικαρι που ξεκιναει τωρα την σταδιοδρομια του...

    Θα δεις κ εσυ ο ιδιος,αποκτωντας εμπειρια,πως αργοτερα θα αναθεωρησεις αποψη σε πολλα απο τα παραπανω!
    Δεν θα σου αναφερω τα σημεια που διαφωνω δημοσια,σε μια συναντηση θα στα αναλυσω απο κοντα!
    Μου αρεσει ο ενθουσιασμος που εχεις,αλλα να ξερεις πως ολα τα βαπορια δεν ειναι ιδια κ δεν συνανταμε τις ιδιες συνθηκες!
    [I][SIZE=4]05.09.2009..................................[/SIZE][/I]




    [SIGPIC][/SIGPIC]

  9. #509
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ChiefMate Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβως,
    Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω σε πολλα απο αυτα που λες στο παλικαρι που ξεκιναει τωρα την σταδιοδρομια του...

    Θα δεις κ εσυ ο ιδιος,αποκτωντας εμπειρια,πως αργοτερα θα αναθεωρησεις αποψη σε πολλα απο τα παραπανω!
    Δεν θα σου αναφερω τα σημεια που διαφωνω δημοσια,σε μια συναντηση θα στα αναλυσω απο κοντα!
    Μου αρεσει ο ενθουσιασμος που εχεις,αλλα να ξερεις πως ολα τα βαπορια δεν ειναι ιδια κ δεν συνανταμε τις ιδιες συνθηκες!
    Και γω απο την μερια μου, χωρισ να εχω ναυτικη υπηρεσια σε βαπορι μιας εφτασα μεχρι 3ος Μηχανικος, μπορω να πω εναν για τον προλαλισαντα...
    Ακουστε................
    Και θελετε και μια δημοσια συμβουλή??
    Αν θελετε να μαθεται κατι πιο μπροστα απο το δρομο σας, να ρωτησετε αυτον που εχει φτασει στο τελοσ του καιοχι καποιον που ακομα..προχωρει.
    Chief, ο λογος πηγαινει σε σενα!

  10. #510
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roger Rabbit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι συνθήκες μέσα στο βαπόρι είναι άψογες, είστε όλοι σαν οικογένεια.
    Θα κάνεις όλες τις δουλειές που υπάρχουν, απο τις πιο απλές δηλαδή σκουπίσματα-καθαρίσματα έως τις πιο σοβαρές όπως πορείες στο χάρτη ή ακόμα αν είσαι ικανός και υπο την επίβλεψη του υπ/ρχου μπορείς κατα τα operation να κάνεις πολλά πράγματα όπως να στριπάρεις τη σαβούρα και άλλα πολλά..
    Όταν θα έρθει η ώρα να κάνεις τέτοια πράγματα θα αισθανθείς βασιλιάς, για αυτό να είσαι φιλομαθής και δεν εννοώ να είσαι όλη την ώρα με τα βιβλία στο χέρι αλλά να ρωτάς συνέχεια, τα πάντα, οτι δηλαδή ακούς ακόμα και σε συζητήσεις και δε καταλαβαίνεις έστω και μια λέξη να τη ρωτάς.

    Με τον καιρό θα δείς οτι θα σου εμπιστεύονται σοβαρές δουλειές και θα σε υπολογίζουν για όλα.
    Εγώ φίλε η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι να δώσεις πολύ προσοχή αν πας σε δεξαμενόπλοιο, στους χώρους του φορτίου, τις γραμμές, τις αντλίες και σε όλα τα της κουβέρτας.
    Στη γέφυρα θες δε θες δεν θα υπάρχει μέρα που να μη πας για 4ωρο διότι δε σταματάει το βαπόρι τις Κυριακές ή τις Αργίες. , οπότε θα μάθεις όλα όσα εσύ θέλεις, δηλαδή απο εσένα εξαρτάται πόσα θα μάθεις απο το ταξίδι και μόνο.!

    Η βάρδιες που έκανα εγώ για παράδειγμα ήταν 8-12 κουβέρτα και 4-8 Γέφυρα.
    Α! Και κάτι άλλο, οτι μαλακί@ και να κάνεις να το πείς αμέσως και μη το κρύψεις..να είσαι σιγούρος οτι θα σου πουν μπράβο και σου εξηγήσουν το σωστό.

    Αλλά όλα αυτά εξαρτώνται φίλε απο τον κόσμο που θα βρείς μέσα και να κυρίως απο εσένα..

    Σε οτι άλλο θέλεις σχετικά με το ταξίδι με χαρά μου να σε βοηθήσω!
    Πολυ σωστες οι συμβουλες του Roger Rabit και κατι επιπλεον επειδη το βαπορι ειναι μια κληστη κοινωνια για να σε σεβαστουν παιζει ρολο και η εν γενη συμπεριφορα σου μεσα στο βαπορι μην ξεχνας οτι εισαι 24 ωρες στον ιδιο χωρο με τα ιδια ατομα το να εισαι ναυτικος δεν ειναι μονο επαγγελμα ειναι και τροπος ζωης.

Σελίδα 51 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 41495051525361 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας