Σελίδα 78 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 28687677787980 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 771 έως 780 από 816

Θέμα: Έλληνες Ναυτικοί - Eκπαιδευτικά Ταξίδια Δοκίμων ΕΝ

  1. #771

    Προεπιλογή

    Ρίξε μια ματιά στις σελίδες 13, 14 και 15 του θέματος για να δεις μια σχετική συζήτηση.

    Μίλησες με την Ένωση Ελλήνων Εφοπλιστών ή με κάπιοια από τις ενώσεις της ακτοπλοΐας; Πάντως στο Π.Δ. 251/1999 για τα εκπαιδευτικά ταξίδια (θα το βρεις στις σελίδες 6 κι 7 στο Κ.Ε.Π. αν το έχεις πάρει) αναφέρεται στην παράγραφο 3 του άρθρου 2:

    3. Οι Εφοπλιστικές Ενώσεις υποχρεούνται να εξασφαλίζουν τον απαιτούμενο αριθμό πλοίων και να δέχονται τους σπουδαστές που αποστέλλονται από τις ΑΕΝ για ναυτολόγηση.

    Οπότε μην ακούσεις τη συμβουλή αυτό στην γραμματεία που σου είπε να μην πας από εκεί (πιθανότατα για να σε ξεφορτωθεί) πήγαινε από εκεί. Αλλά σίγουρα πήγαινε σε εταιρείες και κάνε αιτήσεις, όπως σου είπα στην αρχή σε προηγούμενες σελίδες του θέματος θα βρεις αρκετές συμβουλές,
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 14-06-2013 στις 12:05

  2. #772
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πρέβεζα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση. Με την Ένωση Εφοπλιστών μίλησα. Θα πάω από εκεί κι ελπίζω να είναι όπως τα λες. Πάντως αυτό που γίνεται είναι πολύ άδικο. Έχουν βρει καράβι συμφοιτητές μου που πέρασαν μόνο τα απαιτούμενα μαθήματα και με πολύ χαμηλούς βαθμούς μόνο και μόνο λόγω φύλου. Ελπίζω αυτό το πράγμα να αλλάξει κάποια στιγμή και να υπάρξει αξιοκρατία, ώστε και οι επόμενες κοπέλες που θα μπουν να μην περάσουν τα ίδια. Ελπίζω...

  3. #773

    Προεπιλογή help

    Γειά σας!!!

    Ένα φιλαράκι μου θέλει να μπει δόκιμος καπετάνιος σε βαπόρι για την πρακτική του. Καμμιά ιδέα για το που να κινηθεί έχετε;

  4. #774
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ελληνικο
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από express santorini Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σας!!!

    Ένα φιλαράκι μου θέλει να μπει δόκιμος καπετάνιος σε βαπόρι για την πρακτική του. Καμμιά ιδέα για το που να κινηθεί έχετε;
    Τοσες εταιριες φιλε μου υπαρχουν...1ετης δοκιμος ειναι?
    [B][I][U]Του ναυτικού το δυσκολότερο ταξίδι,το κυβερνάν του Μαγελάνου οι παπαγάλοι.....[/U][/I][/B]

  5. #775

    Question Δόκιμος Μηχανικός

    Καλησπέρα σε όλο το forum μετά από καιρό!!
    Έχω να κάνω μία ερώτηση και αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει θα χαρώ πολύ...
    Προσπαθώ να βρω εταιρεία να μπαρκάρω ως δόκιμος μηχανικός. Έχω τελειώσει το μετσόβιο και ψάχνω εταιρεία. Γνωρίζει κάποιος, κάτι????

    Ευχαριστώ!!

  6. #776

    Προεπιλογή

    Είπα να μην απαντήσω μέσα στις γιορτές και μαυρίσω τις χρονιάρες μέρες.
    Πέρσυ έιχαμε πολλά παράπονα από δόκιμους που δεν έβρισκαν βαπόρι για να κάνουν το εκπαιδευτικό τους ταξίδι (και σε αυτούς επιδοτέιται ο μισθός φίλε scuba).
    Πριν από καιρό μου έλεγε φίλος πρώτος μηχανικός σε εταιρεία με γκαζάδικα ότι στην εταιρέια του έπαιρναν κοπέλες δόκιμες και στη μηχανή.
    Κατέληξα ότι χρειάζεται τρέξιμο και αιτήσεις σε εταιρείες και αν δεν πιάσει να παευθυνθέι κάποιος στις εφοπλιστικές ενώσεις που σύμφωνα με το νόμο (το είδαμε παραπάνω) είναι υποχρεωμένες να εξασφαλίσουν πλοία για τα εκπαιδευτικά ταξίδια των φοιτητών των ΑΕΝ.

    Από πέρσι ο νόμος έχει αλλάξει και μπορεί να κάνει κάποιος το εκπαιδευτικό ταξίδι και σε βαπόρι με ξένη σημαία που να μην έιναι συμβεβλημένο με το ΝΑΤ (παλίοτερα έπρεπε να έχει ΝΑΤ). Στο νόμο ζητά κατα προτίμηση να υπάρχει Έλληνας αξιωματικός που να είναι ο εκπαιδευτής του δοκίμου. Αλιώτικα να μπορέι να γίνει η εκπάιδευση στα αγγλικά. Ακόμα και να υπάρχει Έλληνας αξιωματικός όποιος πάει σε βαπόρι με πολυεθνικό πλήρωμα θα πρέπει αν ξέρει πολύ καλά αγγλικά, αλλά εδώ και δεκαετίες όποιος θέλει αν κάνει καριέρα στη θάλασσα πρέπει να ξέρει άριστα αγγλικά μια και περάσανε οι εποχές που και οι εργάτες στους ντόκους των ξένων λιμανιών μιλούσαν ελληνικά.

    Αρκετές ξένες εταιρείες κρουαζιέρας έχουν ελληνικά πληρώματα, οπότε καλό θα έιναι να ψάξει κάποιος προς τα εκεί. Μπορέι καποιος να στείλει αίτημα γραμμένο στα αγγλικά στο τμήμα πληρωμάτων με φαξ ή email (στο εξωτερικό προτιμούν το email).
    Συστήνω να απευθυνθεί κάποιος απευθείας στην εταιρεία και όχι σε πράκτορα συνήθως δίνουν τα γραφέια τους και κπάποιους πράκτορες που συνεργάζονται. Για παράδειγμα η Celebrity εδώ (αν διαλέξετε GREECE στο Select your Country) στην πρώτη διεύθυνση έχει το γραφέιο της στον Πειραιά (στο κτίριο του Χανδρή πίσω από την παγόδα του ΟΛΠ στην ακτή Μιαούλη), στη δέυτερη και στο τρίτο κάποιο πράκτορα (δε σας ενδιαφέρει). Οπότε συστήνω να στέιλει κάποιος άιτηση μόνο στην πρώτη διεύθυνση ή καλύτερα να πάει από εκέι αν το δώσει ο ίδιος.

    (Έλεγα να μην γράψω το παρακάτω για να μη δώσω ιδέες, αλλά καλύτερα να ξέρει κάποιος γιατί σίγουρα θα έρθει κι εδώ το φρούτο αυτό)
    ΠΡΟΣΟΧΗ. Αν κάποιος σας ζητήσει λεφτά για να σας βρει βαπόρι (με οποιαδήποτε δικαιολογία όπως έξοδα, εισητήριο μκετακίνησης, βίζα και ό,τι τους κατέβει) σταματήστε να του μιλάτε και ενημερώστε την εταιρεία της οποίας το όνομα χρησιμοποιεί, είναι απατεώνας. Η Celebrity έχει εδώ ολόκληρη λίστα με λαμόγια που παίρνουν λεφτά με την υπόσχεση να βάλουν κόσμο στα βαπόρια της και μετά εξαφανίζονται.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 02-06-2013 στις 11:54

  7. #777

    Προεπιλογή Φως στο σκοταδι!

    Καλησπερα συναδελφοι,αν μου επιτρεπετε να σας αποκαλω ετσι σαν δοκιμος που ειμαι ακομα..Πρωτο post και θελω να ρωτησω αν καποιος ξερει σιγουρα να απαντησει,γιατι εχω ακουσει παρα πολλα!!!Εχω μερικους μηνες υπηρεσια σε σημαια Μarshall Islands σαν πρωτομπαρκος και εφτασε η ωρα για το δευτερο μπαρκο.Εμαθα προσφατα οτι υπηρεσια σε ελληνικη σημαια η κοινοτικη(ευρωπαικης ενωσης δηλαδη) ειναι προαγωγιμη και οχι καποια αλλη.Μου ειπαν πως αποφοιτω κανονικα απο την ΑΕΝ αλλα για να αποκτησω το διπλωμα του ανθυποπλοιαρχου πρεπει να εξαγορασω την υπηρεσια μου στο ΝΑΤ.Επομενως το ερωτημα μου ειναι αν καποιος γνωριζει πραγματικα επι του θεματος,και που θα μπορουσα να το ψαξω..Ευχαριστω εκ των προτερων,καλα ταξιδια και γαληνιες θαλασσες σε ολους του Ελληνες ναυτικους μας!!!

  8. #778

    Προεπιλογή

    Αν δεις τη σχειτκή απόφαση στο συνημμένο αρχείο γράφει ότι πρέπει να εξαγοράσεις την υπηρεσία στο ΝΑΤ αν δεν ήταν το βαπόρι συμβεβλημένο (το λέει στο κάτω μέρος του υποδέιγματος στη σελίδα 5).

    Τι χρειάζεται για να εξαγοράσεις την υπηρεσία μπορείς αν το δεις εδώ . Αν το βαπόρι είναι ανασφάλιστο οι εισφορές περιλαμβάνονται στα λεφτά που πάιρνει ο ναυτικός "στο χέρι".
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

  9. #779

    Προεπιλογή

    Σ'ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη..Απο οτι καταλαβαίνω οτι εβγαλα πρεπει να το δωσω στο ΝΑΤ...Χαιρε Ελλαδα!

  10. #780

    Προεπιλογή

    Μην τρελαίνεσαι δεν πρ΄πει να έιναι πολλά. Οι εισφορές βγάινουν βάσει της ΣΣΕ, ο βασικός μισθός του δοκίμου της ΣΣΕ είναι περίπου 870 € (χωρίς ώρες, βακάνσια κ.λπ.) και οι εισφορές για ΝΑΤ είναι 23% του μισθού (9% ο ναυτικός 14% ο πλοικτήτης) με την προσάυξηση λόγω εξαγοράς 7% πάει 30% και υπολογίζω με τις υπόλοιπες προασαυξήσεις (ΕΛΟΕΝ κ.λπ.) πάει γύρω στο 40%.
    Οπότε μιλάμε για ένα ποσό γύρω στα 350€ το μήνα. Αυτά τα λεφτά όταν ταξιδέυεις με ανασφάλιστο τα παίρνεις στο χέρι.
    Το καλύτερο έιναι αν πας στο ΝΑΤ με την υπηρεσία και αν σου πουν ακριβώς (αν είναι πολύ περισσότερα από όσα βγάζω πρπάνω , θα ήθελα να μας ενημερώσεις να δω που έχω κάνει λάθος)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 18-06-2013 στις 13:16

Σελίδα 78 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 28687677787980 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας