Σελίδα 80 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 30707879808182 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 791 έως 800 από 816

Θέμα: Έλληνες Ναυτικοί - Eκπαιδευτικά Ταξίδια Δοκίμων ΕΝ

  1. #791

    Προεπιλογή

    Χρειάζεται να έχεις εξαγορασει την υπηρεσία για να παρεις το δίπλωμα, μπορείς να δεις λεπτομέρειες σε προηγούμενη σελίδα εδώ.

  2. #792

    Προεπιλογή

    Κατι ακομα παιδια οποιος γνωριζει ας μου πει, εχω στα χερια μου το ποιστοποιητικο ναυτικης υπηρεσιας, στο ναυτικο μου φυλλαδιο δεν γραφει τιποτα ομως για την ναυτολογιση μου τι πρεπει να κανω για να γραφτει εκει περα;

  3. #793
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Αν δεν εχεις πάει στο Λιμεναρχείο Πειραια, πήγαινε στο γραφείο της Ναυτολογίας να σου θεωρήσουν το χαρτι της υπηρεσίας του καραβιού. Αν τα εχεις κανει αυτά με το χαρτί πας στα Ναυτικά Μυτρώα, 2ας Μεραρχίας 18 να σου την περάσουν στο φυλλάδιο

  4. #794

    Προεπιλογή Οδηγίες προς πρωτομπαρκους (Από σχολές εκτός Α.Ε.Ν.)

    Φίλοι και, ευελπιστώ, μέλλοντες συνάδελφοι καλησπέρα σας.

    Με λένε Λευτέρη είμαι 29 ετών και Διπλωματούχος Μηχανολόγος Μηχανικός.

    Από καιρό γυρόφερνε στο μυαλό μου η ιδέα να εργαστώ σε βαπόρι και να ξεκινήσω καριέρα στο Εμπορικό Ναυτικό. Οι λόγοι που το τρέναρα εξαρχής ήταν διάφοροι προσωπικοί, το ότι άργησα να πάρω το δίπλωμα καθώς και η γενικότερη προκατάληψη της ελληνικής κοινωνίας (τουλάχιστον του κύκλου μου) απέναντι στην επιλογή αυτοί, με το πιο εμετικό σχόλιο να είναι το « Καλά σπούδασες για να πας να γίνεις ναυτικός »

    Αφού αντιπαρέρχομαι τα όποια αρνητικά σχόλια για την επιλογή του επαγγέλματος του ναυτικού και μετά από πάρα πολύ σκέψη αποφάσισα ότι θα το κάνω.

    Είδα από το Υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας ότι λόγω του πτυχίου καθώς και με το που βγάλω το Ναυτικό Φυλλάδιο μπορώ να πάω ως Δόκιμος Μηχανικός σε πλοία του εμπορικού ναυτικού.

    Έχω ήδη βγάλει διαβατήριο και την επόμενη τετάρτη τελειώνω τον βασικό κύκλο σωστικών στην Α.Ε.Ν. Ασπροπύργου.

    Στη συνέχεια ένας καθηγητής (Πλοίαρχος) του οποίου το όνομα μου διαφεύγει με παρέπεμψε στο ΚΕΣΕΝ ώστε να βγάλω τον βασικό κύκλο Tanker Safety για να έχω την δυνατότητα να μπαρκάρω σε LPG/LNG/ Δεξαμενόπλοια.

    Οι ερωτήσεις που έχω να κάνω σε όποιον θέλει και μπορεί να απαντήσει είναι :
    1)η διαδικασία που έχω μέχρι τώρα ακολουθήσει είναι η σωστή;
    2)για την φοίτηση στον κύκλο Tanker Safety Basic απαιτείται η ύπαρξη ναυτικού φυλλαδίου ή μπορώ με το χαρτί που θα μου δώσουν από την Α.Ε.Ν. να πάρω ημερομηνία; Σύμφωνα με τον παρακάτω σύνδεσμο : http://www.pepen.gr/pagesgr/kesen/KE...OS_2013_14.pdf η επόμενες ημερομηνίες είναι 18/11 και 9/12 . Στην περίπτωση που απαιτείται ναυτικό φυλλάδιο εν ισχύ λέτε να έχει προλάβει να εκδοθεί από το Υπουργείο;
    3)Όσον αφορά τα πριν την επιβίβαση είναι κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω; Να παρακολουθήσω κάποιο σχολείο; Τελειώνω τον κύκλο βασικών σωστικών την Τετάρτη 20/11 (βασικά στα βασικά σωστικά πλέον έχει ενσωματωθεί από τον Σεπτέμβρη του 2013 και το S.S.O. aka Ship Security Officer)
    4)Για το εξάμηνο που θα κάνω ως δόκιμος πρέπει το πλοίο να έχει ελληνική σημαία και να είναι κάποιων συγκεκριμένων προδιαγραφών; Δεν ενδιαφέρομαι για καριέρα σε ποστάλια ή/και πλοία της ακτοπλοΐας αλλά για ποντοπόρα.

    Προετοιμασία για την εύρεση εταιρείας.

    Ας πούμε ότι όλα είναι ΟΚ, και από θέμα γραφειοκρατίας είμαι έτοιμος να ψάξω για εταιρεία. Κατα την αποστολή βιογραφικών όσους ρώτησα από την σχολή (αναφέρομαι σε καθηγητές, καπετάνιους και μηχανικούς) μου είπαν ότι είναι προτιμότερο να πηγαίνω ο ίδιος τα όποια βιογραφικά στα γραφεία της κάθε εταιρείας, κάτι που ήμουν διατεθειμένος να κάνω εξαρχής. Δεν μπόρεσα όμως να μάθω τι άλλο πρέπει να προσέξω. Δεν μιλάω για θέματα εμφάνισης/σεβασμού αλλά όσον αφορά την γενικότερη εικόνα που πρέπει να δώσω.

    Πριν τον απόπλου.

    Έστω ότι κάποια εταιρεία δέχεται να με εντάξει στην οικογένεια της και μου πει ότι π.χ. σε 10 μέρες πρέπει να πάρω το βαπόρι που βρίσκεται εκεί.

    Εγώ πριν φτάσω να πάρω το πλοίο τι πράγματα πρέπει να έχω μαζί μου;

    Ρωτάω από ποσότητες ρούχων, αν χρειάζονται τίποτα ειδικά ρούχα, γάντια ή μπότες τα οποία θα χρειαστώ κατά το 6μηνο ταξίδι μου. Ρωτάω κυρίως ότι αφορά την εργασία μου πάνω στο πλοίο, καθώς από θέματα προσωπικής ευχαρίστησης (λάπτοπ, βιβλία κλπ κλπ) δεν έχω σχεδόν καμία απαίτηση αν και όλο και κάτι θα πάρω μαζί μου για να περνάνε οι ώρες που δεν θα έχω να κάνω τίποτα (αμφιβάλλω αν θα έχω ελεύθερες ώρες και δεν προσβλέπω σε αυτό).

    Κατά την διάρκεια του ταξιδιού.

    1)Κατά την διάρκεια του ταξιδιού μου ως δόκιμος Μηχανικός ποιες θα είναι οι αρμοδιότητες και τα καθήκοντα μου; Δεν αναφέρομαι τόσο σε ώρες εργασίας και δεν θα με πείραζε να χτυπάω και δωδεκάωρα. Κάτι που συνήθιζα και όταν δούλευα στη στεριά σε διάφορες δουλειές.
    2)Σε περίπτωση που χρειαστεί να κάνω υπερωρία (όχι σε ανάγκη πλοίου) αυτό είναι κάτι που θα το πληρωθώ;
    3)Στις ώρες που θα είμαι εκτός βάρδιας θα μπορώ να παρακολουθώ το πως εργάζεται και τι καθήκοντα έχει ένα αξιωματικός Γ', Β' ή και Α' τάξης στο μέτρο που δεν θα τον ενοχλώ; Το ρωτάω γιατί γνωρίζω ότι κατά το εκπαιδευτικό ταξίδι πρέπει το μυαλό να είναι σφουγγάρι και να μάθω όσα περισσότερα μπορώ.

    Κατά το ξεμπαρκάρισμα.


    Έστω ότι τελειώνει το ταξίδι και όλα έχουν πάει κατ' ευχήν. Τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω μετά όταν φτάσω Ελλάδα όσον αφορά
    1)το ΝΑΤ;
    2)την εταιρεία στην οποία εργάζομαι;
    Επίσης σε πόσο καιρό μετά το ξεμπαρκάρισμα μπορώ να ξαναμπαρκάρω; Αναφέρομαι στην δυνατότητα την νομική και με την προϋπόθεση ότι η εταιρεία θέλει να με ξαναπροσλάβει. Δηλαδή υπάρχει κάποιος νόμος που να επιβάλλει στον ναυτικό να μείνει για παράδειγμα 1-2-3 μήνες για παράδειγμα στην στεριά;

    Γενικές πληροφορίες.
    Έχω βρει στο ίντερνετ διάφορα βιβλία για ναυτικούς κινητήρες καθώς και συστήματα πλοίων. Δυστυχώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να τα αγοράσω.

    Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω τίποτα manual ή άλλο τυπωμένο ή ηλεκτρονικό υλικό;

    Θέλω να ευχαριστήσω τα άτομα τα οποία συντηρούν το παρών φόρουμ, τους ναυτικούς που διάβασαν το παραπάνω και όποιον έχει οτιδήποτε - όσο άχρηστο και αν φαίνεται - να προσθέσει στα παραπάνω ερωτήματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LefK : 16-11-2013 στις 19:02 Αιτία: ορθογραφικά λάθη

  5. #795

    Προεπιλογή Σχολή Πλοιάρχων εμπορικού ναυτικού - ΕΠΑΛ

    Καλησπέρα,

    Είμαι στην Β΄ταξη λυκείου (ως δεύτερη ειδικότητα, διότι έχω τελειώσει ΤΕΛ πληροφορικής) στον τομέα Πλοιάρχων εμπορικού ναυτικού.


    Έχω 6 μήνες προϋπηρεσία σε μεγάλα επιβατικά πλοία (Πάτρα - Ιταλία και εσωτερικά στην Ελλάδας), λόγο ηλικίας δεν μπορώ να μπω στα ΑΕΝ και περιορίζομαι στα ΕΠΑΛ μέχρι και τον βαθμό του Ανθυποπλοιάρχου. Εχω σωστικά Α κύκλου, εαν χρειαστεί θα βγάλω και του Β κύκλου.


    Για δόκιμος γέφυρας χρειάζεται Β κύκλος σωστικών? Εάν ναι, γνωρίζει κάποιος πόσο κοστίζει σήμερα μόνο του Β? Έχω μπλε ναυτικό φυλλάδιο που χρειάζεται ανανέωση, έληξε πριν 2 χρόνια.


    Επίσης εάν υπάρχει λίστα ελληνικών εταιριών, φορτηγών πλοίων για εντος και εκτός Ελλάδας!


    Μιας και το ΕΠΑΛ μας δίνει την δυνατότητα, να δουλεύουμε μέσα σε πλοίο ως δόκιμοι και να επιστρέφουμε στο σχολείο όταν είναι να δώσουμε εξετάσεις και χρηματοδοτεί το κράτος την εταιρία, μέρος του μισθού, εαν πάμε ως δόκιμοι.


    Εάν κάποιος μπορεί να με ενημερώσει στο παραπάνω, θα σας ήμουν ευγνώμων
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ploutonas : 17-11-2013 στις 20:00

  6. #796

    Προεπιλογή Εκπαιδευτικο ταξιδι για δοκιμους εκτος ΑΕΝ υπο πλοια μη συμβεβλημενα με το ΝΑΤ

    Καλημερα,

    ειμαι διπλουματουχος μηχανολογος μηχανικος και πριν απο λιγο καιρο απεκτησα ναυτικο φυλλαδιο και τα σχετικα πιστοποιητικα που θα μου επιτρεψουν να ταξιδεψω. Βρηκα εταιρια να μπαρκαρω ωστοσο αντιμετωπισα προβλημα στο ΚΕΠ καθοτι τα πλοια της εταιριας εχουν ξενη σημαια μη συμβεβλημενα με το ΝΑΤ. Γνωριζοντας οτι δοκιμοι απο ΑΕΝ μπορουν να κανουν ταξιδια σε πλοια μη συμβεβλημενα με ΝΑΤ για την δικη μου περιπτωση γνωριζετε τι συμβαινει?? Υπηρχε καποια εγκυκλιος που να το επετρεπε παλαιοτερα και τωρα δεν ισχυει ? στην ιδια εταιρια πριν 3 χρονια ειχαν στειλει αποφοιτο ΤΕΙ μηχανολογιας με τις παραπανω προυποθεσεις και ταξιδεψε κανονικα λεγοντας μου πως τοτε υπηρχε εγλυκλιος του υπουργειου που να το επιτρεπει τωρα ομως δεν ισχυει
    Σας παρακαλω πολυ οποιος γνωριζει κατι να μου απαντησει διοτι βρηκα και δευτερη εταιρια που με δεχεται να ταξιδεψω μαζι της αλλα δεν μπορω(πλοια μη συμβεβλημενα με ΝΑΤ) εξαιτιας οτι δεν μπορω να παρω το ΚΕΠ ..

    Ευχαριστω

  7. #797
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Σαν Δόκιμος δεν χρειάζεσαι τον Β κύκλο

    Το Φυλλάδιο αννανεώνεται πολύ εύκολα

    Στα σωστικά δέν πληρώνεις κατι

    Ψάξε στο ιντερνετ για εταιρίες. Αλλα δύσκολα να πάρει εταιρία φορτηγών ενα άτομο δόκιμο σε μεγάλη ηλικία

    Για περισσότερες πληροφορίες βρες τηλέφωνο για την Διευθυνση Εκπαίδευσης Ναυτικών

  8. #798

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και πάλι.

    Εφοδιασμένος με το Ναυτικό Φυλλάδιο επιτέλους και το βιογραφικό ανά χείρας (την ίδια μέρα παραλαβής του) άρχισα να χτυπάω πόρτες. Κάτι το οποίο χρονικά είναι αρκετά ζόρι γιατί ήδη δουλεύω δύο δουλειές . ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ στα καράβια κυρίες μου και τίποτα δε μας σταματά!

    Όσον αφορά τους κύκλους του ΚΕΣΕΝ (tanker safety basic και LPG Carriers) μου είπαν από την γραμματεία του ΚΕΣΕΝ ότι έχουν κλείσει για εφέτος και να πάω, αν θέλω να παρακολουθήσω κάποιον, έτσι στο χύμα και αν υπάρχει κάποια απουσία παίρνω την θέση του απόντος. (κατόπιν σχετικής ενημέρωσης της γραμματείας)

    Ερώτηση τώρα. Είναι αυτό δεοντολογικό; Θα υπάρξουν προβλήματα; To λέω γιατί αυτός που έχει πάρει ημερομηνία πχ μπορεί να είναι σε κάποιο μπάρκο ή οτιδήποτε. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα ή δεν δημιουργηθεί είμαι διατεθιμένος να στήσω καραούλι από εκεί έξω

    Επίσης το ΚΕΠ από που το προμηθεύομαι; Πρέπει να το έχω μαζί μου πριν πάω στο πλοίο σωστά; Λόγω του διπλώματός (Μηχανολόγος Μηχανικός) μου ένας κύριος στον 1ο όροφο του Υπουργείου μου είπε ότι χρειάζομαι μόνο τον δεύτερο. Δεν μπόρεσα να πάρω περισσότερες πληροφορίες γιατί υπήρχαν ναυτικοί που έπρεπε να εξυπηρετηθούν.

    Αρκεί μια εκτύπωσή του από το Ίδρυμα Ευγενίδου ή πρέπει να έχει πάνω του κάποια σφραγίδα;

  9. #799

    Προεπιλογή

    Από ό,τι έχουμ πει παλιότερα δεν χρειάζεται το Tanker Safety στο εκπαιδευτικό ταξίδι.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από marios.sp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από coolaris2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα λίγη βοήθεια αν κάποιος γνωρίζει να μου πει με σιγουριά. Σκοπεύω να μπαρκάρω σε δεξαμενόπλοιο σύντομα σαν δόκιμος μηχανής. Έχω βγάλει ήδη ναυτικό φυλλάδιο, αλλά κάτι άκουσα πρόσφατα ότι χρειάζεται και ένα πιστοποιητικό tanker safety, το οποίο εκδίδεται από το τμήμα βασικής εκπαίδευσης στην ασφάλεια πετρελαιοφόρων, δεξαμενοπλοίων κτλ. (νομίζω στο ΚΕΣΕΝ είναι). Γνωρίζει κανείς αν για το 1ο μπάρκο ως δόκιμος, και για διάστημα 6-7 μηνών που θα κάτσω στο πλοίο απαιτείται αυτό το πιστοποιητικό? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Οχι φιλε.Δεν το χρειαζεσαι.
    ΤΟ ΚΕΠ το παραλαμβάνεις από την Διέυθυνση ΝΑυτικής Εκπαιδέυσεως στην ακτή Βασιλειάδη στον Πειραιά, με το φυλάδιό σου.

  10. #800

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

    Το γνωρίζω (το έμαθα δηλαδή από κάποιο νήμα εδώ) ότι δεν χρειάζονται οι κύκλοι του ΚΕΣΕΝ στο εκπαιδευτικό ταξίδι, γιαυτό άλλωστε έχω ήδη στείλει 3 βιογραφικά. Αλλά λέω όσο περιμένω απάντηση -αν υπάρχει η δυνατότητα- να τους παρακολουθήσω. Ο τρόπος παρακολούθησης είναι αυτός που μου προτάθηκε παραπάνω. (Δηλαδή να πάω στην έναρξη κάθε κύκλου περιμένοντας την κενή θέση). Σε αυτό λέτε να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα;

    Διεύθυνση Ναυτικής Εκπαιδεύσεως it is λοιπόν! Από τρίτη, γιατί δευτέρα έχω φουλ πρόγραμμα. Καλό Σαββατοκύριακο

Σελίδα 80 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 30707879808182 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας