Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 61 έως 70 από 74

Θέμα: Regina Magna [Pasteur, Bremen]

  1. #61
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια επιβλητική πόζα από ένα βαρύ βαπόρι στην τελευταία του χρόνια ως κρουαζιερόπλοιο. Ακολούθησε ο παροπλισμός στην Κυνοσούρα και η πώληση στην "αραπιά"

    Συνημμένο Αρχείο 171279
    πηγή
    H πώληση στο Νοrth German Lloyd το 1957 με νωπές τις μνήμες από τον Β' Π.Π. προκάλεσε βίαια επεισόδια στη Γαλλία.
    Η μετασκευή του στη Γερμανία το μεταμόρφωσε σε ένα σύγχρονο Υ/Κ,εμφανισιακά των μέσων του 50.
    Πηγαίνοντας (με μπενζίνα τότε*)από το Πέραμα στο Αμπελάκι,το θυμάμαι ανάμεσα σε ιστορικά κ αγαπημένα σκαριά να σκουριάζει γιά 3 χρόνια (1974-77) στη Κυνόσουρα.

    *Συνήθως ήταν το μικροσκοπικό ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ χωρίς κατάστρωμα γέφυρας στο οποίο καραβάκι η απο/επιβίβαση γινόταν κ από την χαμηλή πλώρη.Έπιανε πρώτα στο Καμίνι δίπλα στο ναυπηγείο Γκούμα (τώρα Μπεκρή) κ τερμάτιζε απέναντι δίπλα στου Παναγιωτάκη.Εάν ήταν η ώρα έπιανε σε κάποιο υπό επισκευή βσπόρι κ έπαιρνε τους τεχνίτες που σχολούσαν από την δουλειά.Άλλα χρόνια...

  2. #62
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Κάποια χρονιά είχα κάνει στο WR με έναν ηλεκτρολόγο που είχε κάνει στο βαπόρι ,και μου έλεγε ότι το ταξίδευα αυτού του βαποριού ήταν μοναδικό ! Μου έλεγε για περάσματα από τον Μπέι με θάλασσες ,και δεν καταλάβαινε τίποτα !


    10370994_10204849771516245_1351357990414595253_n.jpg

  3. #63
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Κάποτε ειχα κουβεντιάσει με τον Στέφανο Τόγια που είχε διατελέσει πλοίαρχο στο βαπόρι και μου είχε πει τα ίδια. Και όταν τον ρώτησα αν το επηρέαζε στο ταξίδεμα η μεγάλη τσιμινιέρα μου είχε πει "Βράχος!"
    Εδώ σε μια φωτογραφία του Ian Schiffman, νομίζω στο Tilbury της Αγγλίας.

    ρεγινα.jpg

  4. #64
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Σπάνια φωτό αφού το μαύρο στο καπέλο του φουγάρου είναι πιό λίγο.

  5. #65

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπάνια φωτό αφού το μαύρο στο καπέλο του φουγάρου είναι πιό λίγο.
    Πρέπει Βίκτωρα Χιώτη να είναι από τον πρώτο του χρόνο στα χέρια των Χανδρήδων δηλ. 1972 γιατί μετά απέκτησε φαρδιά μαύρη φάσα λόγω της κάπνας που μουτζούρωνε την τσιμινιέρα υποθέτω. Όταν ήμουν στο Romanza οι πράκτορες του Χανδρή στο Ηράκλειο της Κρήτης Σούλιας (ναι ο γνωστός καπετάνιος Ν. Σούλιας) και Λιντοβόης είχαν στο γραφείο τους ένα τεράστιο πόστερ του καραβιού σε τομή που φαινόντουσαν οι εσωτερικοί του χώροι από την εποχή που ήταν Bremen, ίδια με αυτή που ανέβασε ο Henry στο ποστ #41.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 22-12-2015 στις 11:56

  6. #66
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει Βίκτωρα Χιώτη να είναι από τον πρώτο του χρόνο στα χέρια των Χανδρήδων δηλ. 1972 γιατί μετά απέκτησε φαρδιά μαύρη φάσα λόγω της κάπνας που μουτζούρωνε την τσιμινιέρα υποθέτω. Όταν ήμουν στο Romanza οι πράκτορες του Χανδρή στο Ηράκλειο της Κρήτης Σούλιας (ναι ο γνωστός καπετάνιος Ν. Σούλιας) και Λιντοβόης είχαν στο γραφείο τους ένα τεράστιο πόστερ του καραβιού σε τομή που φαινόντουσαν οι εσωτερικοί του χώροι από την εποχή που ήταν Bremen, ίδια με αυτή που ανέβασε ο Henry στο ποστ #41.
    Φαίνεται επί Χανδρή αρχικά το άφησαν όπως ήταν επί Γερμανών.Γνώμη μου είναι ότι το περισσότερο μαύρο ,του πήγαινε καλύτερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 22-12-2015 στις 12:07

  7. #67
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Φίλε Χιώτη σε ζηλεύω που είχες την τύχη να δεις τέτοιο βαπόρι μπροστά σου. Eμένα μου άρεσε όπως και αν είχε Γενικά τα χρώματα του Χανδρή ήταν εξαιρετικά...
    Και δεν χορταίνω να κοιτάω αυτή τη φωτογραφία. Λες και το βαπόρι είναι ακίνητο και η θάλασσα τρέχει πάνω του... Αν και σε μικρή ανάλυση, τελευταία την έχω βάλει ταπετσαρία στον υπολογιστή μου!

    Regina-Magna.jpg
    πηγή

  8. #68
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά τα χρώματα του Χανδρή ήταν εξαιρετικά...

    πηγή
    ''Οντως εξαιρετικός συνδυασμός,το λευκό που δεν ήταν απλώς λευκό αλλά του χιονιού με αυτή την απόχρωση του μπλε της τσιμινιέρας.

  9. #69
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Gibraltar
    Μηνύματα
    952

    Προεπιλογή

    Another great shot of this classic beauty to wish my Nautilia friends a Happy New Year and all the very best for 2016 ! ευτυχισμένο το νέο έτος

    11100528_1448759748752051_6561733530639151183_n.jpg

  10. #70
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Μερικές σελίδες από μπροσούρα του 1973 για τη "Μεγάλη Βασίλισσα" του Χανδρή

    magna1.jpg magna2.jpg

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας