Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 57

Θέμα: clipper, round of the world

  1. #11
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παλιά, πολύ παλιά, όταν ήμουνα φρέσκος στην ιστιοπλοΐα, είχα συμμετάσχει σε κάπους αγώνες, με σκάφη που πάλευαν να μην βγουν τελευταία. Μετά χώρισα, προβλήματα, υποχρεώσεις, παιδιά μόνο τα Σαββατοκύριακα κλπ, πότε το ένα, πότε το άλλο, περάσανε περίπου 20 χρόνια...

    Πριν κάνα δυο χρόνια πρότεινα να συμμετάσχω σε έναν γνωστό μου, μου είπε ναι, η ζωή μου πλέον μου επιτρέπει που και που να την κοπανάω, αλλά... ο γνωστός μου με απέριψε λόγω κιλών!!! Του κάλυπτα περισσότερο βάρος (είπε), και του έτρωγα 2 ανθρώπους όπως τους είχε υπολογίσει.

    Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ, δεν το θεώρησα τόσο σημαντικό να συμμετάσχω σε αγώνες, αφού κάνω τουριστική ιστιοπλοΐα εδώ και 20 χρόνια.

    Από την άλλη, τα τελευταία χρόνια έχω αρχίσει να ονειρεύομαι ένα μεγάλο σκάφος, να το παίρνω και να κάνω τον γυρο του κόσμου... Αλλά αυτό το όνειρο είναι μακρινό και ακριβό. Κάποτε ίσως να το πραγματοποιήσω...

    Όταν άκουσα για το Κλίππερ, ενθουσιάστηκα, γιατί ακόμα και εντελώς άσχετος να είσαι, μπορείς να αγοράσεις όλο τον γύρο του κόσμου, ή κάποια μπράτσα, εγώ για παράδειγμα ψήθηκα για το Νότια Αφρική-Αυστραλία.
    Ένα άλλο μπράτσο που θα αγόραζα ευχαρίστως, είναι το Χαβάη-Παναμάς-Τζαμάϊκα. Το να περάσω την διώρυγα του Παναμά μου φαίνεται μαγικό, και το πριν και το μετά θα είναι επίσης ενδιαφέρον.

    Η συμμετοχή μου, δεν αποσκοπεί τόσο στο να ανταγωνιστώ κάποιους και να βγώ πρώτος, αλλά... στην ίδια την συμμετοχή και στην εμπειρία να ταξιδεύω στον συγκεκριμμένο ωκεανό.

    Με λογικό κόστος (κατ εμέ) θα κάνω την εκπαίδευση (που φυσικά θα μπορούσε να γίνει και στην Ελλάδα) και τον αγώνα. Ασχέτως γνώσεων, για να αγοράσεις την συμμετοχή σου, περνάς κι από την δικιά τους εκπαίδευση. Μάλιστα λένε οι ίδιοι πως προτιμάνε εντελώς άσχετους, παρά όσους ξέρουν με διαφορετικό τρόπο από τον δικό τους.

    Μετά τα μίλια και την αποδεδειγμένη συμμετοχή σου στον συγκεκριμμένο αγώνα, εαν περάσεις τις γραπτές εξετάσεις, παίρνεις το ocean master, που δεν το έχουν και πολλοί, ιδίως στην Ελλάδα.

    Στο part c θα προπονηθούμε με το πλήρωμα που θα κάνει το ίδιο μπράτσο και θα είναι στο ίδιο σκάφος με εμάς, θα δώσουν βάση στην τακτική κλπ, και στο part d θα είμαστε σε τάξη, και θα μάθουμε μετεωρολογία, πρώτες βοήθειες, και διάφορα άλλα. Όλα αυτά, μαθήματα για 4 εβδομάδες και το ταξίδι από Ν Αφρική μέχρι Αυστραλία, στοιχίζει 7 χιλ λίρες. Δώρο η νυτσεράδα, από τον χορηγό τους. Εγώ παρήγγειλα xxl


    Παρόλα αυτά λοιπόν, επειδή μου άρεσε όλη η φάση, και θυμήθηκα και την παλιά μου αγάπη, την αγωνιστική ιστιοπλοΐα, για να είμαι ειλικρινής, ήδη κανόνισα την συμμετοχή μου σαν πλήρωμα σε κάποιο γνωστό σκάφος, με πολύ καλό καπετάνιο και πολύ γνώστη, και από το μεθεπόμενο σαββατοκύριακο ξεκινάμε!!!
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  2. #12
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.059

    Προεπιλογή

    Τελικα με αυτα που περιεγραψες στο τελευταιο σου ποστ πραγματικα ζηλεψα λιγο...με την καλη εννοια! Οι διαδρομες ειναι πανεμορφες και ανεπαναλυπτες.... Πραγαμτικα καταπληκτικη εμπειρια. Απλα δεν εχω ακομα καταλαβει την τακτικη της διοργανωτριας εταιρειας ιδιως με τις ικανοτητες του πληρωματος. Το κοστος παρα πολυ μεγαλο τελικα....αληθεια συνολο ποσο? και ο αγωνας ποσο θα διαρκεσει? 1 μηνα...(καλα θα μπω στο σιτε να δω). Καλη συνεχεια και ευχομαι τα σκαφη να συντηρηθουν για το καλο ολων.
    Η ζωή είναι ωραία!!!!

  3. #13
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    το leg που εγώ διάλεξα, και όλη η εκπαίδευση, θα μου στοιχίσει 7 χιλ λίρες. Δεν το λες φτηνά, αλλά... μια φορά κάνεις κατι τέτοιο στην ζωή σου!!!
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  4. #14

    Προεπιλογή

    Δεν χρειαζετε να τρεχεις στην ΑΓΓΛΙΑ για να μαθεις κατι που το εχεις διπλα σου αρκει να βρεις και να συνεργαστεις με ανθρωπους που γνωριζουν το αντεικιμενο.
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B][SIGPIC][/SIGPIC][/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]Τι και εάν τόσα μίλια έχω κάνει.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]Την ώρα που λύνω σχοινιά.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]αισθάνομαι να έχω μπαρκάρει για πρώτη φορά.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

    [URL]http://ionianskipper.blogspot.com[/URL]

  5. #15
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ionianskipper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειαζετε να τρεχεις στην ΑΓΓΛΙΑ για να μαθεις κατι που το εχεις διπλα σου αρκει να βρεις και να συνεργαστεις με ανθρωπους που γνωριζουν το αντεικιμενο.
    Επειδή αυτό μου το είπαν κι άλλοι, εκτός φόρουμ, μπορεί κάποιος να μου πει, τι ευκαιρίες έχει κάποιος άσχετος με αγωνιστική ιστιοπλοΐα, να κάνει τον γύρο του κόσμου ή έστω να συμμετάσχει σε ένα ή περισσότερα μπράτσα αυτού του αγώνα?

    Με ποιόν άλλο τρόπο θα μπορούσα να κάνω ένα ταξίδι τύπου: Νότια Αφρική-40ός παράλληλος-Αυστραλία, στο South Ocean?

    Το σύστημα τους είναι πρώτα να σε εκπαιδεύουν για να μάθεις τα στοιχειώδη, με τον τρόπο τους, αυτά που ο σκίππερ θα ξέρει ότι ξέρεις και τα κάνεις με τον συγκεκριμμένο δικό τους τρόπο. Κάποια πράγματα, μπορούν να γίνουν με πολλούς τρόπους, αλλά όταν έχουμε μάθει έναν συγκεκριμμένο, ο σκίππερ θα ξέρει ότι όλοι μας, θα κάνουμε κάτι συγκεκριμμένο, και θα πορευτεί προκαταβολικά με αυτήν την πεποίθηση, όλοι μας έχουμε προβλέψιμη αντίδραση-συμπεριφορά.

    Σαν ιδέα, την βρίσκω πολύ καλή. Τα παράπονα μου έχουν να κάνουν με την συντήρηση των σκαφών (που μας στέρησαν χρόνο από την εκπαίδευση που πληρώσαμε για να γίνει), με την διατροφή και την υγιεινή της συντήρησης των τροφίμων, με την συμπεριφορά κάποιων προσώπων που χάνανε την ουσία της εκπαίδευσης είτε λόγω εγωισμού, είτε λόγω χαρακτήρα.

    Πόσοι έχουν την ευκαιρία να εκπαιδευτούν στην Ελλάδα σε σκάφος 60 και 68 πόδια, αγωνιστικό?
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  6. #16

    Προεπιλογή

    Εχω διαβαση με πολυ προσοχη οσα γραφεις για τον αγωνα που θελεις να συμετεχεις και θα ηθελα να αναφερω ορισμενες σκεψεις-αποψεις επι του θεματος.
    Κατα αρχας να σειμειωσω οτι απο μικρη ηλικια εχω μαθει την ιστιοπλοικη τεχνη απο Αγγλους γιατι αυτη μονον ειχαν ιστιοπλοικο σκαφος και ερχονταν στο ΙΟΝΙΟ για διακοπες.
    Να ξεκινησουμε λοιπον απο το ψυγειο και να σου πω οτι στα μεγαλα ταξιδεια δεν μα χρειαζετε ψυγειο γιατι δεν ξερουμε ποτε θα φτασουμε στον προορισμομας ετσι η καλυτερη λυση ειναι ξηρα τροφη παστομενα τροφιμα και αλλα που δεν χρειαζονται συντηρηση πρεπει να εχουμε ομως πολλα φρουτα.
    Παντως να εισαι ευτηχης που ζεις γιατι το προπανιο δεν αστειευετε και απο την πρωτη στιγμη επρεπε να επιμηνης για την μειρουδια που σε προβληματισε και οχι να το ανακαλυξη ο σκιππερ την επομενη μερα ενω το προυγουμενο βραδυ ειχατε διανυκτερευση στο σκαφος.
    Να σου πω γενικα οτι ενας επαγγελματιας σκιππερ θα πρεπει να ξερει να επεισκευαζει τα ΠΑΝΤΑ απο μηχανες μεχρι και πανια να ραβει με το σκαφος που του εχουν χρεωσει και ταξειδευει.
    Στους ωκεανους η άπνοια είναι πιο σημαντική από την πλεύση με δυνατό άνεμο διοτι κανενας λογικος σκιππερ θα περναγε το ακρωτηρι Καλης Ελπιδας με 10 μποφορ δυναμη εξαλου οταν τελικα με το καλο πας σε αυτον τον αγωνα θα σας πηγενουν με υσηχους καιρους και αντε εαν πεσουν εξω στην προβλεψει του καιρου να ακουσεις την εντολη ΒΙΡΑ ΠΡΟΠΕΛΑ.
    Τωρα για την καθαριοτητα του σκαφους μην ανυσηχεις γιατι οι Αγγλοι δεν φυμειζονται και τοσο γι αυτο.
    Για το τεστ των γνωσεων ειναι το ιδιο που κανουμε εμεις σε αυτους οταν ερχονται εδω για τουρισμο που ουτε λιγο ουτε πολυ τους βαζουμε να υπογραψουν για σκαφη σαραβαλα που τους δινουμε με την ενδειξη οτι ολα καλως εχειν για να μην εχουμε προβλημα με τον πρακτορα τους.
    Μια τους και μια μας.
    Ο Σκιππερ τις δευτερης εβδομαδας σας δηλωσε οτι ειναι τεχνικος και γνωριζει το σκαφος αλλα ξεχασε να σας πει οτι ακομη και με μπουνατσα οταν ειναι να λεισουμε καβους δοκιμαζουμε πρωτα την μηχανη για προσω αναποδα και μετα ξεκιναμε.
    Ασε που η πρωτη κινηση που επρεπε να κανει οταν ειδε το προβλημα ηταν να ριξει οσες αγκυρες ειχε ετοιμες (εαν ειχε) για να μην στουκαρει στον απεναντι ντοκο.
    Πολυ καλη κινηση να επεισκευασετε τα ΒΙΤΖΙΑ (ευτηχως δεν χασατε καμια μπιλια)
    Για τα μπαλονια ( spinnaker ) που ηταν σχοισμενα ειναι φυσιολογικο διοτι τα μεγαλα μπαλονια τα βαζουμε σε υσυχους καιρους αρα οι προυγουμενοι δεν πεσανε σε μεγαλους καιρους γι αυτο γλυτωσε το μικροτερο που δεν το δουλεψανε ποτε.
    Το αποκορυφωμα ομως (για εμενα) ηταν την Πεμπτη οταν δεν μπορουσατε να βρειτε λιμανι γιατι χαλασε το GPS.
    Καλα ο σκιππερ δεν εβγαλε πορειες δεν κραταγε χρονους δεν ειχε ατομικη (μικρη) πυξιδα για να ξερει που βρισκετε δεν ειχε ξανακανει παλι την ιδια διαδρομη με αλλους.....δεν...δεν..δεν γενικα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ για να μην πω ΑΣΧΕΤΟΣ
    Για τα τεστ τα ειπαμε και παραπανω το ευκολο κερδος ειναι παντου οχι μονο στην ΕΛΛΑΔΑ.
    Παντως σε καμια περιπτωση δεν σου συνιστω να παρεις βιταμινες αλλα να οργανωσης καλα την διατροφη σου και τον ρουχισμο σου παντα με μαλλινα και στεγνα ρουχα και δεν χρειαζετε να ειναι επωνυμα ας ειναι το πολυ ΝΟΤΙΚΑ.
    Υπαρχουν παρα πολλες Sally ισως καποια μερα βρεθει καποια και για εμας αλλα εκτος σκαφους.
    Σωστα ανεφερες οτι τετοια ατομα δεν κανουν για τετοια ταξειδια.
    Τελος για να κλεισω αγωνιστικα σκαφη 60 και 68 ποδια στην χωρα μας δεν υπαρχουν γι αυτο το σκοπο αλλα εγω θα προτιμουσα να βρω ενα καλοσυντηρημενο σκαφος που θα το εξοπλιζα καταληλα μαζι και με δυο το πολυ τρια ατομα και εφοσον κροσαριζα μαζι τους ΙΟΝΙΟ-ΑΔΡΙΑΤΙΚΗ-ΜΑΛΤΑ-ΣΑΡΔΙΝΙΑ-ΙΣΠΑΝΙΑ μονο τον χειμωνα για εμπειρια τοτε θα κατηφοριζα για αλλους παραληλους.
    Υποψιν σαν παρενθεση να αναφερω οτι στις παραπανω περιοχες το υψος κυματος με 6-7 μποφορ ξεπερνα τα 5 μετρα και ειναι πολυ ποιο βιαιο απο οτι στον ωκεανο.
    Ευχαριστω για την φιλοξενια.
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B][SIGPIC][/SIGPIC][/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]Τι και εάν τόσα μίλια έχω κάνει.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]Την ώρα που λύνω σχοινιά.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]αισθάνομαι να έχω μπαρκάρει για πρώτη φορά.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

    [URL]http://ionianskipper.blogspot.com[/URL]

  7. #17
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Πολύ χρήσιμες παρατηρήσεις. Ευχαριστώ.

    Το θεωρώ αναμενόμενο στον Ωκεανό, να τραφούμε με αφυδατωμένες τροφές, κλπ. Όμως, στην διάρκεια της εκπαίδευσης, στα νότια της Αγγλίας, δεν μας τάισαν με αφυδατωμένες τροφές, αλλά με αλαντικά, τυριά και κοτόπουλο που ήταν 4 και 5 μέρες εκτός ψύξης... Εαν μας τάιζαν αφυδατωμένες τροφές, δεν θα διαμαρτυρόμουνα.

    Το ταξίδι στην Γαλλία, το έχω επιθυμήσει πολλές φορές, αλλά... οι σκιππεραίοι που τα φέρνουν, κάνουν μόνο μηχανή, ή μηχανοπανάδα στην καλύτερη!!! Μπαλόνι, ούτε συζήτηση.

    Πρόσφατα, ένας γνωστός μου, μετέφερε στην ισπανία ένα 65άρι Σουάν. Με προσκάλεσε, και του είπα αμέσως ναι. Αλλά, τελικά δεν πήγα, γιατί με προειδοποίησε να μην ελπίζω να κάνουμε πανί, εκτός κι αν όλα κάτσουν βολικά. Το σκάφος είχε και μπαλόνι, αλλά για το μπαλόνι χρειάζονται χέρια, και τέτοιες μεταφορές γίνονται με το ελάχιστο πλήρωμα.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  8. #18
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Μάγκο, πληροφοριακά αν θες να κάνεις 'προπόνηση' σε κύμα (και είσαι και λίγο μαζοχιστής!!) δεν χρειάζεται να ψάξεις πολύ μακριά. Καλοκαίρι όταν φυσούν τα μελτέμια κάνε το Πάφος-Ρόδος ή Ρόδος-Πάφος. Παραδοσιακά η περιοχή εκεί βγάζει ψηλό κύμα λόγω κάτι 'βουνών' στο βυθό ανοικτά του Καστελλορίζου. Οι ανέμοι το καλοκαίρι είναι ΒΔ και ανεβαίνοντας τους βρίσκεις κατάπλωρα (δυστυχώς συνηθως στις 0 μοίρες) ενώ κατεβαίνωντας κατάπρυμα. Είναι μια διαδρομή περίπου 240 ναυτικά μίλια την οποία περνούν πολλά ιστιοφόρα κάθε καλοκαίρι. Υποθέτω τόσα χρόνια στο επάγγελμα όλο και κάποιον θα γνωρίζεις που θα μπορούσε να σε 'φιλοξενήσει'. Τώρα αν θα ήθελα να την διασχίσει με το μελτέμι να τον βαράει είναι κάτι άλλο.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  9. #19
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Tην Κυριακή που μας πέρασε, πήγα για ιστιοπλοΐα με ένα αγωνιστικό τριαντάρι, είμασταν 8 άτομα, κάναμε μπαλονάδα από Φάληρο μέχρι Βούλα, και ήταν η απίστευτη κάβλα!!! Έχω τραβήξει βίντεο, με το κινητό μου, αλλά δεν ξέρω πως να το ανεβάσω στο youtube. Όταν ανακαλύψω τον τρόπο, θα το κάνω, και θα στείλω το λινκ, και θα καταλάβετε τι εννοώ...
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  10. #20
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mangos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tην Κυριακή που μας πέρασε, πήγα για ιστιοπλοΐα με ένα αγωνιστικό τριαντάρι, είμασταν 8 άτομα, κάναμε μπαλονάδα από Φάληρο μέχρι Βούλα, και ήταν η απίστευτη κάβλα!!! Έχω τραβήξει βίντεο, με το κινητό μου, αλλά δεν ξέρω πως να το ανεβάσω στο youtube. Όταν ανακαλύψω τον τρόπο, θα το κάνω, και θα στείλω το λινκ, και θα καταλάβετε τι εννοώ...
    Αγωνιστικό, τριαντάρι, οκτώ άτομα, μπαλονάδα, κάβλα ??? ΑΟΝ μου μυρίζει φίλε mango ... Καλώς μας βρήκες στο κόλλημα της αγωνιστικής ιστιοπλοίας!

    Παρά το ότι δεν έχω παράπονο από την ενασχόλησή μου με την αγωνιστική ιστιοπλοία αλλά και με το μέγεθος σκαφών στην Ελλάδα, ομολογώ ότι το μπράτσο ενός τέτοιου αγώνα έχει στοιχεία τα οποία το κάνουν ελκυστική εμπειρία, τα έχει αναφέρει ήδη ο φίλος mangos. Δεν είναι πολλά δε τα ελληνικά πληρώματα που θα βγούν στο εξωτερικό για μεγάλα μπράτσα (τα τελευταία χρόνια μόνο η Μάλτα και ο ημιτουριστικός διάπλους του Ατλαντικού έχει πέσει στην αντίληψή μου). Η ιστιοπλοία, όπως την αναφέρει ο φίλος ionianskipper, έχει και αυτή τις συγκινήσεις της, αλλά και τις διαφορές της (δεν θα κάνεις μπαλονάδα με τρία άτομα σε 35 knots και με ταχύτητες 20+, ούτε θα τριμάρεις συνέχεια κυνηγώντας τον αέρα και τον βέλτιστο συγχρονισμό κινήσεων). Προσωπικά λατρεύω και τα δύο σενάρια !!

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας