Σελίδα 14 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 4121314
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 131 έως 134 από 134

Θέμα: Romanza [Huascaran, Beaverbrae, Aurelia, Romantica]

  1. #131

    Προεπιλογή ROMANZA

    Θυμηθηκα μια ιστοριουλα με την ρεσπεντζα (Το''δεσπεντζα" δεν το εχω ξανακουσει και εχω μικρη επιφυλαξη μηπως ημουν στο ΡΟΜΑΝΤΙΚΑ τοτε ) .
    Με ειχαν βαλει βοηθο μπαρμαν , ασχετος και μαθητης στο εξαταξιο γυμνασιο .Ο μπαρμαν ενας πολυ ομορφος ανδρας , με ασπρα μαλια , ισως 60χρονος και παππους . Παππους ηταν και το παρατσουκλι που του ειχαν κολησει οι συναδελφοι .Ηταν σαν γοης του κινηματογραφου και για αυτον , οχι για εμενα , ερχονταν διαφορες τουριστριες και δεν ξεκολουσαν απο την ''μπαρα'' .Αυτος ομως ηταν κυριος και κοιτουσε την δουλεια του. Εγω τις χαζευα και σε καποιες περιπτωσεις , ελεγα πως ειμαι μεγαλυτερος στην ηλικια , για να μην με αγνοουν .
    Δουλεια μου ηταν και ολες οι αγγαριες του μπαρ .Ανεβαζα απο καποια αποθηκη στη ρεσπεντζα κιβωτια μπυρες , κοκα κολα , ποτα κλπ . Ημουν παντα μονος σε αυτα . (το μπαρ ψηλα , η αποθηκη χαμηλα και με σκαλες η μεταφορα) .
    Απο την αλλη η ρεσπεντζα ηταν κανονικη επιστασια και ειχε καποια παιδια σαν εμενα για κουβαλημα . Σε καποια φαση που ανεβοκατεβαινα φορτωμενος , ο προισταμενος της ρεσπεντζας ειχε ξεμεινει απο βοηθους , μου φωναζε οπως περνουσα .

    Ε , εσυ ελα εδω .

    Εγω καταλαβαινα οτι ηθελε να με βαλει σε κουβαλημα της ρεσπεντζας , ενω ειχα τα δικα μου . Περασα απο κοντα του πανω κατω δυο τρεις φορες φορτωμενος και εκανα πως δεν ακουω . Φαινεται καποιος του ειπε οτι ειμαι γυιος του Γιαννη του υπολοστρωμου . Με τον πατερα μου ησαν σχεδον συνομηλικοι , συναδελφοι και μαλλον φιλοι . Αυτος λοιπον δεν καταλαβαινε οτι εγω κανω πως δεν ακουω , αλλα οτι ειμαι χαζουλης και την τελευταια φορα που δεν του εδινα σημασια , μου φωναζει αγανακτiσμενος.
    Ρε εσυ εισαι γυιος του Γιαννη ? Ρε , ο πατερας σου πιανει πουλια στον αερα και εσυ κοιμασαι ολορθος ?
    Αυτο θυμηθηκα με την περιφημη ρεσπεντζα γυρω στα 1975 - 1977 .
    Ευχομαι να ειναι ακομη στη ζωη και ο ρεσπεντζερος , οπως ειναι και ο πατερας μου. Oποτε μπορω τον παω στο λιμανι απο την πλευρα της Δραπετσωνας , ωστε να βλεπουμε τα τουριστικα απεναντι . Οταν βλεπει καραβι της Celebrity οπως εχω ξαναγραψει λεει , '' Α αυτο ειναι πολυ μεγαλο , θα πηγαινει στην Αυστραλια ειναι του Τονυ , οχι του Μιμη '' .

    (Δεν αποκλειεται να ηταν ο θειος του φιλου μας Espresso Venezia ο ρεσπεντζερος . Δεν θυμαμαι αλλα στοιχεια παρα περιπου 45αρης στην ηλικια , μελαχροινος , ισως αραιομενα μαλια , με την χαρακτηριστικη στολη του προισταμενου ρεσπεντζας) .

  2. #132
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από esperos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον από το Ιταλικό dispensa.
    Προφανώς ίδια ρίζα.

  3. #133

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από tripontikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχομαι να ειναι ακομη στη ζωη και ο ρεσπεντζερος , οπως ειναι και ο πατερας μου..........

    (Δεν αποκλειεται να ηταν ο θειος του φιλου μας Espresso Venezia ο ρεσπεντζερος . Δεν θυμαμαι αλλα στοιχεια παρα περιπου 45αρης στην ηλικια , μελαχροινος , ισως αραιομενα μαλια , με την χαρακτηριστικη στολη του προισταμενου ρεσπεντζας) .
    Το όνομα του θείου μου ήταν Δημήτρης Βάρλας (δεν είναι πιά εν ζωή) αλλά όλοι τον αποκαλούσανε Τζίμη. Ήταν "φάτσα" στα κρουαζιερόπλοια για χρόνια και αγαπητός άνθρωπος σε πολύ κόσμο στο λιμάνι. Πολύ πιθανόν φίλε μου αν ρωτήσεις τον πατέρα σου να τον θυμάται.

    Ό ίδιος το 1979 δούλευε στο ΑΤΑΛΑΝΤΗ της MSL πάλι στην ρεσπέντζα, και αυτός ήταν που με πρωτοπήρε στο καράβι όπου και δούλεψα ως επίκουρος μία καλοκαιρινή σεζόν και επί ένα εικοσαήμερο στις γιορτές των Χριστουγέννων - Πρωτοχρονιάς (1979-1980).

  4. #134

    Προεπιλογή ROMANZA

    Θεωρω απιθανο να θυμηθει μια που γενικα εχει χασει πολυ στο μυαλο,αλλα θα τον ρωτησω.Και σε εμενα κατι λεει το Τζιμης .Ισως κατι θυμηθω εγω .

Σελίδα 14 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 4121314

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας