Σελίδα 1 από 14 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 134

Θέμα: Romanza [Huascaran, Beaverbrae, Aurelia, Romantica]

  1. #1
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Aθηνα
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή Romanza [Huascaran, Beaverbrae, Aurelia, Romantica]

    και το Romanza ,παλι του Χανδρη.......
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη scoufgian : 09-12-2010 στις 16:08

  2. #2
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από scoufgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    και το Romanza ,παλι του Χανδρη.......
    Πωπω... Που το ανακαλυψες αυτο!! Εγω ειχα την ιδια τραπουλα στα Γερμανικα! Ειχε το Peter Pan, το Jupiter (Crown M), και τον Ωκεανο της Ηπειρωτικης, σαν Ηπειρωτικη και σαν Lauro! Γενικα ειχε γνωστα πλοια της τοτε εποχης στην Ευρωπη!! Many thanks!
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  3. #3
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Δύο μέλη της οικογένειας Χανδρή εδώ, ξεκουράζουνται στα Αμπελάκια τον χειμώνα 1986-87.

    ROMANZA.jpg

    ARIANE.jpg

  4. #4
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Boston
    Μηνύματα
    1.350

    Προεπιλογή

    Επιβλητικές πανέμορφες πλώρες. αλλά και πανέμορφα διαχρονικά σκαριά.
    [I][COLOR="Blue"][B]Πανί δερμάτινο, αλειμμένο με κερί,
    οσμή από κέδρο, από λιβάνι, από βερνίκι,
    όπως μυρίζει αμπάρι σε παλιό σκαρί
    χτισμένο τότε στον Ευφράτη στη Φοινίκη[/B].[/COLOR][/I]

  5. #5

    Προεπιλογή

    Είχα την τύχη να δουλέψω σαν Shore excursions Manager τόσο στο ROMANZA (1985), όσο και το AZUR (στο παρθενικό ταξίδι του επί Χανδρή το 1987). Μία από τις καλύτερες εμπειρίες της ζωής μου ιδίως στο ROMANZA που κάθησα μία ολόκληρη σαιζόν ταξιδεύοντας κάθε εβδομάδα από Βενετία σε πολλά λιμάνια της Ελλάδας αλλά και της Μεσογείου.

  6. #6
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα την τύχη να δουλέψω σαν Shore excursions Manager τόσο στο ROMANZA (1985), όσο και το AZUR (στο παρθενικό ταξίδι του επί Χανδρή το 1987). Μία από τις καλύτερες εμπειρίες της ζωής μου ιδίως στο ROMANZA που κάθησα μία ολόκληρη σαιζόν ταξιδεύοντας κάθε εβδομάδα από Βενετία σε πολλά λιμάνια της Ελλάδας αλλά και της Μεσογείου.
    Συναντιόμασταν στο Dubrovnik κάθε δεύτερη εβδομάδα .Ήμουν τότε στο World Renaissance .

  7. #7
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Το ROMANZA μας ποζάρει με τις τόσο ξεχωριστές γραμμές του, δεμένο στο Τελωνείο του Πειραιά το 1990.
    Ακόμη και τότε το βαπόρι ήταν ένας βετεράνος μιας άλλης -απο καιρό περασμένης- εποχής.

    Ναυπηγημένο το 1939 ως φορτηγοποστάλι, μετασκευασμένο αργότερα σε επιβατηγό για τη μεταφορά μεταναστών και τελικά κρουαζιερόπλοιο, με την μεγάλη του καριέρα σίγουρα ξεπέρασε κατά πολύ τις όποιες φιλοδοξίες των ναυπηγών του.

    romanza bow.jpg

  8. #8

    Προεπιλογή

    Γεια σας παιδια!
    Ειμαι καινουργιος στο φορουμ και ειναι το πρωτο μου ποστ!
    Λοιπον, ο πατερας μου δουλεψε σαν 3ος μηχανικος στο Ρομανζα απ το 86 μεχρι που πουληθηκε σε κατι κυπριους και μετονομαστικε σε Ρομαντικα.

    Αξεχαστο καραβι. Τα πρωτα μου ταξιδια τα κανα με το Ρομανζα. Θυμαμαι τις 7ημερες Πειραιας-Βενετια-Ντουμπροβνικ-Κερκυρα-Κουσαντασι-Μυκονος αν θυμαμαι καλα. Μετα στην Κυπρο εκανε 3ημερες απο Λεμεσο για Πορτ Σαιντ στην Αιγυπτο και 4ημερες για Χαιφα και Τελ Αβιβ στο Ισραηλ.

  9. #9

    Προεπιλογή

    Καλωσόρισες steliosoctavios στο forum μας. Το ROMANZA το αγάπησα ιδιαίτερα όταν δούλευα το 1985, ένα χρόνο πριν τον πατέρα σου. Το δρομολόγιό του το 1986 ήταν πράγματι έτσι, ενώ το 1985 αντί Κουσάντασι-Μύκονο-Πειραιά έπιανε Ηράκλειο-Ρόδο-Πειραιά και μετά πίσω στην Βενετία. Κάναμε το 1985 πολλές κρουαζιέρες charter σε πολλά μέρη και νησιά της Δυτικής Μεσογείου και Αφρική.

  10. #10
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    cologne
    Μηνύματα
    438

    Προεπιλογή

    postcard from chandris

    romanza.jpg

Σελίδα 1 από 14 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας