Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 35

Θέμα: Ανθρωπος στη θάλασσα (Man Over Board)

  1. #1
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή Ανθρωπος στη θάλασσα (Man Over Board)

    Θα πρότεινα να δέσετε μια πρυμάτσα (σαν κουβάρι) σε ένα μπαλόνι, και να εξασκηθείτε στο σενάριο ότι κάποιος πέφτει στην θαλασσα και πρέπει να τον διασώσετε.

    Θα τρομάξετε για το πόσα πρέπει να γίνουν, και ακόμα πιο τρομακτικό γίνεται το σενάριο εαν αυτός που θα πέσει στην θάλασσα είσαστε εσείς οι ίδιοι.

    Δοκιμάστε το σε κάποια μπουνάτσα, αλλά δουλέψτε το ακόμα και σε 6-7 μποφώρ, όπου τα πράγματα θα αποδειχτούν πάρα πολύ δύσκολα.

    Πόσοι έχουμε στο σκάφος μας το ειδικό σημαιάκι, για να το πετάξουμε στην θάλασσα μόλις πέσει ο επιβάτης? Πως θα δούμε το σημείο που είναι ο ναυαγός χωρίς αυτό?

    Το να γίνει ένα λάθος και να κάνουμε μια γρατζουνιά στο σκάφος, είναι ασήμαντο πρόβλημα, εγώ αυτό που θεωρώ μείζον είναι η διάσωση, αλλά είναι αργά να μας απασχολήσει αφού γίνει πάθημα!!!

    Κάποιος πρέπει να πετάξει άμεσα κάτι στην θάλασσα κάτι που θα είναι ορατό από μακριά, καλύτερο απ όλα το ειδικό σημαιάκι, για να μπορέσει να είναι εντοπίσιμο το σημείο, όταν θα απομακρυνθεί το σκάφος και θα είναι αδύνατο να δούμε το κεφάλι του ναυαγού...

    Κάποιος πρέπει να πατήσει το ΜΟΒ στο gps, εαν διαθέτουμε τέτοιο, για να έχουμε το στίγμα, να βάλει μπρος την μηχανή, και να ειδοποιήσει στο vhf για το γεγονός, mayday κατάσταση.

    Κάποιος πρέπει να κοιτάζει το σημείο, και να μην το χάσει από τα μάτια του, να δείχνει με το χέρι του, ώστε αυτός που οδηγάει το σκάφος να κατευθύνει το σκάφος στον ναυαγό. Μέσα στα κύμματα, εαν χάσεις το σημείο από τα ματια σου, είναι πάρα πολύ δύσκολο να το ξαναβρείς.

    Πρέπει να έρθει η μαΐστρα στην μέση, να κατέβει το ταχύτερο η τζένοα, να ορτσάρουμε και να ορθοπλωρίσουμε άμεσα για να μην απομακρυνθούμε από το σημείο και για να μπορέσει να κατέβει (μαζευτεί) η τζένοα άμεσα, να ελέγξουμε πως δεν υπάρχουν σκοινιά στην θάλασσα (από τα πανιά μας), και αφου γίνουν όλα τα πιο πάνω, να βάλλουμε πρόσω για το σημείο που είναι ο ναυαγός...

    Επειδή ο ναυαγός δεν έχει βουτήξει για να κολυμπήσει άρα το πιο πιθανόν είναι να είναι αναίσθητος ή τραυματισμένος, αλλά και επειδή το πιο πιθανόν να υπάρχει κυμματισμός που θα εμποδίζει την επιβίβαση του ναυαγού στο σκάφος από κάποια σκαλίτσα ακόμα και εαν εχει δυνάμεις, θα πρέπει κάποιος να είναι έτοιμος να κατέβει με καντηλίτσα από την υπήνεμη πλευρά του σκάφους, για να αρπάξει τον ναυαγό, άρα κάποιος άλλος πρέπει να είναι σε θέση να χειριστεί το μαντάρι για την καντηλίτσα...

    Πόσοι από εμάς φοράνε σωσίβια όταν ταξιδεύουν? Υπάρχει άραγε έστω και ένας?

    Ζώνες ασφαλείας? Ποτέ δεν έχω δει!!!

    Τέλος πάντων, εαν το δοκιμάσετε με 5-6 μποφώρ, θα τρομάξετε. Πόσοι έχουμε στο σκάφος μας το ειδικό σωσίβιο για να τραβήκουμε τον ναυαγό από το πλάι του σκάφους? Ποτέ δεν το έχω δει!!! Πως θα βγάλεις τον ναυαγό? Με τα χέρια? Είναι και ο Σβατσενέγκερ μαζί μας όταν ταξιδεύουμε? Εαν δε νομίζουμε πως θα βγάλουμε τον ναυαγό από την πρύμνη, αρκεί να δοκιμάσετε πρώτα να βγάλετε απλώς ένα μπαλόνι με 5-6 μποφώρ από την πρύμνη και θα καταλάβετε πως ο ναυαγός, εαν ζει μέχρι εκείνη την στιγμή, το πιο πιθανόν θα τον σκοτώσουμε στην προσπάθεια μας να τον βγάλουμε από την θάλασσα.

    Δοκιμάστε το, και θα τρομάξετε από το αποτέλεσμα... Αυτό είναι ένα πιθανό πάθημα, που πρέπει να μας γίνει μάθημα σε όλους πριν το πάθουμε, γιατί μετά θα είναι αργά!!!

    Πρόσφατα, έκανα αρκετή εκπαίδευση σε αυτό το σενάριο, και... τρόμαξα όταν συνειδητοποίησα ότι τόσα χρόνια, ανησυχώ για διάφορα, αλλά δεν ήξερα και δεν είμαι προετοιμασμένος με τον κατάλληλο εξοπλισμό να αντιμετωπίσω μια τέτοια κατάσταση. Και εαν συμβεί σε εμένα να πέσω στην θάλασσα, τότε οι υπόλοιποι που βρίκονται στο σκάφος είναι πρακτικά αδύνατο να κάνουν κάτι, εαν δεν τους εκπαιδεύσουμε εμείς.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  2. #2
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή Man Over Board ...

    Το θέμα έθιξε ο φίλος mangos και νομίζω ότι είναι τόσο σημαντικό που αξίζει να ανοίξει ένα ανεξάρτητο θέμα για συζήτηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jerry_p : 23-11-2008 στις 16:48

  3. #3
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Μάγκο, όλα αυτά που έγραψες είναι τρομακτικά αλλά σημαντικότατα. Είναι γεγονός πως η διάσωση ανθρώπου που έπεσε στην θάλασσα είναι κάτι πολύ δύσκολο. Έκανα και γω εξάσκηση με ένα μπαλόνι και σχοινί με άτομα σχετικά έμπειρα και πράγματι δεν είναι και τόσο εύκολο. Πόσο μάλλον αν πρέπει να μαζέψεις άνθρωπο. Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω τι θα γίνει αν αυτός που θα πέσει είμαι εγώ και το πλήρωμα μου είναι άπειρο. Στο σκάφος έχω ζώνες ασφαλείας αλλά ομολογώ πως μια φορά που έπρεπε να την χρησιμοποιιήσω δεν το πραξα. Ήταν βράδυ με 2 μέτρα κύμα και 5-6 μποφώρ στη πλώρη, επέστρεφα με την οικογένεια στην μαρίνα, κλειστή η τέντα και το sprayhood για να μην βρέχονται και για να βλέπω έπρεπε να στέκομαι στο πισω μέρος πάνω από τα λαζαρέτα να κρατώ με το ένα χέρι το τιμόνι και το άλλο τα κάγκελα της τέντας για να μην πέσω στο νερό. Και όλα αυτά χωρίς την ζώνη – ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ - αλλά ευτυχώς τουλάχιστο ακόμη και η σκέψη και τρομάρα του τι μπορούσα να πάθω μου έγινε μάθημα. Ελπίζω ποτέ ξανά.
    Θα ήθελα την γνώμη σου, ή την γνώμη κάποιων άλλων, σχετικά με τα σωσσίβια. Αυτό το καιρό θέλω να αγοράσω δύο σωσσίβια ‘φουσκωτά’ (απο τα απλά έχω πολλά). Τι να διαλέξω, αυτό που φουσκώνει αυτόματα ή χειροκίνητα; Εγώ αυτό που σκέφτομαι είναι πως το σωσσίβιο θα το φόραγα κυρίως σε δύσκολες συνθήκες με κύμα. Σε αυτές τις συνθήκες όμως συνήθως έχω πολλή σπρέυ στο σκάφος που μας κάνει πραγματικά μούσκεμα. Οπόταν το αυτόματο δεν θα άνοιγε;
    Μετά υπάρχει το ενδεχόμενο να πέσεις στο νερό από κάποιο κτύπημα, αναίσθητος ή όχι. Η πιθανότητα να γλυστρίσει κάποιος υπάρχει π.χ κάποια απότομη κλίση από ξαφνικό μπουρίνι. Κτύπημα από μάτσα, π.χ κάποια ανεξέλεγκτη μπόντζα θέλω να πιστεύω πως έχει λιγότερες πιθανότητες να συμβεί επειδή η μάτσα είναι ψηλά και εφόσως είσαι στη χαβούζα δεν υπάρχει περίπτωση να σε βρει.
    Το δε σημαιάκι και σύστημα διάσωσης life link ήταν κάπου στην λίστα μου αλλά μετά από αυτά που έγραψες μάλλον πάνε στην πρώτη θέση των προτεραιοτήτων.
    Ευχαριστώ
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  4. #4
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Δυστυχώς πρέπει να συμφωνήσω με τους παραπάνω γράφοντες στο γεγονός ότι και εγώ έχω πιάσει τον εαυτό μου εγκληματικά αμελή.

    Παρά το γεγονός ότι χρησιμοποιώ ζώνη ασφαλείας, το κάνω πολύ σπανιώτερα από το πρέπον.
    Παρά το γεγονός ότι έχω σημαιάκι και life line, δεν έχω εκπαιδεύσει τους συμπλέοντες μαζί μου στη χρήση τους, καθώς και στην όποια μεθοδολογία διάσωσης.
    Το πιο τρομακτικό δε, είναι το σενάριο του να πέσω εγώ σε double handed ταξίδι (αν και εκεί φοράω συνήθως ζώνη), ειδικά όταν ταξιδεύω με την οικογένειά μου.

    Μετά από τα παραπάνω, νομίζω ότι αξίζει να αναφερθούμε σε σημεία και τεχνικές διάσωσης, αλλά και να μην αμελήσουμε να εξασκηθούμε σε αυτά.
    Ελπίζω να βρώ χρόνο να κανω αναφορές σε αυτό το θέμα.

    Για το σωσίβιο, φίλε Κουμπάρε, υπάρχουν τελευταία υδροστατικοί μηχανισμοί ενεργοποίησης οι οποίοι ενεργοποιούνται με την πίεση (πρέπει να βρεθούν βυθισμένοι σε κάποια εκατοστά νερό) και όχι με την ύπαρξη νερού, οπότε δεν ενεργοποιούνται από κύματα. βροχή κ.λ.π. Μια πολύ καλή επιλογή είναι η αγγλική crewsaver (http://www.crewsaver.co.uk/), αλλά και άλλες όπως η plastimo κ.λ.π. επίσης θεωρώ καλύτερη επιλογή το σωσίβιο με ενσωματωμένη ζώνη ασφαλείας, γιατί έτσι παρασύρεσαι και την φοράς συχνότερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jerry_p : 24-11-2008 στις 15:56

  5. #5
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Tα σωσίβια που χρησιμοποιούσαν στην Αγγλία, ήταν αυτόματα. Έτσι δεν εμπόδιζαν τις κινήσεις, αλλά με την πίεση της θάλασσας, σκάει η αμπούλα και γεμίζει αέρα το σωσίβιο (δεν θυμάμαι την μάρκα). Μας έδειξαν πως να ελέγχουμε ότι η αμπούλα δεν έχει λήξει και δεν έχει χαλάσει, αλλά παράλληλα υπάρχει και η δυνατότητα να το φουσκώσεις με το στόμα (γενικά ή σαν συμπλήρωμα...)

    Αυτα τα σωσίβια, στην Ελλάδα δεν είναι εγκεκριμμένα (νομίζω) και όταν περνάς επιθεώρηση, πρέπει να έχεις και τα παραδοσιακά, με τους φελούς... Τα περισσότερα από αυτά, όταν μουλιάσουν πάνε πάτο!!!

    Στην Αγγλία επίσης μας υποχρέωναν να χρησιμοποιούμε ζώνη ασφαλείας όταν είχε πάνω από 6 μποφώρ, και κατά την διάρκεια της νύχτας ακόμα και στην μπουνάτσα. Αλλά, έμαθα εν συνεχεία, ότι και αυτό λάθος είναι, πρέπει να έχουμε διπλές ζώνες, ώστε όταν λύνεσαι από κάπου για να δεθείς αλλού, να λύνεις πρώτα την μια, να την δένεις αλλού, και μετά να λύνεις την δεύτερη...

    Για την Ελλάδα, καλό είναι να εφαρμόσουμε άλλο σύστημα: Όποτε ταξιδεύουμε με τα κοντομάνικα μας, νο πρόμπλεμ, αλλά όταν φοράμε νυτσεράδα, να βάζουμε πακέτο και το σωσίδιο και τις ζώνες ασφαλείας.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  6. #6
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mangos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την Ελλάδα, καλό είναι να εφαρμόσουμε άλλο σύστημα: Όποτε ταξιδεύουμε με τα κοντομάνικα μας, νο πρόμπλεμ, αλλά όταν φοράμε νυτσεράδα, να βάζουμε πακέτο και το σωσίδιο και τις ζώνες ασφαλείας.
    Αυτό το λες για αστείο ή μιλάς σοβαρά; Τι σχέση έχει το κοντομάνικο;
    Επίσης μην ξεχνάμε πως ζώνη μπορούμε να φοράμαι (π.χ βγάζωντας βάρδια σε νυκτερινή πλέυση χωρίς άλλους ξύπνιους και με καλό καιρό) χωρίς το σωσσίβιο αλλά με αυτούς τους "ειδικούς υμάντες" (δεν ξέρω αν έχουν όνομα).
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  7. #7
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Εννοώ πως όταν ταξιδεύεις με μπουνάτσα, είναι λίγο απίθανο να χρειαστείς να φορέσεις νυτσεράδα, και δυσβάστακτο (λόγω ζέστης ή χαλαρότητας) να φοράς σωσίβιο... Τελικά κανένας δεν θα το φορέσει, ότι και να λέμε.

    Ενώ όταν έχει καιρό, και για να μην πιτσιλιέσαι από το σπρέυ της θάλασσας χρειάζεται να φορέσεις νυτσεράδα, τότε απαραίτητα να φοράς και το σωσίβιο και τις ζώνες ασφαλείας. Να μας γίνει λοιπόν συνήθειο το σωσίβιο και η ζώνες ασφαλείας κάθε φορά που φοράμε την νυτσεράδα, που σε αυτές τις καιρικές συνθήκες είναι πιο πιθανόν να έχουμε΄"άνθρωπο στην θάλασσα".
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  8. #8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mangos Εμφάνιση μηνυμάτων
    .... θα πρέπει κάποιος να είναι έτοιμος να κατέβει με καντηλίτσα από την υπήνεμη πλευρά του σκάφους, για να αρπάξει τον ναυαγό, άρα κάποιος άλλος πρέπει να είναι σε θέση να χειριστεί το μαντάρι για την καντηλίτσα...
    Εχω μια επιφύλαξη για το "υπήνεμη". Νομίζω ότι πρέπει να προσσεγγίζουμε τον ναυαγό από σταβέντο, έτσι ώστε να μην μας ρίξει ο καιρός πάνω του, και αντίστοιχα να μπορεί το κύμα να τον φέρει κοντά μας. Αυτό, τουλάχιστον, έλεγαν οι "κανόνες" όταν έδωσα εξετάσεις για δίπλωμα ταχυπλόου.

    Από την άλλη, σκέφτομαι ότι αυτό έχει βάση κυρίως σε ελαφριά σκάφη με έξαλλα, που παρασύρονται εύκολα στον αέρα. Ίσως, ένα μεγάλο "βαρύ" ιστιοπλοϊκό να μπορεί να κρατηθεί καλύτερα κόντρα στον κυματισμό και να δημιουργήσει στα υπήνεμά του μια "κάλμα" για να μαζέψουμε τον ναυαγό.

  9. #9
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Diver Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εχω μια επιφύλαξη για το "υπήνεμη". Νομίζω ότι πρέπει να προσσεγγίζουμε τον ναυαγό από σταβέντο, έτσι ώστε να μην μας ρίξει ο καιρός πάνω του, και αντίστοιχα να μπορεί το κύμα να τον φέρει κοντά μας. Αυτό, τουλάχιστον, έλεγαν οι "κανόνες" όταν έδωσα εξετάσεις για δίπλωμα ταχυπλόου.


    Από την άλλη, σκέφτομαι ότι αυτό έχει βάση κυρίως σε ελαφριά σκάφη με έξαλλα, που παρασύρονται εύκολα στον αέρα. Ίσως, ένα μεγάλο "βαρύ" ιστιοπλοϊκό να μπορεί να κρατηθεί καλύτερα κόντρα στον κυματισμό και να δημιουργήσει στα υπήνεμά του μια "κάλμα" για να μαζέψουμε τον ναυαγό.
    από ότι έχω ακούσει, οι απόψεις δυίστανται. Αμάν, πως γράφεται το δυίστανται?

    Στην Αγγλία, στο clipper training, το σκάφος μας μαθαίνουν να πηγαίνει από την προσήνεμη πλευρά, διότι το σκάφος ξεσέρνει πιο γρήγορα από τον ναυαγό, κι έτσι θα έχεις τον ναυαγό από την υπήνεμη πλευρά σου, και δεν θα ξεσέρνεις απομακρυνόμενος από αυτόν. Από την άλλη, δημιουργεί το σκάφος μια μικρή μπουνάτσα, με τον όγκο του. Επίσης, η υπήμενη πλευρά του ιστιοπλοϊκού σκάφους είναι πολύ πιο χαμηλή από την προσήνεμη.

    Τα ιστιοπλοϊκά σκάφη που έχουν ψηλά τις προπέλες τους, και τα μηχανοκινητα, εαν προσεγγίσουν έτσι τον ναυαγό, κινδυνεύουν να τον κάνουν κιμά με την προπέλα τους, οπότε ίσως στα ταχύπλοα να το λένε ανάποδα, για να αποκλείσουν αυτό το ενδεχόμενο. ¶λλωστε, ένας ναυαγός ταχυπλόου, το πιο πιθανόν είναι να έχει πέσει επειδή απλώς γλύστρισε, ενώ ο ναυαγός από ιστιοπλοϊκό το πιο πιθανόν είναι να είναι αναίσθητος, γιατί κάτι τον χτύπησε και κατέληξε στην θάλασσα.

    Τον αναίσθητο ναυαγό από την προσήνεμη πλευρά, θα είναι αδύνατον να τον μαζέψεις, γιατί το σκάφος θα απομακρύνεται από αυτόν με γοργούς ρυθμούς, ειδικά εφ όσον μιλάμε για μποφώρια...

    Το ιστιοπλοϊκό δεν έχει την δυνατότητα λεπτών χειρισμών (με το πανί ή ακόμα και με την μηχανή). Όταν είσαι δεξήνεμος, αρχικά ορτσάρεις και μετά το πρώτο τακ έχεις αφήσει τον ναυαγό δεξιά, από την υπήνεμη πλευρά γενικότερα, και αφού έχεις υπερκαλύψει την απόσταση που είχες διανύσει μέχρι να γυρίσεις, τότε καλό είναι να κάνεις ένα δευτερο τακ για να αποφύγεις την τσίμα (σε καιρό), και τότε ποδίζεις και κατεβαίνεις πιο χαμηλά στον καιρό από το σημείο που βρίσκεται ο ναυαγός, και ορτσάρεις ξανά ώστε να φτάσεις τον ναυαγό ορθοπλωρισμένος στον καιρό για να σταματήσει το σκάφος, εφ όσον τα κάνεις όλα με τα πανιά, για να αποφύγεις να βάλεις την μηχανή και να κινδυνεύεις να πιάσεις κάποιο σκοινί με την προπέλα σου ή τον ίδιο τον ναυαγό στο τέλος...

    Αυτό σημαίνει πως εαν εκπαιδευτούμε αρκετά, όταν θα μας συμβεί κάτι τέτοιο, στην πραγματικότητα ξέρουμε που ειναι ο ναυαγός, μπορούμε να το υπολογίσουμε εμπειρικά, γιατί οι κινήσεις του σκάφους είναι συγκεκριμμένες.

    ¶ρα, όσο πιο πολλές φορές το κάνουμε, σαν πρόβα, σαν εκπαίδευση, οι χειρισμοί γίνονται πολύ συγκεκριμμένοι και η θέση του ναυαγού προβλέψιμη, οπότε την κακιά την ώρα, θα είμαστε συγκεκριμμένοι και αποτελεσματικοί.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  10. #10
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mangos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ιστιοπλοϊκό δεν έχει την δυνατότητα λεπτών χειρισμών (με το πανί ή ακόμα και με την μηχανή). Όταν είσαι δεξήνεμος, αρχικά ορτσάρεις και μετά το πρώτο τακ έχεις αφήσει τον ναυαγό δεξιά, από την υπήνεμη πλευρά γενικότερα, και αφού έχεις υπερκαλύψει την απόσταση που είχες διανύσει μέχρι να γυρίσεις, τότε καλό είναι να κάνεις ένα δευτερο τακ για να αποφύγεις την τσίμα (σε καιρό), και τότε ποδίζεις και κατεβαίνεις πιο χαμηλά στον καιρό από το σημείο που βρίσκεται ο ναυαγός, και ορτσάρεις ξανά ώστε να φτάσεις τον ναυαγό ορθοπλωρισμένος στον καιρό για να σταματήσει το σκάφος, εφ όσον τα κάνεις όλα με τα πανιά, για να αποφύγεις να βάλεις την μηχανή και να κινδυνεύεις να πιάσεις κάποιο σκοινί με την προπέλα σου ή τον ίδιο τον ναυαγό στο τέλος...
    Σωστός.
    Πολύ δύσκολη τακτική όταν γίνεται με τα πανιά ακόμη και σε ήπιο καιρό. Όταν πλησιαζεις τον ναυαγό πρέπει να έχεις ανοικτή μόνο την μαίστρα, να πλαγιοδρομείς και να την ανοιγοκλείνει κάποιος με το χέρι ώστε να μπορεί να ελέγχει την ταχύτητα του σκάφους για να σταματήσει εκέι που πρέπει. Επίσης ο τιμονιέρης πρέπει να είναι ΠΟΛΥ συγκεντρωμένος. Και όλα αυτά γίνονται όταν γνωρίζεις καλά πως θα συμπεριφερθεί το σκάφος. Επίσης χρειάζεσαι πλήρωμα για να γίνουν όλα αυτά. Όπως σωστά είπε ο Μάγκος χρειάζεται πολλή εκπαίδευση.
    Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Στην πιο απλή περίπτωση που γλιστρά κάποιος και πέφτει στο νερό (δεν χάνει αισθήσεις και ξέρει κολύμπι ή τελωσπαντων επιπλέει) μια γρήγορη ανακωχή του σκάφους και το πέταγμα ενός σχοινιου με κουλούρα ή το life link μπορεί να τον μαζέψει.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας