Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 35

Θέμα: Ανθρωπος στη θάλασσα (Man Over Board)

  1. #11

    Προεπιλογή

    Πολύ ενδιαφέροντα αυτά και δυστυχώς δεν διδάσκονται στις σχολές ιστιοπλοϊας. Σε αυτή που πήγα εγώ το είχα ρωτήσει στο πρώτο μάθημα αν θα μάθουμε τι κάνουμε στο άνθρωπος στη θάλασσα (όταν έλεγε ο ο "δάσκαλος" πως κινούμαστε στο σκάφος) για να πάρω την αφοπλιστική απάντηση "αν πέσεις στη θάλασσα θα σε βγάλω εγώ" κάτι λίγα μας είπαν μόνο στη θεωρία.

    Να προσθέσω ότι το πιθανότερο είναι ότι αν κάποιος πέσει στη θάλασσα θα έχει χτυπήσει, σε ρέλια, βίτζι ή ακόμα και στην επιφάνεια της θάλασσας (θυμηθείτε μια φορά που κάνοντας βουτιά με την κοιλία τον πόνο) και θα έχει κάποιο τραυματισμό που σίγουρα θα του προκαλέι πόνο και δεν θα μπορέι να κολυμπήσει εύκολα.

    Μία προσθήκη σχετικά με τα σωσίβια. Τα πνευστά σωσίβια προβλέπονται από το SOLAS αρκέι να έχουν τουλάχιστον δύο διαμερίσματα αέρα και σε κάθε περίπτωση ναμπορούν να καρατήσουν ένα άτομο στη θέση που πρέπει. Τα μη πνευστά σωσίβια δεν πρπει ναχάνουν περισσότερο από το 5% της πλευστότητας όταν είναι σε γλυκό νερό πάνω από 24 ώρες. Περισσότερες πληροφορίες στον Διεθνή Κώδικα Σωστικών Μέσων (όλο το ΦΕΚ με το οποίο ενσωματώθηκε στην ελληνική νομοθεσία είναι εδώ http://www.yen.gr/php/download_xitem...fek1418_02.pdf).

  2. #12
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    το θέμα είναι πως... κάποια σωσίβια είναι εντελώς ακατάλληλα, αλλά έχουν πάρει έγκριση στην Ελλάδα, με τον γνωστό τρόπο... Δυστυχώς!!!
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  3. Προεπιλογή άνθρωπος στην θαλασσα!!!!

    Το 1990 έξω από το κάβο Μαντέλο προς Ανδρο (Γαυριο) έχοντας πιάσει το μάτι του κάβο ντόρο και ένα 5άρι γεμάτο ακούω μια φωνή (φίλου,συνταξιδευτή)
    -Εφυγε ο βλάκας στην θάλασσα.
    Αναφερόταν στον Κωστα τον άλλο φίλο μας φωτογράφο, που πάνω στον καλλιτεχνικό του ενθουσιασμό, καθώτι σούρουπο, προσπαθώντας να φυλακήσει για πάντα με τον φακό του το πανέμορφο ηλιοβασίλεμα , χτύπησε στα ρέλια οπισθοπατώντας και καθώς η προσοχή του ήταν αλλού βρέθηκε στην θάλασσα ,προσπαθώντας να μην χάσει την μηχανή του ενω κινδύνευε πλέον σοβαρά η ίδια του η ζωή.
    Για καλή του τύχη τον είδε αμέσως ο Γιώργος και φώναξε.
    Προσωπικά μέχρι να αντιληφθώ τι έγινε πέρασαν σημαντικά δευτερόλεπτα καθώς σάστισα με το πρωτόγνορο της κατάστασης .
    Μετά το πρώτο σοκ η αντιδρασή μου ήταν άμεση χωρίς ενδιασμούς (σαν αστραπή πέρασε από το μυαλό μου αυτό που έγραφε το αβύθιστο μπρελόκ του σκάφους)- (σωστό ή λάθος εγώ είμαι ο καπετάνιος).
    -Μην τον χάσεις από τα μάτια σου.
    Φωναξα στον Γιώργο ρίχνοντας ταυτόχρονα μια κλεφτή ματιά στην πυξίδα μου φέρνοντας το ιστιοπλοικό πάνω στον καιρό θέλωντας να αντινεμόσω τα πανιά μου.
    Εχωντας αφήσει πίσω πιά τον Κώστα να κολυμπάει και να φωνάζει πανικοβλημένος καταλαβαίνοντας τι του συμβαίνει.
    Με τζένοα κατεβασμένη και μαίστρα σε φάση μούδας άναψα την μηχανή στην νεκρά για να υπάρχει ένας πιό ευέλικτος προωθητικός μηχανισμός,έκανα τακ με ότι ενέργεια μπόρεσε να μου δώσει η μεγίστη ( ευτυχώς που η ορμή της γάστρας δεν είχε απαληφθεί τελοίως ).
    Με μηχανοκίνητη ώθηση και μεγίστη πλησίασα τον ναυαγό(Κώστα) βάζοντας το σκάφος ανάμεσα στον καιρό και τον Κώστα -έπρεπε να καλύψω περίπου πάνω από 2/4 του μιλίου για να τον φτάσω καθώς ο καιρός με είχε ξενερήσει
    Πησιάζοντας πια για την οριστική φάση της διάσωσης η μεγίστη έπεσε και με λίγα πρόσω και ανάπλωρα ο φωτογράφος μας περισυλέχτηκε από την πάντα του σκάφους.
    Δεν ξέρω τι θα γινόταν εάν δεν είχα και τον Γιώργο μαζί εάν δεν τον είχε δεί άμεσα εάν η μηχανή δεν έπερνε μπρός απο ελιπεί συντήρηση εάν είχε βραδυάσει εαν είχε 7άρι-8άρι και τόσα άλλα εάν.
    Εν κατακλείδι νομίζω ότι η λειτουργεία της μηχανής με βοήθησε πολύ καθώς μου έδωσε ευελιξεία και το τυχερό της όλης υπόθεσης ότι ο ναυαγός μου είχε τις αισθήσεις του και υπήρξε συνεργασία.
    Οι συνεχώμενες διαφορετικές σεναριακά ασκήσεις θα δώσουν σίγουρα πιο πολύ εμπειρία και αυτοπεπίθηση σε σκίπερ και πλήρωμα σε άλλη περίπτωση ασχέτων επισκεπτών επί του σκάφους οι ιμάντες πρόσδεσης όπως και τα σωσίβια πρεπει να φορούνται μόλις ο καιρός αγριέψει ,το πόσο είναι άγριος ο καιρός το αποφασίζει η πείρα του καπετάνιου δίνοντας πρώτος το καλό παράδειγμα .
    Ενα σεμηναριακό επίπεδο επικοινωνίας ενημέρωσης επιβατών από τον σκίπερ πριν ξεκινήσει το ταξίδεμα νομίζω ότι είναι απαρέτητο ειδικά όταν στο σκάφος επιβαίνουν 'ΝΕΟΙ' .
    Ευχαριστώ καλές και ασφαλείς πλεύσεις.
    με καυσιμο τον αερα μονο

  4. #14

    Προεπιλογή

    Ας κάνω μια ανακεφαλαίωση των όσων χρήσιμων είδαμε πριν. Είναι η λίστα των όσων πρέπει να γίνουν΄πως την έχω στο μυαλό μου για μια τέτοια περίπτωση, μια και δεν τα διδάχτηκα αλλά προκύπτουν από προσωπική έρευνα και αντίληψη οποιαδήποτε προσθήκη ή διόρθωση καλοδεχούμενη...

    Όποιος αντιληφθει άνθρωπο στη θάλασσα δεν τον χάνει από τα μάτια του. Πετά το κυκλικό σωσίβιο (ευρύτερα γνωστό σωσίβιο πέταλο όπως αναφέρθηκε σε σχετικό θέμα μια και μπορέι να λέγονται κυκλικά αλλά έχουν σχήμα πετάλου) όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί το σκάφος απομακρύνεται από τον ναυαγό*. Φωνάζει "άνθρωπος στη θάλασσα [δεξιά, αριστερά ή πρύμα] (ανάλογα που πέφτει)" μέχρι να τον αντιληφθούν οι υπόλοιποι και αρχίσουν τις διαδικασίες. Ταυτόχρονα δείχνει ε το χέρι τεντομένο τον ναυαγό και δεν σταματά αν δεν αντικαταστθει από άλλον, η ενέργεια αυτή δεν έχει τόσο σκοπό να βλέπουν οι άλλοιτον ναυαγό αλά να μην τον χάσουμε από τα μάτια μας γιατί αν δεν δείχνυμε μπορεί το μάτι να ξεγελαστεί και αντί για τον ναυαγό να παρακολουθούμε κάποιο μπιτόνι ή άλο σκουπούδι κοντά του.

    Όποιος είναι πιο κοντά στο GPS πατά το κουμπί MOB (στα περισσότερα είανι μεγαλύτερο από τα άλλα και κόκκινο) το "άνθρωπος στη θάλασσα". Έτσι κρατά στ στίγμαγια να ξέρουμε που να ψάξουμε. Στην παρακάτω φωτογραφία είναι στο κάτω μέρος του καντράν.
    CP180i_thumb.jpg

    Σηκώνουμε στο άλμπουρο το σινιάλο OSCAR:
    40px-ICS_Oscar.svg.png
    Τη νύχτα σφυράμε με τη σειρίνα τρείς μακρούς συριγμούς κατα διαστήματα.
    Έτσι ειδοποιούμε τα παραπλέοντα σκάφη ότι έχουμε άνθρωπο στη θάλασσα ώστε να προσαρμόσουν ανάλογα την πορεία τους για να μην τον χτυπήσουν και αν παρατηρούμε μήπως τον βρούν, γα αυτό το λόγο κάποια κυκλικά σωσίβια εχουν σημαδουράκι με αυτό το σινιάλο. (Αν δεν ήταν στα "σοσ" όταν έδινε για δίπλωμα ο καπετάνιος του διπλανού σκάφους, σίγουρα θα το καταλάβουν οι αξιωματικοί φυλακής των ακτοπλοϊκών ή φορτηγών παραπλέοντων πλοίων).

    Για τον ελιγμό παρόλο που αρκετοί υποστηρίζουνότι ένα ιστιοπλοϊκό μπορέι να κάνει ελιγμό μόνο με τα πανιά κάνοντας ένα οχτάριμε τακ και μπότζα προσωπική μου άποψη είναι ότι τα ιστιοπλοϊκά έχουν υποχρεωτικά μηχανή σαν εφεδρικό μέσο πρόωσης ακριβώς για έτακτες καταστάσεις. Και επιπλέον δεν έχουμε την πολυτέλεια να απασχολούμε χέρια με τριμάρισμα αλλά πρέπει όλοι να είναι σε θέση να βοηθήσουν στη διάσωση είτε με τα χέρια τους είτε με τα μάτια τους.

    Οπότε με το που ακουστεί το "άνθρωπος στη θάλασσα" αυτός που εινα στο τιμόνι ανάβει μηχανή (αού βεβειωθέι ότι δεν υπάρχει κάποια σκότα που κρέμεαι στο νερό για να μπλεχτέι στην προπέλα), μαζεύουμε τη τζένοα ή το φλόκο και φέρουμε στη μέση τη μαΐστρα. Με τη μηχανή να δουλέυει στρίβουμε όλο το τιμόνι προς την μεριά του ναυαγού (αυτό είναι υποχρεωτικό στα ταχύπλοα ιδιάιτερα στα μεγάλα για να απομακρύνει την προπέλα από αυτόν). Μόλις φτάσουμε σε πορεία με διαφορά 60° από αυτή που είχαμε, στρίβουμε όλο το τιμόνι προς την αντίθετη πλευρά κια επαναφέρουμε την κατάλληλη στιγμή (περίπουόταν είμαστε 20° από ην ατίθετη πορεία) μέχρι να αποκτήσουμε πορεία αντίθετη από αυτή που είχαμε μέχρι να πλησιάσουμε στον ναυαγό (το GPS μας βοηθά αφού δείχνει περίπου τη θέση που έπεσε αν πατήσουμε το MOB). Τη νύχτα προσπαθούμε να εντοπίσουμε το φως από το κυκλικό σωσίβιο.
    Williamsonturn.png

    Προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει να πλησιάσουμε τον παθόντα με τον καιρό στην πλώρη μας κατευθυνόμενοι προς το θύμα. Έτσι ο καιρός θα ανακόψει την ταχύτητά μας. Για να μην ξεσέρνει το σκάφος χρησιμοποιούμε την πλωτή άγκυρα

    Αν έχει το θύμα τις αισθήσεις του του πετάμε κυκλικό σωσίβιο δεμέν με αρκετά μέτρα σχονί στο σκάφος. Αν δεν έχει τις αιθήσεις του πρέπει να έχουμε έτοιμο γάντζο να τον πιάσουμε με αυτόν ή στη χειρότερη περίπτωση να πέσει κάποιος δεμένος με μια καντηλίτα να τον πιάσει όπως έγραψε ο mangos. Αν δεν εχουμε σκάλα μπάνιου πρέπει να έχουμε έτοιμη διάταξη για να τον τραβήξουμε με κάποιο ανυψωτικό μέσο , το πιο εύκολο μου φαίνεται αυτό που αναφέρθηκε για κάποιο μαντάρι.

    Αν δεν μπορούμε να τον εντοπίσουμε στέλνουμε με το VHF PAN PAN PAN ή MAYDAY ανάλογα με τηνκρισιμότητα της κατάστασης** δίνοντας εκτός από τα στοιχέια που δίνουμε συνηθως και στοιχεία για την ένταση και την κατέυθυνση του ανέμου. Ψάχνουμε σχηματίζοντας τρίγωνα σε εγγεγαρμένα σε κύκλο με κέντρο το σημέιο που έπεσε στη θάλασσα. τη νύχτα ρίχνουμε κόκκινες φωτοβολίδες αλεξιπτώτου ώστε να μπορέσουμε να εντοπίσουμε το θύμα.

    Προφανώς χρειάζεται συντονισμός κι εξάσκηση για να γίνουν αυτά.

    * Με ταχύτητα 5 κόμβων ένα σκάφος σε 10 δευτερόλεπτα διανύει περίπου 25 μέτρα, για ένα σκάφος 30 ποδίών είναι περ;που 3 μήκη σκάφους.

    ** Αν κρίνει ο κυβερνήτης ότι κινδυνεύει η ζωή του θύματος πχ αν έχει χτυπήσει ή είναι σε κρύα θαλασα νύχτα τοτε στέλνει MAYDAY ώστε να γίνει μεγάλη κινητοποίηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 09-03-2009 στις 01:44

  5. #15

    Προεπιλογή

    Πολύ καλή ενότητα,Θα πρότεινα αμέσως μετά το"άνθρωπος στη θάλασσα"" την ανακοχή κ μετά μηχανή κ μάζεμα τη τζένοα.Θεωρώ ότι βοηθάει πάρα πολύ να κρατηθούμε κοντά στο ναυαγό.

  6. #16

    Προεπιλογή

    Ωραιο το θεμα. Ποσα μπαλονια εχω μαζεψει έτσι....
    Απο την μικρη εμπειρια που έχω ο καλυτερος τρόπος ειναι αναμφισβήτητα η μηχανη. Με τα πανια εκτος που απασχολείς χέρια και ματια, ειναι δύσκολο να κάνεις αντιμονη ακριβως πάνω σε κάτι που επιπλει κ το παιρνει το ρευμα, κ οι χειρισμοι αυτοι απαιτουν χρόνο ισως πολιτιμο. Ασχετο μια φορα επεσα σε νερο στην τζια και αυτη όταν πηδηξα στον ντοκο να δεσω.... ξενεραααα... :P

  7. #17

    Προεπιλογή

    Μια και αναφέραμε ότι αν δεν μπορύμε να εντοπίσουμε τον άνθρωπο στη θάλασσα ή δεν μπορούμε να τον προσεγγίσουμε δίνουμε στο VHF MAYDAY ή PAN PAN PAN (ανάλογα αν κινδυνεύει η ζωή του ή όχι) ας δούμε ένα μήνυμα (από παραγματιό περισταικό) που δέχτηκαν παραπλέονα πλοία για να βοηθήσουν προφανώς μετά από ανάλογη κλήση:
    ZCZC LA10
    131145 UTC JUN 09
    LIMNOS RADIO NAVWARN 0120/09
    MAN OVER BOARD
    IN PSN: 39-19,21N 026-03,48E
    SHIPS IN VICINITY ARE KINDLY REQUESTED
    TO KEEP A SHARP LOOKOUT
    REPORTING TO JRCC/PIRAEUS
    NNNN

  8. #18

    Post Ασφαλής τρόπος περισυλλογής κολυμβητή

    Διαβάζοντας τις υποχρεώσεις ενός χειριστή ταχύπλοου σκάφους, έχω βρει μπροστά μου την εξής παράγραφο: «Πρέπει να γνωρίζει τον ασφαλή τρόπο περισυλλογής κολυμβητή».
    Αυτό το «περισυλλογής» παραπέμπει σε ναυαγό ή σε κάποιον που έχει πέσει στην θάλασσα και όχι σε κάποιο αμέριμνο κολυμβητή. Είναι μια κατάσταση MAN OVERBOARD, αν θα το λέγαμε στην αγγλική. Έψαξα λοιπόν, στο διαδίκτυο αρχικά, για να βρω ποιος είναι αυτός ο ασφαλής τρόπος, με τον οποίο οφείλουμε να περισυλλέξουμε κάποιον από την θάλασσα. Δεν κατάφερα να εντοπίσω οτιδήποτε στο διαδίκτυο και συνέχισα στην βιβλιοθήκη μου. Την απάντηση την βρήκα στο «ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ ΚΑΙ ΝΑΑΥΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ» του Παναγιώτη Γ. Στρούζα και την προσφέρω και στους υπόλοιπους του φόρουμ αλλά και όπου αλλού δει.

    ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ

    Οι πρώτες ενέργειες που πρέπει να γίνουν σε μια τέτοια περίπτωση είναι:
    -ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΤΟ ΣΩΣΙΒΙΟ
    -ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ «ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ»
    -ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ
    -ΚΟΙΤΑΜΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΜΑΣ

    ΣΤΡΟΦΗ ΠΟΥΤΑΚΩΦ
    Αυτός ο χειρισμός εφαρμόζεται όταν ο άνθρωπος πέσει από μηχανοκίνητο σκάφος. Η στροφή Πούτακωφ εφαρμόζεται ως εξής:
    Στρίβουμε αμέσως το τιμόνι προς την πλευρά που έπεσε ο άνθρωπος. Εάν π.χ. έπεσε δεξιά, στρίβουμε το τιμόνι δεξιά. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να στραφεί η πρύμη αριστερά (άρα η πλώρη δεξιά) και έτσι μειώνεται ο κίνδυνος να κτυπηθεί ο άνθρωπος. Κρατάμε το τιμόνι δεξιά έως ότου το σκάφος αλλάξει πορεία 60 μοίρες (από την αρχική πορεία που είχε). Τότε αμέσως στρίβουμε το τιμόνι όλο αριστερά έως ότου το σκάφος αποκτήσει πορεία ακριβώς αντίθετη με την αρχική. Η πορεία φέρνει το σκάφος στο σημείο που βρίσκεται ο άνθρωπος.

    Εάν το άτομο είναι τραυματισμένο, τότε θα πρέπει να πέσει κάποιος στη θάλασσα (ο οποίος όμως θα πρέπει να είναι δεμένος) για να τον βοηθήσει.

    Υ.Γ. Ο administrator έβαλε το μήνυμα στο σωστό thread και διάβασα και εγώ την ωραία συζήτηση σας. Έχω την εντύπωση ότι ο Παναγιώτης συνόψισε τα όσα λέχθηκαν (και τα εμπλούτισε) ώστε να είναι πολύ κατατοπιστικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κύρκος : 15-08-2009 στις 09:09

  9. #19

    Προεπιλογή

    Βέβαια πολλά από αυτά που έχω γράψει είναι προσωπικές μου απόψεις και πως σκέψεις πως θα αντιδρούσα εγώ, εγώ πάντως τον ελιγμό αυτό τον ξέρω σαν "στροφή Γουίλαμσον" (Williamson turn) και όχι Πουτάκωφ.

  10. #20

    Προεπιλογή Αφού δεν έχει ελληνικό, προτιμώ το ρώσικο όνομα

    Παναγιώτη, την στροφή την "σήκωσα" από το βιβλίο «ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ ΚΑΙ ΝΑΑΥΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ» του Παναγιώτη Γ. Στρούζα. Σύμφωνα με τον Στρούζα η συγκεκριμένη στροφή ονομάζεται Πούτακωφ. Εφαρμόζεται δε, για μηχανοκίνητο σκάφος. Ο Στρούζας αναφέρει άλλη στροφή για ιστιοφόρο (με την πρώτη ευκαιρία θα την παραθέσω).
    Αυτό που παρατήρησα είναι ότι ο Πούτακωφ καθορίζει το που στρίβουμε τιμόνι, σύμφωνα με το που είναι ο άνθρωπος στην θάλασσα. Το σχήμα που έβαλες μιλά για κίνηση στα δεξιά, ίσως να είναι λόγω λεξιπενίας των άγγλων που δεν αναφέρει λεπτομέριες. Εν πάση περιπτώσει, έστω και από αυτήν την λεπτομέρια, θα προτιμήσω το όνομα Πούτακωφ έναντι του Αγγλικού και αυτό βεβαίως δεν πρέπει, σε καμία περίπτωση, να θεωρηθεί ως μομφή προς τα όσα πολύ ωραία πρόσφερε στην ομήγυρη ο Παναγιώτης.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας