Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 35

Θέμα: Ανθρωπος στη θάλασσα (Man Over Board)

  1. #21

    Προεπιλογή

    Το έχω κι εγώ το βιβλίο και μόνο εκεί την είδα στροφή Πουτάκωφ, σε όλη τη βιβλιογραφία την έχω δει Γουίλιαμσον, το σχήμα είναι ενδεικτικό (για θύμα στα δεξιά) αν διαβάσεις στο κείμενο στρίβουμε πάντα το τιμόνι στην πλευρά που είναι ο ναυαγός για αυτό είναι σημαντικό όποιος δει άνθρωπο στη θάλασσα να ορίσει σε ποια πλευρά είναι πχ "άνθρωπος στη θάλασσα δεξιά".
    Τη στροφή με πανιά τη περιέγραψε πιο πριν ο mangos. Προφανώς πιο έμπειροι ιστιοπλόοι από εμένα μπορούν να κάνουν ένα οχτάρι με τα πανιά με ακρίβεια ώστε να μην χρειαστεί να θυσιάσουν την ταχύτητα που έχει το σκάφος και να γυρίσουν γρήγορα. Εγώ θα αντιδρούσα χαλόντας τα πανιά κια βάζοντας μηχανή, αν η τζένοα είναι ρόλερ θα την μάζευα, να όχι θα στάθμιζα αν εμποδίζει πολύ την ορατότητα και αν μπορεί να μαζευτεί γρήγορα και να μην εμποδίζει τις κινήσεις στην πλώρη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 24-08-2009 στις 22:36

  2. #22

    Προεπιλογή

    Ψάχνοντας λίγο βρήκα κάποιο Ρώσο ναύαρχο Μπουτάκωφ (Butakof) (περισσότερα εδώ http://rusnavy.com/history/b-butakov.htm) που ήταν από τους πρώτους που μελέτησε τις τακτικές των μηχανοκίνητων πολεμικών πλοίων, και είχε κάποιο παρόμοιο ελιγμό για να μην χάνον την απόσταση τα κανόνια στις ναυμαχίες. Πάντως στη διεθνή βιβλιογραφία σροφή Williamson θα τη βρείτε και ελπίζω ο Γουίλιαμσον να χρησιμοποιήσε τον ελιγμό για να σώζει και όχι να σκοτώνει ανθρώπους.

    Για τον ελιγμό με πανιά αν και είπα πριν την άποψή μου, ότι για τις έκτακτες καταστάσεις έχουμε μηχανή και προτείνω τη διαδικασία που περιγράφει ο mangos.


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων

    Για τον ελιγμό παρόλο που αρκετοί υποστηρίζουν ότι ένα ιστιοπλοϊκό μπορεί να κάνει ελιγμό μόνο με τα πανιά κάνοντας ένα οχτάρι με τακ και μπότζα προσωπική μου άποψη είναι ότι τα ιστιοπλοϊκά έχουν υποχρεωτικά μηχανή σαν εφεδρικό μέσο πρόωσης ακριβώς για έκτακτες καταστάσεις. Και επιπλέον δεν έχουμε την πολυτέλεια να απασχολούμε χέρια με τριμάρισμα αλλά πρέπει όλοι να είναι σε θέση να βοηθήσουν στη διάσωση είτε με τα χέρια τους είτε με τα μάτια τους.

    Οπότε με το που ακουστεί το "άνθρωπος στη θάλασσα" αυτός που εινα στο τιμόνι ανάβει μηχανή (αφού βεβαιωθεί ότι δεν υπάρχει κάποια σκότα που κρέμεται στο νερό για να μπλεχτεί στην προπέλα), μαζεύουμε τη τζένοα ή το φλόκο και φέρουμε στη μέση τη μαΐστρα. Με τη μηχανή να δουλεύει στρίβουμε όλο το τιμόνι προς την μεριά του ναυαγού (αυτό είναι υποχρεωτικό στα ταχύπλοα ιδιαίτερα στα μεγάλα για να απομακρύνει την προπέλα από αυτόν). Μόλις φτάσουμε σε πορεία με διαφορά 60° από αυτή που είχαμε, στρίβουμε όλο το τιμόνι προς την αντίθετη πλευρά κια επαναφέρουμε την κατάλληλη στιγμή (περίπου όταν είμαστε 20° από την αντίθετη πορεία) μέχρι να αποκτήσουμε πορεία αντίθετη από αυτή που είχαμε μέχρι να πλησιάσουμε στον ναυαγό (το GPS μας βοηθά αφού δείχνει περίπου τη θέση που έπεσε αν πατήσουμε το MOB). Τη νύχτα προσπαθούμε να εντοπίσουμε το φως από το κυκλικό σωσίβιο.
    Συνημμένο Αρχείο 31744

    Προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει να πλησιάσουμε τον παθόντα με τον καιρό στην πλώρη μας κατευθυνόμενοι προς το θύμα. Έτσι ο καιρός θα ανακόψει την ταχύτητά μας. Για να μην ξεσέρνει το σκάφος χρησιμοποιούμε την πλωτή άγκυρα
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mangos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να έρθει η μαΐστρα στην μέση, να κατέβει το ταχύτερο η τζένοα, να ορτσάρουμε και να ορθοπλωρίσουμε άμεσα για να μην απομακρυνθούμε από το σημείο και για να μπορέσει να κατέβει (μαζευτεί) η τζένοα άμεσα, να ελέγξουμε πως δεν υπάρχουν σκοινιά στην θάλασσα (από τα πανιά μας), και αφου γίνουν όλα τα πιο πάνω, να βάλουμε πρόσω για το σημείο που είναι ο ναυαγός...
    Να προσθέσω μια λεπτομέρεια αν δεν έχουμε ρόλερ τζένοα την κατεβάζουμε με τις σκότες φερμαρισμένες ώστε να την εμποδίσουμε να πέσει στη θάλασσα και να μας δυσκολέψει στη διάσωση, να μας κόψει ταχύτητα κ.λπ.

    Για την πληρότητα του θέματος ας βάλουμε και τους ελιγμούς με πανιά για την περίπτωση που δεν δουλέψει η μηχανή ή κρίνει ο κυβερνήτης ότι είναι πιο γρήγορο να φτάσει με πανιά παρά με μηχανή.

    Μου φάινεται καλύτερη η παραλλαγή της διπλής στροφής για μηχανοκίνητα σκάφη (στροφή 180°, πορεία μέχρι να δούμε το ναυαγό στο πλάι και μετά πάλι στροφή 180° προς το ναυαγό). Αν δεν κάνω λάθος αυτή προτείνει και ο Στρούζας στο βιβλίο του:
    Με το "άνθρωπος στη θάλασσα" πλέουμε αλακάπα (κάνουμε ανακωχή) δηλαδή ορτσάρουμε και κάνουμε τακ, στο τάκ αφήνουμε τη τζένοα στη σοφράνο μεριά από το άλμπουρο (δεν την αλλάζουμε). Μετά ποδίζουμε μέχρι την πλαγιοδρομία ή τα πρύμα όταν φτάσουμε να πλέουμε παράλληλα με την πορεία που είχαμε και δούμε το ναυαγό στο πλάι μας κατεβάζουμε ή μαζεύουμε τη τζένοα και κάνουμε μπότζα και ορτσάρουμε μέχρι να κατευθυνθούμε προς το ναυαγό με όρτσα. Η μέθοδος αυτή λέγεται στη διεθνή βιβλιογραφία quick stop method.
    Μπορείτε να τη δείτε σε βίντεο εδώ http://www.videos.sailingcourse.com/quick_stop_wmv1.htm
    Ανέχουμε ριξει το κυκλικό σωσίβιο στον ναυαγό καλό είναι να ρίξουμε το δεύτερο όταν αρχίσουμε την ανακωχή ώστε να έχουμε μια ευθυγράμμιση της πορείας που είχαμε ώστε να μπορέσουμε να βρούμε ευκολότερα το ναυαγό. Το πρόβλημα έινα ότι ο ναυαγός μορέι αν προσπαθήσει αν κολυμπήσει προς το δεύτερο κυκλικό σωσίβιο και να τον χάσουμε ή να πλευσουμε προς το δύτερο και να αργήσουμε να βρούμε το ναυαγό.

    Υπάρχει και ένας ελιγμός που κάνουμε οχτάρι ορτσάροντας και πλαγιοδρομόντας που μπορέι να αποφεύγει την μπότζα αλλά απομακρύνεται το σκάφος πολύ από το ναυαγό, στο κάτω κάτω πιστεύω ότι αν ένας κυβερνήτης εμπιστεύεται τόσο πολύ το πλήρωμά του ώστε να μην χρησιμοποιήσει μηχανή μπορεί να κάνει μπότζα με ακρίβεια. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το δει σε βίντεο εδώ http://www.videos.sailingcourse.com/quick_turn_wmv1.htm

    Ξαναλέω ότι προσωπική μου άποψη είναι ότι έχουμε τη μηχανή για έκτακτες καταστάσεις και πρέπει ο κυβερνήτης να κάνει ότι χρειάζεται ώστε να φτάσει το γρηγορότερο δυνατό στο ναυαγό.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 28-08-2009 στις 23:55

  3. #23
    Γιώργος Μαλακός Guest

    Προεπιλογή ¶νθρωπος στη θάλασσα (ιστιοφόρο)

    Πρωτόμπαρκος στη σελίδα (πολύ καλή) αλλά με κάποια χρόνια στη θάλασσα, επιτρέψτε μου να πω δυό λόγια.

    Κατ' αρχάς πρέπει να χωρίσουμε την όλη διαδικασία σε δύο μέρη:
    1. Πώς δεν χάνουμε ή πως ξαναβρίσκουμε τον άνθρωπο στη θάλασσα και

    2. Πώς τον ανεβάζουμε στο σκάφος.
    Για το πρώτο, κυρίως για περιπτώσεις με άσχημο καιρό, η γνώμη μου είναι να στηριχτούμε στα μέσα με τα οποία ταξιδεύουμε εκείνη τη στιγμή.

    Αυτό που έμαθα από το δάσκαλό μου, τον Αντώνη Βασιλειάδη και εφαρμόζω κι εγώ σαν προπονητής, είναι η άμεση στροφή του σκάφους σε πλεύση παράλληλα με τα κύματα. (εννοείται σαν πορεία, όχι να μας πέσει κι άλλος ε). Μπορούμε να στρέψουμε το σκάφος άμεσα, είτε από πλεύση όρτσα (ποδίζοντας), είτε από πλεύση πρίμα ακόμα και με μπαλόνι (ορτσάροντας).
    Η κορυφογραμμή των κυμάτων είναι η μόνη γραμμή που μπορούμε να διακρίνουμε στη θάλασσα και να την ακολουθήσουμε επιστρέφοντας μετά από λίγο κι αφού θα έχουμε κάνει τα απαραίτητα (σημαία πέταλο, GPS, VHF κλπ) κάνοντας τακ ή τσίμα.

    Προσωπικά προτιμώ την τσίμα γιατί αρκεί να μαζέψεις τη μεγίστη (άρα αρκεί ένα άτομο) και αφού έρθεις στη πορεία, λασκάρεις και τη σκότα του φλόκου. Το έχω κάνει άπειρες φορές ακόμη και με αντικείμενα που δεν ξεχωρίζουν εύκολα στη θάλασσα και πάντα βρισκόμαστε δίπλα.

    Τελευταία φορά με μία πληγωμένη caretta-caretta όπου για μία και παραπάνω ώρα, μέχρι να έρθει το σκάφος του Λιμενικού να την μαζέψει, φεύγαμε και επιστρέφαμε κοντά της ακολουθόντας την κορυφογραμμή των κυμάτων σαν πορεία.

    Δοκιμάστε το μια μέρα με κύμα..
    Για το δεύτερο, την περισυλλογή, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις ανάλογα με την κατάσταση του θύματος, τον καιρό, τα μέσα που διαθέτουμε, τη βοήθεια από τρίτους κλπ. Κάποιος κάποτε τον έσωσε με το life-raft.

    Πρέπει να δοκιμάσουμε να ανεβάσουμε κάποιον σε κατάσταση ηρεμίας και να ξέρουμε τί μπορούμε και τί όχι.
    Πλησιάζουμε πάντα με ανοιχτή όρτσα πλεύση. Τη μόνη πορεία όπου μπορείς να ελέγχεις και να διορθώνεις την πλεύση σου.

  4. #24

    Προεπιλογή

    Αν και δεν το έχω δοκιμάσει αυτό με την κορυφογραμμή των κυμάτων,μου ακούγετε αρκετά έξυπνο....θα το κάνω και θα σου πώ!Προσωπικά επιμένω στην ανακωχή,εφόσον δεν έχουμε ακραίες συνθήκες,μάζεμα του φλόκου και μηχανή(μην ξεχάσουμε να τσεκάρουμε για τυχόν σχοινιά στη θάλασσα πριν το κομπλάρισμα.
    Ανεξάρτητα τελικά από το τι εφαρμόζει και προτείνει ο καθένας,αυτό που πιστεύω ότι είναι το σημαντικότερο είναι ότι πάντα μα πάντα θα πρέπει να έχουμε ορίσει θέσεις πληρώματος όταν ιστιοπλοούμε,σε αντίθετη περίπτωση ακόμα και η "αποδοτηκότερη" τακτική θα είναι ανεπιτυχείς αν τρέξουν 3 στη σκότα της μαΐστρας και κανένας στο φλόκο,ούτε υπάρχει η πολυτέλεια χρόνου να ορίσουμε εκείνη τη στιγμή το πόστο του καθενός.Επίσης ΠΟΛΥ σημαντικό είναι πρίν καν λύσει το σκάφος ο κυβερνήτης να αναλύσει και να καθορίσει την τακτική που θα εφαρμόσει στην περίπτωση του ΜΟΒ(ανάλογα φυσικά και με τις συνθήκες)γιατί δεν είναι σίγουρο ότι όλο το πλήρωμα έχει διδαχτεί την ίδια τακτική.

  5. #25
    Γιώργος Μαλακός Guest

    Προεπιλογή MoB

    Ναι, αν προλάβεις να την κάνεις άμεσα. όμως σε μια λασκάδα ή και με μπαλόνι;
    Επίσης, προσπάθησε να τα κάνεις όλα τα πανιά μόνος σου και εκπαίδευσε και κάποιον άλλο να μπορεί να το κάνει.
    Σε δυο γραμμές, πόδισμα (ή ορτσάρισμα) και μάζεμα της σκότας της μεγίστης.
    Τσίμα.
    Πορεία προς τα πίσω πάλι με οδηγό τα κύματα.
    Χαλάρωμα της σοφράνο σκότας του φλόκου κι ας τον να παίζει ή παρ'την όσο μπορείς με το χέρι μέχρι να συνέλθουν και να τον κατεβάσεις.
    Οπωσδήποτε άμεσα το ΜΟΒ στο GPS και το πέταλο με σημαία και φως και πάντα το VHF. Εδώ θέλει να μπορούν να το κάνουν όλοι!
    Δεν εμπιστεύομαι το "κάποιος κοιτάει σταθερά ..." δεν έπιασε ποτέ στις δοκιμές. Πάντα κάτι άλλο του τραβάει την προσοχή και μετά το χάος.
    Κάτι που είχα σκεφτεί και κάποια στιγμή θα δοκιμάσω είναι κάτι σαν χρωστική ή λάδι που θα μπορούσε να είναι δεμένο στο πέταλο ή στο σωσίβιο. Αν το εντοπίσεις, μετά τραβάς προς τον άνεμο και τον βρίσκεις.

  6. #26
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    υπάρχει ένα τσαμαδούρι με σημαιάκι, που το έχεις μόνιμα στα ρέλια, και όταν πέσει κάποιος (ή κάτι) στην θάλασσα, ρίχνεις άμεσα το τσαμαδούρι, και έχεις ένα βέβαιο σημείο αναφοράς. Το αγόρασα, αλλά είναι πανάκριβο!!! Το σημαιάκι έχει ύψος πάνω από 2 μέτρα, και είναι ευκολα ορατό.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  7. #27
    Γιώργος Μαλακός Guest

    Προεπιλογή MOB

    Ναι, ακριβό αλλά χρήσιμο. Καλό είναι να το έχεις δεμένο και στο πέταλο ώστε να μπορεί να το δει και να το φτάσει και το θύμα.

  8. #28
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Μαλακός Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, ακριβό αλλά χρήσιμο. Καλό είναι να το έχεις δεμένο και στο πέταλο ώστε να μπορεί να το δει και να το φτάσει και το θύμα.
    Και με την ανατρεπόμενη λυχνια... Βέβαια, έχω καιρό να αλλάξω μπαταρίες, αλλά who cares?
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  9. #29

    Προεπιλογή

    Ένα πλήρες άρθρο για τις ενέργειες σε περίπτωση που πέσει κάποιος στη θάλασσα μπορούμε να διαβάσουμε εδώ.

  10. #30

    Προεπιλογή

    [QUOTE=Κουμπαρος;140723]
    Σωστός.
    Πολύ δύσκολη τακτική όταν γίνεται με τα πανιά ακόμη και σε ήπιο καιρό. Όταν πλησιαζεις τον ναυαγό πρέπει να έχεις ανοικτή μόνο την μαίστρα, να πλαγιοδρομείς και να την ανοιγοκλείνει κάποιος με το χέρι ώστε να μπορεί να ελέγχει την ταχύτητα του σκάφους για να σταματήσει εκέι που πρέπει. Επίσης ο τιμονιέρης πρέπει να είναι ΠΟΛΥ συγκεντρωμένος. Και όλα αυτά γίνονται όταν γνωρίζεις καλά πως θα συμπεριφερθεί το σκάφος. Επίσης χρειάζεσαι πλήρωμα για να γίνουν όλα αυτά. Όπως σωστά είπε ο Μάγκος χρειάζεται πολλή εκπαίδευση.
    Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Στην πιο απλή περίπτωση που γλιστρά κάποιος και πέφτει στο νερό (δεν χάνει αισθήσεις και ξέρει κολύμπι ή τελωσπαντων επιπλέει) μια γρήγορη ανακωχή του σκάφους και το πέταγμα ενός σχοινιου με κουλούρα ή το life link μπορεί να τον μαζέψει.
    [

    Εκτός κι αν σου πέσει από την πλώρη ή κοντά σ'αυτήν. Τότε πριν απ΄ολα και άμεσα (αμεσώτατα) πρέπει να στρίψεις επάνω του για να μην τον χτυπήσει το μάγουλο και τον πάρεις από κάτω. Να μην χάσεις ούτε το δευτερόλεπτο που ασυνείδητα η τάση σου είναι νά απομακρυνθείς απ΄αυτόν στρίβωντας μακρυά του

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας