Σελίδα 2 από 17 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 162

Θέμα: Cretan Lines

  1. #11
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Piraeus Port
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από cretan_sea Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστούμε για την ενημέρωση ,αλλά μάλλον αφορά το Topic της
    CRETAN SEA LINES και όχι της ΝΝΕΡ
    Σωστη παρατηρηση, Leooooooooooooo

  2. #12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από T.ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση την συγκεκριμένη εποχή που διανύομε, να βρεθούν 35 εκατομμύρια ¤ που ακούσαμε στο στάδιο Μελίνα Μερκούρη και να μαζευτούν μέσα από το Ρέθυμνο, όταν απλοί πολίτες και μικρομεσαίες επιχειρησεις εχουν αβεβαιο αυριο?
    Προφανώς και ένα τέοιο ποσό δεν είναι εύκολο να βρεθεί. Αλλωστε εκτός κι αν έχω μπλέξει τις προσπάθειες, όταν "κοιτουν" το πρωην Sansovino προχωρούν σε μια λύση πολύ μικροτερου κόστους...
    Από όλα αυτά αν επιβιώσει κάτι θα είναι μία και μόνο εταιρεία, η οποία επειδή οι άνθρωποι που θα ασχοληθούν λογικά δεν θα έχουν πολυ μεγάλη σχέση με το χώρο, δυστυχώς πιστεύω οτι οι πιθανότητες να ευδοκιμίσει είναι λιγες.
    Μακάρι όμως

  3. #13
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Περιοχή
    nav.bridge deck
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nautikos II Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέραν όμως από την ΑΝΕΚ, όπως είναι ήδη γνωστό και ο Όμιλος Attica εξετάζει το ενδεχόμενο δρομολόγησης ενός Superfast στο Ρέθυμνο
    Πηγη
    ΚΑΛΟ!!! Μαλλον ηθελε να πει κανα bluestar (paros ,naxos klp)

  4. #14

    Προεπιλογή

    Είναι δύο ανεξάρτητες προσπάθειες.Παραθέτω ένα Link με παλαιότερη ανακοίνωση της ΝΝΕΡ.Εύχομαι να βοήθησα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cretan_sea : 24-11-2008 στις 21:29

  5. #15
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ρεθυμνο
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Να βάλω λίγο και εγώ "τον οβολόν" μου στη δημ. συζήτησή σας.
    Είμαι ένας δημοσιογράφος που έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με το θέμα. Ισως όσο λίγοι στο Ρέθυμνο.
    Με ρωτάνε προσωπικά που ανήκω. Στην Cretan Sea Lines (CSL) ή στην ΝΝΕΡ?
    Η απάντηση που έχω δώσει είναι η παρακάτω.

    Ως Ρεθυμνιώτης ανήκω με όλη μου τη καρδιά στην CSL. Ρομαντικά σκεπτόμενος θα ήθελα να δω αυτή την εταιρία να αγοράζει καράβι αξιόπλοο και ξενοδοχειακό και αύριο κι άλλο ενα και να ταξιδεύουμε καθημερινά με Ρεθυμνιώτικη εταιρία και όχι με Χανιώτες, Ιταλούς και Αττικάνους! (Το τελευταίο σας άρεσε... έτσι?)
    Μάλιστα με τα 2 μέσα που διαθέτω
    1)εφημερίδα (40.000 αντίτυπα / 100.000 αναγνώστες - 1η σε κυκλοφορία στη Κρήτη) και
    2)το Νews Portal (1.200 επισκέπτες ημερησίως) έχω στηρίξει αρχής εξαρχής ταμάλα την CSL και έχω προβάλει όλες τους τις κινήσεις σε μεγάλο βαθμό. Μάλιστα έχω φθάσει στο σημείο να είμαι ο μόνος που τα έχω βάλει ανοιχτά με την ΑΝΕΚ επειδή το συμφέρον στο θέμα του Ρεθύμνου έρχεται σε αντίκρουση με αυτό του απλού Ρεθυμνιώτη.
    Γιατί σας τα λέω όλα αυτά? Σαφώς όχι για να μου δώσετε «δάφνες». Aπλά για να δείξω ότι είμαι θερμός υποστηρικτής της ιδέας μια Λαίκής βάσης πολυμετοχικής εταιρίας.
    Επί τω πρακτέω τώρα.
    Τίθενται κάποια ερωτήματα και έχω κάνει κάποιες προσωπικές επισημάνσεις που θα μοιραστώ μαζί σας.
    Αν ξεκινήσουμε να μαζεύουμε χρήματα (μας είπαν στη μάζωξη στο ‘Μελίνα Μερκούρη» ότι χρειάζονται 35 εκ ευρώ) τι θα γίνει στη περίπτωση που μαζευτούν μόνο π.χ. τα 10 εκ. ευρώ
    Είχα γράψει στο άρθρο μου σχετικά με την μάζωξη (http://www.agorapress.gr/el/news.php?n=79) τα παρακάτω:
    .«…Επίσης να σημειώσουμε ότι κανείς εκ των ομιλητών δεν έκανε καμία αναφορά στα "RiskAnalysis" και στο "escaperoute". Τα ανωτέρω είναι επιχειρηματική ορολογία και σχετίζεται με την αν η εταιρία δε πάει καλά για τον ένα ή τον άλλο λόγο τότε ποια είναι η στρατηγική που έχει τεθεί από τη Συντονιστική Επιτροπή όσον αφορά τη διασφάλιση των μετόχων και ποιες οι μέθοδοι διαφυγής στο σενάριο κάποιας ενδεχόμενης αποτυχίας που βέβαια όλοι απευχόμαστε και που σχεδόν αποκλείουμε.
    Είναι όμως μια απάντηση όμως που θα πρέπει να γνωρίζουν όταν κληθούν να τη δώσουν τα μέλη της Συντονιστικής Επιτροπής σε ενδεχόμενη μελλοντική ερώτηση….»

    Αυτή η ερώτηση μέχρι σήμερα δεν έχει απαντηθεί!
    Άρα, ξεκινάμε την CSL. Νοικιάζουμε γραφεία, προσλαμβάνουμε ελάχιστο προσωπικό, έξοδα γραφείου, οδοιπορικά για τα μέλη, παραστάσεις, διαφημίσεις και ένα σκασμό άλλα έξοδα.
    Αυτά βέβαια θα πληρώνονται από τα χρήματα που θα μπαίνουν στο ταμείο από την αγορά μετοχών.
    Και φθάνουμε σε αυτό που απευχόμαστε όλοι. Δε συγκεντρώθηκαν τα χρήματα και πρέπει να γυρίσουμε τα χρήματα πίσω.
    Τι κάνουμε εδώ? Εισπράξαμε 10 εκ. Ξοδέψαμε 3 εκ. αρα επιστρέφουμε 7 εκ?
    Και ο κοσμάκις που έβαλε 10.000 ευρώ για να αγοράσει πλοίο. Ξαφνικά θα πάρει ρέστα 7.000 χωρίς καν να έχει αγοραστεί καν πλοίο? Και τα 3.000 της χασούρας πως θα τα δικαιολογήσουμε. Συγγνώμη αλλά δεν…!!
    Αυτά σκέφτομαι κύριοι και δε ξέρω πως θα κοιμόταν απόψε ο μελλοντικός Ταμίας της CLS αν τυχόν διάβαζε το παρών post.
    Γιατί στο Ρέθυμνο του 2008 σε περίπτωση 2ης απανωτής αποτυχίας κάποιοι θα την δουν 1940 και Μάλεμε…!

    Τώρα η ΝΝΕΡ αν έρθει, εκεί το τοπίο είναι καθαρό.
    Δεν ζητάνε τίποτα!
    Βάζουν καράβι – ρισκάρουν.
    Πέτυχαν οι της ΝΝΕΡ - κονόμα για αυτούς και καράβι για τους Ρεθυμνιώτες
    Απέτυχαν οι της ΝΝΕΡ - χασούρα για αυτούς και οι Ρεθυμνιώτες,…. τι είχαν τι έχασαν.
    Οι ΝΝΕΡ λοιπόν δε ζητά συνέταιρους στο ρίσκο, απλά να ταξιδέψει ο Ρεθυμνιώτης με Ρεθυνιώτικο καράβι από το Ρέθυμνο.

    Δε ξέρω για εσάς αλλά παρότι έχω στηρίξει όσο κανείς άλλος δημοσιογραφικά την CSL εντούτοις όμως έχω τις ανησυχίες μου και τις επιφυλάξεις μου σχετικά με τα παραπάνω.
    Προσωπικά εγώ πάντως θα αγοράσω μετοχές στην CSL.
    Θα αγοράσω σειρά μετοχών από τα Νούμερα 69.990 έως Νο 70.000 προς 500 ευρώ έκαστη.


    Δηλαδή θα βάλω τα τελευταία 5.000 από τα 35 εκατομμύρια που χρειάζονται!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη villy : 24-11-2008 στις 21:58
    [URL="http://www.agorapress.gr"][SIGPIC][/SIGPIC][/URL]

  6. #16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από villy Εμφάνιση μηνυμάτων
    εφημερίδα (40.000 αντίτυπα / 100.000 αναγνώστες - 1η σε κυκλοφορία στη Κρήτη)


    Θα αγοράσω σειρά μετοχών από τα Νούμερα 69.990 έως Νο 70.000 προς 500 ευρώ έκαστη.


    Δηλαδή θα βάλω τα τελευταία 5.000 από τα 35 εκατομμύρια που χρειάζονται!!!
    A) Μήπως υπερβάλεις λίγο για τα νούμερα της κυκλοφορίας (να υποθέσω οτι είναι free press)

    B) ¶ρα επειδή ξέρουμε οτι 34,995 εκατ δεν θα μαζευτούν, δεν θα βάλεις τίποτα στην εταιρεία!:razz:

  7. #17
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ρεθυμνο
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    1)Φίλε μου δεν συνηθίζω να υπερβάλλω, Είναι όντως free press και από της πολύ γνωστές & αγαπητές στο τόπο μας με βαρύ δημισιογραφικό φορτίο. Εμπα στο news portal δες τα PDF της κανονικής εφημερίδας (2 σελίδα είναι οι δημοσιογράφοι μας) και θα καταλάβεις
    2)Σαφώς εγώ βέβαια άλλο εννοoύσα. Οταν φθάσουμε στο επιθυμητό θα βάλω όσα χρειαστούν!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη villy : 24-11-2008 στις 21:55
    [URL="http://www.agorapress.gr"][SIGPIC][/SIGPIC][/URL]

  8. #18
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Piraeus Port
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από κοστασ1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΑΛΟ!!! Μαλλον ηθελε να πει κανα bluestar (paros ,naxos klp)
    Οχι, Super Fast θελει να πει

  9. #19
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    να πω και εγώ ότι μου φαίνεται πολύ ρομαντικό και όμορφο που υπάρχουν άνθρωποι που ακόμα και σήμερα στις δυσκολες μέρες που διανύουμε έβαλαν στόχο τη δημιουργία μιας νέας εταιρείας λαικής βάσης,προσωπικά πιστεύω πως το να πετύχει η προσπάθεια είναι απλά θέμα της συντονιστικής επιτροπής,το πως θα καταφέρει να εμπνευσει το κόσμο για αυτό,επίσης πολύ σημαντικό ρόλο έχουν τα τα τοπικά ΜΜΕ,αυτά τα δύο ήταν το μυστικό επιτυχίας άλλων ναυτιλιακών εταιρείων που ιδρύθηκαν απο τα λεφτα απλού κόσμου,βέβαια σε άλλες εποχές μακρινές,
    Θα σας φέρω ως παράδειγμα τη ΝΕΛ,ιδρύθηκε σε μια εποχή που η οικονομία της Λέσβου ήταν σε δεινή θέση και στηριζόταν αποκλειστικά στην ελαιοκαλιέργεια,και όμως σαν αρχικό κεφάλαιο συγκεντρώθηκε το ποσό των 71.500.000δρχ και τα έξοδα της συντονιστικής επιτροπής δεν ήταν πρά 79.510 δρχ,νομίζω λοιπόν πως αν μελετηθεί η διαδικασία ίδρυσης άλλων εταιρείων όπως ΝΕΛ,ΑΝΕΚ,ΔΑΝΕ η και της παλιάς ρεθυμνιακής η προσπάθεια θα πετύχει σίγουρα.
    Και κάτι τελευταίο το ποσό των 35 εκατ ευρώ μήπως είναι κάπως υπερβολικό?νομίζω πως θα ήταν καλύτερο να τεθεί ένας πιο ρεαλιστικός στόχος και στη συνέχεια το ποσό να καλυφθεί με δάνειο για την αγορά πλοίου,εξάλλου δεν θα αγοραστεί και κανενα superfast,στο κάτω κάτω η παλιά ρεθυμνιακή τι ποσό συγκέντρωσε για να αγοράσει το ΑΡΚΑΔΙ?
    [B][COLOR=navy]Ένα μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι γεμάτοι προβληματισμούς[/COLOR][/B]

  10. #20
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ρεθυμνο
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από stefanosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    να πω και εγώ ότι .............
    Και κάτι τελευταίο το ποσό των 35 εκατ ευρώ μήπως είναι κάπως υπερβολικό?νομίζω πως θα ήταν καλύτερο να τεθεί ένας πιο ρεαλιστικός στόχος και στη συνέχεια το ποσό να καλυφθεί με δάνειο για την αγορά πλοίου,εξάλλου δεν θα αγοραστεί και κανενα superfast,στο κάτω κάτω η παλιά ρεθυμνιακή τι ποσό συγκέντρωσε για να αγοράσει το ΑΡΚΑΔΙ?
    Στέφανε καλό και αισιόδοξο το post σου και τα χρειαζόμαστε αυτά εδώ κάτω.
    Σαφώς είναι κάτι που έχει αρκετές δυνατότητες να πετύχει. Ειδάλλως δεν θα είχαμε ασχοληθεί τόσοι πολλοί για τόσο καιρό. Η γραμμή είνα βιώσιμη και από εκεί ξεκινούν όλα!
    Το νούμερο των 35 εκ ήταν αυτό που μας ανάφεραν στην Λαϊκή μάζωξη που έγινε στο Δημ. Στάδιό μας.
    Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι θάπρεπε να είμασταν πιο ταπεινοί όσον αφορά το νούμερο και το είδος του πλοίου εντούτοις όμως χρειάζεσαι καλό πλοίο για να ανταγωνιστείς την τυχον ΑΝΕΚ ή ΜΙΝΟΑΝ που μπορεί να κατέβει με κανά 5άστερο ξενοδοχειακά πλοίο.
    Αλλωστε δεν είναι όλα για αγορά.
    Χρειάζονται γραφεία Πειραιά, Ρέθυμνο, Αθήνα και ένα σωρό άλλα έξοδα εκτός της αγοράς.
    [URL="http://www.agorapress.gr"][SIGPIC][/SIGPIC][/URL]

Σελίδα 2 από 17 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας