Σελίδα 3 από 17 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 162

Θέμα: Cretan Lines

  1. #21
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε Γιώργο. Το να είσαι όμως ιδιοκτήτης της, καταστα σχεδον αδύνατο το να μην ταξιδέψεις μαζί της. Είναι για μένα το δυνατό χαρτί της. Δεν το έχει καμία άλλη εταιρεία. Και θα πεις πολύ ρομαντικά τα βλέπετε.
    Και θα έχεις δίκιο. Και θα μου πεις ότι αν βρεθεί κάποιος που θα δρομολογήσει ένα καράβι με φθηνότερους ναύλους θα ταξιδέψουν όλοι μαζί του. Από αυτόν τον κίνδυνο θέλει να αποφύγει η υπό ίδρυση εταιρεία με την εκπόνηση δημοσκόπησης. Θέλει να είναι σίγουρη ότι ο κόσμος του Ρεθύμνου θα ταξιδεύει μαζί της και θα την βοηθήσει να συνεχίσει και να αναπτυχθεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thanasis89 : 26-11-2008 στις 01:53

  2. #22
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ρεθυμνο
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Καταρχήν καλημέρα σας.
    Θα ήθελα να επαναλάβω κάτι που έχω γράψει και αλλού.

    Δε μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχει έστω και ένας κάτοικος Ρεθύμνου που να μην θέλει να υπάρχει σύνδεση Ρεθύμνου με Πειραιά.
    Εστώ και ότι κατεβάζει το εισητήριο η ΑΝΕΚ από Σούδα 5 ευρώ (που σημαίνει15%!) Τι θα κερδίσει ο Ρεθυμνιώτης? Τίποτα! Πάλι πρέπει να ταξιδέψει 1 ώρα και 20 στη καλύτερη (ι.χ.) και 3 ώρες με λεωφορείο και με κόστος από 10 ευρώ (καύσιμα ι.χ.) έως 5 ευρώ (εισητήριο λεωφορείου). Από Ηράκλειο... δε το συζητώ καν!
    Τώρα ας φέρω τη κουβέντα πίσω στο Ρέθυμνο.
    Εξυπακούεται ότι όλοι περιμένουμε το καράβι μας και κάποιοι φροντίζουν. Από το ένα κανάλι ή το άλλο, (CSL - ΝΝΕΡ), ναι κάποιοι φροντίζουν, το παλεύουν, ίσως και για το προσωπικό τους συμφέρον αλλά και για το Ρέθυμνο.
    Γιατί?
    Κάποιοι βγαίνουν και μιλάνε για το ποιόν της γραμμής.

    Ναι η γραμμή είναι βιώσιμη.

    Οποιοις έχει και τη παραμικρή αντίρρηση επ'αυτού δε χρειάζεται να περιμένει την εκπόνηση της περιβόητης μελέτης των 70.000 ευρώ από το Πανεπιστήμιο. Εχω μια αρκετά φθηνότερη να του προτείνω. Θα του στοιχίσει μόνο κανά 5άρι ευρω. Τόσα στοιχίζουν τα καύσιμα του ιχ μέχρι τη Γεωργιούπολη!
    Ας πάει λοιπόν να στηθεί μια οποιαδήποτε καθημερινή στο κόμβο της Γεωργιούπολης στις 05.45 και να κάτσει μόνο για 45 λεπτά.
    Θα διαπιστώσει ότι στο ρεύμα από Χανιά προς Ρέθυμνο στην αρχή από εκεί που θα στέκει ολομόναχος, αυτό και τα βατράχια στο κόμβο, ... ξαφνικά θα αρχίσει η φάλαγγα των Ρεθυμνιωτών που επιστρέφουν από Σούδα από το καράβι που γύρισε από Πειραιά. Θα πάθετε πλάκα. Θα νομίζετε ότι είναι 15αύγουστος μέρα μεσημέρι!!!
    Χαμός.. αυτοκίνητα, δεκάδες φορτηγά, λεωφορεία, πραγματικό κομβόϊ μιλάμε. Και είναι ολοι από τους επιστρέφοντες από Πειραιά προς Ρεθυμνο.
    Και αυτοι όλοι θα ταξιδεύαν από το λιμανι του Ρεθύμνου, αν είχαμε καράβι.
    Και βέβαια δεν είναι όλοι. Κάποιοι Ρεθυμνιώτες από το Ανατολικό Ρέθυμνο (Πάνορμο Μυλοπόταμο κλπ) πάνε σήμερα από Ηράκλειο.
    Λοιπόν τι να λέμε?
    Εγώ φίλοι μου το πείραμα πάντως το έκανα ξημερώματα μιας απλής Τετάρτης και .... μου'φυγαν τα μάτια!
    5 ευρουλάκια λοιπόν και... 45 λεπτά από το χρόνο σας. Η Γεωργιούπολη είναι δίπλα. Μόνο 13 λεπτά απ΄το Ρέθυμνο. Αμέτε και δείτε.

    Και ας λένε ότι θέλουν οι "πονηροί".
    Το Ρέθυμνο θα αποκτήσει καράβι. Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.
    Και να σας αναφέρω ότι και αρκετοί επιβάτες οι οποίοι είναι από τα Ανατολικά Χανιά (Δήμος Αποκόρωνα, Βάμο, Πλάκα, Καβρό κλπ) θα ταξιδεύουν από Ρέθυμνο επειδή απλά και μόνο έχουν "χαλάσει" με το τι γίνεται με τη Κρητική Ναυτιλία το τελευταίο καιρό. Αυτά που τα έχουν πει τοπικοί παράγοντες σε καφενεία που έχω πάει για ρεπορτάζ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη villy : 26-11-2008 στις 08:51
    [URL="http://www.agorapress.gr"][SIGPIC][/SIGPIC][/URL]

  3. #23

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ κ. Κασιμάτη
    Είμαι Χανιώτης και μάλιστα απο τον Αποκόρωνα και θέλω να σημειώσω τα παρακάτω:
    • Διακρίνω μια μεγάλη εμπάθεια και μένος για την ΑΝΕΚ
    • Απο τη μία λέτε οτι χρειάζεται 1ώρα και 20 λεπτά για την απόσταση Ρέθυμνο - Χανιά (60 χιλιόμετρα) και απο την άλλη για να πάει κάποιος στην Γεωργούπολη που είναι στα μισά περίπου της απόστασης χρειάζεται 13 λεπτά μόνο. Ανεξάρτητα απ αυτά την απόσταση Ρέθυμνο -Χανιά την κάνει κάποιος άνετα σε 45 λεπτά.
    • Πώς είναι δυνατόν κάποιος απο τον Αποκόρωνα με απόσταση 10 -20 χιλιόμετρα απο την Σούδα να προτιμήσει το Ρέθυμνο και απόσταση 40-50 χιλιόμετρα και μάλιστα για ένα καράβι κατώτερης ποιότητας και μεγέθους.
    • Φυσικά πιστεύω και εγώ οτι Ρέθυμνο πρέπει να έχει δικό του καράβι για την εξυπηρέτηση των κατοίκων και γι αυτό πρέπει να βρεθεί μια οικονομικά βιώσιμη λύση.

  4. #24
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ρεθυμνο
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    1)Μάλλον μπερδεύτηκες λίγο, επίτρεψέ μου να σε ξεμπερδέψω.
    Στο 1,20 αναφερόμουνα στο Ρέθυμνο-Σούδα-Ρέθυμνο!
    Ενας μέσος οδηγός χρειάζεται περίπου 45 λεπτά από Ρέθυμνο για Σούδα.
    Αυτό μας κάνει 1 ώρα και 15 λεπτά πήγαινε - έλα στη Σούδα από Ρέθυμνο.
    Σωστά? Ενοούσα λοιπόν ότι για να ταξιδέψει σήμερα ο Ρεθυμνιώτης από Σούδα πρέπει + τις ώρες του ταξιδιού πήγαινε-έλα να υπολογίσει έξοδα και χρόνο Ρέθυμνο-Σούδα-Ρέθυμνο.
    Παμε παρακάτω.
    Από Ρέθυμνο εγώ κάνω 13 λεπτά για Γεωργιούπολη. Ο μέσος οδηγός διανύει την ίδια απόσταση σε 15 λεπτά (μικρολεπτομέρεια αυτό)
    Το μέσο της διαδρομής δεν είναι η Γεωργιούπολη αλλά η το σημείο που υπάρχει η γέφυρα για Δήμο Φρέ (18 λεπτα μέχρι εκεί και άλλα τόσα για Σούδα. Πιστεύω να κάλυψα τα γεωγραφικά κενά σου.

    2)Εμπάθεια και μένος δεν υπάρχει αγαπητέ μου για καμιά ΑΝΕΚ και για κανένα.
    Εμείς οι όποιοι δημοσιογράφοι του Ρεθύμνου που νοιαζόμαστε, καταβάλουμε μεγάλη προσπάθεια να δώσουμε στο κόσμο να καταλάβει ότι η ΑΝΕΚ έχει αντικρουόμενα συμφέροντα με τα του Ρεθύμνου και κάνει τα αδύνατα δυνατά για να πετύχει τους σκοπούς της.
    Και ξέρεις και κάτι? πολύ καλά το κάνει! Κι αν ήταν δικιά μου η ΑΝΕΚ τα ίδια θάκανα. Και αυτό το έχω γράψει πολλές φορές. Συνεπώς δεν θέλω να ακούω για το αν είμαι εχθρός κάποιου αλλά για το αν είμαι φίλος του Ρεθύμνου. Και είμαι αγαπητέ μου. Κι αυτό γιατί είναι ο τόπος μου, τον αγαπώ και έχει τα δίκια με το μέρος του!
    Νάσαι καλά.

    Υ.Γ. Αν απευθύνεσαι σε μένα με το "Αγαπητέ κε Κασιμάτη, είμαι Χανιώτης από τον Αποκόρωνα", καλά θα έκανες να μας έλεγες και το όνομά σου, μιας και εγώ ότι γράφω - το γράφω .... ενυπόγραφα!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη villy : 27-11-2008 στις 18:05
    [URL="http://www.agorapress.gr"][SIGPIC][/SIGPIC][/URL]

  5. #25
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Εγω με τη σειρά μου κι'ας μην είμαι ενυπόγραφος, έχω να παρατηρήσω 2 πράγματα και ας αφήσουμε στην άκρη τις εμπάθειες η' αντιπάθειες :
    1. Υπήρχε η' οχι μια εταιρεία που λεγόταν Ρεθυμνιακή και υπήρχε καθημερινή σύνδεση Πειραιά-Ρεθύμνου ?. Για ποιό λόγο να σταματήσει ?.
    2. Εγινε ενα πραγματικά θλιβερό συμβάν με ολοκαίνουργιο καράβι και αποσιωπήθηκε επιμελώς. Δηλαδή τι πρεπεινα αισθάνεται ενας επιβάτης που ταξειδεύει με ενα υπερσύγχρονο (???) πλοίο και βλέπει στο πέλαγος ξαφνικά να είναι στα σκοτάδια ?. Εδω σπίτι μας έχουμε καμιά φορά διακοπή ρεύματος και -λογικά- μας διακατέχει καποιος πανικός, πόσο μάλλον καταμεσίς στο πέλαγος !!!!

  6. Προεπιλογή

    Φίλε despo.Εάν είδες στις ειδήσεις μια σκηνή όταν βρήκε ο κόσμος να μιλήσει στα κανάλια για το συμβάν του ελυρος μερικοί που βγήκαν μπροστά και τους εμπόδισαν να μιλήσουν, ίσως να του θυμάστε και στη Ρεθυμνιακή. Δεν υπάρχουν λοιπόν παραπέρα εξηγήσεις για πιο λόγω να σταματήσει η Ρεθυμνιακή. Σταμάτησε γιατί κάποιοι οικονόμησαν και αυτόματα μερικοί από αυτούς βολεύτηκαν.

  7. Προεπιλογή

    To προσωρινό Διοικητικό Συμβούλιο της Συνεταιριστικής Ναυτιλιακής Εταιρείας KΡΗΤΙΚΕΣ ΘΑΛΑΣΣΙΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ, (CRETANSEALINES), συγκροτήθηκε σε σώμα με την παρακάτω σύνθεση:

    Πρόεδρος: Μανωλακάκης Μανώλης
    Α’ Αντιπρόεδρος: Νικολούδης Γιάννης
    Β’ Αντιπρόεδρος: Σιλιγάρδος Νίκος
    Γραμματέας: Αποστολάκης Γιάννης
    Β’ Γραμματέας: Δρυγιαννάκης Γεώργιος
    Ταμίας: Περάκης Μανώλης και αναπληρωτές: Mπιρλιράκης Χαράλαμπος, Χατζηαποστόλου Θεόδωρος
    Συγκροτήθηκαν επίσης επιτροπές με αντικείμενα εργασίας και μέλη ως εξής:
    - Ενημέρωσης φορέων και πολιτών: Δούσμανης Γεώργιος, Λαγουβάρδος Μύρωνας, Μπουρμπάκης Ρούσσος, Παγουράκη Γιούλη, Πολοπετράκης Κώστας, Σιλιγάρδος Νίκος, Στεφανάκης Γιώργος, Χατζηαποστόλου Θεόδωρος, Χριστουλάκης Όθωνας
    - Επιμέλειας συγκέντρωσης Συνεταιριστικού Κεφαλαίου: Νικολούδης Γιάννης, Περάκης Μανώλης, Πολοπετράκης Κώστας, Χατζηαποστόλου Θεόδωρος
    - Μέσων Επικοινωνίας και Ενημέρωσης: Ανδρουλάκης Μιχάλης, Λαγουβάρδος Μύρωνας, Μπιρλιράκης Χαράλαμπος, Σκλαβουνάκης Μανώλης, Τζανακάκης Δημήτρης

  8. Προεπιλογή CRETAN SEA LINES

    To προσωρινό Διοικητικό Συμβούλιο της Συνεταιριστικής Ναυτιλιακής Εταιρείας KΡΗΤΙΚΕΣ ΘΑΛΑΣΣΙΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ, (CRETANSEALINES), συγκροτήθηκε σε σώμα με την παρακάτω σύνθεση:

    Πρόεδρος: Μανωλακάκης Μανώλης
    Α’ Αντιπρόεδρος: Νικολούδης Γιάννης
    Β’ Αντιπρόεδρος: Σιλιγάρδος Νίκος
    Γραμματέας: Αποστολάκης Γιάννης
    Β’ Γραμματέας: Δρυγιαννάκης Γεώργιος
    Ταμίας: Περάκης Μανώλης και αναπληρωτές: Mπιρλιράκης Χαράλαμπος, Χατζηαποστόλου Θεόδωρος
    Συγκροτήθηκαν επίσης επιτροπές με αντικείμενα εργασίας και μέλη ως εξής:
    - Ενημέρωσης φορέων και πολιτών: Δούσμανης Γεώργιος, Λαγουβάρδος Μύρωνας, Μπουρμπάκης Ρούσσος, Παγουράκη Γιούλη, Πολοπετράκης Κώστας, Σιλιγάρδος Νίκος, Στεφανάκης Γιώργος, Χατζηαποστόλου Θεόδωρος, Χριστουλάκης Όθωνας
    - Επιμέλειας συγκέντρωσης Συνεταιριστικού Κεφαλαίου: Νικολούδης Γιάννης, Περάκης Μανώλης, Πολοπετράκης Κώστας, Χατζηαποστόλου Θεόδωρος
    - Μέσων Επικοινωνίας και Ενημέρωσης: Ανδρουλάκης Μιχάλης, Λαγουβάρδος Μύρωνας, Μπιρλιράκης Χαράλαμπος, Σκλαβουνάκης Μανώλης, Τζανακάκης Δημήτρης

  9. Προεπιλογή Mιά πρώτη γνωριμία.

    Οι επαγγελματικές και κοινωνικές ιδιότητες όλων έχουν ως εξής:

    • ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ Οπτικός
    • ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Σύμβουλος Επιχειρήσεων
    • ΔΟΥΣΜΑΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Πρόεδρος Συνδέσμου Αυτοκινητιστών Φορτηγών Δ.Χ. Ν. Ρεθύμνης
    • ΔΡΥΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Δικηγόρος, Δημοτικός Σύμβουλος Ρεθύμνου.
    • ΛΑΓΟΥΒΑΡΔΟΣ ΜΥΡΩΝ Ιδιωτικός Υπάλληλος
    • ΜΑΝΩΛΑΚΑΚΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ Δήμαρχος Αρκαδίου, Πρόεδρος ΤΕΔΚ Ν.Ρεθύμνης
    • ΜΠΙΡΛΙΡΑΚΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ Επιχειρηματίας, Μέλος Δ.Σ. Συλλόγου Ξενοδόχων Ρεθύμνης
    • ΜΠΟΥΡΜΠΑΚΗΣ ΡΟΥΣΣΟΣ Πρόεδρος Συνδέσμου Εργοληπτών Ν. Ρεθύμνης
    • ΝΙΚΟΛΟΥΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Διευθυντής ΑΤΕ, Νομαρχιακός Σύμβουλος, Μέλος Δ.Σ. ΕΒΕ Ρεθύμνου
    • ΠΑΓΟΥΡΑΚΗ - ΖΑΡΩΝΑ ΓΙΟΥΛΗ Ιδιωτική Υπάλληλος
    • ΠΕΡΑΚΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ Επιχειρηματίας, Πρόεδρος Ιδιοκτητών Ενοικιαζομένων Δωματίων Ν. Ρεθύμνης, Μέλος Δ.Σ. ΕΒΕ Ρεθύμνου
    • ΠΟΛΟΠΕΤΡΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Οικονομολόγος, Σύμβουλος Επιχειρήσεων
    • ΠΡΙΝΑΡΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ Πρόεδρος Παραρτήματος Ρεθύμνης ΤΕΕ/ΤΔΚ
    • ΣΙΛΙΓΑΡΔΟΣ ΝΙΚΟΣ Αρχιτέκτων Μηχανικός
    • ΣΚΛΑΒΟΥΝΑΚΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ Πρόεδρος Εμπορικού Συλλόγου Περάματος
    • ΣΤΕΦΑΝΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Πρόεδρος Ιατρικού Συλλόγου Ρεθύμνου
    • ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ Δημοσιογράφος
    • ΧΑΤΖΗΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΘΕΟΔΩΡΟΣ Λογιστής, Πρόεδρος Συλλόγου Φοροτεχνικών Ν. Ρεθύμνης
    • ΧΡΙΣΤΟΥΛΑΚΗΣ ΟΘΩΝΑΣ Πρόεδρος Σωματείου Ιδιοκτητών καταστημάτων Εστίασης και Αναψυχής, Μέλος Δ.Σ. ΕΒΕ Ρεθύμνου

  10. #30
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ρεθυμνο
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Ευχόμαστε στους ανωτέρω καλή επιτυχία, με κουράγιο, δύναμη και προπάντων σύνεση!
    Και ένα μικρό ιστορικό για το πως έφτασαν τα πράγματα έως εκεί.
    http://www.agorapress.gr/el/news.php?n=200
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη villy : 02-12-2008 στις 13:49
    [URL="http://www.agorapress.gr"][SIGPIC][/SIGPIC][/URL]

Σελίδα 3 από 17 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας