Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 74

Θέμα: Μίνως [Minos, Soya Margareta]

  1. #1
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή Μίνως [Minos, Soya Margareta]

    Το θρυλικό ΜΙΝΩΣ, το καραβι της Κρήτης, του Κ. Ευθυμιάδη, ναυπηγήθηκε το 1952 στη Σουηδία ως τάνκερ, στα ναυπηγεία Kockums Mek. Verkstad A/B, Malmö και πήρε το όνομα SOYA MARGARETA.
    Απο τον Κ. Ευθυμιάδη, αγοράστηκε το 1964, πηρε το όνομα ΜΙΝΩΣ και μετασκευάστηκε σε επιβατηγό-οχηματαγωγό πλοίο, στο Πέραμα. Με το διακριτικό ΚΕ στη τσιμινιέρα του, δούλεψε στη γραμμη Πειραιάς-Κρήτη, με στάνταρ λιμάνι το Ηράκλειο και λίγες φορές Χανιά.
    Το 1974, αγοράσθηκε απο τη νεοιδρυθήσα κρητική ακτοπλοική εταιρεία ΜΙΝΩΙΚΑΙ ΓΡΑΜΜΑΙ. Ενα χρόνο μετά η εταιρεία του Κ. Ευθυμιάδη, σταμάτησε τη λειτουργεία της.
    Το καράβι-θρύλος της Κρήτης, συνέχισε να ταξιδεύει στην ιδια γραμμή, μέχρι το 1984, οπότε και πουλήθηκε σε Ισπανούς διαλυτές.

    M/S SOYA MARGARETA-MINOS

    Byggd 1952 av Kockums Mek. Verkstad A/B, Malmö.

    Dimensioner.162,56 x 19,23 x 9,11 m.

    Brt/ Nrt/ Dwt. 10.731/ 6,263/ 16.075.

    Efter ombyggnad. Brt/ Nrt. 9517/ 6,577.

    Maskineri. En 6-cyl. Kockums-MAN diesel.

    Effekt. 4476 kW.

    Knop. 14,5.

    Efter ombyggnad. Passagerare. 670.

    Efter ombyggnad. bilar. 220.

    M/S SOYA MARGARETA



    ΕΓ/ΟΓ ΜΙΝΩΣ (Κ. Ευθυμιάδη)


    ΕΓ/ΟΓ ΜΙΝΩΣ (ΜΙΝΩΙΚΑΙ ΓΡΑΜΜΑΙ)

    Τα αλλα δυο πλοία που εξηπηρέτησαν την Κρήτη, με το σινιάλο του Ευθυμιάδη, ηταν το ΦΑΙΣΤΟΣ ex-MARIA GORTHON και ΣΟΦΙΑ ex-SOYA BIRGITTA.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xara : 21-07-2007 στις 14:32
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  2. #2

    Προεπιλογή a

    H "katagwgi" toy apotanker fainetai sti thesi toy foygaroy. i apostasi metaxy aytoy kai tis gefyras einai xaraktiristiki se tetoia ploia. Xwris syto na simai nei tipota gia tin symperifora toys sti thalassa

  3. #3
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vassilisman Εμφάνιση μηνυμάτων
    H "katagwgi" toy apotanker fainetai sti thesi toy foygaroy. i apostasi metaxy aytoy kai tis gefyras einai xaraktiristiki se tetoia ploia. Xwris syto na simai nei tipota gia tin symperifora toys sti thalassa
    Πολύ καλή, άριστη, συμπεριφορά. Δεν υπήρχαν απαγορευτικά τότε. Το μόνο μειονέκτημα, η αργή ταχύτητα (12 ώρες Πειραιάς-Ηράκλειο) και η αδυναμία αυτόνομης μανούβρας, που πάντα γινότανε με βοήθεια ρυμουλκού. Ίσως επειδή ήταν μονοπρόπελο.
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  4. #4
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Εδώ σε μία αναχώρηση του απο τον Πειραιά στης 23/08/1982
    Picture 006.jpg
    Φώτο: Π. Λελέκης

  5. #5
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Βρήκα μία Post card του στον νετ και είπα να την μοιραστούμε...
    6b8vt3d.jpg

  6. #6
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή

    Ωραία φωτο, όπως βέβαια και όλες οι άλλες.
    Ξεκινώντας με το καράβι αυτό, δημιουργήθηκε μια απο τις μεγαλύτερες ναυτικές δυνάμεις της επιβατηγού ναυτιλίας της χώρας μας: Η ΜΙΝΟΑΝ LINES
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  7. #7
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Πέρα απο το ότι αυτά τα πλοία έστησαν τις πρώην εταιρείες λαικής βάσης δεν νομίζω πως έχουμε να τους αναγνωρίσουμε άλλα θετικά,ίσως κάποιοι διαφωνίσουν μαζί μου,αλλά συγκρινοντάς με το σήμερα ταξίδια με μετασκευασμένα γκαζάδικα η τάνκερ που έγιναν επιβατηγά-οχηματογωγά κάτω απο ανεξερεύνητες συνθήκες θα ήταν ίσως και επικίνδυνα
    [B][COLOR=navy]Ένα μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι γεμάτοι προβληματισμούς[/COLOR][/B]

  8. #8
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Π.Φάληρο
    Μηνύματα
    193

    Προεπιλογή

    Αυτό το πλοίο είχε κανονικό γκαράζ???

  9. #9
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Question

    Τί εννοείς κανονικο;
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  10. #10
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimitris! Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το πλοίο είχε κανονικό γκαράζ???
    Για να λέμε του στραβού το δίκιο δεν έχω δει ποτέ, ακόμα και σε φωτογραφίες, πώς ήταν ένα γκαράζ μετασκευασμένου γκαζάδικου σε οχηματαγωγό. Όμως από περιγραφές αναφέρεται ότι ήταν όπως ένα σημερινό πλοίο, αφού είχαν κόψει τις εσωτερικές φρικτές δημιουργώντας ένα αχανές γκαράζ. Τώρα εγώ έχω την απόρροια πώς από άποψης αντοχής αυτά τα πλοία ήταν ασφαλή!

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας