Σελίδα 280 από 287 ΠρώτηΠρώτη ... 180230270278279280281282 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 2.791 έως 2.800 από 2863

Θέμα: Blue Star Myconos [Νήσος Μύκονος - Nissos Mykonos]

  1. Προεπιλογή

    Οφείλουμε βέβαια να παραδεχθούμε πως, Μύκονος, Χίος, Πάτμος και Δήλος, έχουν εντελώς αφύσικα μεγάλες τσιμινιέρες.

  2. #2792
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    692

    Προεπιλογή

    Τα χρώματα είναι οκ παιδιά. Ένα πλοίο που ήταν για τη Blue Star από την αρχή, κατέληξε κάμποσα χρόνια μετά με αυτα.

    Τι δε μου αρέσει; Λεπτομέρειες, θα μου πείτε, αλλά το led πίσω γράφει ακόμα Νήσος Μύκονος. Οι φόρμες του πληρώματος, Hellenic Seaways. Tο παλιό ανάγλυφο φαίνεται. Και, το χειρότερο... γιατί το "k" σε "c" ρε παιδιά;;

  3. #2793
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    692

    Προεπιλογή

    Και λίγο φωτορεπορτάζ.

    DSC_0013.jpgDSC_0029.jpgDSC_0030.jpgDSC_0031.jpg

  4. #2794
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από threshtox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα χρώματα είναι οκ παιδιά. Ένα πλοίο που ήταν για τη Blue Star από την αρχή, κατέληξε κάμποσα χρόνια μετά με αυτά.



    Τι δε μου αρέσει; Λεπτομέρειες, θα μου πείτε, αλλά το led πίσω γράφει ακόμα Νήσος Μύκονος. Οι φόρμες του πληρώματος, Hellenic Seaways. Tο παλιό ανάγλυφο φαίνεται. Και, το χειρότερο... γιατί το "k" σε "c" ρε κπαιδιά;;
    Αλλά οι φωτό σου ανέβηκαν ανάποδα.Τα ανάγλυφα είναι κάπως φασαρία να κοπούν κ να μπουν άλλα.Πιστεύω το c είναι επιλογή κάποιου,έτσι του κάθησε.Δεν είναι λάθος αλλά δεν συνηθίζεται.Γενικά οι ναυτιλιακές δεν ακολουθούν τα πρότυπα του ΕΛΟΤ. Εμένα σαν καθαρευουσιάνο μου άρεσε το ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ.Κάποτε στην αλλαγή νηολογίου στο ΔΙΑΓΟΡΑΣ έγραψαν από ΡΟΔΟΣ>ΠΕΙΡΑΙΑΣ .Σε e-mail μου με "έγραψαν" κανονικά κ ας έγραφαν όλα τα άλλα ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ.Τώρα κ αυτό μετά την επαναφορά στο ελληνικό νηολόγιο γράφει ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ.Γι'αυτό λέω αν δεν υπάρχουν οδηγίες,είναι προσωπική επιλογή του καθενός.

  5. #2795
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από fourtounakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οφείλουμε βέβαια να παραδεχθούμε πως, Μύκονος, Χίος, Πάτμος και Δήλος, έχουν εντελώς αφύσικα μεγάλες τσιμινιέρες.
    Προέρχονται από το ίδιο σχεδιαστικό γραφείο,πιθανόν έτσι να το ζήτησε ο Στρίντζης.Συμπτωματικά στο σχήμα ταιριάζει αυτή του ΑΡΙΑΔΝΗ,η οποία ήταν μεγάλη αλλά καλύφθηκε με το χτίσιμο που έγινε στην μετασκευή.

  6. #2796
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    692

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά οι φωτό σου ανέβηκαν ανάποδα.Τα ανάγλυφα είναι κάπως φασαρία να κοπούν κ να μπουν άλλα.Πιστεύω το c είναι επιλογή κάποιου,έτσι του κάθησε.Δεν είναι λάθος αλλά δεν συνηθίζεται.Γενικά οι ναυτιλιακές δεν ακολουθούν τα πρότυπα του ΕΛΟΤ. Εμένα σαν καθαρευουσιάνο μου άρεσε το ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ.Κάποτε στην αλλαγή νηολογίου στο ΔΙΑΓΟΡΑΣ έγραψαν από ΡΟΔΟΣ>ΠΕΙΡΑΙΑΣ .Σε e-mail μου με "έγραψαν" κανονικά κ ας έγραφαν όλα τα άλλα ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ.Τώρα κ αυτό μετά την επαναφορά στο ελληνικό νηολόγιο γράφει ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ.Γι'αυτό λέω αν δεν υπάρχουν οδηγίες,είναι προσωπική επιλογή του καθενός.
    Ναι, αυτές του πρώτου ποστ ήταν από κινητό και μου ξέφυγαν. Χαχα..
    Όντως δε λέω ότι είναι λάθος το c, απλά μου κάθεται καλύτερα το k με διαφορά.
    Τέλος πάντων, δεν έχασα και τον ύπνο μου με αυτά, καλή καρδιά, φίλε Βίκτωρα.

  7. #2797
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    224

    Προεπιλογή

    Το καλό με τη μεγάλη τσιμινιέρα, είναι ότι εάν και όταν μπουν πλυντρίδες καυσαερίων, πιθανότατα δε θα παραμορφωθεί για να τις χωρέσει.

    ​ΜΦΧ

  8. #2798

    Προεπιλογή

    Το "C" είναι 100% ορθογραφικό λάθος. Το "ΜΥΚΟΝΟΣ" είναι ελληνικό όνομα και γράφεται με "Κ". Ο Μύκονος ήταν Έλληνας μυυθικός ήρωας γιος του Αινίου του Καρύστου και Ρυούς της Ζάρυκος

  9. #2799
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι - Άλικα Λακωνίας - Χανιά
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    Και ο Ολυμπιακός είναι Ελληνικό όνομα αλλά η γραφή του στα αγγλικά είναι OlympiaCos.
    Τι να κάνουμε τώρα; Έτσι είναι.
    Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος.
    Ψάχνουμε όλοι να κάνουμε την τρίχα τριχιά.

  10. #2800
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sprintezis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "C" είναι 100% ορθογραφικό λάθος. Το "ΜΥΚΟΝΟΣ" είναι ελληνικό όνομα και γράφεται με "Κ". Ο Μύκονος ήταν Έλληνας μυυθικός ήρωας γιος του Αινίου του Καρύστου και Ρυούς της Ζάρυκος
    Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος,ούτε αν είναι ελληνικό όνομα ή όχι. Έχει επικρατήσει να γράφεται με Κ.Τώρα του κάθησε κάποιου στην BSF να το γράψει έτσι,αυτό είναι όλο.Υπάρχουν τα πρότυπα του ΕΛΟΤ βάσει των οποίων τα ελληνικά ονόματα αποδίδονται με λατινικούς χαρακτήρες αλλά γενικά οι ναυτιλιακές δεν τα ακολουθούν.Η γνώμη μου είναι τα ονόματα να αποδίδονται στην πλησιέστερη προς τα ελληνικά ορθογραφία δλδ εδώ Μykonos.

Σελίδα 280 από 287 ΠρώτηΠρώτη ... 180230270278279280281282 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας