Σελίδα 51 από 287 ΠρώτηΠρώτη ... 41495051525361101151 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 501 έως 510 από 2863

Θέμα: Blue Star Myconos [Νήσος Μύκονος - Nissos Mykonos]

  1. #501
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    2.270

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από stefanosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστός Γίωργο!,η σάλα δεν είναι το στοιχείο μου,πάντως ένα άλλο μεγάλο θέμα με αυτούς τους βολβούς είναι η υδροδυναμική συμπεριφορά τους και πως επιδρούν στη μείωση της αντίστασης του πλοίου,είναι ιδιαίτερα 'ψαγμένοι' κυρίως λόγω της προεξοχής τους στην ίσαλο
    Nα είμαι ειλικρινής θα ήθελα να δω τις ροές του νερού που δημιουργούνται από τον βολβό και πως χωρίς γιατί να είμαι ελικρινής δεν έχω καταλάβει γιατι ο βολβός δημιουργεί καλύτερη υδροδυναμική από μια απλή "V" καρίνα!

  2. #502
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Speedkiller Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα είμαι ειλικρινής θα ήθελα να δω τις ροές του νερού που δημιουργούνται από τον βολβό και πως χωρίς γιατί να είμαι ελικρινής δεν έχω καταλάβει γιατι ο βολβός δημιουργεί καλύτερη υδροδυναμική από μια απλή "V" καρίνα!
    speedkiller σε πάω γιατί σου αρέσει να μαθαίνεις
    βασικά η V γάστρα δεν μπαίνει επειδή ο σχεδιαστής την επιλέγει,αντί της κλασσικής,το να βάλεις γάστρα V εκεί που δεν χρειάζεται δεν είναι θετικό και δεν βοηθάει καθόλου,υπάρχει μια σχέση στην οποία εμπλέκεται το μήκος και η ταχύτητα,όταν αυτή η σχέση δώσει αποτέλεσμα πάνω απο ένα συγκεκριμένο αριθμό τότε αυτόματα το πλοίο χρειάζεται γάστρα V,τύπου κεντέρη για παράδειγμα γιατί με συμβατική γάστρα δεν πρόκειται να πλησιάσει τη ταχύτητα που θέλουμε
    Για να σου δώσω ένα πάραδειγμα το μικρό κεντέρης πάει 32 και έχει γάστρα v ενώ το κνωσσός πάει 32 και έχει συμβατική γάστρα εκτοπίσματος,ο κεντέρης λοιπόν στο μήκος που έχει δεν θα μπορούσε με τίποτα να πάει 32 χωρίς γάστρα V

    τώρα όσον αφορά το βολβό γενικά να ξέρεις πως δουλεύει για να αποσβέσει όσο είναι αυτό δυνατό κάποιους απο τους κυματισμούς που δημιουργεί η γάστρα κάτα τη κίνηση της
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νaval22 : 20-11-2008 στις 16:37
    [B][COLOR=navy]Ένα μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι γεμάτοι προβληματισμούς[/COLOR][/B]

  3. #503
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Να συμπληρώσω στα πολύ σημαντικά που γραφει ο Στέφανος, κατι που ειναι απλό και κατανοητό για τη λειτουργία του βολβου. Το σχημα του σωματος με τον μικροτερο συντελεστη αντιστασης σε ρευστό ειναι αυτο της σταγόνας (αυτο το σχημα αποκτά μια μικρη ποσοτητα νερού όταν εκτελει ελευθερη πτωση). Με αυτή τη μορφη μοιάζει και ο βολβος των πλοίων.

    Σε μια ημεριδα που θα οργανωσει το ΕΛΙΝΤ τις επόμενες ημερες, περιλαμβανει εκτος των αλλων και ομιλία με θέμα τη σχεδιαση βολβων.

    Βγηκαμε λίγο εκτος θέματος, αλλά ηταν μια καλη αφορμη να γραφτουν καποια ομορφα πραγματακια.....
    [U]Μαστροπαναγο για σένα δουλεύουμε.....
    [/U]

  4. #504
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Rafina---Τinos.
    Μηνύματα
    2.414

    Προεπιλογή

    Το πλοίο έπεσε από την δεξαμενή και βρίσκεται στον Ν.Μ.Δ

  5. #505

    Προεπιλογή

    το μυκονος σημερα εκανε τα δοκιμαστικα του!!πλησιαζει η ωρα μου φαινεται...

  6. #506
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    2.270

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Εργης Εμφάνιση μηνυμάτων
    το μυκονος σημερα εκανε τα δοκιμαστικα του!!πλησιαζει η ωρα μου φαινεται...
    Και είναι αραγμένο δίπλα στο Πρεβελης τώρα...

  7. #507
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    2.270

    Προεπιλογή

    Χθεσινή φώτο στην προσωρινή του θέση στον Πειραιά...

  8. #508
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Αυτό θα πει φόρα!!! Speed πήρες φόρα ζωγράφιζες εχθές στο λιμάνι??? Πολύ όμορφες όλες(και στο άλλο θέμα)!!!

  9. #509

    Προεπιλογή

    για take a look εδω http://www.symbol.gr/cam_index.htm στην Ε6

  10. #510
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    2.270

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από φανούλα Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό θα πει φόρα!!! Speed πήρες φόρα ζωγράφιζες εχθές στο λιμάνι??? Πολύ όμορφες όλες(και στο άλλο θέμα)!!!
    Ευχαριστώ να σαι καλά!!!Το κατα δύναμιν...(μεταξύ μας αλλά τα χω άχτι αυτά τα νήσος)

Σελίδα 51 από 287 ΠρώτηΠρώτη ... 41495051525361101151 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας