Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 43

Θέμα: O.S.S (One Season's Ship).

  1. #11
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από a.molos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα ακόμη πλοίο, το οποίο δούλεψε μόνο ένα καλοκαίρι στην ιστορική (!) γραμμή του Οτραντο το 1993, ήταν το ΟΔΗΓΗΤΡΙΑ του Βεντούρη. Κλασσικό μικρό φέρρυ, δοξασμένο στην Βόρεια Σκωτία και τα νησιά Shetland & Orkney. Aρκετά συμπαθητικό, αν και οι μετασκευές του χάλασαν την αρχική του γραμμή. Στην φωτό στο Περαμα το 1994 πρίν φύγει για την Κίνα. Ελπίζω να υπάρχουν και άλλες φωτογραφίες του για δημοσιευση απο άλλα μέλη, καθώς η δική μου στερείται ποιότητας και γενικής εικόνας του πλοίου.

    ODIGITRIA PERAMA 1994.jpg
    Πραγματικά συμπαθητικό σκαρί, αλλά με τα sponsons και τις τσουλήθρες του χαλάσαν το... image
    Κρίμα που έφυγε νωρίς, θα μπορούσε να ταξιδεύει μια χαρά στις μικρές άγονες. Ιδανικό μέγεθος και καλή κατασκευή. Τόσοι χειμώνες στις άγριες θάλασσες της Σκωτίας κάτι απέδειξε...

  2. #12
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή Cynthia I

    Στην κατηγορία των πλοίων "κομήτων" πρέπει να βάλουμε και το ΚΥΝΘΙΑ Ι της ΕΛ.ΜΕΣ.

    Ένα συμπαθέστατο καραβάκι, ναυπηγημένο το 1965 ως ΗΑΜΜΕRSHUS, ήρθε το 1993 και δούλεψε στη γραμμή του Πρίντεζι. Πουλήθηκε το 1994 στην Κροατία όπου έμεινε ως το 2005 οπότε διαλύθηκε σε ηλικία 40 χρονων.

    Το πέρασμα του ήταν τόσο σύντομο που ούτε μια φωτογραφία του δεν έχω

  3. #13
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή

    Μια φωτο του ΣΙΝΘΙΑ Ι που είχα βρει κάπου στο internet

    Cynthia I 2.jpg

  4. #14
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Καλά έτοιμη την είχες τη φωτογραφία;;; Τελικά πως το λέγανε ΚΥΝΘΙΑ ή ΣΥΝΘΙΑ;

  5. #15
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή

    Έχω την εντύπωση πως προφέρεται ΣΙΝΘΙΑ (αν δε με προδίδουν τα αγγλικά μου). Τες πα, όπως και να το πείς θα το καταλάβουν όλοι.......

  6. #16
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή Dubrovnik

    Ενα πολύ όμορφο κλασσικό σκαρί το e.x Duchesse Anne της Brittany Ferries, πέρασε μια καλοκαιρινή σεζόν απο τα ελληνικά νερά του Ιονίου, συνδέοντας την Ηγουμενίτσα με το Split (?), με το όνομα Dubrovnic και με τα σινιάλα της Κροατικής (πλέον) JADROLINIJA.

    dumbrovnic.jpg
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  7. #17
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Και μια 2η φωτό δεμένο στο λιμάνι παρέα με Καπεταν Αλεξανδρο και Αthens Express. O φίλος μας ο sea serenade πιστευω ότι θα θυμάται το πέρασμα του απο την γειτονιά του.

    Dumbrovnic 001.jpg
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  8. #18
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή

    Ε, δε ξεχνιούνται αυτά a.molos........ Με το DUBROVNIK είχα ταξιδέψει ως την Κέρκυρα. Δεν το έφερα και πολλές βόλτες αλλά ήταν απίστευτο βαπόρι. Όμορφο, περιποιημένο και πεντακάθαρο. Thanks a.molos για το ταξίδι στον χρόνο

  9. #19
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή J.J. Sister

    Στο πίσω μέρος της φωτογραφίας έχω γράψει" Πειραιάς 1992" xωρίς να έχω μάθει το λόγο της επίσκεψης του, αλλά ψάχνωντας στον Σουηδό, διάβασα ότι το J.J SISTER εκτελούσε δρομολόγιο Ιταλία-Ελλάδα-Τουρκία το 1995, ναυλωμένο απο την γνωστή TOPAS Maritime.Οποιος γνωρίζει περισσότερα, ας μας διαφωτίσει.

    J.J SISTER 1992.jpg

    J.J. SISTER.jpg
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  10. #20
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή Beauport

    Το αδελφάκι του ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ της ΑΡΚΑΔΙΑ, ονομάσθηκε BEAUPORT το 1994 για λογαριασμό της Hellenic Inter Ferries και δούλεψε χωρίς επιτυχία για ένα μόνο καλοκαίρι στη γραμμή Πάτρα - Brindizi.

    BEAUPORT 1994.jpg
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας