Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από papammarios
Φίλε mangos
Μήπως γνωρίζεις τι δικαιολογητικά χρειάζονται για λεμβολόγηση καινούργιας βάρκας;;
Έχω αγοράσει μια 5άμετρη καινούργια πλαστική βάρκα και θα ήθελα να μάθω τα δικαιολογιτικά που θέλει το λιμεναρχείο για να μου την λεμβολογήσει
αν όχι μήπως μπορείς να μου βάλεις το ερώτημα γιατί δεν μπόρεσα να το βάλω σαν κοινό ερώτημα μήπως γνωρίζει κανένας δικός μας από το forum;;;
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια
τα δικαιολογητικά που χρειάζονται, είναι τα εξής:
  • τιμολόγιο αγοράς σκάφους
  • CE πιστοποιητικό κατασκευαστή σκάφους
  • βεβαίωση κατασκευαστή ή διπλωματουχου ναυπηγού (για την αξιοπλοΐα του σκάφους)
  • τιμολόγιο μηχανής (εκτός κι αν είναι κωπήλατο...)
  • CE μηχανής
  • Βεβαίωση κατασκευαστή μηχανής ή του αντιπροσώπου, περί μεγίστης ιπποδύναμης
  • φωτογραφία σκάφους και 2 φωτογραφίες τύπου ταυτότητας του ιδιοκτήτη του σκάφους
Για να πάρεις απεριόριστους πλόες, θα χρειαστείς και τα εξής:
  • τιμολόγιο αγοράς του VHF έφ όσον έχεις
  • Τιμολόγιο αγοράς GPS
  • τιμολόγιο αγοράς life raft
  • τιμολόγιο αγοράς δεύτερης (εφεδρικής) μηχανής, εκτός κι αν το σκάφος είναι ιστιοπλοϊκό, γιατί τα ιστία θεωρούνται κύριο (ή βοηθητικό) μεσο πρόωσης, ανάλογα τον τύπο του σκάφους και το μέγεθος των ιστίων.
Με τα πιο πάνω έγγραφα, θα πήγαινα ευθαρσώς σε οποιοδήποτε λιμεναρχείο, θα πλήρωνα κάποια παραβολάκια (τάξης μεγέθους 120 ευρώ) και θα λεμβολογούσα το σκάφος, αφού συμπλήρωνα κάποια σχετικη αίτηση που θα έπαιρνα από αυτούς, επί τόπου.

Μετά την λεμβολόγηση, θα πρέπει να βγάλεις και οριστική άδεια VHF από την αρμόδια Υπηρεσία του ΥΕΝ, Παλαιολόγου και Κολοκοτρώνη γωνία, στην πλατεία Τερψιθέας. Εαν βέβαια έχεις VHF...

Τα πιο πάνω τα γράφω από μνήμης, ελπίζω να μην ξέχασα κάτι, την δευτέρα θα τσεκάρω μην τυχόν έχω ξεχάσει κάτι.