Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 44

Θέμα: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΒΛΑΒΗ ΜΗΧΑΝΗΣ DIESEL

  1. #31
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ Μ.Μ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΕΣΕΝΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΕΙΡΑ!!!
    κ. Δημητρη δεν σας γνωριζω δεν με γνωριζετε. Οποτε, Πειρα εχω ελαχιστη γι' αυτο και κανω λαθη. Ομως εχω μια παραξενια ακολουθω τον εξης κανονα.. RTM.. (Read The Manual - βασικα υπαρχει και ενα F αλλα αφηστε το). Με αυτον τον κανονα προχωραω τις δουλειες μου.
    Αρα δεν καταλαβαινω τι ακριβως εννοειτε με το παραπανω σχολιο. Οποτε θα απαντησω πως - δεν χρειαζετε να περιμενε γιατι πολυ απλα εχω αναφερει ηδη μια βλαβη και εχει ηδη γινει κουβεντα.

    Ευχαριστω πολυ.

  2. Προεπιλογή !!!!!!!!!!!!!!!!

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    κ. Δημητρη δεν σας γνωριζω δεν με γνωριζετε. Οποτε, Πειρα εχω ελαχιστη γι' αυτο και κανω λαθη. Ομως εχω μια παραξενια ακολουθω τον εξης κανονα.. RTM.. (Read The Manual - βασικα υπαρχει και ενα F αλλα αφηστε το). Με αυτον τον κανονα προχωραω τις δουλειες μου.
    Αρα δεν καταλαβαινω τι ακριβως εννοειτε με το παραπανω σχολιο. Οποτε θα απαντησω πως - δεν χρειαζετε να περιμενε γιατι πολυ απλα εχω αναφερει ηδη μια βλαβη και εχει ηδη γινει κουβεντα.

    Ευχαριστω πολυ.
    ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ!!
    ΔΕΝ ΣΕ ΕΙΡΩΝΕΥΟΜΑΙ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΚΑΝΑ ΣΩΣΤΑ ΤΗ ΔΙΑΤΥΠΩΣΗ!!
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΠΕΙΡΑ ..ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ!!!ΚΑΙ ΚΡΑΤΑ ΤΟ ΚΑΝΟΝΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ!!

    ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...

  3. #33
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΒΛΑΒΗ ΜΗΧΑΝΗΣ DIESEL

    Λοιπον μηνυμα σημερινο:

    GOOD DAY SIRS,

    PLEASE BE INFORMED, THAT TODAY 26.04.2015 IN TIME
    05:31 - 05:45 LT THE VESSEL HAS BEEN BLACK OUT ON
    FULL AHEAD.
    THE REASON STILL IS NOT FOUND OUT.

    BRGDS,
    MASTER

    [Μεταφραση]:

    Καλησπερα σας,

    προς ενημερωση σας, σημερα 26-04-2015 απο 0531 εως 0545 το πλοιο έμεινε ακυβέρνητο λόγο black out κατα τη διαρκεια που η Κυρια Μηχανη πηγαινε σε πληρης στροφες.

    Ο λογος του Black out δεν εχει βρεθει ακομα.

    Χαιρετισμους / Καπετανιος


    Καμια ιδεα? το πλοιο ειναι στον Ινδικο ωκαιανο 600μιλια off pirate area. Τι απανταμε? πως το διαχειριζομαστε?
    Κυρια Μηχανη: 6S60MCC, Ηλεκτρομηχανες: 3 * Daihatsu 5Dk-20. bulk carrier post Panamax built 2011.

  4. #34
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ--ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή ΑΠΑΝΤΗΣΗ

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΑΣΤΡΟΓΙΩΡΓΗ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΓΡΑΨΕΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

  5. #35
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Εγινε Μαστρο Νικολα. Περιμενω την αποψη σου για να το κουβεντιασουμε!
    Σε ευχαριστω.

  6. #36
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Έτσι όπως κάνει την αναφορά του ο καπετάνιος το πρόβλημα μάλλον είναι στα καύσιμα
    και για να το αιτιολογήσω
    αν ήταν κάποια άλλη αιτία ( πχ βλάβη - το άλλο Η/Ζ δεν ήταν στην θέση stby και δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ)
    θα έμπαινε σε λειτουργία μία από τις άλλες δύο
    το ότι ο καπετάνιος λέει ότι μείναμε ακυβέρνητοι σημαίνει ότι καμία ηλεκτρική δεν δούλεψε
    τώρα όσον αφορά τα καύσιμα τι να πρωτοσκεφτεί κανείς
    νερά στα πετρέλαια ?
    πρόβλημα με τους διαχωριστήρες?
    δεν ξέρω
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  7. #37
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Θα συμπληρωνα ομως στο πλοιο, να μας εκανε και ενα printing απο τα αλαρμς που χτυπησαν στην κονσολα πριν το συμβαν καθως και ενα printing της καταστασης των βοηθητικων μηχανηματων αλλα και των παραμετρων της κ/μ και Η/Ζ. Επισης επειδη αυτα εχουν σενσορες στον σφονδυλο - τα Pick ups - μπορει να βρομισε καποιο οποτε τοτε - για safety - η μηχανη σβηνει.

  8. #38
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ--ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή ΑΠΑΝΤΗΣΗ

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ.Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΜΑΣΤΡΟΓΙΩΡΓΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΑΣ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΥΜΦΩΝΟ.ΤΟ DE LAVAL TOY ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΤΩΝ ΗΛΕΚΤΟΜΗΧΑΝΩΝ ΔΕΝ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕ ΣΩΣΤΑ ΧΩΡΙΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΔΙΣΚΟ (GRAVITY DISK)ΟΠΟΤΕ Η ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΜΗΧΑΝΩΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΚΑΥΣΙΜΟ (ΝΕΡΟ Η ΑΚΑΘΑΡΣΙΕΣ)ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΛΟΙΠΟΝ Η ΑΙΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΤΡΑ,ΝΕΡΟ,ΚΑΥΣΤΗΡΕΣ.ΟΜΩΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ Ο ΕΠΙΛΟΓΕΑΣ Η EMENGERCY GENERATOR ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ.ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΒΑΛΒΙΔΑ ΠΟΥ ΜΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΙ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΠΡΟΚΙΝΗΣΕΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΑΕΡΟΦΙΑΛΗ ΚΑΙ ΘΕΤΕΙ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΤΗΝ ΦΟΡΤΩΝΕΙ ΜΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΟΠΩΣ ΠΗΔΑΛΙΟ ,EMEGERCY FIRE ΦΩΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ,ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΝΑΥΣΙΠΛΟΙΑΣ ΚΛΠ..

  9. #39
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Εχω ομως μια ερωτηση, δεν θα επρεπε να παρει αμεσως η δευτερη ή standby ηλεκτρομηχανη μπροστα? Εχω μια αισθηση πως το πληρωμα δεν θα ειχε χαρακτηριση ποια ηλεκτρομηχανη θα ειναι σε ετοιμοτητα, ωστε σε περιπτωση προβληματος της μιας ηλεκτρομηχανης, να παρει αυτοματα η δευτερη.
    Σημειωνω πως η Κ/Μ απλα εκοψε απο τα ασφαλιστικα της αφου με το black out κοψαν οι αντλιες νερου, καυσιμου κλπ...

  10. #40
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    αν υπήρχε πρόβλημα με το καυσιμο ,μπορεί να πήρε και να έκοψε και αυτή μετά από λίγο
    αν πάλι δεν είχαν καμία ηλεκτρική σε θέση stby ...........
    τότε τι να πω
    θηλειά την μπαρούμα και στο κρένι
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας