Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 44

Θέμα: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΒΛΑΒΗ ΜΗΧΑΝΗΣ DIESEL

  1. #1

    Προεπιλογή ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΒΛΑΒΗ ΜΗΧΑΝΗΣ DIESEL

    Μηχανή MTU type 538 20V ΤΒ 91
    max rpm:1790
    swept vol. per cylinder 5,38lt
    compression ratio:16,2
    fuel injection pressure:130+- 5 bar
    Το πρόβλημα της μηχανής είναι το εξής: Μεταξύ 1400 και 1600 RPM παρουσιάζει αυξομείωση στροφών (50-100). Μέχρι τις 1400 ανεβάζει κανονικά. Μεταξύ 1400 και 1600 παρουσιάζει αυτό που προανέφερα ενώ από τις 1600 και πάνω οι στροφές της διατηρούνται κανονικά.
    Έχουν αντικατασταθεί:
    1. Ο ρυθμιστής στροφών
    2. Η εξηρτημένη αντλία πετρελαιου
    3. Εχουν ελεγχθεί οι καυστήρες
    4. Έχουν ληφθεί μετρήσεις συμπιέσεως
    Όποιος μπορεί να εκφέρει τη γνώμη του και να βοηθήσει θα είμαι ευγνώμων.
    Ευχαριστώ.

  2. #2

    Προεπιλογή

    Θα ηθελα να μου πεις εαν απο τις 1400 εως τις 1600 που εχεις το προβλημα παρουσιαζει η μηχανη το μεγαλυτερο βαιμπρεσιον.

  3. #3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ionianskipper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ηθελα να μου πεις εαν απο τις 1400 εως τις 1600 που εχεις το προβλημα παρουσιαζει η μηχανη το μεγαλυτερο βαιμπρεσιον.
    Οι κραδασμοί της μηχανής είναι σε φυσιολογικά επίπεδα συγκριτικά και με τις προηγούμενες μετρήσεις σε αυτό το ευρος στροφών.

  4. #4

    Προεπιλογή

    Είναι λίγο δύσκολο το πρόβλημα που αναφέρεις αλλά κατά την άποψη μου θα ξεκινούσα με την απελευθέρωση όλων των φορτίων που δέχεται η μηχανή δηλαδή δυναμό ρεβερσα κλπ και θα έκανα μια πρώτη δοκιμή.
    Εάν λειτουργούσε σωστά θα έβαζα ένα –ένα τα φορτία για να δω ποιώ παρουσιάζει το πρόβλημα.
    Τώρα εάν και πάλι δεν είχα αποτέλεσμα θα ξεκινούσα από το τανκ του καύσιμου μέχρι τα μπεκ όλο αυτό το σύστημα να ξαναελεχθει κομμάτι κομμάτι για να είμαι σίγουρος και τέλος θα πρέπει να ελεγχθεί εκκεντροφόρος και βαλβίδες.
    Αυτά και καλή τύχη.
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B][SIGPIC][/SIGPIC][/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]Τι και εάν τόσα μίλια έχω κάνει.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]Την ώρα που λύνω σχοινιά.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]αισθάνομαι να έχω μπαρκάρει για πρώτη φορά.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

    [URL]http://ionianskipper.blogspot.com[/URL]

  5. #5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ionianskipper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι λίγο δύσκολο το πρόβλημα που αναφέρεις αλλά κατά την άποψη μου θα ξεκινούσα με την απελευθέρωση όλων των φορτίων που δέχεται η μηχανή δηλαδή δυναμό ρεβερσα κλπ και θα έκανα μια πρώτη δοκιμή.
    Εάν λειτουργούσε σωστά θα έβαζα ένα –ένα τα φορτία για να δω ποιώ παρουσιάζει το πρόβλημα.
    Τώρα εάν και πάλι δεν είχα αποτέλεσμα θα ξεκινούσα από το τανκ του καύσιμου μέχρι τα μπεκ όλο αυτό το σύστημα να ξαναελεχθει κομμάτι κομμάτι για να είμαι σίγουρος και τέλος θα πρέπει να ελεγχθεί εκκεντροφόρος και βαλβίδες.
    Αυτά και καλή τύχη.
    ευχαριστώ πολύ.

  6. #6
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή ΒΛΑΒΕΣ ΚΥΡΙΩΝ ΜΗΧΑΝΩΝ

    Μου αρεσει αυτο το θεμα και μου ηρθε μια ιδεα.
    Οποτε ας το διαμορφωσουμε αναφερομενοι σε διαφορα θεματα που εχουν να κανουν με προβληματα που συχνα αντιμετωπιζονται σε πλοια.
    Θα προτεινα στο θεμα, να αναφερεται ενα προβλημα και να γινεται κουβεντα γυρο απο την προσεγγιση και αντιμετωπιση του, ωστε να βγουν καποιες λυσεις απο αυτο. Θα χαρω να εχουμε και να δουμε διαφορα προβληματα που εχουμε ακουσει, βλαβες που ειχαμε την εμπειρια να βιωσουμε.


    Και θα ξεκινησω με ενα σημερινο μηνυμα οπως ηρθε απο το πλοιο:

    Pls be advised that 20/03 at 20.35 lt (13-46 S 020-31 W) the M/E was stopped due to the cylinder # 4 fault -scavenging air manifold blow-by -scavenging space temperature was increased (180 Deg) -refusal of fuel injector/flood of fuel oil.
    Τι θα λεγαμε στο πλοιο?


    ΥΓ: Δεν θα κανουμε τεστ γνωσεων, ουτε εξεταζουμε κανεναν. Θα κανω τα αδυνατα - δυνατα και με οποια αυστηροτητα μου επιτρεπεται, ωστε να εχουμε ενα ομορφο, εμπεριστατομενο διαλογο -> τουλαχιστον σε αυτους που θελουν και επιθυμουν να συμμετασχουν. Μηνυματα που θα ειναι προσβλητικα με τον εναν ή αλλον τροπο κατα προσωπο ή κατα τις γνωσεις του αλλου, ακαριαια θα διαγραφονται without further notice. Ο Σεβασμος στο προσωπο, τις γνωσεις και τα λαθη του αλλου θα Πρεσβευει.

  7. #7
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Αν καταλαβα καλα δεν εχουμε διαρροη πετρελαιου η κλαταρισμενο καυστηρα οποτε τσεκαρουμε τα ελατηρια μην κατεβαινουν καυσαερια

  8. #8

    Προεπιλογή

    Εδω υπαρχει προβλημα ξεκαθαρο, σπασμενα/φθαερμενα ελατηρια και ο κυλινδρος μπουργανα. Σιγουρα γραφει το μηνυμα 180 C και οχι 80 C? Γιατι το 180 C δεν νομιζω οτι στεκει, θα ειχε παρει φωτια η σαρωση... (εκτος αν εχει ελλατωματικο θερμομετρο ή μιλα για F,πραγμα ασυνηθιστο βεβαια)

    Το 80 C στεκει και δειχνει οτι υπαρχει μεγαλο προβλημα, αλλωστε και η καθε μηχανη εχει ενα alarm setting για να προστετευει απο φωτια στη σαρωση και μπορει ακομα να κανει slow down/stop στη μηχανη αυτοματα για αυτοπροστασια.

    Επισης λογικο ειναι να υπαρχει καυσιμο ακαυστο, τι στο καλο καυση να γινει αμα ειναι η συμπιεση για κλαματα...?

    Επειδη με αυτα δεν παιζουμε και ουτε χρονοτριβουμε, καλο θα ειναι το πληρωμα αν μπορει (χρονος, συνθηκες θαλασσας κτλ) να κανει overhauling στον 4 (αν εχει spares) και να παρει φουλ μετρησεις να δει το προβλημα λεπτομερως.

    Ας κανει και ενα ελεγχο ολων των αλλων κυλινδρων απο τις θυριδες, μην και εχει γενικοτερο προβλημα.

    Αν δεν μπορει για τον α,β λογο να κανει o/h ας τον απομονωσει (θελει προσοχη τι και πως) και ας παει κουτσα κουτσα στο πλησιεστερο place/port of refuge για επισκευη.

    Αν παντως οι βαρδιες κοιταγανε και λιγο τις θερμοκρασιες κτλ, δεν θα εφτανε στο σημειο αυτο...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nauxa : 23-03-2014 στις 14:20

  9. #9
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Θεωρω πως σε πρωτη φαση θα επρεπε να ρωτησουμε το πλοιο εαν όντως πηρε φωτια η σαρωση. Και αν ναι, αν εγινε καποια εκριξη και σε τι ευρος. Μετα πρεπει να ρωτησουμε εαν παρατηρηθηκε καποια ζημια στο τουρμο. Εαν εγινε εκριξη με αποτελεσμα ο αερας να επιστρεψει πισω στον ροτορα και να δημιουργησει κρουστικα φαινομενα στα κουζινετα.
    Ενδεχομενως η παραπανω κινηση ειναι τραβηγμενη. Ομως πρεπει να γινει γιατι ενιωτε τα πληρωματα δεν περιγραφουν ή ακομα κρυβουν πληροφοριες.
    Στη συνεχεια θα μεταβιβαζα τις παραπανω πληροφοριες του φιλου nauxa με μια μονο συμπληρωση, να γινουν μετρησεις (αξονικες και ακτινικες) στον ροτορα. Επισης να παρατηρησει το πλοιο (αφου επιστρεψει το πλοιο στην "κανονικη" του ροη - με απομονωση ή οχι του Νο.4) να παρατηρησει εαν λειτουργει σωστα το τουρμο.
    Σιγουρα απαιτει σοβαροτητα απο μεριας πληρωματος, να εχουν ηδη ελεγξει οτι διαθετουν ολα τα απαραιτητα ανταλλακτικα αλλά και special tools για οποιαδηποτε εργασια προκειται να εκτελεσουν στον Νο.4 και στο τουρμπο.

  10. #10

    Προεπιλογή

    Το τουρμπο δεν νομιζω οτι θα επηρεαστει τοσο οσο το θετεις, υπαρχουν και τα ανεπιστροφα κλαπε οπως και τα ασφαλιστικα καθε κυλινδρου και σαρωσης. Το πολυ πολυ να 'ετρωγε' κανενα καλο surging το τουρμπο αλλα και με κατι τετοιο στιγμιαιο δεν παθανει τπτ σχεδον, εκτος αν ειναι επαναλαμβανομενο φαινομενο.

    Τελικως μηπως θα ηταν καλυτερο και πιο ταιριαστο με το θεμα να μας ελεγες φιλε Eng τι απεγινε και τα αιτια αυτης της βλαβης?

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας