Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 60 από 62

Θέμα: Έλληνες Ναυτικοί - Πλοίαρχος

  1. #51
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Athens - Tinos
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Natsios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ίδια ώρα που έχουν φουντώσει οι αντιδράσεις για τους κοινοτικό πλήρωμα του Cruise Europa σε ένα άλλο μέρος της Ευρώπης βγήκαν αποφάσεις γιοα το μέλλον του Έλληνα Πλοιάρχου στα υπο Ελληνική σημαία πλοία

    http://www.marinews.gr/pub/category....ontentid=10320
    Σχετικό αρθρο της Ναυτεμπορικής

  2. #52
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Καλά βρε παιδία, τόσο δύσκολο είναι πια να αποδειχθεί οι πλοίαρχοι και οι υποπλοίαρχοι όλων των υπό ελληνική σημαία πλοίων διαθέτουν "προνομίες" δημόσιας εξουσίας και ότι "οι ενδεχόμενες αυτές προνομίες ασκούνται όντως κατά τρόπο συνήθη και αποτελούν σημαντικό μέρος των δραστηριοτήτων τους". Δηλάδή τα πειθαρχικά, αστυνομικά, προανακριτικά κλπ καθήκοντα δεν είναι δημόσια εξουσία; Η δυνατότητα περιορισμού και κρατησης και επιβολής προστίμων δεν είναι δημόσια εξουσία; Η ευθύνη του πλοιάρχου για όλες τις εισερχόμενες και εξερχόμενες επικοινωνίες και το δικαίωμα να τις ελέγχει δεν είναι δημόσια εξουσία; Οι διαθήκες, οι ληξιαρχικές πραξεις γενήσεως και θανάτου, τα sea protest, τα ποινολόγια, το ναυτολόγιο, οι πραξεις επί του ναυτικού φυλλαδίου δεν είναι δημόσια εξουσία; Η Φύλαξη και εκτέλεση εντολών επιστρατεύσεως δεν είναι δημόσια εξουσία; Η υποχρέωση του πλοιάρχου να ενημερώνει για διάφορα υπόπτα γεγονότα τις ελληνικές δημόσιες αρχές δεν είναι δημόσια εξουσία;
    και πόσα άλλα δεν μπορεί να βρει ή και να σκαρφιστεί κανείς αν κάτσει λίγο οργανωμένα και σκεφτεί. Ή μήπως τα περισσότερα δεν "ασκούνται όντως κατά τρόπο συνήθη και αποτελούν σημαντικό μέρος των δραστηριοτήτων τους";
    Δεν καταφέραμε να πείσουμε το δικαστήριο ή απλά... δεν πασχίσαμε και ιδιαίτερα για να το πείσουμε;
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  3. #53
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Η συνέχεια της ιστορίας καταγράφεται σήμερα με την θέση της ΠΕΠΕΝ όπως καταγράφεται στην ανακοίνωση της που δημοσιεύει το Marinews, την οποία βρίσκω πολύ ρεαλιστική και σοβαρή.

  4. #54

    Προεπιλογή

    Μιας και το Θεμα το φορουμ ειναι Υμνος στον Ελληνα Καπετανιο Θα Ηθελα να ευχαριστω τον Καπετανιο Παναγιώτη Σερέτη στο πλοιο Adventure ο οποιος μου φερθηκε πραγματικα σαν πατερας.Τον ευχαριστω γιατι μου εδειξε πολλα πραγματα,με βοηθησε και ηταν τιμιος και ειλικρινης μαζι μου.Του ευχομαι παντα να παραμεινει τιμιος,καλος και δικαιος οπως το γνωρισα.
    Θελω να ευχαριστησω και τον Υποπλοιαρχο Παναγιώτη Μέλλο ο οποιος μου φερθηκε πραγματικα σαν αδερφος.Δεν μου ελειψε ποτε απο μερια του το χιουμορ,το μαθημα,η υποστηριξη ακομα και σε δυσκολες στιγμες.
    Μπορω να πω οτι τους δυο τελευταιους μηνες στο πλοιο ειχα μια δευτερη οικογενεια.Τους ευχαριστω και τους δυο Θερμα!

  5. #55
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Φίλε μου αυτή η κίνηση σου είναι πολύ ανθρώπινη, μπράβο σου!!!

  6. #56

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστω πολυ LEO.Ειναι το λιγοτερο που μπορω να κανω για αυτα τα δυο ατομα.Δεν θελω να πω πολλα αλλα αυτα τα δυο ατομα με βοηθησαν οταν εξαιτιας του προυγουμενου τους Καπετανιου και Γραμματικου αλλα και δυσκολων συνθηκων ηταν να φαω σουτ απο την εταιρια.Δεν θα ηθελα να πω περισσοτερα.Ευχομαι οτι μου προσφεραν να τους αποδωθει στο πολλαπλασιο.

  7. #57

    Προεπιλογή Μια σημαντική διάκριση για Έλληνα πλοίαρχο


  8. #58
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    1.562

  9. #59

    Προεπιλογή

    ΠΕΠΕΝ: Να σταματήσει η σύλληψη των πλοιάρχων χωρίς προηγούμενη έρευνα

    Διαβάστε περισσότερα http://www.nautilia.gr/eidiseis/pepe...oumeni-erevna/ .

  10. #60

    Προεπιλογή Πλοιαρχος ΔΞ

    Καλησπερα σας Συναδελφοι και χρονια πολλα για χθες. Θελω να ρωτησω κατι και αν μπορειτε δωστε μου τα φωτα σας.

    Ειμαι ανθ/ρχος σε ΕΓ ΟΓ με πανω απο 50 μηνες υπηρεσια. Μπορω να κανω δηλαδη την αναβαθμιση του διπλωματος μου.

    Μου προσφερθηκε μια θεση πλοιαρχου σε μικρο γκαζαδικακι (κατω των 1000 κορων). Το διπλωμα πανω του μιλαει για διακειβετνηση ΦΓ και ΕΓ. Ξερετε αν μπορω με το αναβαθμισμενο διπλωμα του Ανθ/χου να πιασω πλοιαρχος σε αυτο;

    Προφανως θα χρειαστω και το tanker safety αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα, κατεβαινω ρεντη και το βγαζω.

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας