Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 62

Θέμα: Έλληνες Ναυτικοί - Πλοίαρχος

  1. Lightbulb

    Συγνώμη αλλά ο χάρτης είναι σωστό να βρίσκεται σε τέτοια κατάσταση;;

  2. #22
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    98

    Προεπιλογή

    γιατι τι εχει ο χαρτης?

  3. #23
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikitasko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη αλλά ο χάρτης είναι σωστό να βρίσκεται σε τέτοια κατάσταση;;

    Φίλε μου nikitasko, είχε μπότζι και "εχύθη" το νερό ... στο "τσάρτερουμ".. Οι λέξεις σε "...." χρησιμοποιούνταν πολύ παλαίοτρα απο τους ναυτικούς.

  4. #24
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    98

    Προεπιλογή

    μα ο χαρτης ειναι μια χαρα

  5. #25
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Σήμερα πήγα μια βόλτα στον αγαπημένο μου Πειραιά ,όχι για να δω κάποιο βαπόρι ,αλλά για να συναντήσω κάποιους παλιούς καλούς φίλους, που κάποια στιγμή σε κάποιο βαπόρι ,ταξιδεύαμε μαζί .Ήταν όλοι τους καπεταναίοι .Κάτι σαν την ημέρα του καπετάνιου η σημερινή .Στελέχη σήμερα εταιριών ,ατόφιοι χαρακτήρες όπως τους γνώρισα τότε, έτσι παρέμειναν .Θυμηθήκαμε τα παλιά ,και δεν περιγράφετε η χαρά, που βρεθήκαμε μετά απο τόσα χρόνια . Θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που συνεργάστηκα και ταξίδεψα μαζί τους .
    Την επόμενη επίσκεψη, θα είναι η ημέρα του μηχανικού .

  6. #26
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Όπως βλέπουμε εδώ ,υπάρχουν πολλοί λόγοι να είμαστε υπερήφανοι για τους Έλληνες πλοιάρχους .Στο κανάλι του Παναμά υπάρχει Έλληνας πιλότος !Και κάπου έχω διαβάσει και κάποιον άλλον που είναι πιλότος στην Γερμανία σε κάποιο λιμάνι .Στο Durban στο λιμάνι έχω συναντήσει καπετάνιο σε ρυμουλκό .Και σίγουρα είναι πολύ περισσότεροι που δεν γνωρίζουμε .Εδώ στην Ελλαδα τους θυμόμαστε καμιά φορά όταν ξύσουν καμιά μπογιά στην πρύμη .

  7. #27
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    oi ellhnes PLOIARXOI einai perizhthtoi sto ekswteriko eite panw akrivws sto epagkelma tous, eite san advisors genika eite se grafeia
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  8. #28

    Προεπιλογή Ο καπτα Κώστας Κορδώνης

    Μπορεί εμέις εδώ να τους θυμόμαστε όταν ξυθέι καμια μπογιά ή αργήσει κανα δρομολόγιο δέκα λεπτά αλλά όπως είπαν παραπάνω ο mastrokostas κι ο Morgan έξω χάιρουν μεγάλης εκτίμησης. Κι όπως φαίνεται στο παρακάτω άρθρο του Χάρη Αγιαννιώτη από την εφημερίδα Απόμαχος της θάλασσας (Ιανουάριος Φεβρουάριος 2009) κάποιες φορές "στέκονται προσοχή" μπροστά τους:

    "Αφορμή στάθηκε ένα σήμα, απ' αυτά που καρφιτσώνουμε στο πέτο μας. Ένα τέτοιο φορούσε πάντα, ο Καπετάνιος Κώστας Κορδώνης. Ένα σύμπλεγμα από γράμματα και στο πάνω μέρος ένα στέμμα. Μου 'κανε εντύπωση, και μια μέρα αστειευόμενος, τον ρώτησα αν είχε σχέση με τις πολιτικές του πεποιθήσεις.
    -Τίποτα τέτοιο, είπε και χαμογέλασε. Είμαι μέλος της Ναυτικής Λέσxης Σκαγεράκη της Δανίας, και αυτό είναι το Σήμα της. Κι έτσι μου λύθηκε η απορία πε΄ρι στέμματος μια και η Δανία είναι βασίλειο. Ούτε θα μου κινούσε ιδιαίτερα το ενδιαφέρον αφού, σκέφτηκα, τι πιο φυσικό σαν ναυτικός νασαι μέλος μιας ναυτικής Λέσχης, αν δεν πρόσθετε:
    -Νομίζω ότι είμαι ο μόνος Έλληνας μέλος της Λέσχης. ϊσως και ο μόνος αλλοδαπός. Το τελευταίο, μου κέντρισε την περιέργεια να το γιατί και το πως.

    Ήταν Γενάρης μήνας, καταχείμωνο δηλαδή, όταν ο καπτάν-Κώστας με το καράβι του -ναυπηγημένο κοντά στις αρχές του αιώνα- μπήκε στην Μάγχη με κατεύθυνση το λιμάνι Σκάγκες μετά το ακρωτήρι Σκάγκεν-Όντεν στο σημέιο που ενώνονται οι πορθμοί Σκαγεράκη-Κατεγάκη. Εκέι θα ξεφόρτωνε το ένα μέρος του φορτίου του, το άλλο προοριζόταν για το Ρωσικό λιμάνι Αρχάγγελος.
    Οι έμποροι ήταν σαφείς και η εφοπλιστική εταιρεία του τοχε τονίσει, ότι οι ημερομηνίες παράδοσης έπρεπε πάση θυσία να κρατηθούν.
    Ο Καπετάνιος μας τοχε δεχτεί, και ήταν από τους ανθρώπους, που ο κόσμος ναρθει ανάποδα, αυτοί τον λόγο τους συμβόλαιο.

    Στη Μάγχη συνάντησε θάλασσα. Με το τιμόνι στα στιβαρά του χέρια την πέρασε άνετα. Ανησύχησε, μόνο, όταν ο ασυρματιστής του δήλωσε, ότι ο ασύρματος παρουσίαζε βλάβη. Η θερμοκρασία ήταν πολύ κάτω από το μηδέν και σκεφτόταν πως θα ειδοποιήσει την ακτή, αν ο πορθμός του Σκαγεράκη είχε παγώσει, πράγμα όχι ασυνήθιστο.
    Όταν παγώνει ο πορθμός οι παράκτιες υπηρεσίες ανοίγουν ένα διάδρομο με παγοθραυστικά και όποτε πλησιάσει ένα καράβι ένας πιλότος βγαίνει και το οδηγεί στο λιμάνι. Ο Καπετάν Κώστας δεν είχε τύχη. Ο πορθμός ήταν παγωμένος. Ο ασύρματος του δεν δούλευε. Το ραντάρ ήταν έγνωστο εξάρτημα για το καράβι που είχε στα χέρια του. Ήταν απόγευμα όταν έφτασε αλλά είχε κιόλας σκοτεινιάσει. Περίμενε μήπως τυχών φανεί κανένα περιπολικό του λιμεναρχείου. Άδικα περίμενε. Οι Δανοί δεν τοχαν σκοπό να βγούν στα ανοιχτά μια και δεν είχαν Σήμα ότι θα πλησίαζε πλοίο με σκοπό το λιμάνι Σκάγκεν.
    Ήξερε ότι έπρεπε να μπει να ξεφορτώσει, να ανεφοδιαστεί και το επόμενο πρωί να αποπλεύσει.
    Οι ημερομηνίες τον πίεζαν. Και τότε πήρε την απόφασή του. Έδωσε διαταγή στους άντρες του, να τραβούν κάθε πέντε λεπτά τη σειρήνα του πλοίου. Πήρε το πηδάλιο στα χέρια του και με το βλέμμα στους χάρτες και την πυξίδα, άρχισε να προχωρεί στο θαλάσσιο διάδρομο. Tην απόσταση από την ξηρά την υπολόγιζε με την αντήχηση που έκανε το σφύριγμα της σειρήνας απάνω στους πάγους.
    ¨οπως ο σκούρος όγκος του Ελληνικού φορτηγού άρχισε να φωτίζεται, καθώς έμπαινε στο λιμάνι, σειρήνες ακούστηκαν, περιπολικά ξεκόλλησαν από την ακτή. Όταν οι Δανοί ναυτικοί ανέβηκαν στο κατάστρωμα του πλοίου και είδαν την έλλειψη ραντάρ, τον ασύρματο χαλασμένο και άκουσαν πως ο Καπετάν Κώστας πέρασε το φορτηγό του, γνήσιοι απόγονοι των Βίκινγκς, που ξέρουν να εκτιμούν τον θαλασσόλυκο, στάθηκαν προσοχή μπροστά του και εξέφρασαν τον θαυμασμό και σεβασμό τους. Την επόμενη σε μια ωραία και σεμνή τελετή δείπνου προς τιμή του Καπετάνιου μας, του απένειμαν τον τίτλο του μέλους της Ναυτικής Λέσχης Σκαγεράκη, της οποίας το σήμα φορούσε ως το τέλος της ζωής του."

    Για να καταλάβουμε την περιοχή το λιμάνι Σκάγκεν είναι λίγο νοτιότερα από τον κάβο περίπου στο κέντρο του παρακάτω χάρτη:
    Skagen.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 11-02-2009 στις 22:04

  9. Thumbs up

    Ευχαριστούμε πολύ Παναγιώτη!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roger Rabbit : 14-02-2009 στις 15:52

  10. #30
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Περιοχή
    nav.bridge deck
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    καλλιτεχνικη φωτογραφιση χαρτη , στο συγκεκριμενο καρε απεικονίζεται ένας χάρτης ποθητος σε ολους τους ναυτικους
    DSC03231_@@.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 15-02-2009 στις 17:36

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας