Σελίδα 210 από 244 ΠρώτηΠρώτη ... 110160200208209210211212220 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 2.091 έως 2.100 από 2440

Θέμα: Ελ. Βενιζέλος [El. Venizelos, Κύδων ΙΙ, Stena Polonica, Bonanza]

  1. #2091
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Κατά την άποψή μου, όλα τα πλοία άνω των 30 ετών πρέπει να πωλούνται (όχι να διαλύονται) και να εκτελούν δρομολόγια σε άλλες θάλασσες.
    Η ηλικία των υπαρχόντων πλοίων προδίδει το επίπεδο της ναυτιλιακής εταιρείας και γενικότερα το επίπεδο ενός κράτους. Σε ένα οικονομικά υγιές κράτος ο επιβάτης πρέπει να έχει να πληρώσει κάποιο "τσουχτερό" εισιτήριο και το πλοίο να του παρέχει υψηλού επιπέδου υπηρεσίες.
    Στην Ελλάδα "προ κρίσης" είχαν γίνει σημαντικά βήματα προς αυτήν την κατεύθυνση. Δυστυχώς όμως η κρίση φρέναρε όποια βήματα εκσυγχρονισμού θα μπορούσαν να γίνουν. Το ΕΛΥΡΟΣ σήμερα υπάρχει γιατί ήρθε λίγο πριν την κρίση. Αν λίγο καθυστερούσε η αγορά του, σήμερα δεν θα ήταν με Ελληνική σημαία.

    Αυτό που γίνεται σήμερα στην Ελλάδα δεν έχει προηγούμενο. Ακριβές τιμές εισιτηρίων για πλοία παλιά με χαμηλή παροχή υπηρεσιών παρ' όλο ότι τα πληρώματα κάνουν αξιόλογες προσπάθειες.
    (Στην φωτογραφία του Avatars είναι το αντιτορπιλικό Panthir2 d72. Την φωτογραφία την πήρα από την "Βικιπαιδεία" και προέρχεται από την Επίσημη Ιστοσελίδα του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού - http://www.hellenicnavy.gr/panthir12_46.asp)

  2. #2092
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από panthiras1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά την άποψή μου, όλα τα πλοία άνω των 30 ετών πρέπει να πωλούνται (όχι να διαλύονται) και να εκτελούν δρομολόγια σε άλλες θάλασσες.
    Η ηλικία των υπαρχόντων πλοίων προδίδει το επίπεδο της ναυτιλιακής εταιρείας και γενικότερα το επίπεδο ενός κράτους. Σε ένα οικονομικά υγιές κράτος ο επιβάτης πρέπει να έχει να πληρώσει κάποιο "τσουχτερό" εισιτήριο και το πλοίο να του παρέχει υψηλού επιπέδου υπηρεσίες.
    Στην Ελλάδα "προ κρίσης" είχαν γίνει σημαντικά βήματα προς αυτήν την κατεύθυνση. Δυστυχώς όμως η κρίση φρέναρε όποια βήματα εκσυγχρονισμού θα μπορούσαν να γίνουν. Το ΕΛΥΡΟΣ σήμερα υπάρχει γιατί ήρθε λίγο πριν την κρίση. Αν λίγο καθυστερούσε η αγορά του, σήμερα δεν θα ήταν με Ελληνική σημαία.

    Αυτό που γίνεται σήμερα στην Ελλάδα δεν έχει προηγούμενο. Ακριβές τιμές εισιτηρίων για πλοία παλιά με χαμηλή παροχή υπηρεσιών παρ' όλο ότι τα πληρώματα κάνουν αξιόλογες προσπάθειες.
    Άστο φίλε μου αν εννοείς την ΑΝΕΚ είναι μια πονεμένη ιστορία που αν την αναλύσουμε θα βγάλουμε πολλά...Είδες της Μινωικής και ακόμη δεν έχουμε πει τίποτα μόνο το νόημα

  3. #2093
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Για ένα ταξίδι σήμερα από την Αθήνα προς τα Χανιά, με επιστροφή από τα Χανιά προς την Αθήνα, απαιτούνται:

    Αεροπορικώς: 35 περίπου ευρώ + (1+1=) 2 ώρες χρόνο ταξιδιού.

    Ακτοπλοϊκώς: 69 ευρώ (ή 40 περίπου ευρώ εάν βρει κάποιος προσφορές) + (10+10=) 20 ώρες ταξιδιού + 2 ξενύχτια (μια και δεν έχεις κρεβάτι).
    Εάν θέλεις να κοιμηθείς το βράδυ (όχι σαν άνθρωπος) μπορείς με επιπλέον 41 ευρώ να κοιμηθείς μαζί με άλλους 4 άγνωστους σε μια τυφλή καμπίνα (εσωτερική), να ακούς τα ροχαλητά τους, τις ιδιοτροπίες τους και γιατί όχι τα επικίνδυνα ψυχολογικά τους προβλήματα ή τυχόν αρρώστιες που μπορεί να φέρουν.

    Μπορεί κάποιος (μη καραβολάτρης) να μου πει τι θα προτιμήσει; Με ποιόν τρόπο θα πάει στα Χανιά; Αεροπορικώς ή Ακτοπλοϊκώς;

    Κάποιος θα πει και αν χρειάζεται αυτοκίνητο; Με το πλοίο θα πληρώσει περίπου 146 ευρώ (με επιστροφή). Με τα ίδια χρήματα ενοικιάζει αυτοκίνητο για 6 ημέρες. Θα παραλάβει το αυτοκίνητο από το λιμάνι και θα το παραδώσει πάλι στο λιμάνι, πριν μπει στο πλοίο.

    Από BOBKING: Άστο φίλε μου αν εννοείς την ΑΝΕΚ είναι μια πονεμένη ιστορία που αν την αναλύσουμε θα βγάλουμε πολλά...Είδες της Μινωικής και ακόμη δεν έχουμε πει τίποτα μόνο το νόημα
    BOBKING δεν εννοώ την ΑΝΕΚ, μιλάω γενικά. Και πρέπει κάποια πράγματα να επαναλαμβάνονται για να μην τα ξεχνάμε...

    Οι ναυτιλιακές εταιρείες θα πρέπει να οργανωθούν, αλλιώς δεν θα μπορούν να ανταγωνιστούν τις αεροπορικές εταιρείες ....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 19-03-2017 στις 12:27 Αιτία: 2 -> 1
    (Στην φωτογραφία του Avatars είναι το αντιτορπιλικό Panthir2 d72. Την φωτογραφία την πήρα από την "Βικιπαιδεία" και προέρχεται από την Επίσημη Ιστοσελίδα του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού - http://www.hellenicnavy.gr/panthir12_46.asp)

  4. #2094
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από panthiras1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ναυτιλιακές εταιρείες θα πρέπει να οργανωθούν, αλλιώς δεν θα μπορούν να ανταγωνιστούν τις αεροπορικές εταιρείες .....
    Φίλε μου τις αεροπορικές εταιρίες ούτος ή άλλως μέχρι να μπορέσουν να μεταφέρουν φορτηγά κομματάκι δύσκολο οι ναυτιλιακές θα είναι οι πρώτες γιατί από την δεκαετία του 90' πως νομίζεις ζούσαν οι εταιρίες με τα φορτηγά πάντα και 3 άντε 5 μήνες με επιβάτες. Αυτό που λείπει από τις σημερινές ναυτιλιακές εταιρίες είναι η πρωτοπορία και όχι με καινούργια πλοία και με παλιά μια χαρά γίνεται η δουλεία όρεξη και πίστη αλλά και προσπάθεια να υπάρχει πως νομίζεις ότι η Superfast τα κατάφερε κάποτε μέσα σε ένα χρόνο να διαλύσει οικονομικά το 57 % των ναυτιλιακών εταιριών της Αδριατικής. Πιστεύω ότι και με απλά πλοία πάλι θα κατάφερνε πολλά. Τα ιδανικά πλοία δεν είναι τα νεότευκτα όπως έλεγε ο αείμνηστος συγχωρεμένος Σήφης Βαρδινογιάννης της ΑΝΕΚ και βέβαια μιλάμε πάντα στα πλαίσια της λογικής. Η Moby πως τα κατάφερε έχοντας δεν ξέρω πόσες ιταλικές εταιρίας πάνω της. Σήμερα ακόμη και οι Επιχειρήσεις Αττικής εξασθενούν και πάντα αυτό θα γίνεται είναι ο λεγόμενος ''φαύλος κύκλος'' που παγιδεύονται οι εταιρίες ενώ θα έπρεπε να πρωτοπορούν. Η Moby που την θεωρώ υπόδειγμα μεσογειακής εταιρίας κατάφερε πολλά όπως και η Stena επειδή πάντα πρωτοπορούσαν όταν είχαν τις ευκαιρίες στα χέρια τους. Όσες δεν το έκαναν αυτό και έχαναν τις ευκαιρίες η μοίρα τις έφερνε πιο κοντά στον θάνατο

  5. #2095
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι - Άλικα Λακωνίας - Χανιά
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από panthiras1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Lissos καταλαβαίνω την αγάπη σου για τα πλοία ΛΙΣΣΟΣ και ΛΑΤΩ, αλλά δυστυχώς όλα έχουν ένα όριο ζωής. Είτε είμαστε ναυτικοί και δουλεύουμε στο πλοίο είτε επιβάτες, προτιμούμε ένα σχετικά νέο πλοίο από ένα 40+ χρονών.

    Θυμάμαι όταν το αγόρασε η ΑΝΕΚ.... εδώ έχω σχεδόν γεράσει εγώ όχι το πλοίο.
    Καμία σχέση. Το πλοίο το έζησα μέχρι τα τελειώματα του και ήταν αξιοπρεπές, μέχρι την τελευταία του στιγμή.
    Εδώ άλλοι έβλεπαν τον Άγιο Γιώργη μπαταρισμένο, και ήλπιζαν να ξανακάνει ταξίδια.
    Και στην τελική, τί κάνει παλιό ένα πλοίο;

  6. #2096
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Από BOBKING: Φίλε μου τις αεροπορικές εταιρίες ούτως ή άλλως μέχρι να μπορέσουν να μεταφέρουν φορτηγά κομματάκι δύσκολο ........
    Φίλε BOBKING ήθελα να το γράψω, αλλά είπα ότι θα ήμουν υπερβολικός. Μια όμως που το ανέφερες, θα το γράψω:
    Πρέπει οι ναυτιλιακές εταιρείες να αποφασίσουν με ποιο αντικείμενο θέλουν να ασχοληθούν. Με την μεταφορά ανθρώπων ή με την μεταφορά φορτηγών; Γιατί όπως βαδίζουν τους ανθρώπους τους χάνουν. Μόνο φορτηγά θα μεταφέρουν. Άρα δεν χρειάζεται να επενδύουν σε ακριβούς ξενοδοχειακούς εξοπλισμούς στα πλοία. Για την μεταφορά φορτηγών, θα μπορούν να διαθέτουν και μεγάλα σε ηλικία πλοία (εφ' όσον κρίνονται ασφαλή στα ταξίδια τους).

    Πρέπει να διευκρινίσω, ότι δεν μίλησα για νεότευκτα πλοία αλλά για αξιοπρεπή πλοία.
    Θα αναφέρω σαν παράδειγμα το ΕΛΥΡΟΣ, την Αριάδνη Παλλάς (όπως είναι σήμερα και όχι όταν προτοδρομολογήθηκε) κ.λ.π. Η Ελλάδα σήμερα με την οικονομική κρίση δεν νομίζω ότι κατατάσσεται στην κατηγορία που θα δρομολογεί συνέχεια νεότευκτα πλοία. Δηλαδή θα μπορούσαν οι εταιρείες να αγοράζουν πλοία 10 ετών, να τα κρατούν για άλλα 10 ή 15 χρόνια και να τα πουλούν, για να ταξιδεύουν σε άλλες θάλασσες. Με τον τρόπο αυτό θα δούλευαν και τα ναυπηγεία.

    Υ.Γ. Όσο αφορά ότι είναι μακρινό το μέλλον για να μεταφέρουν οι αεροπορικές εταιρείες φορτηγά αυτοκίνητα, σε πληροφορώ ότι αυτό το μέλλον είναι πολύ κοντινό. Η άποψή μου είναι ότι σύντομα, πιθανόν στα επόμενα 10 χρόνια, οι αεροπορικές εταιρείες θα πάρουν και αυτό το κομμάτι από τις ναυτιλιακές.
    Και για παράδειγμα αναφέρω, το γιγαντιαίο αεροπλάνο
    Beluga Airbus που στις στις 17 Φεβρουαρίου προσγειώθηκε στο αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος.



    Η φωτογραφία είναι από:
    http://news247.gr/eidiseis/oikonomia...s.4534563.html

    (συγνώμη για το μεγάλο μέγεθος της φωτογραφίας, δεν μπορώ να το βάλω πιο μικρό).

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panthiras1 : 19-03-2017 στις 10:08
    (Στην φωτογραφία του Avatars είναι το αντιτορπιλικό Panthir2 d72. Την φωτογραφία την πήρα από την "Βικιπαιδεία" και προέρχεται από την Επίσημη Ιστοσελίδα του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού - http://www.hellenicnavy.gr/panthir12_46.asp)

  7. #2097
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Κώδικας HTML:
    Από lissos: Καμία σχέση. Το πλοίο το έζησα μέχρι τα τελειώματα του και ήταν αξιοπρεπές, μέχρι την τελευταία του στιγμή. 
    Εδώ άλλοι έβλεπαν τον Άγιο Γιώργη μπαταρισμένο, και ήλπιζαν να ξανακάνει ταξίδια.
    Και στην τελική, τί κάνει παλιό ένα πλοίο;
    Φίλε lissos ξέρω την αγάπη που έχεις για το LISSOS. Και εγώ το αγαπούσα μια και έχω κάνει αμέτρητα ταξίδια με αυτό και με το LATO.

    Τι κάνει παλιό ένα πλοίο;
    Ένα πλοίο το κάνει παλιό η ηλικία του, ο φθαρμένος ξενοδοχειακός εξοπλισμός του, τα έπιπλά του που θυμίζουν μια άλλη εποχή, ο εξοπλισμός των καμπινών (στις περισσότερες δεν διέθετε ούτε τηλεόραση), ο μηχανολογικός - ηλεκτρολογικός - ηλεκτρονικός εξοπλισμός του πλοίου και πολλά άλλα που δεν θα τα αναφέρω ένα ένα. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι το πλοίο γερνά απότομα, όταν φθάνει σε μια ηλικία που η εταιρεία του σταματά να επενδύει επάνω του.
    Σε ένα πλοίο 35 ετών είναι αυτονόητο ότι δεν θα επενδύσουν επάνω του για να ανανεώσουν το ξενοδοχειακό του εξοπλισμό αλλά ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ αν έχει σοβαρή βλάβη. Στην περίπτωση αυτή, οι σοβαρές εταιρείες βγάζουν εκτός δρομολογίων το πλοίο. Δηλαδή το πλοίο έγινε παλιό... γέρασε.

    Άσχετα όμως με τα πιο πάνω, που πιθανόν να σου φανούν γελοία, είμαστε όλοι μας άνθρωποι, σαν καραβολάτρες είμαστε δεμένοι με τα πλοία, αλλά η σημερινή κοινωνία απαιτεί εκσυγχρονισμό και ανέσεις σε ένα ταξίδι, όταν μάλιστα το ακριβοπληρώνεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panthiras1 : 19-03-2017 στις 10:37
    (Στην φωτογραφία του Avatars είναι το αντιτορπιλικό Panthir2 d72. Την φωτογραφία την πήρα από την "Βικιπαιδεία" και προέρχεται από την Επίσημη Ιστοσελίδα του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού - http://www.hellenicnavy.gr/panthir12_46.asp)

  8. #2098
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lissos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αφήσανε με σοβαρή βλάβη αλλά αντί να το επισκευάσουν προτίμησαν να δώσουν τμήματα της μηχανής για ανταλλακτικά. Το πλοίο ήταν αξιόπλοο και με λίγη προσοχή είχε αρκετά χρόνια μπροστά του.
    Ο χοντρός είναι μια χαρά για την γραμμή.
    Aνταλλακτικά γιά τις μηχανές των ΚΡΗΤΗ.Και η γέφυρα άκουσα,κανιβαλισμένη είναι.
    Φαντάζομαι τι θα έχει γίνει στο ξενοδοχειακό.

  9. #2099
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Μηνύματα
    736

    Προεπιλογή

    Έχουν ξεκινήσει οι προετοιμασίες για τα θερινά δρομολόγια στα Χανιά?

  10. #2100
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Οι πληροφορίες μου και οι φωτογραφίες λένε ότι έχουν ξηλώσει ψευδοροφές και κάνουν ανακαίνιση σε 2 μπαρ. Καλή συνέχεια σε όλους.

    ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ-175-31-03-2017.jpg ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ-178-31-03-2017.jpg

Σελίδα 210 από 244 ΠρώτηΠρώτη ... 110160200208209210211212220 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας