Σελίδα 214 από 244 ΠρώτηΠρώτη ... 114164204212213214215216224 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 2.131 έως 2.140 από 2440

Θέμα: Ελ. Βενιζέλος [El. Venizelos, Κύδων ΙΙ, Stena Polonica, Bonanza]

  1. #2131
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Ταξίδεψα με το ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ. Καμιά σχέση δεν έχει ο παλιός ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ με τον σημερινό, στους κοινόχρηστους χώρους. Η αλήθεια είναι ότι έχουν κάνει καλή δουλειά. Τον έχουν μετασκευάσει (κατά την άποψή μου) στα πρότυπα του ΕΛΥΡΟΣ. Ένα ολόκληρο κατάστρωμα (το 10ο αν θυμάμαι καλά) είναι σαλόνια και εστιατόρια. Η Ρεσεψιόν έχει όμορφα ανακαινιστεί και το ξύλινο δάπεδο φαίνεται καινούργιο. Φαίνεται ότι δεν πρόλαβαν να ολοκληρώσουν την ανακαίνιση επειδή υπάρχουν χώροι (μεγάλοι) εντελώς άδειοι. Θα μπορούσαν να βάλουν κάποια λουλούδια για να ομορφύνουν. Έκπληξη μου έκανε τα τραπεζάκια που υπάρχουν κατά μήκος των πλαϊνών εξωτερικών καταστρωμάτων και στο τελευταίο ανοικτό κατάστρωμα όπου υπάρχει το εξωτερικό μπαρ με τον γύρο και η (άδεια) πισίνα. Όμορφα τοποθετημένα.

    Μέσα στις καμπίνες (τουλάχιστον στην δική μου) δεν έχει γίνει καμιά ανακαίνιση και φαίνονται τα σημάδια που μαρτυρούν την ηλικία του πλοίου.
    Αν η ανακαίνιση προχωρήσει και εδώ, νομίζω ότι το πλοίο θα προσφέρει και άλλα χρήματα στην ΑΝΕΚ.

    Υ.Γ. Καλό είναι να αφαιρεθούν και κάποιες παλιές πινακίδες, όπως τόξα με την λέξη "Ασύρματος" (έχει καταργηθεί νομίζω). Και κάποιες συσκευές εσωτερικού τηλεφώνου, στους τοίχους, που προδίδουν την ηλικία του πλοίου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panthiras1 : 23-07-2017 στις 22:30
    (Στην φωτογραφία του Avatars είναι το αντιτορπιλικό Panthir2 d72. Την φωτογραφία την πήρα από την "Βικιπαιδεία" και προέρχεται από την Επίσημη Ιστοσελίδα του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού - http://www.hellenicnavy.gr/panthir12_46.asp)

  2. #2132
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Eυχαριστούμε γιά την ενημέρωση.Πρόκειται όμως γιά ανακαίνιση.Όταν λέμε μετασκευή εννοούμε δομικές τροποποήσεις ή αλλαγή του ρόλου του πλοίου.

  3. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από panthiras1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....Τον έχουν μετασκευάσει στα πρότυπα του ΕΛΥΡΟΣ. Ένα ολόκληρο κατάστρωμα είναι σαλόνια και εστιατόρια. Η Ρεσεψιόν έχει όμορφα ανακαινιστεί και το ξύλινο δάπεδο φαίνεται καινούργιο....

    Υ.Γ. Καλό είναι να αφαιρεθούν και κάποιες παλιές πινακίδες, όπως τόξα με την λέξη "Ασύρματος" (έχει καταργηθεί νομίζω).
    Πάντως αν δούμε το αφιέρωμα στο "Αρχιπέλαγος" το 2014, το πλοίο τότε είχε και ναυτολογημένο προϊστάμενο ασυρμάτου (ο τελευταίος στην ακτοπλοΐα όπως ανέφεραν τότε χαρακτηρηστικά). Δεν ξέρω αν συνεχίζει να υφίσταται μετά και τη φετινή επαναδραστηριοποίησή του. Όσο για την ανακαίνιση είχα ακούσει για τη ρεσεψιόν ενώ και από ταξίδι μου το 2010 θυμάμαι χαρακτηριστικά το σχετικά παλαιομοδίτικο εσωτερικό του. Παρατήρησες αν έχει επεκταθει σε άλλους χώρους συγκεκριμένα (πχ σαλόνια, εστιατόρια, αεροπορικά κλπ);

  4. #2134
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VASILIS CRETA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως αν δούμε το αφιέρωμα στο "Αρχιπέλαγος" το 2014, το πλοίο τότε είχε και ναυτολογημένο προϊστάμενο ασυρμάτου (ο τελευταίος στην ακτοπλοΐα όπως ανέφεραν τότε χαρακτηρηστικά). Δεν ξέρω αν συνεχίζει να υφίσταται μετά και τη φετινή επαναδραστηριοποίησή του
    Είμαι πρώην ασυρματιστής κ το επάγγελμα έχει καταργηθεί τελείως.Σε όσους επιθυμούσαν,δόθηκε ευκαιρία να γίνουν αξκοί γέφυρας.

  5. #2135
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ: Eυχαριστούμε γιά την ενημέρωση.Πρόκειται όμως γιά ανακαίνιση.Όταν λέμε μετασκευή εννοούμε δομικές τροποποήσεις ή αλλαγή του ρόλου του πλοίου.
    Βίκτωρα έχεις δίκιο. Από κεκτημένη ταχύτητα το έγραψα. Όντως πρόκειται για μια καλή ανακαίνιση.
    (Στην φωτογραφία του Avatars είναι το αντιτορπιλικό Panthir2 d72. Την φωτογραφία την πήρα από την "Βικιπαιδεία" και προέρχεται από την Επίσημη Ιστοσελίδα του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού - http://www.hellenicnavy.gr/panthir12_46.asp)

  6. #2136
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Και κάτι που ξέχασα. Στο γκαράζ του πλοίου έχουν τοποθετηθεί κινούμενοι (ανοιγοκλεινόμενοι) τοίχοι. Οι τοίχοι είναι κάθετοι στο γκαράζ (στην πορεία των αυτοκινήτων) και όταν είναι ανοιγμένοι εγκλωβίζουν τα αυτοκίνητα που υπάρχουν ανάμεσά τους. Για να βγουν τα αυτοκίνητα στο λιμάνι οι τοίχοι αυτοί ανοίγουν ώστε να ελευθερωθεί το γκαράζ και να κινηθούν τα αυτοκίνητα προς την έξοδα.
    (Στην φωτογραφία του Avatars είναι το αντιτορπιλικό Panthir2 d72. Την φωτογραφία την πήρα από την "Βικιπαιδεία" και προέρχεται από την Επίσημη Ιστοσελίδα του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού - http://www.hellenicnavy.gr/panthir12_46.asp)

  7. Προεπιλογή

    Αυτες αν δεν κάνω λάθος, δεν είναι για να διαχωρίζουν (βάσει κανονισμών) το γκαραζ σε στεγανά διαμερίσματα σε περίπτωση εισροής υδάτων (για να μην πάει πάλι κάτω κανένα πλοίο σαν βότσαλο όπως το "Εσθονία" το 94);

  8. #2138
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Όχι. Οι πόρτες δεν στεγανοποιούν κανένα τμήμα του γκαράζ μια και φτάνουν σε ύψος 2 - 3 μέτρα και αφήνουν ελεύθερο το υπόλοιπο τμήμα του ύψους.
    (Στην φωτογραφία του Avatars είναι το αντιτορπιλικό Panthir2 d72. Την φωτογραφία την πήρα από την "Βικιπαιδεία" και προέρχεται από την Επίσημη Ιστοσελίδα του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού - http://www.hellenicnavy.gr/panthir12_46.asp)

  9. #2139
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Μηνύματα
    564

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από panthiras1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κάτι που ξέχασα. Στο γκαράζ του πλοίου έχουν τοποθετηθεί κινούμενοι (ανοιγοκλεινόμενοι) τοίχοι. Οι τοίχοι είναι κάθετοι στο γκαράζ (στην πορεία των αυτοκινήτων) και όταν είναι ανοιγμένοι εγκλωβίζουν τα αυτοκίνητα που υπάρχουν ανάμεσά τους. Για να βγουν τα αυτοκίνητα στο λιμάνι οι τοίχοι αυτοί ανοίγουν ώστε να ελευθερωθεί το γκαράζ και να κινηθούν τα αυτοκίνητα προς την έξοδα.
    Και το Μυτιλήνη έτσι ήταν

  10. #2140
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από panthiras1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κάτι που ξέχασα. Στο γκαράζ του πλοίου έχουν τοποθετηθεί κινούμενοι (ανοιγοκλεινόμενοι) τοίχοι. Οι τοίχοι είναι κάθετοι στο γκαράζ (στην πορεία των αυτοκινήτων) και όταν είναι ανοιγμένοι εγκλωβίζουν τα αυτοκίνητα που υπάρχουν ανάμεσά τους. Για να βγουν τα αυτοκίνητα στο λιμάνι οι τοίχοι αυτοί ανοίγουν ώστε να ελευθερωθεί το γκαράζ και να κινηθούν τα αυτοκίνητα προς την έξοδα.
    Tι ιεροσυλία είναι αυτή; Άκου ΤΟΙΧΟΙ! Γιά όνομα του Θεού! Είναι φρακτές,μπουλμέδες ναυτικά από το αγγλικό bulkheads.

Σελίδα 214 από 244 ΠρώτηΠρώτη ... 114164204212213214215216224 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας