Σελίδα 13 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 121 έως 127 από 127

Θέμα: Σπασμένα καράβια.....

  1. #121

    Προεπιλογή Κάβος

    Την καλησπέρα μου.
    Το πιθανότερο να δημοσιεύω αυτήν την ερώτηση σε λάθος σημείο. Αν ναι, ζητώ συγγνώμη.
    Λοιπόν,
    Αναρωτιέμαι αν κάποιο μέλος του Forum γνωρίζει που θα μπορούσα να βρω 2-3 μέτρα μεταχειρισμένο κάβο (μεγάλης διαμέτρου), κατά προτίμηση παλαιού τύπου, λινού η από κάνναβη.
    Έχω την αίσθηση ότι κάπου κοντά στην ναυπηγοεπισκευαστική ζώνη έχει σε διάφορα σημεία παρατημένους παλιούς κάβους…
    Ευχαριστώ.

  2. #122

    Προεπιλογή

    Στην Ελευσίνα, στην περιοχή Καλυμπάκι και στον χώρο - προβλήτα όπου δένουν οι παντόφλες/φορτηγά, είδα το Σάββατο ένα "σπασμένο" μεγάλο ξύλινο καραβόσκαρο. Θλιβερή εικόνα, δεν είδα πουθενά κάποιο γραμμένο όνομα, και δεν υπήρχαν επάνω του σημάδια που να έδειχναν ότι είχε προηγηθεί κάποια βύθιση.

    IMG_0520.jpg__IMG_0525.jpg
    Ελευσίνα - 23/12/2018

    Αν δεν κάνω λάθος, ίσως να επρόκειτο για σκαρί που ήταν επί αρκετά χρόνια δεμένο (παροπλισμένο ???) στην διπλανή μικρή μαρίνα.

  3. #123
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Ελευσίνα, στην περιοχή Καλυμπάκι και στον χώρο - προβλήτα όπου δένουν οι παντόφλες/φορτηγά, είδα το Σάββατο ένα "σπασμένο" μεγάλο ξύλινο καραβόσκαρο. Θλιβερή εικόνα, δεν είδα πουθενά κάποιο γραμμένο όνομα, και δεν υπήρχαν επάνω του σημάδια που να έδειχναν ότι είχε προηγηθεί κάποια βύθιση.

    IMG_0520.jpg__IMG_0525.jpg
    Ελευσίνα - 23/12/2018

    Αν δεν κάνω λάθος, ίσως να επρόκειτο για σκαρί που ήταν επί αρκετά χρόνια δεμένο (παροπλισμένο ???) στην διπλανή μικρή μαρίνα.
    Γιώργο μου δεν κάνεις λάθος, είναι το ΕΡΜΗΣ (Νηολόγιο Πειραιά 5244). Εδώ έχω βάλει τα στοιχεία του (στα σχόλια της φωτογραφίας). Κρίμα...

  4. #124

    Προεπιλογή

    Θλιβερή εικόνα.
    Αν δεν απατώμαι πρέπει να ήταν πέραμα (ο τύπος του παραδοσιακού σκαριού), πράγμα που μου θυμίζει την νέο-ελληνική πρωτοπορία να πληρώνουμε τους μικροκαραβοκύρηδες να κόβουν στην μέση τα παραδοσιακά τους σκαριά, ένεκα επιδότησης, σε αντίθεση με τον υπόλοιπο πλανήτη όπου τα αντίστοιχα παραδοσιακά σκαριά θεωρούνται πολιτιστική κληρονομιά και απολαμβάνουν της προσοχής που τους αξίζει!
    Συγγνώμη για το εκτός θέματος σχόλιο, αλλά ο συνειρμός ήρθε μόνος του!

  5. #125
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από UncaJohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θλιβερή εικόνα.
    Αν δεν απατώμαι πρέπει να ήταν πέραμα (ο τύπος του παραδοσιακού σκαριού), πράγμα που μου θυμίζει την νέο-ελληνική πρωτοπορία να πληρώνουμε τους μικροκαραβοκύρηδες να κόβουν στην μέση τα παραδοσιακά τους σκαριά, ένεκα επιδότησης, σε αντίθεση με τον υπόλοιπο πλανήτη όπου τα αντίστοιχα παραδοσιακά σκαριά θεωρούνται πολιτιστική κληρονομιά και απολαμβάνουν της προσοχής που τους αξίζει!
    Συγγνώμη για το εκτός θέματος σχόλιο, αλλά ο συνειρμός ήρθε μόνος του!
    Φίλε μου συμφωνώ απόλυτα μαζί σου όσον αφορά τα παραδοσιακά σκαριά. Πληροφοριακά και μόνο, το συγκεκριμένο δεν είναι πέραμα αλλά αντιγραφή (ή γνήσιο Αιγυπτιακό) των σχεδίων των ξύλινων φορτηγών πλοίων του Νείλου. Δες στο ποστ μου παραπάνω το link που παρέθεσα (στα σχόλια της φωτογραφίας) για τα στοιχεία του.

  6. #126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου συμφωνώ απόλυτα μαζί σου όσον αφορά τα παραδοσιακά σκαριά. Πληροφοριακά και μόνο, το συγκεκριμένο δεν είναι πέραμα αλλά αντιγραφή (ή γνήσιο Αιγυπτιακό) των σχεδίων των ξύλινων φορτηγών πλοίων του Νείλου. Δες στο ποστ μου παραπάνω το link που παρέθεσα (στα σχόλια της φωτογραφίας) για τα στοιχεία του.
    Ευχαριστώ για την πληροφορία!
    Θα ξανακοιτάξω για το Link….

  7. #127
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Μυτιλήνη,Λέσβος
    Μηνύματα
    514

    Προεπιλογή

    Το δεξαμενόπλοιο CiHAN 7, βρισκότανε για πολύ καιρό παροπλισμένο στη θαλάσσια περιοχή νότια της Λέσβου, μετά από κατάσχεση λόγω μεταφοράς ναρκωτικών ουσιών... Το πλοίο είχε υποστεί σοβαρές ζημιές λόγω φωτιάς την οποία είχαν βάλει οι ίδιοι οι διακινητές όταν κατάλαβαν ότι το λιμενικό ήταν καθοδόν... Στη συνέχεια εγκατέλειψαν το πλοίο και έφυγαν με μία σωστική λέμβο... Μετά την κατάσβεση της πυρκαγιάς, οι Αρχές το παρόπλισαν στην θαλάσσια περιοχή πέριξ του Κόλπου Γέρας (Περιοχή Λουτρά). Μετά από κακοκαιρία στην περιοχή, το πλοίο προσέκρουσε σε κοντινούς βράχους και προκλήθηκε μεγάλο ρήγμα, με αποτέλεσμα να εισέλθουν νερά στο εσωτερικό του... Αμέσως κινητοποιήθηκαν οι Αρχές και ρυμούλκησαν το κουφάρι στο κοντινό ναυπηγείο στα Λουτρά... Εκεί έμεινε για αρκετό χρόνο και έγινε συζήτηση για διάλυση στο ναυπηγείο στη Σκάλα Λουτρών, αλλά μετά από μεγάλες αντιπαραθέσεις στο δημοτικό συμβούλιο και παρεμβάσεις από οικολογικούς οργανισμούς οι οποίοι επικαλέστηκαν περιβαλλοντικούς κινδύνους για την περιοχή, η πρόταση αυτή δεν έγινε δεκτή... Τελικά, την άνοιξη του 2010, το CiHAN 7, έφυγε για Αλιαγά όπου και διαλύθηκε... Η φωτογραφία είναι από το παρακάτω site:

    http://lesvosgreens.blogspot.com/201...ihan-7_29.html

Σελίδα 13 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας