Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 26

Θέμα: ΨΑΧΝΩ ΣΚΑΦΟΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ!!!

  1. #11

    Προεπιλογή

    Υπάρχουν αμερικάνικα και αμερικάνικα...Το ολύμπικ πόσες μοιρες deadrise έχει?

  2. #12

    Προεπιλογή

    Γεια σου φιλε σου εχω στειλει e-mail.

  3. #13

    Προεπιλογή

    Μετά από μια ματιά στο site της εταιρείας, deadrise του Olympic 580C 18 μοίρες... Ξέρω αρκετά αμερικάνικα με πάνω από 20 μοίρες deadrise...

  4. #14

    Προεπιλογή

    Σίγουρα υπάρχουν. Δεν είναι όμως μοναδικός παράγοντας της πλεύσης ενός σκάφους.
    Στα 5.80 πάντως το Olympic είναι κούκλα. Επίσης καλό σκαφάκι είναι και το 5.30 open-cabin του Νηρέα.
    [URL=http://img234.imageshack.us/my.php?image=living14hv1.jpg][img]http://img234.imageshack.us/img234/7792/living14hv1.th.jpg[/img][/URL]

  5. #15

    Προεπιλογή

    Σίγουρα το 580 είναι ενα καλοφτιαγμένο και πολυ βολικο σκαφάκι. Κατά γενική ομολογια αυτό. Για την πλευση δεν είμαι και τοσο σιγουρος...Επίσης στη βασική τιμή δεν δίνουν και πολλά. Εϊχα πάρει μια ενδεικτική τιμη απο αυτο γύρω στα 17000 με τα βασικά πάνω, χωρίς τρειλερ εννοείται...Τώρα στο σαλόνι σίγουρα με κανα 30ρι πρέπει να φτιαχνόταν καλό πακέτο. Τουλάχιστον θα ξέρεις οτι θα έχεις ένα αξιόπλοο σκαφός. Αν το φορτώσεις με έξτρα όμως, φτάνεις σε επίπεδα τιμής στα οποια παίζουν και άλλα σκάφη.

  6. #16
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Agria Voloy Magnisias
    Μηνύματα
    24

    Smile

    Καλησπέρα από Βόλο....πρίν 2 1/2 χρόνια είχα ακριβώς το ίδιο δίλημμα. Μέχρι οι επιλογές μου περιορίστηκαν μεταξύ Olympic και A.Hellas.
    Τελικά πήρα το A.Hellas 18cabin (του κουτιού) με μία τετράχρονη YAMAHA 150...απόλυτα ικανοποιημένος με τους χώρους (5,55μ μηκος - 2,5μ. πλάτος), την πλεύση και την οικονομία στα καύσιμα και τις επιδόσεις.Η καμπίνα του (μέγιστο πλάτος και μήκος καμπινας τα 2μ. σε σχήμα τριγωνικό), κοιμήζει άνετα ένα ζευγάρι με ένα παιδάκι και στη κουβέρτα (κάτω από την τέντα-δωμάτιο), βολεύονται άλλοι 2 ενήλικες. Στον καιρό περπατάει πολύ καλά, έχει μαλακή και ξεκούραστη πλεύση. Η δε γάστρα του ( αντιγραφή WELLCRAFT) δεν είναι ενεργοβόρα και η μηχανή των 150 ίππων δουλεύει απίστευτα καλά. Να φανταστείτε οτι σε ταχύτητα κρουαζιέρας η κατανάλωση δεν υπερβαίνει τα 90 λεπτά το μίλι.
    Όσο αφορά επιδόσεις(για όσους αρέσει να κινούνται γρήγορα) το GPS της GARMIN έχει δειξει 45 κόμβους.
    Έχω περάσει 2 απίστευτα καλοκαίρια κάνοντας ναυτικό camping και απίθανα ψαρέματα,είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και θεωρώ πως η επιλογή μου ήταν σωστή. Στην αγορά των καινούριων κυκλοφορεί πλέον ως 19αρι, με μόνη διαφορά τη μεγαλύτερη δελφινιέρα και τη μικρή διαφοροποίηση των χώρων στην κουβέρτα όσο αφορά στα ταμπούκια(έχουν καταργηθεί 2 από τα 3- κατ'εμένα λάθος του σχεδιαστή).
    Σίγουρα θα με λυπήσει το γεγονός οτι θα το προγραμματίσω για πώληση φέτος μετά το καλοκαίρι, αλλά δε γίνεται διαφορετικά διότι η οικογένεια μεγαλώνει και οι απαιτήσεις μαζί με αυτή.
    Ελπίζω να βοήθησα, έστω και καθυστερημένα.

  7. #17

    Προεπιλογή

    Τα Α Hellas, αποτελούν αρκετά τίμια πρόταση πιστεύω. Από οτι ξέρω πάντως, με έξτρα χρέωση μπορεί να ζητήσει κανείς επιπλέον φύλλα πολυεστέρα, για περισσότερα...άλματα στα κύματα

  8. #18

    Προεπιλογή

    Οντως αυτή η γάστρα του Welcraft είναι πολύ δουλεμένη και έχει αποδείξει τη αξία της στο σχεδιασμό χρόνια τώρα.
    Μάλιστα κάπου είδα να πουλάνε ένα 18 cabin μεταχ/νο.
    Μόλις το βρώ θα σου στείλω πμ.
    [URL=http://img234.imageshack.us/my.php?image=living14hv1.jpg][img]http://img234.imageshack.us/img234/7792/living14hv1.th.jpg[/img][/URL]

  9. #19

    Προεπιλογή

    Καπεταναίοι συγγνώμη που θα παρέμβω αλλά μην σκέπτεστε στη θάλασσα να αγοράσετε μεταχειρισμένο και να έχετε την απαίτηση να κάνετε βόλτα 20 η 30 μιλιά όπως λέτε χωρίς προβλήματα εγώ θα πω κάτι απλό γιατί το πουλά ο άλλος κάτι είδε στο σκάφος και η θάλασσα δεν παίζει προσοχή λοιπόν τη εργαλείο έχεις στη θάλασσα καλύτερα τίποτα παρά σκάφος με τα χίλια δυο όταν το πάρεις ένας…… καμένος μούτσος ops:

  10. #20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimis10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου φιλε σου εχω στειλει e-mail.
    Έχω ένα 5μετρο ΑΛΦΑ ΕΛΛΑΣ και έλεγα να το αλλάξω αλλά δεν θα το κάνω αυτήν την εποχή δεν με ευνοούν τα οικονομικά μου ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σου

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας