Σελίδα 4 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 133

Θέμα: Κύκνος [Kyknos, Adelphic, USS Tourmaline, Sylvia]

  1. #31

    Προεπιλογή ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΚΥΚΝΟΣ στις 28 Μαιου 1947

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    KYKNOS Part 3

    Between 1946-47 several sources believe that the ship was given the name Adelphic but we do not know if she actually served under this name. It is possible that Embiricos changed her name for the AHEPA/UNRA trip with help for Greece. Kyknos was given this name in 1947 when she became part of the Greek passenger fleet, mostly for the company Saronikos. For a short period (1948-49) she served Argosaronikos. After 1950, she was mostly in the Evoikos route, often with extension to Sporades. Finally, she was laid up at Volos between 1974-79 and scrapped
    in 1979.
    __________________________________________________

    ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΚΥΚΝΟΣ στις 28 Μαιου 1947

    Και τωρα εχουμε αποδειξη οτι το Κυκνος αρχισε να κανει δρομολογια το 1947 μ' αυτο το ονομα.

    ΙΔΟΥ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ στις 28 Μαιου 1947. Kαι ηταν απο Χαλκιδα (οχι απο Πειραια) για Λιμνη, Αιδηψο (ναι Τοξοτη, σταματουσε και στην Αιδηψο), Ωρεους και Βολο.... Απλο, αλλα θρυλικο δρομολογιο. Και απο την αρχη ανηκε στην Εταιρεια Σαρωνικου

    Νομιζω οτι λυσαμε και αυτο τον γρυφο...

    19470527 Kyknos.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas Peppas : 26-08-2009 στις 07:51

  2. #32
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    __________________________________________________

    ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΚΥΚΝΟΣ στις 28 Μαιου 1947

    Και τωρα εχουμε αποδειξη οτι το Κυκνος αρχισε να κανει δρομολογια το 1947 μ' αυτο το ονομα.

    ΙΔΟΥ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ στις 28 Μαιου 1947. Kαι ηταν απο Χαλκιδα (οχι απο Πειραια) για Λιμνη, Αιδηψο (ναι Τοξοτη, σταματουσε και στην Αιδηψο), Ωρεους και Βολο.... Απλο, αλλα θρυλικο δρομολογιο. Και απο την αρχη ανοiκε στην Εταιρεια Σαρωνικου

    Νομιζω οτι λυσαμε και αυτο τον γρυφο...

    19470527 Kyknos.jpg

    Πρώτον συγχαρητήρια για την έρευνα και το αποτέλεσμά της , δεύτερον ευχαριστώ που με θυμήθηκες.

  3. #33

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    __________________________________________________

    ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΚΥΚΝΟΣ στις 28 Μαιου 1947

    Και τωρα εχουμε αποδειξη οτι το Κυκνος αρχισε να κανει δρομολογια το 1947 μ' αυτο το ονομα.

    ΙΔΟΥ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ στις 28 Μαιου 1947. Kαι ηταν απο Χαλκιδα (οχι απο Πειραια) για Λιμνη, Αιδηψο (ναι Τοξοτη, σταματουσε και στην Αιδηψο), Ωρεους και Βολο.... Απλο, αλλα θρυλικο δρομολογιο. Και απο την αρχη ανηκε στην Εταιρεια Σαρωνικου

    Και τωρα ενα ωραιο αρθρο για το Κυκνος απο τις 4 Ιουλιου 1947 που εξηγει τις σχεσεις πλοιου κια τραινων.

    19470704 Kyknos1.jpg
    19470704 Kyknos2.jpg
    19470704 Kyknos3.jpg

  4. #34
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Σε μια πρόσφατη βόλτα στα παλαιοπωλεία στο Μοναστηράκι, βρήκα και την παρακάτω καρτ ποστάλ του ΚΥΚΝΟΣ να τσαλαβουτάει.
    Νομίζω πως το δείχνει έξω από τη Σκιάθο και οτι είναι τραβηγμένη από το "νησάκι".

    Image1.jpg

  5. #35
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.543

    Προεπιλογή

    Πανέμορφη φωτογραφία
    Όσον αφορά το τοπίο μου θύμισε τις πρόσφατες διακοπές στη Σκόπελο και έχω τραβήξει παρόμοιες φωτο.
    Τώρα και η Σκιάθος δεν έχει αρκετές διαφορές, διότι οι Σποράδες γενικά έχουν καταπράσινα τοπία και δίπλα θάλασσα
    Έκανα όμως χαζομάρα που δεν σκέφτηκα να κοιτάξω μήπως έβρισκα παλιές φωτο από το νησί

    Υ.Γ: Δεν ξέρω αν με ξεγελούν τα μάτια μου, αλλά υπάρχουν κάποιες σχετικές διαφορές στις μπάντες;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Naias II : 22-10-2009 στις 21:47
    [B][SIZE=3][COLOR=Blue]"Η τέχνη και η μαγεία να σε υπακούει ένα καράβι[/COLOR][/SIZE][/B]"

  6. #36

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Naias II Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πανέμορφη φωτογραφία
    Όσον αφορά το τοπίο μου θύμισε τις πρόσφατες διακοπές στη Σκόπελο και έχω τραβήξει παρόμοιες φωτο.
    Τώρα και η Σκιάθος δεν έχει αρκετές διαφορές, διότι οι Σποράδες γενικά έχουν καταπράσινα τοπία και δίπλα θάλασσα
    Έκανα όμως χαζομάρα που δεν σκέφτηκα να κοιτάξω μήπως έβρισκα παλιές φωτο από το νησί

    Υ.Γ: Δεν ξέρω αν με ξεγελούν τα μάτια μου, αλλά υπάρχουν κάποιες σχετικές διαφορές στις μπάντες;

    Πανεμορφη φωτογραφια πραγματι

    Λοιπον, το Κυκνος ειχε μια ιδαιτερη σχεση με την Αιδηψο, τους Ωρεους, τον Βολο και τις Βορειες Σποραδες!

    Γι αυτο σας παρουσιαζω τρεις ωραιοτατες αγγελιες απο τις 13 Μαρτιου 1949, τις 12 Ιουλιου 1949 και τις 8 Ιουλιου 1951

    19490313 Kyknos.jpg19490712 Kyknos.jpg19510708 Kyknos.jpg

  7. #37
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Naias II Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υ.Γ: Δεν ξέρω αν με ξεγελούν τα μάτια μου, αλλά υπάρχουν κάποιες σχετικές διαφορές στις μπάντες;
    Έχεις δίκιο, κάποια στιγμή του κλείσανε τις περαντζάδες μπροστά και πίσω και πρέπει να μεγαλώσαν τα σαλόνια.

  8. #38

    Προεπιλογή

    Και φύγαν τα ψηλά άλμπουρα.

  9. #39

    Προεπιλογή

    Ενδιαφερον ειναι να δουμε μερικα απο τα δρομολογια του πλοιου Κυκνος κατα την διαρκεια των μεγαλειων του, στην δεκαετια του 1950. Εδω τα δρομολογια της 10ης Ιουνιου 1954 και 22ας Νοεμβριου 1957

    19540610 Karystos Kyknos.jpg19571122 Nautilos Kyknos.jpg

    Δεν θυμαμαι που την βρηκα αυτη τη φωτογραφια του Κυκνου

    Kyknos.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 03-07-2014 στις 12:17

  10. #40

    Προεπιλογή

    Aυτη η φωτο ειναι μερος, μιας φωτο που ειχα ανεβασει και την ειχα βρει πανω σε κουτι απο γλυκα του ζαχαροπλαστειου <μαχαιρας> στην αιδηψο

  11. 01-12-2009, 21:06


  12. 01-12-2009, 21:44


Σελίδα 4 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας