Σελίδα 11 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 133

Θέμα: Κύκνος [Kyknos, Adelphic, USS Tourmaline, Sylvia]

  1. #101

    Προεπιλογή

    Ο δρόμος μέσω Ριτσώνας υπάρχει και σήμερα , ίδιος και απαράλλαχτος . Είναι και γνωστή αγωνιστική ανάβαση .
    Τα ΙΧ όμως δεν έκαναν ποτέ πάνω από 1,5 ώρα την διαδρομή , γιατί μπορεί να πήγαινες άλλα 10 χλμ στην Εθνική μετά το Σχηματάρι και να είχες και στροφές , αλλά δεν είχες κίνηση γιά να βγείς από την Αθήνα , ούτε στην διαδρομή .

    Ο νέος δρόμος , δόθηκε στην κυκλοφορία , στα μέσα του 70 και μείωσε την διαδρομή στην 1-1.15 , αφού είχε αυξηθεί η κίνηση στην Αθήνα .

    Σήμερα βέβαια με τους αυτοκινητόδρομους και την Αττική οδό , αν δεν είσαι σε έξοδο , 35-40 λεπτά είναι αρκετά .

  2. #102

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από basi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο δρόμος μέσω Ριτσώνας υπάρχει και σήμερα , ίδιος και απαράλλαχτος . Είναι και γνωστή αγωνιστική ανάβαση .
    Τα ΙΧ όμως δεν έκαναν ποτέ πάνω από 1,5 ώρα την διαδρομή , γιατί μπορεί να πήγαινες άλλα 10 χλμ στην Εθνική μετά το Σχηματάρι και να είχες και στροφές , αλλά δεν είχες κίνηση γιά να βγείς από την Αθήνα , ούτε στην διαδρομή .

    Ο νέος δρόμος , δόθηκε στην κυκλοφορία , στα μέσα του 70 και μείωσε την διαδρομή στην 1-1.15 , αφού είχε αυξηθεί η κίνηση στην Αθήνα .

    Σήμερα βέβαια με τους αυτοκινητόδρομους και την Αττική οδό , αν δεν είσαι σε έξοδο , 35-40 λεπτά είναι αρκετά .
    Φιλε, ειμαι παλιος εγω. Το 1965 καναμε 35-40 λεπτα να βγουμε απο την πολη και τουλαχιστον μια ωρα για να φτασουμε στα προαστεια της Χαλκιδας.
    Αλλο παραδειγμα, με λεωφορειο. Απο την πλατεια Κουμουνδουρου στην Ελευσινα με στασεις καναμε ακριβως μια ωρα....
    Εχουν αλλαξει τα πραγματα τωρα

  3. #103

    Προεπιλογή

    Το 65 ἠμουνα παιδάκι , αλλά λίγο αργότερα θυμάμαι καλά . 35-40 λεπτά μου φαίνεται πολύ , εκτός αν ξεκίναγες από νότια προάστεια .
    Γιά την μία ώρα από Βαρυμπόπη , συμφωνώ .

  4. #104

    Προεπιλογή

    Σ' αυτη την ιστοσελιδα με το θεμα http://skopelos-news.blogspot.com/20...osnews_27.html υπαρχει μια μεγαλη παρουσιαση του Κυκνου. Βεβαια (σχεδον) ολες οι φωτογραφιες και δρομολογια ειναι παρμενα απο το nautilia.gr, αλλα η συνολικη παρουσιαση αχιζει ακομη μια ματια...

  5. #105
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ' αυτη την ιστοσελιδα με το θεμα http://skopelos-news.blogspot.com/20...osnews_27.html υπαρχει μια μεγαλη παρουσιαση του Κυκνου. Βεβαια (σχεδον) ολες οι φωτογραφιες και δρομολογια ειναι παρμενα απο το nautilia.gr, αλλα η συνολικη παρουσιαση αχιζει ακομη μια ματια...
    Copy Paste... Το σχεδον θα το εβγαζα απο το παραπανω μηνυμα...
    Κριμα γιατι οι μπουμπούνες θα μπορουσαν να ρωτησουν τους παλιους και αντι για τετοια να γραφαν μερικες ιστοριες. Εγω που ειμαι απο Γλωσσα, ακουγα απο τον παππου μου τοσες και τοσες ιστοριες..
    Σπουδαια "δημοσιογραφια"..........

  6. #106

    Προεπιλογή

    Eπειδη υπαρχουν και δυο δικες μου, εδω και δυο τρεις μηνες οτι ανεβαινει απο εμενα στο δθαδυκτιο εχει και το ονομα μου....αφου ειναι τοσο μπουνταλαδες που σωστα λεει και ο eng

  7. #107

    Προεπιλογή

    Δρομολογια του Κυκνου το 1962.

    3 Ιανουαριου 1962 στον Ταχυδρομο Βολου
    19620103 Kyknos Taxydromos Volou.jpg

    25 Δεκεμβριου 1962 στην Θεσσαλια Βολου
    19621225 Kyknos Thessalia.jpg

  8. #108

    Προεπιλογή

    Το Κυκνος εξω απο την Αιδηψο. Λεπτομερεια και μεγεθυνση μιας παλιας φωτογραφιας.

    Kyknos.jpg

  9. #109
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.104

  10. #110

    Προεπιλογή

    Για λιγο χρονικο διαστημα το Κυκνος ταξιδευε στον Αργοσαρωνικο.

    Καθημερινη, 13 και 26 Μαρτιου 1966

    19660313 Kyknos Kathimerinh.jpg19660326 Kyknos Kathimerinh.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas Peppas : 24-06-2014 στις 16:50

Σελίδα 11 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας