Σελίδα 42 από 43 ΠρώτηΠρώτη ... 3240414243 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 411 έως 420 από 430

Θέμα: Ποντοπόρος - Δημοσιεύσεις Τύπoυ (Oceangoing Press Releases)

  1. #411
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Άντε,σας έφεξε να δείτε κ κανένα άλλο καράβι στο Ηράκλειο!

  2. #412
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε,σας έφεξε να δείτε κ κανένα άλλο καράβι στο Ηράκλειο!
    Είναι το μεγαλύτερο Gas Tanker που έχει περάσει ποτέ από το Ηράκλειο. Έχουν περάσει και κάποια μικρότερα (περίπου 40000 gt) της Sonatrach αλλά αυτό είναι πολύ μεγαλύτερο. Έχουμε συχνά όμως μεγάλα Crude Oil Tankers, ακόμα και VLCC έχουν περάσει από το Ηράκλειο ! Στους Καλούς Λιμένες βέβαια είναι σύνηθες να εμφανίζονται τέτοιου μεγέθους πλοία...

    Αυτού του μεγέθους τα Gas Tankers τα φωτογραφίζω συνήθως όταν έρχομαι στον Πειραιά, πηγαίνοντας στην Πάχη Μεγάρων όπου αγκυροβολούν στα ανοιχτά για να ξεφορτώσουν στη Ρεβυθούσα. Προσωπικά μου αρέσουν εμφανισιακά περισσότερο από τα κανονικά δεξαμενόπλοια...

  3. #413

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε δεν νομίζω πως υπάρχει περίπτωση στο σημείο που έχει προσαράξει η φρεγάτα να βυθιστεί εντελώς. Από ότι βλέπουμε σε όλες τις φωτογραφίες και τα βίντεο, όχι μόνο βρίσκεται δίπλα στην ακτή (πιό κοντά και από όσο βρισκόταν το σχωρεμένο το CONCORDIA στο Τζίλιο) αλλά σχεδόν ακουμπάει στην στεριά. Δύσκολο έως και απίθανο να πάει πιό κάτω.......
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρουμε τι κλίση έχει εκεί ο βυθός κ όπως το προσάραξαν εσπευσμένα ,απλώς να έχει σκαλώσει.Βέβαια θα βογάρουν τα P/K όμως μπορεί "να κάτσει μιά στραβή".Συμβαίνει κ στις ναυτικότερες χώρες ( Νορβηγία ) όπου έγινε η ίδια η σύγκρουση με υπαιτιότητα καθώς λένε της Φ/Γ.
    Εννοείται πως δεν ξέρουμε τι κλίση έχει εκεί ο βυθός, εννοείται πως μπορεί απλώς να έχει σκαλώσει, εννοείται πως όταν και αν βογάρουν τα ρυμουλκά μπορεί να κάτσει όχι μία αλλά πολλές διαφορετικές στραβές. Γι αυτό και έγραψα "Δεν νομίζω" όπως και "Δύσκολο έως και απίθανο να πάει πιό κάτω", αλλιώς θα έγραφα "αποκλείεται να πάει πιό κάτω". Η εικόνα που εμφανίζει η φρεγάτα μέχρι στιγμής στις φωτογραφίες που έχουμε δει, προσαραγμένη δίπλα ακριβώς στις ακτές, δείχνει ότι δύσκολα μπορεί να πάει πιό κάτω. ΟΚ, και το CONCORDIA δεν θα μπορούσε να πάει πιό κάτω εκεί που είχε μπατάρει, αλλά από την στιγμή που το σήκωσαν και το ρυμούλκησαν προς την Γένοβα, θα μπορούσε "να κάτσει μιά στραβή" και να βυθιστεί.

    Άλλο το ένα, άλλο το άλλο........

  4. #414
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται πως δεν ξέρουμε τι κλίση έχει εκεί ο βυθός, εννοείται πως μπορεί απλώς να έχει σκαλώσει, εννοείται πως όταν και αν βογάρουν τα ρυμουλκά μπορεί να κάτσει όχι μία αλλά πολλές διαφορετικές στραβές. Γι αυτό και έγραψα "Δεν νομίζω" όπως και "Δύσκολο έως και απίθανο να πάει πιό κάτω", αλλιώς θα έγραφα "αποκλείεται να πάει πιό κάτω". Η εικόνα που εμφανίζει η φρεγάτα μέχρι στιγμής στις φωτογραφίες που έχουμε δει, προσαραγμένη δίπλα ακριβώς στις ακτές, δείχνει ότι δύσκολα μπορεί να πάει πιό κάτω. ΟΚ, και το CONCORDIA δεν θα μπορούσε να πάει πιό κάτω εκεί που είχε μπατάρει, αλλά από την στιγμή που το σήκωσαν και το ρυμούλκησαν προς την Γένοβα, θα μπορούσε "να κάτσει μιά στραβή" και να βυθιστεί.

    Άλλο το ένα, άλλο το άλλο........
    Το να διανθίζουμε με αν κ όταν τις όποιες πιθανότητες είχε να βυθιστεί-προφανώς ήδη έχουν λάβει τα μέτρα τους-δεν αξίζει τον κόπο.
    Γιά το C.CONCORDIA όντως υπήρχε φόβος να κυλήσει παρακάτω,τουλάχιστον αρχικά.Το να βυθιζόταν ρυμουλκούμενο ήταν απίθανο,εννοείται ότι ήταν πλέον ελεγμένο κ ασφαλισμένο.Δεν συγκρίνεται αυτή η περίπτωση με κάποιο από αυτά τα παλιά παροπλισμένα κρουαζιερόπλοια που ρυμουλκούμενα γιά σκραπ,βούλιαξαν στο Ακρωτήριο της Καλής Ελπίδος.Αυτό πραγματικά είναι άλλο το ένα κ άλλο το άλλο...

  5. #415

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να διανθίζουμε με αν κ όταν τις όποιες πιθανότητες είχε να βυθιστεί-προφανώς ήδη έχουν λάβει τα μέτρα τους-δεν αξίζει τον κόπο.
    Μα......... αγαπητέ μου φίλε, εσύ το .....διάνθισες πρώτος με πιθανότητες !!! Εγώ έγραψα,

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε δεν νομίζω πως υπάρχει περίπτωση στο σημείο που έχει προσαράξει η φρεγάτα να βυθιστεί εντελώς.........
    και εσύ έγραψες - απάντησες - προσέθεσες (ότι προτιμάς),

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαια θα βογάρουν τα P/K όμως μπορεί "να κάτσει μιά στραβή".

  6. #416
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα......... αγαπητέ μου φίλε, εσύ το .....διάνθισες πρώτος με πιθανότητες !!! Εγώ έγραψα,



    και εσύ έγραψες - απάντησες - προσέθεσες (ότι προτιμάς),
    Φίλε μου δεν διανθίζω τπτ.Είμαι λακωνικός όσο μπορώ κ μάλλον γνωρίζεις τους λόγους.

  7. #417
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    22 άνθρωποι εγκατέλειψαν το καιόμενο φορτηγό πλοίο Golden Ocean

    [COLOR=#838383 !important]Ημερομηνία δημοσίευσης: 12/11/2018









    Είκοσι δύο μέλη του πληρώματος εγκατέλειψαν το καιόμενο φορτηγό πλοίο MV Golden Ocean, ενώ το πλοίο βρισκόταν στα νοτιοανατολικά του Bontang, Kalimantan, σύμφωνα με την ινδονησιακή γενική διεύθυνση θαλάσσιων μεταφορών.
    Το πλοίο εξέδωσε επείγουσα κλήση στις 10 Νοεμβρίου στις τοπικές αρχές έρευνας και διάσωσης ζητώντας την εκκένωση του πληρώματος.
    Το πλοίο φόρτωσε άνθρακα στη Surabay και κατευθυνόταν προς το Bontang όταν ξέσπασε η πυρκαγιά στο μηχανοστάσιο του πλοίου.
    Με βάση τις τελευταίες πληροφορίες της διεύθυνσης, η πυρκαγιά έχει σβήσει από διάφορα ρυμουλκά πυρόσβεσης που αποστέλλονται στο σημείο και τα μέλη του πληρώματος είναι ασφαλή. Το επόμενο βήμα είναι το cooling του πλοίου, πριν να μπορέσει να επιβιβαστεί ξανά.
    Το πλοίο ρυμουλκείται και κατευθύνεται προς το λιμάνι του Loktuan.
    Η αιτία της πυρκαγιάς ερευνάται.
    ΠΗΓΗ





  8. #418
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Νορβηγία: Βυθίζεται η φρεγάτα που συγκρούστηκε με το ελληνόκτητο τάνκερ




    Δημοσίευση: 8:56 μ.μ. | 13/11/18


    114
    Κοινοποιήσεις







    Η φρεγάτα είχε προσδεθεί με ειδικά καλώδια, τα οποία ωστόσο δεν άντεξαν το βάρος της - Μάταιες οι προσπάθειες των συνεργείων για την περισώσουν

    Η νορβηγική φρεγάτα Helge Ingstad που στις 10 Νοεμβρίου συγκρούστηκε με ελληνόκτητο τάνκερ, βρίσκεται πλέον σχεδόν βυθισμένη, γεγονός που αποδεικνύεται και από βίντεο που κυκλοφόρησε από το σημείο.




    Η φρεγάτα είχε προσδεθεί με ειδικά καλώδια, τα οποία ωστόσο δεν άντεξαν το βάρος της, με αποτέλεσμα το πλοίο να «γλιστρήσει» σε βαθύτερα νερά. «Τα καλώδια έσπασαν και το πλοίο βυθίστηκε άλλο ένα μέτρο. Αντικαταστήσαμε τα καλώδια με πιο ισχυρά. Δουλεύαμε όλο το βράδυ αλλά συνειδητοποιήσαμε ότι οι προσπάθειές μας ήταν άκαρπες και δεν ήταν ασφαλές να συνεχίσει το προσωπικό», είπε ο επικεφαλής των εργασιών. Τα ξημερώματα και άλλα καλώδια έσπασαν και το πλοίο βυθίστηκε σχεδόν ολοσχερώς.



    Πηγή: https://www.greek-inews.gr/2018/11/n...#ixzz5WqQDNB9S

  9. #419

    Post

    Nα λοιπόν φίλτατε Παντελεήμων (ευχαριστούμε για την παράθεση της είδησης) που τελικά δεν ήταν "ούτε δύσκολο ούτε και απίθανο να πάει πιό κάτω" η φρεγάτα.....

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε δεν νομίζω πως υπάρχει περίπτωση στο σημείο που έχει προσαράξει η φρεγάτα να βυθιστεί εντελώς. Από ότι βλέπουμε σε όλες τις φωτογραφίες και τα βίντεο, όχι μόνο βρίσκεται δίπλα στην ακτή (πιό κοντά και από όσο βρισκόταν το σχωρεμένο το CONCORDIA στο Τζίλιο) αλλά σχεδόν ακουμπάει στην στεριά. Δύσκολο έως και απίθανο να πάει πιό κάτω.......
    Όπως αποδεικνύεται, η πραγματικότητα είναι πολλές φορές (αν όχι τις περισσότερες) εντελώς διαφορετική από αυτή που "μαντεύουμε" κοιτόντας φωτογραφίες από την αναπαυτική καρέκλα του υπολογιστή μας. Μea culpa λοιπόν, και -εκ των πραγμάτων- εντελώς άστοχη η πρόβλεψη - τοποθέτηση μου.

  10. #420
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Yπερσύγχρονη Φ/Γ κ χάθηκε κοροϊδίστικα από μιά.... τους,άντε να μην πω.Το ναυτικό αυτής της χώρας,οι Νορβηγοί θεωρούνται ναυτικοί,αν δεν το γνωρίζετε έχει βεβαρημένο παρελθόν.Η φρεγάτα ΟSLO προσάραξε κ βούλιαξε ρυμουλκούμενη το 1994.
    Είχε κ το Ελληνικό ΠΝ τις απώλειές του κατά καιρούς αλλά σε μιά τέτοια περίπτωση,εδώ θα είχαν σηκωθεί κ οι πέτρες!
    Πιστεύω ότι είναι πρόβλημα των πολεμικών ναυτικών παγκοσμίως.Αυτό οφείλεται στην τυπολατρεία κ κυρίως στην έλλειψη ναυτοσύνης αφού πρόκειται περισσότερο γιά στρατιωτικό προσωπικό το οποίο περνάει μεγάλο μέρος της υπηρεσίας του στην ξηρά .

Σελίδα 42 από 43 ΠρώτηΠρώτη ... 3240414243 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας