Σελίδα 9 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 81 έως 90 από 107

Θέμα: Σκόπελος (Gotlandia, Skopelos, Alkyon)

  1. #81
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Μηνύματα
    445

    Προεπιλογή

    Τέλη δεκαετίας του '90... Το όμορφο ΣΚΟΠΕΛΟΣ αναχωρεί από το λιμάνι της Σκιάθου...
    Skopelos0001.jpg

  2. #82
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι - Άλικα Λακωνίας - Χανιά
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    Διαμάντι η φωτογραφία!

  3. #83
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Μηνύματα
    445

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lissos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαμάντι η φωτογραφία!
    Για 10-12 χρονών που πρέπει να ήμουν τότε όντως είναι διαμάντι... Κ ας μου κόβει η κολόνα στο λιμάνι το βαπόρι στη μέση!

  4. #84

    Προεπιλογή

    Αν σε ενοχλεί πολύ η κολόνα, στείλε μου την φωτό σου με email να την εξαφανίσω χωρίς να παραμείνει το παραμικρό ίχνος - σημάδι φίλε μου.

  5. #85
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Σύμφωνα με αυτό μάλλον θα έχουμε την απομάκρυνσή του του Σκόπελος, θα έχει ριζώσει εκεί τόσα χρόνια. Εδώ σε παλαιότερη φωτο μου.

    ΑΛΚΥΩΝ-(ΣΚΟΠΕΛΟΣ)-18-15-03-2015.jpg

  6. #86

    Προεπιλογή

    Πιστεύω πως από την στιγμή που ανατέθηκε στον όμιλο Σπανόπουλου, θα πραγματοποιηθεί τελικά η απομάκρυνση του πλοίου (είχε καταντήσει γιοφύρι της Άρτας με τις εδώ και χρόνια προκυρήξεις διαγωνισμών). Πάντως σίγουρα θα μου λείψει .....η εικόνα του από τον μώλο ΔΕΗ. Τόσα χρόνια εκεί, όχι μόνο θα έχει ριζώσει, αλλά έχει καταστεί πιά και αναπόσπαστο μνημείο της περιοχής !!!

  7. #87
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Που πήγε το Σκόπελος (e.x Gotlandia, Skopelos, Alkyon) από το μόλο τις ΔΕΗ που ήταν παρατημένο πάνω από 10 χρόνια Ωεο.
    Σε μια διακήρυξη που είχε βγει στις 26/09/2014 έγραφε: ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΗ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΄΄ ALKYON'' ΣΗΜΑΙΑΣ ΒΟΛΙΒΙΑΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟΝ
    ΛΙΜΕΝΑ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (ΔΕΗ) ΤΥΠΟΣ ΠΛΟΙΟΥ RO-RO PASSENGER ΧΡΩΜΑΤΟΣ
    ΛΕΥΚΟ - ΜΠΛΕ ΟΛΙΚΟ ΜΗΚΟΣ 67,96Μ ΟΛΙΚΟ ΠΛΑΤΟΣ 14,12Μ ΒΥΘΙΣΜΑ 04,44Μ
    ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ : ETOΣ 1965 LA PAZ IMO:6510253, GRT:1,165,
    NRT:350, Registration No:060127241,Ship's Light Weight (ΒΑΡΟΣ):1,064 tons. ΜΑΡΚΑ
    ΚΙΝΗΤΗΡΑ MOTOREM WERKE MANNHEIM 2.300 BHP .

    Η τελευταία ανακοίνωση που είχε βγει έλεγε:
    Επιτρέπουμε την ανέλκυση του Ε/Γ-Ο/Γ ΑΛΚΥΟΝ στην εταιρεία με την επωνυμία ΙΓΝΑΤΙΟΣ ΣΠΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΗ ΑΕ» σύμφωνα με τα αναλυτικά αναφερόμενα στο μεημ/νία 9/11/18 μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου αυτής και τα σε αυτό συνημμένα έγγραφα.

    Σήμερα που είχα πάει βόλτα στην Κυνόσουρα το είδα να το έχουν φέρει στο ναυπηγείο Σπανόπουλου στα Αμπελάκια Σαλαμίνας, απ' όπου και η φωτογραφία. ¶ραγε θα το διαλύσουν εδώ ή το ετοιμάζουν για την παραλία του Aliaga??????

    ΑΛΚΥΩΝ-(ΣΚΟΠΕΛΟΣ)-23-08-12-2018.jpg

  8. #88

    Προεπιλογή

    Και μία φωτό χθεσινή τραβηγμένη από το καραβάκι της Σαλαμίνας. Κοσμοιστορικό γραγονός το ξεκούνημα του από τον μώλο ΔΕΗ, δεν το πίστευα πως ήταν καν σε θέση να μετακινηθεί, υπέθετα πως θα κοβόταν εκεί επί τόπου. Λογικά στου Σπανόπουλου το πήγαν για να βγάλουν ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για να το στεγανοποιήσουν για το πέρασμα του "απέναντι".

    IMG_0070.jpg
    Σαλαμίνα - 08/12/2018

  9. #89
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Οι πληροφορίες λένε ότι μόλις φτιάξει ο καιρός θα φύγει για Aliaga.

  10. #90
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    3.090

    Προεπιλογή

    Πριν από λίγο το θρυλικό Σκόπελος ξεκίνησε ρυμουλκούμενο απ' το Christos XXII για το τελευταίο του ταξίδι προ την αφιλόξενη παραλία της Aliaga, όπου θα παραδοθεί στην φλόγα του διαλυτή.

    DSCN8090.jpg

Σελίδα 9 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας