Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 16 από 16

Θέμα: Δελτίο Αιγίου (Aegion report)

  1. #11
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αίγιο
    Μηνύματα
    564

    Προεπιλογή

    Ήταν μέχρι πρότινος το ανοιχτού τύπου πλοίο ΖΑΧΑΡΙΑΣ το οποίο αποσύρθηκε και σύντομα πιθανώς να δρομολογηθεί κάποιο άλλο στην θέση του. Όσο για τα φορτηγά πλοία κυρίως ξεφορτώνονται μπανάνες και άλλα φρούτα,και περιστασιακά λιπάσματα.

  2. #12
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από SUPERFERRY II Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει ακτοπλοική σύνδεση από το λιμάνι του Αιγίου με τον ¶γιο Νικόλαο (Φωκίδα).Πρέπει να μην ξεπερνάει τα 7 ν.μίλια.Υπάρχουν κάποιες παντόφλες?Και εφόσον υπάρχουν ποιά είναι τα ονόματα των πλοίων?
    Αυτήν την στιγμη βρίσκεται πλαγιοδετημένο στο λιμάνι του Αιγίου το M/V TROPICAL REEFER, φορτηγό μήκους 150 μέτρων.Γνωρίζουμε τι είδους φορτία φορτώνονται ή ξεφορτώνονται από το Αίγιο?
    Υπήρχε σύνδεση με το ανοιχτού τύπου ΖΑΧΑΡΙΑΣ, το οποίο θα αντικατασταθεί, απο το επίσης ανοικτού τύπου (παντόφλα) ΠΑΝΑΓΙΑ Τ ΙΙ, της ίδιας πλοιοκτησίας. Η απόσταση είναι 6,7 ν.μ.
    Το M/V TROPICAL REEFER δένει πολύ συχνά στο Αίγιο, όπως και άλλα πλοία του ίδιου τύπου, ξεφορτώνοντας μπανάνες.



    zaxarias_.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xara : 27-01-2011 στις 16:46
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  3. #13

    Προεπιλογή

    Χara & Φίλιππε σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας..
    Φιλοτίτισσά μου,γίνε ποιά δικιά μου κι από τα όνειρα μου μην μου φύγεις πιά..Μια μικρή από το Φιλότι που δεν είναι ότι κι ότι μου έχει κάψει την καρδιά μου και θα τρελαθώ....

  4. #14
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αίγιο
    Μηνύματα
    564

    Προεπιλογή

    Το WILD PEONY έξω απο το λιμάνι του Αιγίου σήμερα. Αφιερωμένες στους SUPERFERRY II,pantelis2009,GameManiacGR και CORFU.
    P2280059.jpg P2280060.jpg P2280062.jpg

  5. #15

  6. #16
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Βρέθηκαν εταιρείες για το F/B Αιγίου – Αγίου Νικολάου Δωρίδας. Νέα σύσκεψη των δύο Δημάρχων στο Ευπάλιο

    ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ
    Από Doridanews Στις Σεπ 24, 2019


    Πολύ κοντά στο να βρεθεί η λύση για την επαναλειτουργία του πορθμείου Αιγίου – Αγίου Νικολάου Δωρίδας μετά τη συντονισμένες ενέργειες των δύο δημοτικών Αρχών.
    Σημαντικά θέματα που στοχεύουν στη βιώσιμη λύση του προβλήματος συζητήθηκαν στην πρόσφατη συνάντηση που είχαν οι δύο δήμαρχοι Δ.Καλογερόπουλος και Γ.Καπεντζώνης στο Αίγιο και η οποία θα επαναληφθεί τις επόμενες μέρες στο Ευπάλιο.
    Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες έχει εκδηλωθεί ενδιαφέρων εταιριών που θέλουν να βάλουν φέριμποτ στη γραμμή και με τις οποίες έχουν συμφωνήσει αρχικά οι δύο Δήμοι.
    Τα πρώτα στοιχεία θέλουν τους ενδιαφερόμενους πλοιοκτήτες να θέτουν θέμα μικρής οικονομικής κάλυψης από τις δύο πλευρές των δήμων ώστε να βγαίνουν τα έξοδα.
    Όπως εκτιμήθηκε η χρηματική μηνιαία Συνδρομή θα είναι μικρότερη των 10.00 ευρώ.
    Με δεδομένη την αμοιβαία βούληση για την επαναλειτουργία της γραμμής, ως «γέφυρα» των δύο πλευρών, δεν έχει ξεκαθαρίσει αν αυτά τα έξοδα θα τα αναλάβουν τα δημοτικά Λιμενικά Ταμεία ή θα προκριθεί η σύσταση διαδημοτικής κοινοπραξίας με σκοπό την ανάδειξη αρχαιολογικών, ιστορικών, περιβαλλοντικών, θρησκευτικών και πολιτιστικών χώρων.
    Επίσης για την εξυπηρέτηση του πληθυσμού της Φωκίδας και γενικότερα της Στερεάς Ελλάδας αφού μεταβαίνοντας εν πλω στο Αίγιο θα φθάνουν πιο γρήγορα στην Αθήνα, είτε οδικώς , είτε με τον προαστιακό που θα λειτουργήσει σε λίγους μήνες.
    Οι δύο Δήμοι , σε κάθε περίπτωση θα συνδέσουν τις παράκτιες περιοχές τους με το γεωγραφικό τρίγωνο «Δελφοί- Καλάβρυτα- Αρχαία Ολυμπία» με σκοπό την προσέλευση τουριστικών περασμάτων.
    Για το ίδιο θέμα υπενθυμίζουμε ο βουλευτής Φωκίδας Ι.Μπούγας επισκξέφθηκε πρόσφατα τον Υπουργό Ναυτιλίας Ι.Πλακιωτάκη , του έθεσα το ζήτημα και του παρέδωσε υπόμνημα που υπογράφεται από 4.500 πολίτες, κατοίκους των περιοχών Αιγιαλείας και Φωκίδας, καθώς και την ομόφωνη από 28 Φεβρουαρίου 2019 απόφαση του Περιφερειακού Συμβουλίου Στερεάς Ελλάδας, σχετικά με την επαναλειτουργία της εν λόγω γραμμής.
    Ο Υπουργός διαβεβαίωσε ότι θα γίνει άμεσα κάθε προβλεπόμενη ενέργεια για την δρομολόγηση πλοίων, εφόσον υπάρξει σχετικό ενδιαφέρον από πλοιοκτήτη και ότι από την πλευρά του Υπουργείου θα καταβληθεί προσπάθεια για την εκδήλωση ενδιαφέροντος.
    ΠΗΓΗ



Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας