Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ Παναγιωτη μου (panagiotis78)... Μας δειχνεις ποσο γεροι ειμαστε....

Η γραμμη Αιγιου−Ιτεας ηταν η κατ εξοχην γραμμη ferry boat στον Κορινθιακο στα 1950, 1960 και 1970. Τωρα εχει αντικατασταθει με την γραμμη Αιγιου Αγιου Νικολαου Φωκιδος που ειναι πιο ευκολη και γρηγορη.

Βλεπεις, ο παραλιακος δρομος απο Ιτεα και Γαλαξειδι προς Ναυπακτο ειναι κατασκευη των τελευταιων 25 ετων.. Πιο πριν αυτος ο δρομος ηταν μικρος και σκυροστρωτος η δεν υπηρχε καθολου! . Ο μικρος εθνικος δρομος που διασχιζε την Φωκιδα τοτε ηταν εσωτερικος, πηγαινε απο το Λιδωρικι και εκανες ωρες να φθασεις απο την Φωκιδα στην Ναυπακτια μεσω Δωριδος... Τον θυμαμαι καλα απο το Λιδωρικι στο Ευπαλιο.... Παρα πολυ κακος...



Ο χαρτης που επισυναπτω ειναι οδικος χαρτης της BP που εκδοθηκε το 1960... Ειναι αποκαλυπτικος. Βλεπεις ξεκαθαρα την κοκκινη γραμμη μεταξυ Αιγιου και Ιτεας με το χαρακτηριστικο "22 μιλλια". Κοιταξε καλα τους δρομους στην περιοχη. Απο την Ιτεα στην Αμφισσα, Βουνιχωρα, Λιδωρικι (φυσικα τοτε σπουδαιοτατη κωμοπολη και πρωτευουσα της τοτε επαρχειας Δωριδος), Ευπαλιο και Ναυπακτο. Για να πας τοτε στην Ερατεινη και Τολοφωνα ηταν μεγαλη περιπετεια... Τωρα τα πραγματα εχουν αλλαξει...

Itea Aigion.jpg
Έχω φωτογραφίες του πατέρα μου όταν βοηθούσαν στο να ανοίξουν οι δρόμοι της Φωκίδος. Κατάγομαι από ένα χωρίο κοντά στο Λιδωρίκι (Αμυγδαλιά ή Πλέσσα) και ακόμα υπάρχουν δρόμοι που έχουν το μαύρο τους το χάλι αν και γενικά το δίκτυο έχει βελτιωθεί αρκετά.

κ. Νικόλα καμία σχέση με την περιοχή ;

Θανάση ο δρόμος από Βοιωτία προς Φωκίδα είναι αρκετά καλός και η παραλιακή ως Ναύπακτο αρκετά γραφική, να το κάνεις το ταξίδι (τα δρομολόγια από Αίγιο --> Αγ.Νικόλαο δεν είναι τόσο τακτικά ... δες στο site του Δήμου Αιγίου για τις ώρες).