Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 54

Θέμα: Aμερικανίς [Kenya Castle, Amerikanis]

  1. #1
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή Aμερικανίς [Kenya Castle, Amerikanis]

    Μιά που η εταιρία Χανδρή άφησε εποχή ανοίγω ένα θέμα αποκλειστικά για τα πλοία του...
    Εδώ το όμορφο Αμερικανής. Καρτ Ποσταλ απο το αρχείο του Π. Λελέκη
    Picture 281.jpg

  2. #2
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή Aμερικανίς [Kenya Castle, Amerikanis]

    Να θυμηθούμε και ένα άλλο από τα μέλη της οικογενείας Χανδρή, το ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΣ εδώ στην Γένοβα το 1979.


    AMERIKANIS.jpg

  3. #3
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Έσπερε έσπερε, αυτή είναι μια καλή ανάμνηση από το Puerto Cabello της Βενζουέλας που μείναμε ράδα. Πρωτόμπαρκος το 1978/9 χαζεύαμε τις ποσταλάρες που μπαινόβγαιναν στο λιμάνι. Το Βρετανίς και το Αμερικανίς... τακτικοί πελάτες κάνοντας κρουαζιέρες στην Καραϊβική. Περασμένα μεγαλεία και...... Που ήταν τότε οι φωτογραφικές? με 180 λίρες δόκιμος και αγαπητικιά ?

  4. #4
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Πολλά από τα βαπόρια του Χανδρή θα "έπαιζαν" για τον τίτλο του πιο πετυχημένου. Όμως το ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΣ, είχε την πρωτιά στα χρόνια που έμεινε στο στόλο του Χανδρή. Από το 1967 που αγοράστηκε ως το 2000 που έφυγε για σκραπ μεσολάβησαν 33 χρόνια, στα οποία μάλιστα δεν είχε κανένα σοβαρό ατύχημα. Κανένα άλλο ελληνικό κρουαζιερόπλοιο δεν έμεινε για τόσα χρόνια στα χέρια μιας μόνο εταιρείας.

    Από μια μπροσούρα, φωτογραφία του πλοίου που καθιέρωσε την εταιρεία στη γραμμή Νεα Υόρκη-Βερμούδες.

    amerikanis 1993broch.jpg

    και κάτοψη των καταστρωμάτων του:

    Amerikanis plans.jpg

  5. #5

    Προεπιλογή

    Να προσθέσω και εγώ δύο όμορφες φωτογραφίες του ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΣ, από το shipspotting.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  6. #6
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    855

    Προεπιλογή

    Μια φωτό και από εμένα...1997-1998 στην Ελευσίνα

    amerikanis.jpg

  7. #7
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Madeira Island - Portugal
    Μηνύματα
    199

    Προεπιλογή Amerikanis by Costa

    Hello Friends

    Enjoy the postcard of the splendid Amerikanis when she briefly sailed under charter to Linea " C " / Costa.

    amerikanis02-da.jpg
    Dear friends, if you are a ships postacrds collector and may be interested in exchanging ships postcards with me,please email to: [email protected]

  8. #8

    Προεπιλογή

    Ενα πανέμορφο καράβι και καλοσυντηρημένο μέχρι και την ημέρα που αναχώρησε για σκραπ.

  9. #9
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Με φόντο το Ellis και το Liberty Island. Ίσως το ντεκόρ να έχει να κάνει με το οτι ο Χανδρής προόριζε το καράβι για υπερωκεάνειο που θα έκανε Ισραήλ-Ελλάδα-Ιταλία-Νέα Υόρκη.

    Να και η σχετική αναφορά για την αγορά του.

    amer1.jpg
    Πηγή: Ναυτικά Χρονικά

  10. #10

    Προεπιλογή

    Αρη, έχω την εντύπωση ότι το 1968 και 1969 έκανε μερικά υπερατλαντικά ταξείδια Νέα Υόρκη-Πειραιά και τα σταμάτησε λόγω του έντονου πλέον ανταγωνισμού από το αεροπλάνο. Αν θυμάμαι καλά ο παπούς μου είχε ταξιδέψει τον Αύγουστο του 1969 με το Αμερικανίς από την Νέα Υόρκη που είχε πάει να επισκευθεί θείους μου στην Αμερική. Ισως πρέπει να ανατρέξω στην βίβλο του Plowman.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 24-07-2009 στις 09:52

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας