Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 54

Θέμα: Aμερικανίς [Kenya Castle, Amerikanis]

  1. #41
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Gibraltar
    Μηνύματα
    952

    Προεπιλογή Princesa Americana

    Aris, she would have indeed made a fitting fleetmate to Princesa Victoria and the other classic liners operated by Louis in their boom years out of Cyprus!

    Henry

  2. #42
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    KENYA CASTLE (AMERIKANIS)

    Δύο ακόμη φωτογραφίες του σαν KENYA CASTLE , η μία κατάπλωρη.

    KenyaCastle-09.jpg KenyaCastle-07.jpg
    http://www.photoship.co.uk/JAlbum%20Ships/Old%20Ships%20K/slides/Kenya%20Castle-07.html
    http://www.photoship.co.uk/JAlbum%20Ships/Old%20Ships%20K/slides/Kenya%20Castle-09.html

    Για τους λάτρεις του πλοίου ένα μικρό video που ανέβασε στο YouTube ο χρήστης svrfox
    http://www.youtube.com/watch?v=2aP0W2vr0iM

  3. #43

    Προεπιλογή

    Το πραγματικα υπεροχο ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΣ στον ΝΜΔ το 2000

    scans2013 (49).jpg

  4. #44

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρη, έχω την εντύπωση ότι το 1968 και 1969 έκανε μερικά υπερατλαντικά ταξείδια Νέα Υόρκη-Πειραιά και τα σταμάτησε λόγω του έντονου πλέον ανταγωνισμού από το αεροπλάνο. Αν θυμάμαι καλά ο παπούς μου είχε ταξιδέψει τον Αύγουστο του 1969 με το Αμερικανίς από την Νέα Υόρκη που είχε πάει να επισκευθεί θείους μου στην Αμερική. Ισως πρέπει να ανατρέξω στην βίβλο του Plowman.
    Κάποια posts πίσω στο θέμα είχα αναφερθεί στην ανάμνησή μου για το 1969 όταν ο παππούς μου είχε επισκευτεί συγγενείς μας στην Αμερική και επέστρεψε από την Νέα Υόρκη όπως μου είχε τότε πει με το καινούργιο καράβι στη γραμμή, το Αμερικανίς. Χθές, ψάχνοντας για κάποιο έγγραφο στα οικογενειακά κειμήλια έπεσα πάνω σε αυτή την carte postale σταλμένη από το Γιβραλτάρ στις 7/9/1969 με αναφορά ότι "θα συνεχίσουμε για την Γιάφα (Χάϊφα όπως την αποκαλούσαν οι παλιοί). Συνεπώς όντως το καράβι, τουλάχιστον μέχρι το φθινόπωρο του 1969, έκανε ίσως περιστασιακά, την υπερατλαντική γραμμή μέχρι την Χάϊφα, εκτός από τις κρουαζιέρες στην Καραϊβική. Στην διεθνή βιβλιογραφία δεν αναφέρεται συχνά, ούτε στο βιβλίο του Plowman, αλλά αναφέρεται στο site rmsamerikanis.co.uk για το Αμερικανίς που υπάρχει στο διαδίκτυο από μέλη του τότε πληρώματος.

    Amerikanis_1969.jpg


    Amerikanis_1969_2.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 21-02-2015 στις 11:31

  5. #45
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Φίλε TSS QAM θυμάμαι κ εγώ ότι εκείνο το χρονικό διάστημα έκανε κάποια δρομολόγια.

  6. #46
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Ντοκουμέντο φίλε TSS!
    Να προσθέσω δυο πόζες του πλοίου να καταπλέει στη Νέα Υόρκη με αρκετή κάπνα να βγαίνει από το φουγάρο του.

    amerikanis 2.jpgamerikanis 3.jpg
    πηγή

  7. #47
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    amerikanis - LM Coreira.jpgL.M.Correia

    Στον ποταμό Τάγο,Λισαβώνα.
    Την τελευταία του σαιζόν,χαρήκαμε το βαπόρι αφού έπιανε Πειραιά.
    ΤΑ Υ/Κ του Χανδρή δεν ήταν λευκά,ήταν πάλλευκα.Ήταν το χρώμα τέτοιο που έβαζαν,σαν το χιόνι.

  8. #48

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    amerikanis - LM Coreira.jpgL.M.Correia

    Στον ποταμό Τάγο,Λισαβώνα.
    Την τελευταία του σαιζόν,χαρήκαμε το βαπόρι αφού έπιανε Πειραιά.
    ΤΑ Υ/Κ του Χανδρή δεν ήταν λευκά,ήταν πάλλευκα.Ήταν το χρώμα τέτοιο που έβαζαν,σαν το χιόνι.
    Τι να πούμε τώρα φίλε Βίκτωρα Χιώτη... Και να φανταστείς ότι μετά τη θητεία μου στο Romanza μου ζήτησαν να αναλάβω τα excursions του Αμερικανίς στην Καραϊβική και δεν δέχτηκα. Ήθελα να τελειώσω την διατριβή μου για το πτυχίο και στο καράβι δεν υπήρχε τρόπος να την συνεχίσω χωρίς βιβλιοθήκες. Αν ήταν να ξαναγύριζε ο χρόνος πίσω ίσως ανέβαλα το πτυχίο για το Αμερικανίς.

  9. #49
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    amerikanis - LM Coreira.jpgL.M.Correia

    Στον ποταμό Τάγο,Λισαβώνα.
    Την τελευταία του σαιζόν,χαρήκαμε το βαπόρι αφού έπιανε Πειραιά.
    ΤΑ Υ/Κ του Χανδρή δεν ήταν λευκά,ήταν πάλλευκα.Ήταν το χρώμα τέτοιο που έβαζαν,σαν το χιόνι.
    Πολυ Όμορφο,το ζωγράφισα,τον Φλεβάρη του 2016, το σχεδιο,ηταν ετοιμο,3χρονια πριν!

  10. #50
    Εγγραφή
    Aug 2018
    Περιοχή
    Bergen op Zoom - Netherlands
    Μηνύματα
    131

    Προεπιλογή

    Hello Shipfans,

    I am searching an answer for the follwing question:

    When happens the inhousing of the forward part of the Jerusalem Deck?

    As you see in some pictures - the forward part with the hatches was like Ellinis. Windscreens on three sides

    amerikaniss.jpg


    They added cabins with shower and toilet in this area and platet a sports deck on Athens Deck level

    Here a picture from the basic rebuilding 1967/68

    amerikanis 1968.jpg
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    as a child:
    "Australis" 1970 ~ "Ellinis" 1971 ~ "Irpinia" 1976
    as an adult:
    "Mikhail Lermontov" 1979 ~ "Maxim Gorkij" 1981 ~ "IvanFranko" 1985 ~ "Fedor Shalyapin" 1986 ~
    "Stefan Batory" 1987 ~ "Italia Prima" 1995 ~ "Astra II" 1995 ~ "Costa Playa" 1996 ~
    "Splendour of the Seas" 1997 ~ "Costa Tropicale" 2004 ~ "Color Magic" 2007 ~ "MSC Fantasia" 2020 ~
    "MSC Musica 2022"
    & numerous Cruise Ferries in UK and Scandinavian Waters

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας