Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 14

Θέμα: Αλέξανδρος [Alexandros - Espresso Piemonte - Sea Horse]

  1. #1
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Μιας και το σχολίασε ο φίλος Roi και υπήρχε και η φωτογραφία,
    πρωινή λοιπόν άφιξη του στο μεγάλο λιμάνι.

    ALEXANDROS 180891.jpg

    18 Αυγούστου 1991
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apostolos : 02-01-2009 στις 10:33

  2. #2
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Αφού ο Apostolos του έφτιαξε δικό του θέμα, να και μια φωτογραφία του πλοίου με το πρώτο του όνομα, σκαναρισμένη από Ιταλικό ναυτιλιακό περιοδικό που αποτέλεσε για χρόνια την καραβολατρική μου τροφή, αλλά που είναι πια μακαρίτικο εδώ και πολλά χρόνια.

    ESPRESSO PIEMONTE.jpg

  3. #3
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    40αρισε και αυτό φέτος! Ποιός το περίμενε από ένα σκαρί που δεν στέριωσε σε μια γραμμή όσα χρόνια ήταν στην Ελλάδα.

    Πάντως ήταν από τα πιο όμορφα Ro-Ro που πέρασαν, και σίγουρα αλλιώτικο!

  4. #4
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή

    Esperos, συλλεκτική η φωτό σου. Ναι, η αλήθεια είναι οτι έπρεπε να ανοίξουμε ένα θεματάκι και για αυτό το Ro/Ro. Συμφωνώ με τον Ellinis, πουθενά δεν μπόρεσε να στεριώσει αυτό το πλοίο και όχι γιατί δεν το άξιζε. Μάλλον δεν του έκατσε καλά η Ελλάδα. Anyway!!!
    Έχω μια απορία: Υπαρχουν δύο φωτό στο fakta, αυτή και αυτή, στις οποίες το πλοίο είχε μετονομαστεί σαν TRADER συνεχίζοντας με τα σινιάλα της POSEIDON LINES. Συνέχιζε να ταξιδεύει για Σάμο - Ικαρία κτλ σαν TRADER γιατί δεν το θυμάμαι καθόλου??? Επίσης, αυτό δεν ήταν που είχε αρπάξει φωτιά στον Πειραιά (ταξίδευε για τον Σούτο νομίζω τότε)???

  5. #5
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Παρακαλώ όποιος εντοπίσει θέματα στο φόρουμ σχετικά με το παράξενο αυτό ρορο παρακαλώ με ένα Pm για να τα προσθέσω.
    Ευχαριστούμε όλους για το ενδιαφέρον και ιδιαίτερα τον espero για τις ομορφες φωτο.
    Μία απορία μόνο: Το πλήρωμα πού κοιμώτανε? Το κομοδέσιο ειναι τρομερά μικρό...

  6. #6
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sea_serenade Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω μια απορία: Υπαρχουν δύο φωτό στο fakta, αυτή και αυτή, στις οποίες το πλοίο είχε μετονομαστεί σαν TRADER συνεχίζοντας με τα σινιάλα της POSEIDON LINES. Συνέχιζε να ταξιδεύει για Σάμο - Ικαρία κτλ σαν TRADER γιατί δεν το θυμάμαι καθόλου??? Επίσης, αυτό δεν ήταν που είχε αρπάξει φωτιά στον Πειραιά (ταξίδευε για τον Σούτο νομίζω τότε)???
    Νομίζω πως ως TRADER ταξίδεψε κυρίως Πάτρα-Μπάρι.

    Η φωτιά που λες συνέβη έξω από τη Σύρο τον Ιούλη του 88 και προκάλεσε μεγάλες ζημιές. Επισκευάστηκε και συνέχισε ως το 1990 Σάμο-Ικαρία για το Σούτο.
    Μετά δοκίμασε να κάνει και ένα πέρασμα από Ρέθυμνο αλλά το κυνηγήσανε οι ντόπιοι και σύντομα έφυγε για αλλού. Τότε δεν σηκώνανε "ξένα" βαπόρια στο νησί, ενω τώρα...

  7. #7
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Πράγματι απο την πρώτη φορά που το αντίκρυσα στο Πέραμα με τα ιταλικά στο σκουριασμένο του σκαρί-μιλάμε για πολύ σκουριά- μου έκανε εντύπωση η θέση του κομοδέσιου και η περιορισμένη γεφυρα, έχοντας την ίδια απορία με τον Απόστολο, οχι μόνο για το πλήρωμα αλλά και για τους οδηγούς των φορτηγών. Αν υπήρχαν φωτό του εσωτερικού του αλλά και πληροφορίες απο ανθρώπους που ταξίδεψαν μαζί του, ίσως λυνόταν κάποιες απορίες. Προς το παρόν να προσθέσω δύο φωτό απο τον Πειραια, σαν νέο απόκτημα για τον Σαμιώτη εφοπλιστή Σούτο, αλλά και απο την Πάτρα με τα σινιάλα του Ποθητού και πληρότητα 100%.

    alexandros.jpg

    TRADER.jpg
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  8. #8
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή

    Μήπως διέθετε μόνο καμπίνες κατηγορίας Β (ξέρετε τώρα, εκείνες τις καμπίνες της δεκαετίας του '80 - '90 οι οποίες βρίσκονταν κάτω απο το γκαράζ). Εκτός και αν δεν έπαιρνε επιβάτες (ούτε καν οδηγούς) και τα οχήματα ταξίδευαν ασυνόδευτα. Τι άλλο να πω...

  9. #9
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Αν κρίνω απο την φωτογραφία της Πάτρας υπήρχαν σίγουρα οδηγοί στο πλοίο, καθώς είναι φορτωμένο με κάθε είδους φορτηγά (βυτία, ζωάδικα, 3αξονικά κλπ).
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  10. #10
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    ALEXANDROS.jpg
    Ένα από τα πρώτα ΦΓ/ΟΓ της ακτοπλοϊας.Ό,τι φαίνεται κάτω είναι από γαλλικό Α/Τ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 08-12-2012 στις 12:10

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας