Σελίδα 11 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 220

Θέμα: Εκδήλωση nautilia.gr 08/02/2009 στο ΕΓ/ΟΓ Έλυρος - Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας 2009

  1. #101

    Προεπιλογή

    Να ρωτήσω εγώ πιο πρακτικές απορίες που έχω;
    Η φόρμα είναι ατομική; Δηλαδή αν θέλω να πάρω και την φίλη μου μαζί πρέπει να συπληρώσω και 2η φόρμα ή απλα το γράφω στα σχόλια;
    Επίσης όλα τα πεδία της φόρμας είναι υποχρεωτικά; Εγώ σταθερό τηλ δεν έχω για παραδειγμα!

  2. #102
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Αθηνα για την ωρα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dkampouroglou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο δύσκολο για μερικούς έξυπνους και 'ανετους' που σχολιάζουν, να καταλάβουν πως είναι η απόλυτη βλακεία να στείλει κάποιος τον Αρ. Δελτίου Ταυτότητας του μέσω Ιντερνετ και ειδικά μέσω του Forum. Μόνο αυτό και το όνομα (που επίσης το δίνουμε) χρειάζονται για να εκδοθεί οποιαδήποτε πιστωτική κάρτα ή δάνειο.O φίλος Mastropanagos να μας κουράσει λίγο ακόμα, δεν με πειράζει, και να μου πας πει τί κρυπτογράφηση έχει η on line φόρμα και πιο πρότυπο εφαρμόζει το Nautilia για την πιστοποίηση της κρυπτογράφησης αυτής, όπως και ποιος είναι υπεύθυνος κατά το Νόμο στο forum έναντι υποκλοπής στοιχείων ή άλλης ενέργειας.

    Και βέβαια συμφωνώ με τον Naias II ! Μπορούμε να επιδείξουμε την ταυτότητα μας κατά την επιβίβαση στο πλοίο.

    Οσο για τον Vortigern : ....Να κλεισουμε αυτο το θεμα εδω και να μην χαλαμε την γιορτη μας με νομικα θεματα,τελος οποιος θελει ερχεται,αλλιως στο σπιτι και τηλεοραση.Καλυτερα κιολας να σβηστουν τα μυνιματα....,
    Σ'ευχαριστώ που σκέφτηκες τόσο σοβαρά το θέμα που προέκυψε. Η εποικοδομητική σου άποψη και η συμβολή σου με σκλάβωσαν πραγματικά.
    Οταν υπαρχει κρυπτογραφηση και η φορμα ειναι ασφαλης, ενα κιτρινο λουκετακι η στο κατω δεξια μερος της οθονης στο αddress bar του Internet Explorer. Το λουκετακι αυτο ειναι διεθνες σημα οτι η φορμα ειναι SECURE (ασφαλεις) απο επιβουλεις. Στην παρουσα φορμα δεν υπαρχει τετοιο λουκετακι.

    Εγω απο την πλευρα μου εχω ξενο διαβατηριο και κατα τις οδηγιες της εκδουσας αρχης δεν μπορω να το αποχωριστω... οποτε με βλεπω να εχω προβλημα να δινω το διαβατηριο μου σε εναν υπαλληλο του πλοιου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apollo : 15-01-2009 στις 02:51
    [LEFT][B]What we perceive with our 5 senses is just an illusion.[/B][/LEFT]

  3. #103

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimitris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσενα Εργη σου κανω δωρο 4 μερες στο Μυριση (ξερεις εσυ) προσφορα του Δημου Δρυμαλιας
    Σωστος ο Συλβερ!!!
    α.....εντξει τοτε:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

  4. #104
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από apari Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω εγώ πιο πρακτικές απορίες που έχω;
    Η φόρμα είναι ατομική; Δηλαδή αν θέλω να πάρω και την φίλη μου μαζί πρέπει να συπληρώσω και 2η φόρμα ή απλα το γράφω στα σχόλια;
    Επίσης όλα τα πεδία της φόρμας είναι υποχρεωτικά; Εγώ σταθερό τηλ δεν έχω για παραδειγμα!
    Απαντήσεις: Ναι χρειάζεται μια φόρμα για κάθε ένα από εμάς που θα δηλώσουμε συμμετοχή (δηλαδή μια για σένα και μία για τον/την συνοδό/φίλο(-η). Υποχρεωτικά είναι τα κουτάκια με αστερίσκο. Δεν είναι απαραίτητο σταθερό τηλέφωνο, ένα κινητό είναι επίσης αποδεκτό.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 15-01-2009 στις 06:52

  5. #105
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Θα ήθελα να ενημερώσω τα μέλη ότι η διαδικασία για την εκδήλωση έχει οριστεί. Η συμμετοχή στην εκδήλωση δεν είναι υποχρεωτική. ¶ν κάποιο μέλος δεν επιθυμεί να παρευερεθεί για όποιον δήποτε λόγο είναι αναφαίρετο δικαίωμα του και δεν χρειάζεται να δηλώσει εδώ ότι δεν θα έρθει. Ζητάμε δηλώσεις συμμετοχής μόνο και είναι ευνόητο ότι όποιος δεν δηλωσει συμμετοχή δεν επιθυμεί να έρθει. Πιστεύω ότι είμαι σαφής και έγινα κατανοητός από όλους. Σας ευχαριστώ για την κατανόηση.

  6. #106
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Αθηνα για την ωρα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Λυπουμαι που οι απαιτουμενες διαδικασιες μου απαγορευουν να παραβρεθω στην κοπη της πιττας. Αποσυρω την δηλωση που ειχα κανει προ ημερων οτι θα συμμετασχω στην κοπη.
    [LEFT][B]What we perceive with our 5 senses is just an illusion.[/B][/LEFT]

  7. #107
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Καταρχήν θέλω να σας ,πω ότι όταν παμε κάπου επίσκεψη ,του όρους δεν τους καθορίζει ο επισκέπτης αλλά αυτός που μας φιλοξενεί . Θα πρέπει να ξέρεται ότι μετά και από τα γεγονότα των τελευταίων ημερών, τα μέτρα ασφαλείας στα πλοία και το λιμάνι, είναι ακόμη αυστηρότερα .
    Για τον αριθμό ταυτότητας , όλοι μας ξέρουμε ότι τον έχουμε δώσει παντού άπειρες φορές χωρίς να ελέγξουμε ποτέ που καταλήγει . Για να πάρεις πχ ένα δάνειο, η τράπεζα έχει φωτοτυπία και τις δυο όψεις της ταυτότητας μας .Σε όσα πλοία έχω επισκεφτεί προσωπικά , μου έχουν ζητηθεί τα στοιχεία της ταυτότητας ,εμένα και των άλλων 50 επισκεπτών ,να σταλούν μέσο E-Mail .
    Ακόμη όποιο μέλος δεν επιθυμεί να παρευρεθεί ,δεν χρειάζεται να το αναφέρει .Για μας θα έχει τον ίδιο σεβασμό και εκτιμήσει που είχε μέχρι σήμερα, είτε έρθει στη εκδήλωση είτε δεν έρθει .
    ..Νομίζω ότι έγινα κατανοητός, και θα παρακαλούσα το θέμα να σταματήσει εδώ.
    Εγω παντως θα πιω μια τσικουδια και γι αυτους που δεν θα μπορεσουν να ρθουν !
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 15-01-2009 στις 14:07

  8. #108

    Προεπιλογή

    Αν και το κάλυψε ο mastrokostas με τις συνήθεις διαδικασίες για επίσκεψη σε ελιμενισμένο πλοίο. Τα σενάρια είναι πολλά και δεν τα γράφω για να μη δώσω ιδέες...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastropanagos Εμφάνιση μηνυμάτων
    1)Τον αριθμο δελτιου ταυτοτητας δεν τον ζηταει το φορουμ αλλα το πλοιο...
    2)δεν μπορεις να μπεις μεσα σε ενα πλοιο χωρις την ταυτοτητα σου οταν ειναι ελλιμενισμενο βασει isps,υπαρχει το αναλογο security level...
    Για όσους εχουν απορίες για το τι λέει ο ISPS για πρόσβαση στα πλοία παραθέτω απόσπασμα για το τι πρέπει να προβλέπει το Σχέδιο Ασφαλείας Πλοίου, ολόκληρος ο κώδικας είναι εδώ (Επίπεδο Ασφαλέιας 1 ή Security Level 1 είναι το μικρότερο, όσο μεγαλώνει ίνονται και πιο αυστηρα όπως έγραψε ο mastropanagos):

    "Στο ΣΑΠ θα πρέπει να ορίζονται οι τρόποι αναγνώρισης που απαιτούνται σε κάθε επίπεδο ασφάλειας για να επιτρέπεται η πρόσβαση και η παραμονή ατόμων στο πλοίο, χωρίς να δημιουργείται πρόβλημα ασφάλειας. Στους τρόπους αυτούς μπορεί να περιλαμβάνεται η ανάπτυξη καταλλήλου συστήματος αναγνώρισης το οποίο να καθιστά δυνατές μόνιμες και προσωρινές αναγνωρίσεις, για το προσωπικό του πλοίου και τους επισκέπτες αντίστοιχα. Κάθε σύστημα αναγνώρισης πλοίου πρέπει, όταν είναι εφικτό στην πράξη, να συντονίζεται με το σύστημα το οποίο εφαρμόζεται στη λιμενική εγκατάσταση. Οι επιβάτες θα πρέπει να μπορούν να αποδεικνύουν την ταυτότητά τους με κάρτες επιβίβασης, εισιτήρια κ.λπ., αλλά δεν πρέπει να τους επιτρέπεται η πρόσβαση σε ζώνες περιορισμένης πρόσβασης χωρίς συνοδεία. Το ΣΑΠ θα πρέπει να ορίζει διατάξεις για τη διασφάλιση της τακτικής ενημέρωσης των συστημάτων αναγνώρισης και την πειθαρχική δίωξη κατάχρησης των διαδικασιών.

    9.12 Θα πρέπει να απαγορεύεται η πρόσβαση στο πλοίο σε εκείνους που δεν είναι πρόθυμοι ήδεν μπορούν να αποδείξουν την ταυτότητά τους ή/και να επιβεβαιώσουν το σκοπό της επίσκεψής τους όταν τους ζητείται, και η απόπειρα πρόσβασής τους θα πρέπει να αναφέρεται, κατά περίπτωση, στους ΑΑΠ, στους ΥΑΕ, στον υπεύθυνο ασφάλειας της λιμενικής εγκατάστασης (ΥΑΛΕ) και στις αρμόδιες σε θέματα ασφάλειας εθνικές ήτοπικές αρχές.

    9.13 Στο ΣΑΠ θα πρέπει να ορίζεται η συχνότητα εφαρμογής οποιωνδήποτε ελέγχων πρόσβασης, ιδίως εάν πρόκειται να εφαρμοσθούν σε τυχαία ή περιστασιακή βάση.
    Επίπεδο Ασφάλειας 1
    9.14 Για το επίπεδο ασφάλειας 1, στο ΣΑΠ θα πρέπει να ορίζονται τα μέτρα ασφάλειας για τον έλεγχο της πρόσβασης στο πλοίο, για τον οποίο μπορεί να εφαρμόζονται τα κατωτέρω:
    1. έλεγχος της ταυτότητας όλων των προσώπων που θέλουν να επιβιβασθούν στο πλοίο και επιβεβαίωση των λόγων για τους οποίους θέλουν να επιβιβασθούν με έλεγχο, παραδείγματος χάρη, οδηγιών επιβίβασης, εισιτηρίων επιβατών, καρτών επιβίβασης, εντολών εργασίας κ.λπ.,
    2. σε συνεργασία με τη λιμενικήεγκατάσταση , το πλοίο πρέπει να διασφαλίζει ότι ορίζονται προστατευμένοι χώροι όπου μπορούν να διεξάγονται επιθεωρήσεις και έρευνα προσώπων, αποσκευών (συμπεριλαμβανομένων χειραποσκευών), προσωπικών ειδών, οχημάτων και του περιεχομένου αυτών,"

    Ακόμα και για συνεργέια που δουλκεύουν στο πλοίο ή το πλήρωμα ακολουθείται παρόμοια διαδικασία με γνωστοποίηση των στοιχέιων τους από πριν.

  9. #109
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Π. Φάληρο, ¶νδρος
    Μηνύματα
    368

    Προεπιλογή

    Φίλε Παναγιώτη, νομίζω ότι το θέμα που θέτουν οι περισσότεροι είναι ότι δε θέλουν να στείλουν τα στοιχεία ταυτότητας μέσω της φόρμας, διαδικτυακά. Κανείς δε λέει ότι αρνείται να δώσει την ταυτότητά του στην είσοδο του πλοιου.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  10. #110

    Προεπιλογή

    Νίκο, έχω μία απορία για να ρ8ς με το σύζυγο μου πρέπει να ναι και εκείνος μέλος η απλά το γράφω απλά στα σχόλια;;;; οκ είδα την απαντηση 1 προς 1 η φόρμα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Samantha : 15-01-2009 στις 13:49

Σελίδα 11 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας