Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 60 από 65

Θέμα: Έλληνες Ναυτικοί - Μάγειρες

  1. Smile

    καλημερα!ευχαριστς και για το δικο σου ενδιαφερον και τισ χρησιμες πληροφοριες!η αληθεια ειναι πως δεν θελω να ταξιδεψω μονο δυο με τρεισ φορες αλλα οπως ειπες να κανω καριερα!το γνωριζω πως ολοι απο καπου ξεκιναμε..και εγω απο το μηδεν ξεκιναω αλλα επιθυμω ενα καλυτερο μελλον...επιθυμω να ειμαι στις θαλασσες και να δουλευω απο το πρωι μεχρι το βραδυ αλλα να εκτιμουν την δουλεια μου και να ανταμοιβομαι...οχι να με κοροιδευουν και να δουλευω για την "καριερα της μητερας μου"...ειμαι νεος ακομη αλα και σε μια ηλικια των 29 ετων που πρεπει να παρω σοβαρα το μελλον μου και το τι θα κανω!προταιρεοτητα μου ειναι ο επαγγελματικος μου προσανατολισμος και οχι η γκομενα στο διπλανο τραπεζι η οτιδηποτε αλλο μπορει να επιθυμει ενας νεος στην ηλικια μου!!!σεβομαι την αποψη σου και συμφωνω μαζι σου στοχος μου ειναι η καριερα...αλλα οπως λεει και ο φιλος-συναδελφος-συνοιδηπορος γιαννης χωρις την υπερτατη δυναμη το βυσμα δεν πας μπροστα...και οπως παει το καρατος σημερα η δικη μου γενια θα περασει παρα πολυ δυσκολες στιγμες...σπουδασα ολα τα υπολοιπα χρονια..εχω δυο πτυχια..και το ονειρο μου ειναι να δουλεψω σε ενα κρουαζιεροπλοιο ζαχαροπλαστης-αρτοποιος και δυσκολευομαι να μπω επειδη δεν εχω κοννε!!!οταν τους ελεγα στην σχολη (στους καθηγητες) αλλα και στους συμφοιτητες οτι ενδιαφερομαι να μπω σε καραβι να δουλεψω με κοιτουσαν με μισο ματι...και μου απαντουσαν "μα καλα την παλευεις?θα κανεις εξι και οκτω μηνες να γα.....ς?!!!"τι αλλο να πω...?...σεβομαι τις απαντησεις σας, την επιθυμια σας να με βοηθησετε αλλα και τις χρησιμες πληροφοριες που μου δινετε και σας ευχαριστω για ολα!!!!

  2. #52
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Αγαπητε Κωστα,
    διαβασα σημερα το πρωι ολα οσα γραφεις σε αυτο το θεμα. Ειχα αποφασισει τι θα σου γραψω αλλα με προλαβε ο Mastrokostas. Θα σου φερω ενα παραδειγμα, καποτε καποιοι ζητησαν να αγορασουν ενα καραβακι 5000 (Ελληνες), οταν εφτασε η ωρα να φτειαξουν πληρωμα ξερεις πως ηταν η συνθεση? Καπετανιος - Υπο/ρχος - Ανθ/ρχος - Ναυτης/μαγειρας - Ναυτης/εφαρμοστης, Ναυτης/λοστρομος. 1ος - 2ος - 3ος - λαδας/4ος - λαδας/καθαριστης/εφαρμοστης.
    Οπως λοιπον βλεπεις η ταση που υπάρχει ειναι η συμπτηξη των ειδικοτήτων ή αυτο που λεει ο πατερας μου, παρτόλους (αυτοι που τα κανουν ολα).
    Οποτε δες τι χρειαζεται για να φυγεις εξω. Οχι στην Ελλαδα. Να πας σε κρουαζιεροπλοια εκει στο Μαιαμι που ειναι και homeport τεραστιων εταιριων. Εκει περνουν μαγειρες αλλα..απαιτουν προσόντα.
    Ειμαστε ακριβως στην ιδια ηλικια και σε καταλαβαινω οσο δεν φανταζεσαι, γιατι και γω εχω αυτη την εννοια της..."περασμενης" ηλικιας. Ομως δεν περασε ακομα.. Εχε το υποψη σου αυτο και παρε γρηγορα αποφαση. Αν ακολουθησεις μαγειρας στη θαλασσα πρεπει να φυγεις απο εδω, αν ομως θελεις να μεινεις στη στερια προχωρα εδω.
    In any case, να εχεις ενα στοχο και να βαλεις κατοπιν τα waypoints για να τον πετυχεις.
    Σου ευχομαι να κανεις την επιλογη που σου λεει η καρδια σου και να βαλεις ολο σου τον εαυτο σου εκει.

    PS: Δες και τη αγορα της Κυπρου. Παιζουν αρκετες ευκαιριες!

  3. Προεπιλογή

    καλημερα!ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον και τις απαντησεις!!!!!!

  4. #54

    Προεπιλογή προτομπαρκος μαγειρας!

    γεια χαρα σε ολη την ναυτικη οικογενεια.θα ηθελα σαν νεος ναυτικος καποιες πληροφορειες για την ειδικοτητα του μαγειρα μεσα σε ενα πλοιο.τι πρεπει να προσεχει κ τι να κανει για να μην εχει προβλημα με κανεναν

  5. #55
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Μηνύματα
    66

    Talking

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΗΝ 1-6Η ΣΕΛΙΔΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΡΩΤΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΔΗΛΑΔΗ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΟΣΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ?ΕΣΥ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΣΟΥ ΝΑ ΡΩΤΑΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΠΛΟΙΟ,ΒΡΕΣ ΠΡΩΤΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΝ ΜΑΓΕΙΡΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΠΛΟΙΟ...ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΣΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕ ΠΟΝΤΟΠΟΡΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΚΤΛ. 1 ΧΡΟΝΟ ΤΩΡΑ.ΒΡΕΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΡΩΤΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.

  6. #56

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από PALERMO Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΗΝ 1-6Η ΣΕΛΙΔΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΡΩΤΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΔΗΛΑΔΗ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΟΣΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ?ΕΣΥ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΣΟΥ ΝΑ ΡΩΤΑΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΠΛΟΙΟ,ΒΡΕΣ ΠΡΩΤΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΝ ΜΑΓΕΙΡΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΠΛΟΙΟ...ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΣΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕ ΠΟΝΤΟΠΟΡΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΚΤΛ. 1 ΧΡΟΝΟ ΤΩΡΑ.ΒΡΕΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΡΩΤΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.
    epeidh vrhka gi ayto rotaw

  7. #57
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Μηνύματα
    66

    Talking

    sto perimene synadelfe apo mia poly kali etaireia kai ego omws sto perimene......tora vgazo to diavathrio mou na mou vgaloun visa na mai stand by

  8. #58

    Προεπιλογή

    EINAI MIA ARXH MHN APOGOHTEVESE! EGW PAW GIA VISA THN DEYTERA K THN TRITH SEMINAREIO STHN ETAIREIA!PREPEI NA ARXISW NA TA MAZEVW SIGA SIGA!

  9. #59
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Μηνύματα
    66

    Talking ******

    ΕΛΑ ΑΔΕΡΦΕ ΠΟΤΕ ΦΕΥΓΕΙΣ?ΒΡΗΚΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΓΙΑ ΕΞΩ ΣΕ TANKER ΜΕ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΓΑ...ΠΑΡΑΜΑΓΕΙΡΑΣ,ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΦΕΥΓΕΙΣ ΚΑΛΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΑΝΤΟΧΕΣ...

  10. #60

    Προεπιλογή

    αρχες του μηνα φευγω αδερφε σε γκαζαδικο.να εισαι καλα κ θα τα ξανα πουμε.καλες θαλασσες!!!

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας