Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 40

Θέμα: Πολικός [Policos, North Star, Cherokee, Sybarite, Venetia]

  1. Προεπιλογή

    Σε κάποιο έγγραφο του 1949 δύτες το επιθεώρησαν με σκοπό την δημοπράτηση του μέσω ΟΑΝ.
    Εκεί αναφέρει ότι : Οι διαστάσεις του πλοίου είναι 77.80 Χ 9.80 Χ 6.20 φέρει σημαντικάς ζημιάς εκ βομβαρδισμού.
    Προφανώς βόμβα εισήλθεν εκ της καπνοδόχου.
    Σκάφος προς διάλυσιν. ΣΚΡΑΠ 600 τόννων.
    Τιμή α προσφοράς 26.250.000
    Τελική τιμή πώλησης 19.687.500

    Το 1991 είχα την τύχη να γνωρίσω τον καπετάν Γ. Λιγνό, και του έκανα συνέντευξη για το ναυάγιο του Α/Τ Ύδρα.
    http://www.theabyss.gr/community/index.php?topic=3581.0

    Μετά το ναυάγιο μου έκανε ένα σχέδιο με το σημείο του ναυαγίου και μου έδωσε μια ακόμη συνέντευξη στην βιντεοκάμερα που μου περιγράφει πως είδε και έζησε το ναυάγιο του ΠΟΛΙΚΟΣ, ήταν η πρώτη φορά που άκουσα για αυτό το πλοίο...
    Μια φορά που πέρασα κάτι έπιασε το βυθόμετρο αλλά δεν έκανα ποτέ κατάδυση σε αυτό το σημείο ...
    Λογικά κάτι θα πρέπει να υπάρχει ...




  2. #22
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ! Αφού πουλήθηκε κάτι θα ανασύρανε, ίσως όχι ολόκληρο αλλά τα πιο "ακριβά" μέταλλα.
    Εκεί κοντά είναι βυθισμένο και τουλάχιστον ένα άλλο καράβι (φορτηγό) με μεγάλη ιστορία το ΚΑΤΕΡΙΝΑ. Μπορεί να έπιασες και αυτό στο βυθόμετρο.

  3. #23
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Halandri-Egrigoros
    Μηνύματα
    1.098

    Προεπιλογή Σε πίνακα

    Στο τεύχος Νο 58, Δεκέμβριος του 1998 το περιοδικό Εφοπλιστής δημοσίευσε μια σειρά από πίνακες του ζωγράφου Μάκη Δρακάτου με θέματα από την ακτοπλοϊα της προπολεμικής περιόδου.

    Από τη σειρά αυτή ο Πολικός:

    Polikos_p001.jpg

  4. #24
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Κ. Καραμανλή 25, ΤΚ 20400 Ξυλόκαστρο.
    Μηνύματα
    42

    Προεπιλογή Αγγελία του "Πολικός" το 1921.

    Με τη παρουσίαση αγγελίας του «ΠΟΛΙΚΟΣ» της Ακτοπλοΐας Γεράσιμου Τρ. Αγγελάτου, από την εφημερίδα «Πατρίς» της 30 Οκτ. 1921, θέλω να σας ευχαριστήσω για τις πληροφορίες, καθώς και για τις αναφορές σας, στη σχέση του Νίκου Καββαδία με το πλοίο αυτό, που δεν γνώριζα. Με τη ευκαιρία αυτή, επιτρέψατε μου να πω δυο λόγια σχετικά με το ποιητή. Στο πρώτο μου μπάρκο το 1965, ως δόκιμος ασυρματιστής σε Λίμπερτυ, ο πράκτορας Νίκος Καρδώνης, με κάλεσε στο γραφείο του, και για να ενθαρρύνει την είσοδό μου στο επάγγελμα, μου μίλησε με τα καλύτερα λόγια για τον Ασυρματιστή–Ποιητή Νίκο Καββαδία. Με αυτό το πνευματικό εφόδιο ξεκίνησα τη ναυτική μου καριέρα . . . και όσο μπόρεσα τίμησα τη ναυτοσύνη.

    Εφημ. Πατρίς 31.10.1921 4 Πολικός Γεράσ.Τρ.Αγγελάτου.jpg

  5. #25

    Προεπιλογή

    Το Πολικος στην Κερκυρα

    Corfu.jpg

  6. #26

  7. #27

    Προεπιλογή KERKYRA POLIKOS

    KERKYRA POLIKOS

    1000.jpg

  8. #28

    Προεπιλογή

    Κατα την διαρκεια του Δευτερου Παγκοσμιου Πολεμου το Πολικος χρησιμοποιηθηκε σαν πλωτο νοσοκομειο του ναυτικου. Στις 25 Απριλιου 1941 εβυθισθη κατα τον βομβαρδισμο του Πορου

  9. #29

    Προεπιλογή

    Αναζητωντας στοιχεια για τα πρωτα χρονια του Πολικου στην Ελλαδα, βρηκα ωρισμενα δρομολογια απο το 1920 και 1921. Πραγματι οταν το πλοιο ηλθε στην Ελλαδα ηταν ενα απο τα πιο αγαπητα και πιο μεγαλα πλοια που πηγαινε στην Ιταλια, Αιγυπτο και Κωνσταντινουπολη.

    Εδω στις 18 Μαρτιου 1920 το Πολικος ειναι ηδη με την Ατμοπλοια Γερασιμου Αγγελατου και κανει ταξιδα στην Σμυρνη και Κωνσταντινουπολη!

    19200309 Polikos.jpg19200313 Polikos.jpg

    Στις 20 Ιανουαριου 1921 το πλοιο παει στην Σμυρνη, Μυτιληνη και Κωνσταντινουπολη και αναγγελεται σαν το "Εξπρες Πολικος". Στις 18 Αυγουστου βλεπουμε το ιδιο.

    19210117 Polikos.jpg19210818 Polikos.jpg

    Κατι παραξενο διαβαζουμε στις 15 Νοεμβριου 1922. Εδω το πλοιο παρουσιαζεται σαν πλοιο της Εταιρειας Γιαννουλατου! Τυπογραφικο λαθος? Προσωρινη συνεργασια των δυο εταιρειων στη μεταπολεμικη περιοδο αμεσως μετα την μικρασιατικη καταστροφη;

    19221115 Polikos.jpg

  10. #30

    Προεπιλογή

    Στις 30 Δεκεμβριου 1932 αναφερεται στην Μακεδονια οτι το Πολικος του Αγγελατου εξωκειλε αλλα τελικε ανελκυσθη

    19321230 Polikos.jpg

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας