Σελίδα 53 από 285 ΠρώτηΠρώτη ... 343515253545563103153 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 521 έως 530 από 2843

Θέμα: Λισσός [Lissos, Ferry Hamanasu]

  1. #521
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens, Chios, Mytilene
    Μηνύματα
    408

    Προεπιλογή

    το λισσός του κόρναρε να φανταστΩ? αλλά ποιος ο λόγος το άλλο πλοίο να κοντράρει?

  2. #522
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή Ναυτικές κουβέντες

    Για να μαθαίνουμε και κάτι μιας και είμαστε σε ναυτιλιακό φόρουμ:
    τα πλοία δεν κορνάρουν αλλά σφυρίζουν
    τα πλοία δεν παρκάρουν, δένουν με την πλώρη, με την μπάντα (πλαγιορδετούν), με την πρύμη (πρυμοδετούν)
    τα πλοία κοινούνται πρόσω (μπροστά) και ανάποδα (όπισθεν)

    Το παρόν δεν είναι μομφή για κανέναν, είναι μια βοήθεια για όλους μας, να στεκόματε σωστά στο nautilia.gr και να μαθαίνουμε ναυτική ορολογία.

  3. #523
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens, Chios, Mytilene
    Μηνύματα
    408

    Προεπιλογή

    yes sir τωρα μπορεί κάποιος να μου πει γτ σφύριζε? είδες λεο αμέσως το εφάρμοσα!

  4. #524
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Γεια σου cmitsos, ο πιο καλός ο μαθητής.... Η σφυριξιά(-ες) εκτός από χαιρετισμό, χρησιμοποιείται για να φανερώσει τισ προθέσεις ενός πλοίου που βρίσκεται σε κοντινή οπτική επαφή με ένα άλλο, σύμφωνα με το ΔΚΑΣ (διεθνή κανονισμό αποφυγής σύγκρουσης). Μικρές κοφτές συνεχόμενες σφυριξιές φανερώνουν την αμφιβολία του πλοίου που σφυρίζει για τις προθέσεις του άλλου πλοίου. Με απλά λόγια που πάς βρε ..... κάνε κάτι γιατί θα τρακάρουμε... Ελπίζω καταλάβατε όλοι τώρα ε? άντε γιατι αυτό το βίντεο κατάντησε σίριαλ, πάει κι έρχεται μέρες τώρα .

  5. #525
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Καρέας-Σφακιά-Νέα Μάκρη
    Μηνύματα
    708

    Προεπιλογή

    μου 'ρθε τωρα κατι απο τα παλια... θυμαμαι τοτε που κατεβαινα με το λισσος με βραδινο στα χανια και παντα καμοια ωρα πριν δεσει το καραβι αρχιζαν να μαζευονται ολοι στην reception να προλαβουν να βγουν πρωτοι. τι ταλαιπορεια ηταν και αυτη να καθομαστε σε εκεινον τον τεραστιο διαδρομο προς την εξοδο και σχεδον να μην περπαταμε.... :? ποναγαν τα ποδια μου μετα....
    Βγαλτε μου εισιτηριο να φυγω την τεταρτη,
    για δεν αντεχω να θορω την κρητη απ' το χαρτη...

  6. #526

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kapas Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου 'ρθε τωρα κατι απο τα παλια... θυμαμαι τοτε που κατεβαινα με το λισσος με βραδινο στα χανια και παντα καμοια ωρα πριν δεσει το καραβι αρχιζαν να μαζευονται ολοι στην reception να προλαβουν να βγουν πρωτοι. τι ταλαιπορεια ηταν και αυτη να καθομαστε σε εκεινον τον τεραστιο διαδρομο προς την εξοδο και σχεδον να μην περπαταμε.... :? ποναγαν τα ποδια μου μετα....

    Αφού το ήξερες λοιπόν οτι θα ταλαιπωρηθείς, τι πήγαινες και εσύ μαζί με τους άλλους? Κάτσε στην καρεκλίτσα σου ή κοιμήσου στο κρεβατάκι σου λιγο ακόμη και θα βγεις σαν κύριος και με το χυμό προσφορά της ΑΝΕΚ στο χέρι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marioskef : 18-07-2008 στις 00:41

  7. #527
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Αν θες να προλάβεις το ΚΤΕΛ που δεν περιμένει και πολύ ή αν έχεις αυτοκίνητο δυστυχώς πρέπει να προχωρήσεις και συ με τον πολύ τον κόσμο!

  8. #528
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    834

    Cool

    Αυτό ακριβώς θα έλεγα και γω.Είναι και η αγωνία του κτελ και η αγωνία του ταξί.Ξέρεις τουλάχιστον εμείς αγχωνόμαστε μήπως και προλάβουν και φύγουν όλα τα ταξί που είναι παρκαρισμένα έξω από το καράβι και περιμένουν πελάτες.
    Παίζει κι αυτό,έτσι δεν το ρισκάρεις και πέφτεις στην κουραστική πρωινιάτικη ορθοστασία.
    · Δυο μάτια. Πράσινο το ΅να, σμαραγδί. ΤΆ άλλο κόκκινο, ρουμπινί. Τα λενε πλευρικά. Φώτα γραμμής. Είναι μάτια. Τα καράβια δεν τα πάμε, μας πάνε

  9. Προεπιλογή

    Εγω που οσες φορες εχω κατεβει ειμαι σε διακοπες και δεν βιαζομαι καθολου !!
    οταν δε γυρναω τοτε ειναι που δεν βιαζομαι με τιποτα !!!
    και το αυτοκινητο που κατεβασα κανα δυο φορες , παλι χαλαρα και περιμενα κιολας !!!

  10. #530
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Orion_v Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω που οσες φορες εχω κατεβει ειμαι σε διακοπες και δεν βιαζομαι καθολου !!
    οταν δε γυρναω τοτε ειναι που δεν βιαζομαι με τιποτα !!!
    και το αυτοκινητο που κατεβασα κανα δυο φορες , παλι χαλαρα και περιμενα κιολας !!!
    Εξαρτάται και που έχεις βάλει το αυτοκίνητο. ¶μα κλείνεις όλο ή το μισό γκαράζ σίγουρα πρέπει να πας νωρίς στο αυτοκίνητο.

Σελίδα 53 από 285 ΠρώτηΠρώτη ... 343515253545563103153 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας